Obrazek

Mała, lekka butla 300 BAR do zabrania w teren

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vit91151
Posty: 80
Rejestracja: 26 mar 2011, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Mała, lekka butla 300 BAR do zabrania w teren

Post autor: vit91151 »

Kilka dni temu opisałem na beżowym małą butlę, do zabrania na strzelanie w teren, gdzie tachanie dużej i ciężkiej, jest mocno uciążliwe. Teraz po kilku uwagach i wymianie koresponencji na PW, mogę temat uzupełnić o sprawy bezpieczeństwa, kosztów oraz legalizacji i zamieścić na moim rodzimym SGS i zaprzyjaźnionej Tawernie.

Wszyscy, którzy strzelają w terenie i gdzie cały sprzęt trzeba nosić na własnych plecach, wiedzą jak istotną sprawą jest posiadanie małej i lekkiej butli do nabijania wiatrówki. Alternatywą jest zapasowy kartusz w wiatrówkach, w których jest to możliwe. Dla mnie najbardziej optymalnym rozwiązaniem, jest posiadanie butli matki w domu, a wyprawa w teren z małą, lekką butelką, uzupełnianą właśnie z butli matki. Pół biedy jak ktoś posiada wiatrówkę taką jak np. AA S400, w której ok. 50 równych strzałów przypada na zakres ciśnień zawierających się w granicach 150 – 100 BAR. Wtedy posiadając w miarę lekką metalową butlę 1l. 200 BAR można kilka razy doładowując postrzelać w terenie. Gorsza sprawa kiedy chcemy nabić kartusz do 200 BAR. Wtedy potrzebna jest butla z ciśnieniem wyższym niż 200 BAR, aby nabicia były pełne. Idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie butli lekkiej, o pojemności od jednego do dwóch litrów, na ciśnienie robocze 300 BAR. Butle metalowe nie nadają się. Jednolitrowe są do 200 BAR, a dwulitrowe 300 BAR ( czołgowe ) są za ciężkie. Pozostają butle kompozytowe. Do tej pory spotkałem się kilka razy z butlą kompozytową dwulitrową. Ale nabycie jej graniczy prawie z cudem. Do tego wszystkiego, te które widziałem miały zawory z gwintem stożkowym, który jest o wiele bardziej podatny na uszkodzenia przy bocznych uderzeniach w zawór, niż zawór z gwintem normalnym.

Bezpieczniejsze zawory od zaworów z gwintem stożkowym, posiadają butle np. Midland, nowe butle nurkowe jak i butle strażackie. Na pierwszy rzut oka można je rozróżnić tym, że zawór z gwintem stożkowym wystaje z butli i skręcany jest ze skorupą na teflon. Zawory z gwintem równoległym mają kołnierze, są skręcane na oring i nie wystają z butli.

Nam potrzebna jest mała lekka skorupa 1 do 2 litrów. Takie skorupy można znaleźć w nowej generacji butli do paintbolla. Problem w tym, że te skorupy mają inny gwint, niż dostępne zawory. Butle do paintbolla mają gwint 5/8” . Najprostszą ale i najdroższą opcją byłoby przetoczenie zaworu z gwintem M25/2, na gwint 5/8”. Ale taki zawór kosztuje minimum 150 zł. Ja wybrałem inne rozwiązanie. Kupiłem nowy zawór z gwintem stożkowym Auera. Koszt zakupu zaworu 70-80 zł. ( można go kupić na Allegro ). Jest to doskonały zawór do naszych celów. Wolny i przewidywalny.

Teraz do tokarza i po małym zabiegu zawór wygląda tak:

Obrazek

Obrazek


Proszę zwrócić uwagę na zrobione podtoczenie. Będzie ono potrzebne na oring, do uszczelnienia butli.
Teraz zakładamy oring, wkręcamy filtr i zawór gotowy

Obrazek

Obrazek


Łatwiejszą część mamy już za sobą. Teraz trudniejsza. Musimy kupić kompozytową, używaną butlę do paintbollana na ciśnienie 300 BAR ( 4500 PSI ), ale najlepiej z legalizacją. Kupowanie nowej skorupy to spory wydatek. Trzeba szukać używanej ale z legalizacją oraz długim terminem określanym jako final. Po tym terminie nie można używać już butli.
Mnie udało się kupić używaną butlę z final datą 2022 r.

Obrazek

Po odkręceniu regulatora, mamy już swoją skorupę

Obrazek

Teraz skręcamy mocno skorupę z zaworem i gotowe.

Obrazek

W moim przypadku, otrzymałem butlę 1,1 l. 300 BAR o wadze poniżej kilograma.
Właśnie wczoraj udało mi się sprzedać na Allegro regulator. Po obliczeniu wszystkich kosztów butla wyszła za 320 zł. Koszt nie jest mały, ale biorąc pod uwagę ceny dodatkowych kartuszy poczynając od Hatsana aż do Steyra, taka butla wychodzi jednak taniej. Poza tym jest uniwersalna np. przy zmianie wiatrówki.
Na dodatek może być jedyną alternatywą dla wiatrówek, które nie mają możliwości wymiany kartusza na zapasowy.
Możemy pompować i sprawdzić czy oring na gwincie trzyma. Jeżeli nie i butla syczy, trzeba dobrać inny oring. Ponieważ w dużej butli zostało mi ok 50 BAR, zatem tylko tyle przetoczyłem. Butla trzyma, nie syczy. Przy okazji widać, jak nierówno pokazują ciśnienie dwa różne manometry.

