Obrazek

dobor optyki pod kal 22lr

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
studentig
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:43

dobor optyki pod kal 22lr

Post autor: studentig »

witam Panowie!Mam pytanie do starych wyjadaczy,choc nie wiem czy pod własciwy temat jestem podpiety?...Jestem nowy więc prosze o wyrozumialosc.Od pewnego czasu zamierzam zakupic lunetę celowniczą i czytam wciąż o róznych modelach,parametrach itd.do tej pory strzelalem z otwartych przyrządów optycznych-a było to juz dawno temu- ale czas to powoli zmieniac.wyjechałem za granice i kupiłem sobie"z biegu"dwa rodzaje broni.Jedna tanszą Norinco jw 15 kal 22lr i drugą Savage 223 rem.Pod tą drugą na pewno będę kupował vortexa-to juz przesądzone!Problem tylko polega na dobraniu lupki pod ten mniejszy kaliber.Myslałem o lunecie Walther x6 AO choc nigdzie o niej nie piszą na forach i nie wiem czy az taka kiszka z niej czy co?Druga vortexa 2-7 i ostatnia delta opitcal(bodaj 3 lata gwarancji).Problem polega na tym ze te dwie ostatnie nie mają pierscienia paralaksy ale czy to jest problem?...Sam nie wiem bo zbytnio nie siedzę w temacie.Niby Walther ma pomimo zblizenia 6x wiec czy w tych obu pozostałych nie ma takiej potrzeby?,czy bład paralaksy nie istnieje w tamtych przypadkach,a moze przy takim marnym zoomie nie ma w ogóle potrzeby kupowania z mozliwoscią ustawienia paralaksy?Druga rzecz!Chciałbym probowac strzelac z 22li na 200-300m i mam nadzieje ze takie zblizenia w zupełnosci powinny wystarczyc.wiem ze to długi dystans ale nie chce strzelac do pudelka zapałek.Będę wdzięczny za naprowadzenie!Pozdrawiam i dziękuję!
Ostatnio zmieniony 04 mar 2014, 9:50 przez studentig, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Red
Posty: 1126
Rejestracja: 25 mar 2010, 13:13
Lokalizacja: Zamość/Leicester

Post autor: Red »

Cześć Kazik P. :) , mam na 22lr powiększenie 9x i jest to moim zdaniem minimum.
Przy zerze na 50m opad na 300 będzie około 4,6m to jest około 90 klików dla 1/4" (21,5 MOA) więc to może być większym problemem jak błąd paralaksy. Jeżeli kupisz lunetę z regulacją AO to ustawiając ostrość na dany dystans błąd paralaksy będzie minimalny. Musisz w każdym razie składać się do strzału zawsze tak samo, może w tym pomóc tzw. świńskie ucho. Dla 22lr long shoot umownie zaczyna się od 100m dla centralnego zapłonu od 300. Zastanów się też nad rodzajem krzyża celowniczego.

[ Dodano: Wto 04 Mar, 2014 01:13 ]
Tu masz dane dla amunicji standardowej Aguila, w miarę dokładne dane, dla innej standardowej ammo będzie +/- do 3cm na 100m różnicy opadu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Szczery jestem, uprzejmy bywam
Μολων λαβε
studentig
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:43

Post autor: studentig »

hallo Marcinie dzięki!Powiedz mi jeszcze jedna rzecz bo chcilabym byc pewny w temacie.Co by było gdybym(pogdybac zawsze mozna)ustawił w 22lr lunete na dystans 100m zero???Czy tak raczej w małokalibrowej broni sie nie ustawia i nie ma takiej potrzeby na ten dystans?...Drugie pytanie;dlaczego w broni kulowej centralnego zapłonu(w moim przypadku 223rem) powinieniem zero ustawic na 300 m akurat?Pytam bo ogladałem kiedys test lunety vortexa i wydawało mi się ze gośc karabinek repetier wykalibrował zero na 100m,a potem co jeden dot przystrzeliwał o sto metrów dalej,w sumie strzelał na odległosc 500m ale wychodził od zera bo pierwszą ponizej podziałkę miał juz na 200 czyli co podziałka to 100m.Cos takiego,mam nadzieję ze niezbyt zawile piszę ;)

