Obrazek

Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Sprzęt najpopularniejszych producentów.
Awatar użytkownika
diacon-fox
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 789
Rejestracja: 23 lip 2012, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: diacon-fox »

kamazek pisze:Dzisiaj we wrocławskim Laosie APX przeszedł chrzest bojowy i zdał egzamin jako bardzo przyjemne pykadełko w ramach relaksu.
Testował go doświadczony kolega Przemek (diacon-fox), narzekał na twardy jednak spust, ale był pod wrażeniem celności na 10-15 m.
Faktycznie...testowałem, testowałem, aż mi bajceps od pompowania spuchł :hihi: a tak serio to uważam, że gdyby nie ten twardy i nieprzewidywalny spust to karabinek jest bardzo fajną opcją do rekreacji. Jak na niskobudżetowe PCA posiada bardzo dobrą ergonomię. Strzelając z postawy stojącej na 10 metrów (o ile się samemu nie spartoli) można wystrzelać skupienie mniejsze jak moneta 1groszowa. Na dystansie 25metrów (bez optyki) udawało się nawet trafiać w 40mm spiner, puszka na tym dystansie obrywała raz za razem. Ciekaw jestem jak wzrosła by celność gdyby dołożyć jakąś optykę, bo jednak przyrządy mechaniczne do mega precyzyjnych nie należą (ale widać nie takie było założenie w tym karabinku).
Reasumując...bardzo przyjemna zabawka do rekreacji, sprawia dużo frajdy, choć muszę przyznać , że nic nie przebije karabinka M4, który podprowadziłem synowi zaskoora :PP
Pro Sport + SWFA SS 10x42
S400 + Vortex Diamonback Tactical 4-16x44
Feinwerkbau 600
Beeman P17 + "kulminator"
M4 Full Metal kaliber 6mm
Awatar użytkownika
zaskoor
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 600
Rejestracja: 11 cze 2014, 17:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: zaskoor »

brak gwintu w lufie wydaje mi się spowodowany możliwośćia i chyba przeznaczeniem strzelania kulkami BB... te są jednak stalowe i niszczą lufe.
Diacon, jeden M4 jest dla Ciebie :)
kupiłem zestaw dla dwojga :) ale młodszy wymaga AEG... takie pokolenie. wszędzie elektryka
Było C11, P900, Vantage, C1377, Hydraulik. QB78 Mamutkowy
Jest c1077 , PSsssst , p17 , kuperek , ABS z ASG
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3159
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: kamazek »

diacon-fox pisze:Strzelając z postawy stojącej na 10 metrów (o ile się samemu nie spartoli) można wystrzelać skupienie mniejsze jak moneta 1groszowa
Pod warunkiem,że jest to trochę większa niż zwykle moneta 1 groszowa :lol:
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
diacon-fox
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 789
Rejestracja: 23 lip 2012, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: diacon-fox »

kamazek pisze:
diacon-fox pisze:Strzelając z postawy stojącej na 10 metrów (o ile się samemu nie spartoli) można wystrzelać skupienie mniejsze jak moneta 1groszowa
Pod warunkiem,że jest to trochę większa niż zwykle moneta 1 groszowa :lol:
Nie czepiaj się szczegółów...przecież napisałem wyraźnie, że skupienie takie osiąga się tylko i wyłącznie wtedy jak się samemu nie spartoli. A to, że skupienie wynosiło 7 zł i 52 grosze to już inna bajka, historia zna już takie przypadki i Qbuś Ci to poświadczy :PP
Pro Sport + SWFA SS 10x42
S400 + Vortex Diamonback Tactical 4-16x44
Feinwerkbau 600
Beeman P17 + "kulminator"
M4 Full Metal kaliber 6mm
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3159
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: kamazek »

Dzisiaj APX zaczął niedomagać :/
Co 3-4 śrut nie wylatywał z lufy po uwolnieniu powietrza, trzeba było jeszcze raz napompować i strzelić.
Podejrzewałem jakąś nieszczelność w zaworze strzałowym, więc wydobyłem go z bebechów "plujki"
Musiałem wreszcie podjąć decyzję o wyciągnięciu lufy z obudowy zaworu, ciasno wbitej, ale udało się dosyć łatwo :)

Obrazek

A tutaj zawór, w całości i w częściach

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Otwór od strony pompowania to 2.8 mm, rozwierciłem do 4 mm, aby ułatwić wtłaczanie powietrza do zaworu.
Całość umyłem, przesmarowałem, złożyłem do kupy.

