Obrazek

Wiatrówka na początek

Sprzęt najpopularniejszych producentów.
trollik75
Posty: 6
Rejestracja: 27 lip 2017, 14:14

Wiatrówka na początek

Post autor: trollik75 »

Witam, zastanawiam się nad zakupem wiatrówki. W oko wpadły mi 2 modele:
Hatsan 90STG Vortex 4,5 mm
https://www.militaria.pl/hatsan/wiatrow ... l?cat=1238

Crosman Vantage Nitro Piston 4,5 mm
https://www.militaria.pl/crosman/wiatro ... l?cat=1238

Budżet: ok. 650zł (lunety nie potrzebuje, bo już mam)

Interesuje mnie, aby sprzęt był zdatny do użycia od razu po wyjęciu z pudełka, to znaczy że nie chcę nic wymieniać, dociążać i tak dalej(Hatsana podobno trzeba dociążyć, żeby nie rzucał tak mocno, ale może sprężyna gazowa trochę to niweluje). Ważne jest, aby wytrzymał długie lata i była możliwość wymiany części, jeśli te się zużyją. Waga też ma znaczenie, bo tam gdzie strzelam nie ma za bardzo jak strzelać z podpórki z racji na wysoką trawę, ale na działce już da radę. Która z tych wiatrówek poradzi sobie lepiej? Strzelane będzie na około 70m może nawet do 100m(oczywiście mówię o strzelaniu na działce, na podwórku przy domu max 20m). Obecnie często mam okazję postrzelać z taty wiatrówki (Slavia 631), ale chciałbym mieć coś własnego, żebym mógł zabrać np. do kolegi na działkę, żeby postrzelać u niego. Ciekawi mnie też, jak będzie strzelać taka wiatrówka w porównaniu ze Slavią. :D
Ostatnio zmieniony 27 lip 2017, 14:49 przez trollik75, łącznie zmieniany 2 razy.
trollik75
Posty: 6
Rejestracja: 27 lip 2017, 14:14

Re: Wiatrówka na początek

Post autor: trollik75 »

Jeszcze jedno pytanie. Przed pierwszym strzelaniem na co zwrócić uwagę, co przeczyścić. Podobno czasami we wiatrówkach są opiłki i niedoróbki produkcyjne. Czy rozkręcenie wiatrówki = utrata gwarancji?
Awatar użytkownika
diacon-fox
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 789
Rejestracja: 23 lip 2012, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wiatrówka na początek

Post autor: diacon-fox »

Twój pierwszy post powinien zacząć się od przywitania z ludźmi...wypadałoby, nie sądzisz? :bicz:
trollik75 pisze: 27 lip 2017, 14:27 Witam, zastanawiam się nad zakupem wiatrówki. W oko wpadły mi 2 modele:
Hatsan 90STG Vortex 4,5 mm
https://www.militaria.pl/hatsan/wiatrow ... l?cat=1238

Crosman Vantage Nitro Piston 4,5 mm
https://www.militaria.pl/crosman/wiatro ... l?cat=1238
Sprężyny gazowe sobie odpuść. Jest sporo tematów dotyczących takich wynalazków w karabinkach budżetowych i słabo się to spisuje. Kup karabinek z tradycyjną sprężyną.
trollik75 pisze: 27 lip 2017, 14:27 Budżet: ok. 650zł (lunety nie potrzebuje, bo już mam)
OK
trollik75 pisze: 27 lip 2017, 14:27 Interesuje mnie, aby sprzęt był zdatny do użycia od razu po wyjęciu z pudełka, to znaczy że nie chcę nic wymieniać, dociążać i tak dalej(Hatsana podobno trzeba dociążyć, ale tutaj zdam się na opinie tych, co mają). Ważne jest, aby wytrzymał długie lata i była możliwość wymiany części, jeśli te się zużyją.
Każdy sprzęt wymaga przynajmniej przeglądu zerowego (mycie i poprawne smarowanie). Jeżeli chodzi o wiatrówki budżetowe, to trzeba się liczyć z tym, że karabinek wyjęty prosto z pudełka nie będzie miał przyjemnej kultury pracy o czym też wielokrotnie już pisano. Nawet w karabinkach z górnej półki trzeba na start zrobić poprawny przegląd zerowy + dorobić prowadnicę. Jeżeli nie chcesz rozkręcać sprzętu to kultura pracy będzie miała wiele do życzenia...może lepiej zastanowić się nad kupnem używanego egzemplarza już po tuningu.
trollik75 pisze: 27 lip 2017, 14:27 Strzelane będzie na około 70m może nawet do 100m(oczywiście mówię o strzelaniu na działce, na podwórku przy domu max 20m).
To zdanie pokazuje jak bardzo świeży jesteś w temacie...jeżeli chcesz uprawiać long range to polecam przerzucić się na broń palną bo wiatrówki do tego nie służą.
Pro Sport + SWFA SS 10x42
S400 + Vortex Diamonback Tactical 4-16x44
Feinwerkbau 600
Beeman P17 + "kulminator"
M4 Full Metal kaliber 6mm
trollik75
Posty: 6
Rejestracja: 27 lip 2017, 14:14

Re: Wiatrówka na początek

Post autor: trollik75 »