[ Dodano: Wto 04 Mar, 2014 10:42 ]
oki doczytałem raz jeszcze ze zrozumieniem :) pisales o umownym dystansie long shot 300 a ja odebralem to jako wykalibrowanie lunety na zero przy tym dystansie-mój bład.Czyli generalnie rzecz biorąc najlepiej przy 22lr zero ustaiac na 50m a przy centralnym zapłonie 100m-tak?...co do amunicji to mam do wyboru pod 22lr Semi,Long rifle hight velocity,federal champion,i tam jeszcze kilka ale juz nie maja takich dobrych predkosci przy tej samej wadze jak te.Dzięki za załącznik!

[ Dodano: Wto 04 Mar, 2014 11:12 ]
jeszcze jedna sprawa!Dopiero doczytałem o "swinskim uchu"Powiedz mi czy nalezy je stosowac jedynie pod lunety które nie mają pierscienia regulacji paralaxy czy rowniez uzywa ich się także w lunetach z takowym pierścieniem i czy wówczas cokolwiek zmieniają na lepsze,a moze nic wiecej juz do sprawy nie wnoszą?
Awatar użytkownika
Red
Posty: 1126
Rejestracja: 25 mar 2010, 13:13
Lokalizacja: Zamość/Leicester

Post autor: Red »

Strzelając tarczowo najlepiej ostawić zero na dany dystans by celować środkiem krzyża.
Broń centralnego zapłonu ja mam przestrzelaną na 100m (zapisana temperatura itd.) a dalej to tabele balistyczne i przeklikanie na dystans strzelania. W 22lr mam zero na 50, strzelam do 100 więc albo klikam albo biorę poprawkę na krzyżu w zależności czy do tarczy czy do celów reakcyjnych. To jak się układają poprawki na krzyżu zależy od wielu czynników, ammo, długość lufy, temperatura, ciśnienie itd. to że komuś się akurat udało że na danych dystansach może celować dotami czy belkami krzyża to nie oznacza że ty będziesz miał tak samo. Co do ammo to każda lufa lubi co innego - nie ma reguły.
Świńskie ucho ułatwia jednakowe składanie się do strzału, eliminuje refleksy świetlne w okularze lunety i ułatwia skupienie się na celu.
Szczery jestem, uprzejmy bywam
Μολων λαβε
studentig
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:43

Post autor: studentig »

dzięki za opowieści.Dzisiaj przystrzelalem na 50m ale kicha wyszła totalna bez lunety ani rusz,po prostu loteria bo nie mam przyrządów optycznych regulowanych(szczerbinka ustawiona na sztywno)sciągało w lwey dół-porazka i załuje ze sobie nie kupiłem savage mark 2 ,człowiek głupi cale zycie.Mam nadzieje ze z lunetą będzie o wiele lepiej choc jak widze swoje trzeba wysiedziec na strzelnicy i kombinowac na wszystkie mozliwe sposoby...zbyt proste byłoby gdyby było inaczej.Więc nawet z 223 sie bez optyki nie wybieram na szczelnicę,wystarczy ze dzis wypstykałem ok 300 szt 22 :hm: no nic,do tematu trzeba dojrzec i sie powoli wprawiac.Pozdr. 8)
Awatar użytkownika
Red
Posty: 1126
Rejestracja: 25 mar 2010, 13:13
Lokalizacja: Zamość/Leicester

Post autor: Red »

A jakiej produkcji masz ten karabin w .22 i jaki w .223?

