Obrazek

dobor optyki pod kal 22lr

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
studentig
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:43

Post autor: studentig »

ja pier..to jak to ugryzc?...albo wezme prawnika ze soba do sklepu albo jeszcze postrzelam z optyką bo i tak pod 223 musze koupic ,to sie zobaczy.Tak w ogóle to jestem z Gorlic k.Nowego Sącza ale mam zameltowanie w Wiedniu a tu mozesz kupic wszelką bron do kalibru 12 tylko repetiery bo pół automat czy pełny nie wchodzą w rachubę,z reszta na tamte jest zakaz dla nas
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 85
Rejestracja: 10 sie 2011, 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: TommyT »

Czyli jak rozumiem kupujesz w Austrii.
Niestety dalej nie udzielasz odpowiedzi na zadane pytania - prześledź wątek proszę.
TX200 + mDOT, HW40,S631, FWB 65, .22, 9, 7,62,12
studentig
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:43

Post autor: studentig »

pisałem juz ze strzelałem z norinco 22lr,naboje champion federal,dystans 50m,strzelnica z kulołapami więc zamknieta od wiatru.Moze kwestia porządnie wykalibrowanej lunety?,nie wiem ale i tak musze kupic,a co do celnosci strzałów i skupienia to sadziło w 1/4 wielkosci tarczy ale jaka była to nie orientuje się zbytnio,chyba standardowa.Jesli chodzi o rozrzut to w jakich wartosciach miałbym okreslic?Nie wiem zbytnio jak się podaje.po prostu albo widze skupienie albo bałagan-mówiąc po chłopsku.A co konkretnie bys chciaŁ WIEDZIEC JESZCZE,TO postaram sie napisac

[ Dodano: Sro 05 Mar, 2014 15:43 ]
najwyzej umówmy sie tak,ze zrobie foty tarczek testując rózna amunicje i wam wówczas podeślę wyniki na miala, bo jeszcze nie rozgryzlem zbytnio jak sie tutaj foty zamieszcza
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 85
Rejestracja: 10 sie 2011, 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: TommyT »

Luneta Walther - to chiński wyrób - na bocznym może wytrzymać. Nie wiem jakie masz doświadczenia ze strzelania z optyką, ale to nie jest tak jak na filmach, że jak już wyzerujesz, to trafiasz tam gdzie patrzysz :) Norinco produkuje kilka karabinków w kal.22 (np. replikę Mauser'a 98), więc samo określenie nazwy firmy Norinco - też nie wiele mówi.
Interesowała mnie pozycja strzelecka, czy karabin był podparty a jak tak to na czym.
Rozrzut możesz określić wyobrażając sobie koło które zakrywa przestrzeliny - jakiej średnicy to koło?
Zdjęcie byłoby pomocne.
Na 50m najczęściej strzela się do tarczy jak w pliku ISSF Techniczne strona 12.
TX200 + mDOT, HW40,S631, FWB 65, .22, 9, 7,62,12
studentig
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:43

Post autor: studentig »

nie mam repliki mausera tylko ten norinco 15jw i raczej chyba waltheta nie kupię,wolę pod 22 jednak vortexa 2-7 tyllko mnie troche bpli ze nie ma AO,najwyzej wezme tą 4-12 sam nie wiem....wolałbym miiec dwie.Fajny mi przyslałes podrecznik :) będę miał co czytac na najblizsze dwa lata ;) słuchaj jak sie wrzuca fotki tutaj to bym ci podesłał jak mniej wiecej były strzały na tarczy i jaka wielka ona była na strzelnicy.ale tak jak mówiłem,równie dobrze mógłbym strzelac z opaską na oczach to wynik byłby podobny bo praktycznie na slepo walilem z tego typu szczerbinka.Byc moze ze bardziej miarodajny wynik zweryfikuje przystrzelenie z lunetą.Wiesz,jesli chodzi o to strzelanie na zero to rzeczywiscie myslalem ze jest jak na filmach :D na razie i tak chyba za wczesnie zeby cos wiecej wiedziec ale mam nadzieje ze moze kiedys osągnę wzglednie dobry wynik

[ Dodano: Sro 05 Mar, 2014 17:05 ]
a cha!karabin podparty na takim fajnej stopniowanej podpórce i pozycja siedzaca wiec dosyc było wygodnie
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Tak sobie myślę, że strzelając z podpórki było by jednak wskazane oparcie karabinka na dłoni, a dopiero dłoni na podpórce.. Przynajmniej mi, i paru innym ludziom, lepsze wyniki wychodziły w taki sposób niż bezpośrednie oparcie karabinka na podpórce..
Tyle ja dużo z palnej nie strzelałem.. tylko tyle, ile trzeba było żeby zaliczyć swoje do klubu.. :hm:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
studentig
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:43