Spoko, dzięki za pomoc. Już się lecę przywitać.
A z tym strzelaniem na daleko to chyba faktycznie przesadziłem. Tak czy inaczej min. 50m chciałym mieć.
Sprężyna gazowa brzmi kusząco, bo podobno dłużej zachowuje powtarzalność strzałów, ale skoro to taki "wynalazek" to sobie chyba daruję. I tu jeszcze pytanie, czy dorobienie prowadnicy to aż tak niezbędna rzecz? Kupienie używanej raczej nie wchodzi w grę, bo rodzice będą się chcieli upewnić, że pieniądze nie idą w błoto i wolą nówkę kupić.
janusz22551

Re: Wiatrówka na początek

Post autor: janusz22551 »

Możesz kupić nówkę, już poprawioną u kolegów, którzy się tym zajmują. http://www.debowewiatrowki.pl/index.php ... er=product lub http://superwiatrowki.pl/wiatrowka-hats ... -p-17.html
trollik75
Posty: 6
Rejestracja: 27 lip 2017, 14:14

Re: Wiatrówka na początek

Post autor: trollik75 »

Dzięki! Tego właśnie szukałem! Jeszcze mam jedno pytanie. Na tej stronie, superwiatrowki.pl jest dodatkowa opcja "ślizg tłoka". Jako nowicjusz nie wiem za bardzo o co może chodzić.
rafik
Posty: 85
Rejestracja: 06 sty 2017, 7:17

Re: Wiatrówka na początek

Post autor: rafik »

Co do Vortex nie dam złego zdania o nim (ale to jest tylko moja opinia) spisuję się świetnie i idealnie trafiam .

janusz22551
janusz22551 w sumie też ma sporo racji ,skoro wybierasz "zwykłą sprężynę" w dodatku fabryczny karabinek stawiaj na zaufanych z naszego forum ,koledzy Ci podpowiedzą co potrzeba tam .(skierują do Eres / Alchemik magicy strzeladeł :D i masz karabinek poprawiony po fabryce + odpowiednie części )
(sam bałem się rozebrać Harnasia na części , ale dzięki temu wiele się nauczyłem , dziękuje kolegom z forum za to )

A sam trafiłem na to forum szukając czegoś od hatsan 80 (co to jest i ile to warte , po zakupie, co zrobić dalej z tym ..... )
kejkej
Posty: 25
Rejestracja: 22 sty 2017, 21:44

Re: Wiatrówka na początek

Post autor: kejkej »

Za 680 złotych masz gotowego hatsana 55 od Eresa ze sklepu superwiatrowki.pl
Brałbym! :D
Awatar użytkownika
Foresto93
Posty: 22
Rejestracja: 23 kwie 2017, 18:07
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wiatrówka na początek

Post autor: Foresto93 »

Witam, mam pytanie. Którą wiatrówkę lepiej wybrać (obie po alchemizacji) ? :)

1) Hatsan 90 stg sas generacja II 4,5 mm
2) Hatsan 95 stg sas 4,5 mm
Pozdrawiam
Lepiej późno, niż wcale :king:
janusz22551

Re: Wiatrówka na początek

Post autor: janusz22551 »

Foresto93 pisze: 22 cze 2018, 17:10 Witam, mam pytanie. Którą wiatrówkę lepiej wybrać (obie po alchemizacji) ? :)

1) Hatsan 90 stg sas generacja II 4,5 mm
2) Hatsan 95 stg sas 4,5 mm
Pozdrawiam
2
Awatar użytkownika
Foresto93
Posty: 22
Rejestracja: 23 kwie 2017, 18:07
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wiatrówka na początek

Post autor: Foresto93 »

Dziękuję za odpowiedź 🙂
Lepiej późno, niż wcale :king:
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4619
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Wiatrówka na początek

Post autor: Mamutowicz »

Jeśli Hatsan 95 jest za drogi, to rozważ Hatsana 55 . To ten sam system co 90, ale fajna, drewniana osada, którą można łatwo przerobić na regulowaną.. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Foresto93
Posty: 22
Rejestracja: 23 kwie 2017, 18:07
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wiatrówka na początek

Post autor: Foresto93 »

Jest różnica w cenie, ale model 95 bardziej przypadł mi do gustu. Myślałem również o dozbieraniu do jakiegoś hw :) Ogólnie jeszcze się zastanowię, bo lunetę też będzie trzeba lepszą wziąć xd
Lepiej późno, niż wcale :king:
Awatar użytkownika
Zagorek
Posty: 583
Rejestracja: 22 gru 2016, 20:15
Lokalizacja: Lublin

Re: Wiatrówka na początek

Post autor: Zagorek »

Rozważ Ruger air scout rancher - warto.
Walther LGU + Vortex diamondback HP= profesorski zestaw (strzelec uczeń)
Awatar użytkownika
Foresto93
Posty: 22
Rejestracja: 23 kwie 2017, 18:07
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wiatrówka na początek

Post autor: Foresto93 »

Dziękuję za podpowiedzi:) Tego podwyższenia baki policzkowej nie brałem pod uwagę i trochę dało to do myślenia :)
Lepiej późno, niż wcale :king:
ODPOWIEDZ