Obrazek

Obrazek

Teraz kilka słów o bezpieczeństwie takiej konstrukcji. Po pierwsze długość gwintu. Po odebraniu zaworu od tokarza porównałem długości gwintów, zaworu i regulatora. Są identyczne. Zatem od tej strony przerabiany zawór nie odbiega od konstrukcji oryginalnego regulatora i jest tak samo bezpieczny. Co do reszty, to zawór przy regulatorze to jak pancernik, przy łódeczce.
Cześć wkręcana do butli stanowi jedną bryłę, z małym otworkiem w środku. Bez dwóch zdań, to mocniejsza konstrukcja od regulatora.

Ponieważ ładowanie takiej butelki z butli matki, nie zapewni nam pełnych 300 BAR, szczególnie po kilku przetoczeniach powietrza, możemy założyć, że mała butelka będzie miała 250-260 BAR. Ale zapewni nam to w zależności od pojemności kartusza wiatrówki, kilka pełnych doładowań do 200 BAR. W wypadku kartuszy Walthera które ładuje się do 300BAR, taka butelka spełni swoje zadanie, tylko częściowo.
W mojej wiatrówce wiaterku starczy myślę, że na ponad 500 strzałów na pewno.

Uwagi końcowe

Szukając butli paintbollowych zwracamy uwagę na całkowity okres używalności butli - final. W wypadku butli Stako jest to tylko 5 lat. Większość nowej generacji butli ma 15 lat z obowiązkiem hydrotestu co 5 lat, co powinno być to opisane na skorupie butli.
Legalizację butli kompozytowych można zrobić w firmie SUPON
Strzelać, to trza umić
Borek56
Posty: 249
Rejestracja: 25 sie 2012, 16:45
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: Borek56 »

No dobra mamy ten final na 2020 rok, konczy nam sie legalizacja i butla na złom, w jaki sposób się ona zużywa, ze nie mozna jej dalej uzytkowac?
Awatar użytkownika
martiusx
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 903
Rejestracja: 03 sie 2008, 18:02
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: martiusx »

Jesli jest z kevlaru, lub pochodnych, lub kompozytów opartych na kevlarze, zużywa się pod wpływem powietrza atmosferycznego i promieni słonecznych. Nie tyle zużywa, co traci właściwości, jeśli już być precyzyjnym.
Kompozyty zużywają się również poprzez naprężenia okresowo zmienne, wynikające ze zmian ciśnienia w butli.
***** ***
Awatar użytkownika
vit91151
Posty: 80
Rejestracja: 26 mar 2011, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: vit91151 »

Borek56 pisze:No dobra mamy ten final na 2020 rok, konczy nam sie legalizacja i butla na złom
Nie ma w życiu nic 100% trwałego. Tak skorupa idzie na złom. Po jakimś czasie użytkowania, wszystkie butle wędrują na złom. Dla naszego własnego bezpieczeństwa i tak powinno być.
Butla jest lekka, ale przydatność do konsumpcji max 15 lat. Coś za coś.

Możemy ponownie wykorzystać tylko zawór, jeżeli jest w dobrym stanie.

Jest to produkt niszowy, niepotrzebny komuś kto podjeżdża wygodnie samochodem pod strzelnicę.
Wymyśliłem tą konstrukcję po to aby można było wsiąść na rower i postrzelać w terenie z lekkiego PCP. Jak pisałem ten temat, nie było w sprzedaży butli spełniających ten warunek i nic się nie zmieniło do tej pory.
Strzelać, to trza umić
Borek56
Posty: 249
Rejestracja: 25 sie 2012, 16:45
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: Borek56 »

dzięki za wyjaśnienia ;)
Awatar użytkownika
martiusx
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 903
Rejestracja: 03 sie 2008, 18:02
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: martiusx »

Kevlar jest cudowny jako materiał na butle, gdybym więcej strzelał w warunkach odległych od cywilizacji, to na pewno bym miał już kevlarówkę (choć większą niż Witek :) ).
I tak jeden kolega wie, że jak będzie chciał sie pozbyć swojej, to jeśli nie ja będę nabywcą - spotka go cos złego :kijemgo: .
Na razie na wypady mam dużą kompozytówkę - zdecydowanie lżejsza niż stalówka, ale gdzie jej tam do kevlaru.
Tyle, że kevlar ma tez wady.
Na przykład zaprzyjaźnieni lokalni strażacy strasznie narzekają.
Początkowo byli zachwyceni zestawami kevlarowymi - prawie nieodczuwalne obciążenie w czasie akcji.
Ale zestawy powinny mieć aluminiowy pancerz, żeby chronić butle przed uderzeniami.
A butla kevlarowa po zaliczeniu uderzenia - a trudno uniknąć takiej ewentualności podczas akcji - powinna przejść przegląd, jak przy przedłużeniu legalki.
Celowo ich dopytywałem, bo takie info miałem już wcześniej z drugich rąk, a biorąc pod uwagę co robią z butlami HP znajomi paintballowcy, to zacząłem profilaktycznie unikać ich towarzystwa :hihi: .
ODPOWIEDZ