Post autor: studentig »

podpórka to najmniejszy chyba problem,bo jak juz napisalem z wolnego na 50 m dychy sadziłem,a ostatnio wziąlem jakiegos starego ruchala 22lr i tez dwie dychy na 50 z wolnego wsadzilem,po prostu zarąbisty ruski sprzęt i gdyby nie stale zacinający sie zamek to wziąłbym uzywkę bez zastanowienia.zatem powracam do punktu wyjscia i nie pozostaje nic innego jak strzelanie z dobrze wykalibrowana lunetą :) o wynikach będę pisał wkrótce 8)
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 85
Rejestracja: 10 sie 2011, 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: TommyT »

Wiesz, tak czytam co piszesz, jak odpowiadasz i coraz więcej nabieram przekonania że jednak nie miałeś zbyt wiele obycia z bronią (bez urazy), nawet jeśli ciężko ci to przyznać.
Nie rozumiem Twoich stwierdzeń o waleniu na ślepo z tego typu szczerbinki ?
Nic to.
Takie dwa pomysły:
- poproś kogoś bardziej doświadczonego (może z obsługi strzelnicy), żeby strzelił parę strzałów - myślę że gość powie Ci więcej nt. możliwości karabinka
- jeśli będziesz pewien, że problem jest w karabinku, spróbuj reklamować. Ja zażądał bym przestrzelenie karabinka w obecności przedstawiciela sprzedającego, ew. zaproponował oddanie do wybranego przez Ciebie rusznikarza celem sprawdzenia, przy czym jeśli rusznikarz potwierdzi problemy, to sklep ma zwrócić koszt sprawdzenia i weźmie karabinek. Oczywiście musisz być pewien.
P.S. A jak nie potrafisz załączyć zdjęć, to wrzuć na zewnętrzny serwer i daj linka.
TX200 + mDOT, HW40,S631, FWB 65, .22, 9, 7,62,12
studentig
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:43

Post autor: studentig »

wiesz co gdybym mial duzo do czynienia z bronią to pewnie nie mialbym potrzeby tutaj sie logowac ;) dawno temu strzelałem z kbkak i troche na strzelnicy z boczniaków ot cala historia.Na ślepo waliłem bo musiałem trochę przy okazji postrzelac z kumplem, szkoda było po 30 min wychodzic ze strzelnicy,zwłaszcza ze opłata w eu była całodniowa :) poza tym nie dało się strzelac"nie na slepo" bo norinco jw 15 ma szczerbinke nieruchomą i ani góra dół ani lewo prawo nie skalibrujesz.byłem w sklepie i gośc powiedzial ze powinienem albo załozyc lunete albo wymienic przyrządy optyczne otwarte,ale taniej mi bedzie załozyc lunete-tak powiedział styary mysliwy szef sklepu i podobno wyjadacz...Niemniej jednak pójdę za Twoją sugestią i przystrzele najlepiej z nim to moze sam sie przekona ze cos nie halo.
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 85
Rejestracja: 10 sie 2011, 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: TommyT »

OK - daj znać jak poszło, a jak będziesz miał zdjęcia to podrzuć. :)
Powodzenia
TX200 + mDOT, HW40,S631, FWB 65, .22, 9, 7,62,12
studentig
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:43

Post autor: studentig »

8) no problem foty i testy 22lr podrzuce jak tylko sytuacja sie wyklaruje,choc szkoda trochę ze tylko z luneta będę mógł strzelac bo w razie padniecia optyki zostaje z ręką w nocniku,ale z drugiej strony pocieszam się tym ze i tak savage nie mają muszki i nawet jesli bym go posiadł to i tak zakup lunety nieunikniony :? Gosc mi dzis w sklepie zaoferowal 4-12x40 bushnell i walthera prs 2-12x44 jak myslisz czy bushnell nie lepszy?Moze az pod hinczynka nie wymaga mi drogiego vortexa kupowac bo i tak jednego muszę kupic pod 223 jak sądzisz?...w lunetach to ja dopiero raczkuję