[ Dodano: Wto 04 Mar, 2014 19:19 ]
Dobry karabin w 22lr robi ciasne koniczynki na 50m a wyczynowy praktycznie jedną dziurę :), 22lr to bardzo niedoceniany kaliber który do 100m często przewyższa celnością centralny zapłon :!:
Szczery jestem, uprzejmy bywam
Μολων λαβε
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 85
Rejestracja: 10 sie 2011, 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: TommyT »

studentig pisze:nie mam przyrządów optycznych regulowanych(szczerbinka ustawiona na sztywno)sciągało w lwey dół-porazka i
napisz więcej w jakich warunkach strzelałeś - z podpórki?, do jakiej tarczy?, jaka amunicja?
Jeśli na 50m z .22 Ci 'sieje', to powodów może być kilka, ale że jak powiedziałeś masz na stałe szczerbinkę, to z optyką raczej lepiej nie będzie.
Najpierw osiągnij stabilność (może być np. na 30m) poprzez (na przykład):
- dobór amunicji
- wyczyszczenie (odołowienie lufy) jeśli karabinek był używany
- usuniecie ew. luzów w systemie
- ewentualną poprawę własnych umiejętności :bobas: (bez urazy)

[ Dodano: Wto 04 Mar, 2014 19:28 ]
Red pisze:22lr to bardzo niedoceniany kaliber który do 100m często przewyższa celnością centralny zapłon
Ooo - właśnie. W zeszłym sezonie udało mi się wygrać klubową ligę (6 spotkań) w konkurencji "snajper" - jeden strzał do tarczy na 100m - strzelając z karabinu .22 - BK + optyka, konkurując np. z CZ 527 .223 rem.
TX200 + mDOT, HW40,S631, FWB 65, .22, 9, 7,62,12
studentig
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:43

Post autor: studentig »

no ładnie dzieki za podpowiedzi,nie wiedziałem ze tyle aspektów powinno sie brac pod uwagę :) powiem wam tyle ze z głupa podszedlem kiedys do strzelania na zawodach i z wolnego miałem trzecie miejsce bez podpórki na 50m więc z umiejetnosciami myslę nieskromnie najgorzej chyba nie jest.Zrobilem błąd bo kupiłem norinco a pewnie savage mark 2 byłby o wiele lepszy podejrzewam.Karabinek jest nowy i mysle ze z luneta powinno byc nieco lepiej.Skupienie mialem dobre ale zbierało lewy dolny róg tarczy więc to chyba szczerbinka do bani ustawiona.Natomiast jesli chodzi o drugi to 223 rem savage axis ale nawet jak pisałem bez lunety sie nie wybieram.Na razie lezy i czeka na swoja kolej ;)

[ Dodano: Wto 04 Mar, 2014 21:15 ]
"luzów w systemie"-dobre......,to jak dla mnie zbyt zielona trawa.jestem jak kierowca który potrafi sobie koło zmienic a nie regulowac pompowtryski ;) a strzelałem tylko z federal champion i byc moze ze są takie sobie jesli chodzi o skupienie
Ostatnio zmieniony 04 mar 2014, 22:57 przez studentig, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 85
Rejestracja: 10 sie 2011, 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: TommyT »

napisz coś więcej, czym, jak i do czego strzelane
No i jakie to 'tragiczne' skupienie.
TX200 + mDOT, HW40,S631, FWB 65, .22, 9, 7,62,12
Awatar użytkownika
Red
Posty: 1126
Rejestracja: 25 mar 2010, 13:13
Lokalizacja: Zamość/Leicester

Post autor: Red »

Kazi, dobież ammo z najlepszym skupieniem i ustaw/zmodyfikuj otwarte przyrządy celownicze pod tą ammo.
Szczery jestem, uprzejmy bywam
Μολων λαβε
studentig
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:43

Post autor: studentig »

Panowie jesli chodzi o ustawianie przyrzadów to nie ma takiej opcji bo szczerbinka jest na stałe przytwierdzona i nie ma w żadną stronę dygnięcia ale to jakis chinski absurd wiec i tak mam ochote to wymienic na savage-o ile sie ida...O skupieniu to takze nie ma co mowic bo mi rozsiewalo po całej dolnej cwiartce kartki celowniczej i strzelałem na tzw pałę,nie ma co tu nawet o dokladnosci mowic bo zeby trafic w srodek to musiałem celowac w prawy górny róg więc nawet zbytnio nie wiedziałem tarczy srodka :lol: Myslę,że muszę i tak zmienic amunicję i wystrzelac przynajmniej 4 rózne z pomocą optyki,oczywiscie popytam czy mają tu ammo.
Awatar użytkownika
Red
Posty: 1126
Rejestracja: 25 mar 2010, 13:13
Lokalizacja: Zamość/Leicester