[ Dodano: Sro 05 Mar, 2014 21:44 ]
z drugiej strony nie wiem czy nie lepiej jednak dołozyc do vortexa i przy okazji kupic będąc w Polsce http://kolba.pl/luneta-celownicza-vorte ... p9057.html

[ Dodano: Sro 05 Mar, 2014 21:46 ]
jenym słowem pomieszanie z poplataniem i morze dylematów....
Awatar użytkownika
Red
Posty: 1126
Rejestracja: 25 mar 2010, 13:13
Lokalizacja: Zamość/Leicester

Post autor: Red »

Idź do sklepu, popatrz przez różne lunety i wybierz tę która ci najbardziej będzie odpowiadać. Karabin w kalibrze 22lr jest bardzo łagodny dla optyki więc nie musi to być luneta o wzmocnionej konstrukcji. Busnell robi model lunety z krzyżem specjalnym do 22lr i to by był dobry wybór u nas były po chyba 600zł, niestety modelu nie pamiętam może jest na ich stronie.

[ Dodano: Czw 06 Mar, 2014 00:36 ]
O w tym sklepie były lunety dedykowane do 22lr http://www.forguns.pl/
Szczery jestem, uprzejmy bywam
Μολων λαβε
studentig
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:43

Post autor: studentig »

dzięki zasłuzeni tawerniacy :) ogladnąłem sprzęt i stwierdziłem po kilku dniach monachomachii,ze jednak biorę vortexa 6-18 i juz,nie tyle się w zyciu na inne pierdoiły traciło i kupowało półsrodki,a tu przynajmniej dozywotnia gwarancja i zawsze będę mógł przełozyc na 223,nie wiem czy dobrze robie ale wychodze z załozenia ze trzeba kupic to do czego jest sie przekonanym bo potem człowiek żałuje,tak jak niezakupionego savage.Mam nadzieje ze po przystrzeleniu z lunetą humor mi sie poprawi,o ile oczywiscie nie będę pudłowal.Powiedzcie mi rzecz ostatnią przed testami.Czy mam na x6 kalibrowac czy mogę wjechac na 18x przy ustawionej paralaksie na 50m bo 22lr będę na takim dystansie przystrzeliwał.Czy zabawa zoomem podczas kalibrowania ma jakieś znaczenie czy na kazdej długosci ogniskowej mogę sobie kalibrowac??? :hm: będę wdzięczny za info

[ Dodano: Czw 06 Mar, 2014 13:06 ]
a cha ,mam dwie metody które będę wprowadzał w czyn!Pierwsza to przystrzelenie na 18x w tarcze a potem kalibracja w przystrzelony punkt srodkiem krzyza,druga metoda to kupiłem kiedeys kiedy laser i włącze go sobie na 6x powiększeniu zeby najechac centrum krzyza.Chyba warto dwie metody wypróbowac ale jeśli sie myle i jestem w błedzie to mnie prosze poprawcie!Lubie zdrową krytykę bo wiele rzeczy można na bieżąco korygowac.
Awatar użytkownika
Red
Posty: 1126
Rejestracja: 25 mar 2010, 13:13
Lokalizacja: Zamość/Leicester

Post autor: Red »

Bierzesz kartkę A4, rysujesz kropkę 5mm średnicy i środkiem krzyża w nią celujesz i wstępnie kalibrujesz lunetę by przestrzeliny znajdowały się gdzieś na kartce ale nie centralnie na kropce. strzelasz serie 5 strzałowe i jeżeli skupienie nie będzie większe niż 2cm to karabin jest ok, wtedy ustawiasz lunetę w punkt i rysujesz na kartce A4 z 20 takich kropek i oddajesz do każdej po jednym strzale. To na jakim powiększeniu strzelasz jest obojętne, obyś widział w co strzelasz. Postrzelaj z różnej ammo, wybierz najlepszą i baw się dobrze.
Szczery jestem, uprzejmy bywam
Μολων λαβε
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 85
Rejestracja: 10 sie 2011, 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: TommyT »

Zbyt duże powiększenie na początku może powodować kłopoty w osiągnięciu zadowalającego skupienia.
Duże powiększenie zwielokratnia obraz celu ale również Twoje drgania przy celowaniu. Przez co człowiek dodatkowo się spina, próbuje 'naciągnąć' etc.
Proponuję nie przesadzać - ja bym powiedział, że na 50m to może tak maks na 9 - to oczywiście będzie zależało też od optyki i grubości krzyża.
TX200 + mDOT, HW40,S631, FWB 65, .22, 9, 7,62,12
ODPOWIEDZ