Post autor: Red »

To niedobrze, moje brno 1 z 56 roku trafia 10/10 w paczkę zapałek na 100m. Wymień tego chińczyka i albo kup stary sportowy ruski/czeski karabin z górną szyną montażową albo dorzuć grosza do tego savage
Szczery jestem, uprzejmy bywam
Μολων λαβε
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 85
Rejestracja: 10 sie 2011, 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: TommyT »

studentig - naparłeś widzę na optykę. Uważam, że nie poprawi (a na pewno nie znacząco) wyników. Jak Ci Red napisał o Brno 1 - to taki "patyk", a zadziwiający.
Z Brno 4 i optyki na 100m strzelamy do łusek ze strzelby.
Co do hmm - spraw strzelca - żeby sprawdzić skupienie musisz celować powtarzalnie w jeden punkt (bo inaczej to nie ma sensu). Tak więc znajdź odpowiednio duży podkład pod tarczę, tak, żeby celując np. w tarczę karabinową 50m móc zaobserwować gdzie i jaka skupina Ci się układa. Oczywiście strzelaj z podpórki (podpórka "pod łoże" - to ważne, bo ostatnio widziałem "testy" które pewnie zostaną opublikowane, gdzie testujący opierał broń na wysokim magazynku - tak wg. niego wyglądała pozycja stabilna).
Takie przestrzelanie, jeśli dalej nie będziesz w pkt na 50, wg. mnie daje Ci pełne prawo żądania wymiany a może i zwrotu karabinka. No bo jeśli karabinek nie jest przystrzelany na 50m to jak? I w dodatku bez regulowanych przyrządów...
TX200 + mDOT, HW40,S631, FWB 65, .22, 9, 7,62,12
studentig
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:43

Post autor: studentig »

Panowei problem z tym ze tu mi brno nie zamowia bo nie maja w katalogach i komputerze .Zamawiają to na co producent czy dostawca daja ofertę.Znalazlem dzis fajny sklep i tansza bron znaczne mozna kupic ale juz po kwiatkach.Natomiast bylem w sklepie z tym hinczykiem i za cholere nie chca mi dupki wymienic.Towar latwo sprzedac ale z wymianą juz tak prosto nie jest,zwlaszcza ze jest sie auslanderem.Gosc drętwy i mi zagral na nerwach.powiedzial ze oczywiście nie mialem regulacji na przyrzadach otwartych i nic dziwnego,a ze zaje...sty rozrzut to juz go nie interesowało.Powiedział mi zebym sobie optyke załozył i problem bedzie rozwiązany(mam taka nadzieję),w razie czego musze mu przyniesc tarczki ze szczelnicy i bedziemy wówczas się zastanawiac co dalej.Zatem pytanie jakie względne skupienie musze miec zeby było dobrze a jakie skrajne zebym mógł wystąpic o reklamacje i nie zrobic przypału,bo byc moze jakies normy obowiazują w skupieniu strzałów.Drugie pytanie;jak kalibrowac lunetę czy na zoomie np najnizszym 4-6 czy jesli kupie mocniejszą lunete to np od razu na 12x hm?... :?
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 85
Rejestracja: 10 sie 2011, 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: TommyT »

A skąd w ogóle jesteś i gdzie kupujesz ?
Norm nie znam - co nie znaczy, że nie istnieją.
A o rozrzucie z otwartych to wierutna bzdura. Co więcej, jeżeli nie potrafisz strzelać z optyką, to najprawdopodobniej na dzień dobry będziesz miał większy rozrzut niż z otwartych.
TX200 + mDOT, HW40,S631, FWB 65, .22, 9, 7,62,12
ODPOWIEDZ