Podczas testowania problem z niewylatującym śrutem nadal pozostał ;(
I dopiero wtedy mnie olśniło !
Popychacz śrutu jest ciut za krótki i niektóre rodzaje śrutu, z dłuższym kanałem w środku, zatrzymują się nad otworem transfer portu !
Muszę znowu rozebrać karabinek i wydłużyć popychacz o kilka milimetrów, co niedługo nastąpi :D
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3159
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: kamazek »

Dzisiaj wziąłem się za przedłużenie popychacza śrutu.
Długość metalowego "bolca" to 4,5 mm, postanowiłem wydłużyć go o 3-4 mm.
Demontaż go jest dosyć prosty, wystarczy chwycić kombinerkami (przez coś miętkiego) i delikatnie wysuwać,kręcąc na boki.
Delikatnie, bo jest to jednocześnie magnes neodymowy, więc łatwo go skruszyć.
Magnes ma za zadanie wychwytywać śrut stalowy z "magazynka"
W sumie można wysunąć go o kilka mm i tak zostawić, ale ja chciałem jednocześnie go odchudzić, aby ułatwić przepływ powietrza z transfer-portu.

Obrazek
Obrazek

Do zrobienia nowego popychacza wykorzystałem kawałek śrubki 3 mm, opiłowanej przy pomocy wiertarki jako mini-tokarki i pilniczka. :)

Obrazek

Tak wygląda po zamontowaniu

Obrazek

Nie działa w tym wypadku pobieranie kulek BB-s z magazynka, ale i tak z nich nie strzelam a odpada dzięki temu problem z niechcącym wpadaniem śrutów do środka korpusu.

Postanowiłem również poprawić przepływ powietrza do komory strzałowej do transfer-portu, przez odchudzenie średnicy iglicy zaworu.

Obrazek

Iglicę zwęziłem z 3 mm do ok.2,3 mm w miejscu wg mnie optymalnym, czyli na "czuja" ;)

Obrazek

Za jednym zamachem skróciłem sprężynę zaworu o 2 zwoje, aby ułatwić wtłaczanie powietrza do kartusza podczas pompowania i powiększyłem szczeliny wpływu powietrza na zaworku od strony pompki.

Obrazek

Po zmontowaniu całości czuć ewidentną poprawę podczas pompowania, jest bardziej "miodniej".
Nie pojawia się już efekt "suchego" strzału pomimo śrutu w komorze ładowania.
Nie mam chrono, ale po wystrzeleniu wcześniej kilkuset skrótów słyszę różnicę, jest głośniejszy odgłos strzału, więc zakładam, że wzrosła energia.
Przy okazji spotkania z kolegami w Laosie sprawdzę energię na chrono, wcześniej na 10 "pomknieciach" było ok. 5,5 J.
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2017, 16:22 przez kamazek, łącznie zmieniany 1 raz.
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
xork
Posty: 67
Rejestracja: 11 lip 2016, 9:39
Lokalizacja: Nowy Otwór Maz..

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: xork »

jestem pod ogromnym wrażeniem kolego, twoje dzieło niedługo zacznie budzić postrach wśród jarmarcznych strzeladeł.
Sam myślałem nad zakupem tego pompkopluja bo walenie z kolumbryny w garażu jest nieestetyczne akustycznie i czegoś dellikatnego zapragnąłem ale takiej ewolucji nie spodziewałbym się nawet we śnie.
Nie śpię, bo trzymam kredens!
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3159
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: kamazek »

xork pisze: 11 kwie 2017, 6:41twoje dzieło niedługo zacznie budzić postrach wśród jarmarcznych strzeladeł.
Dzięki za uznanie, ale :hm: wolałbym określenie "wiatrówka entry-entry level"
Mój APX jest wrażliwy na epitety i może to zaszkodzić jego celności :?
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
xork
Posty: 67
Rejestracja: 11 lip 2016, 9:39
Lokalizacja: Nowy Otwór Maz..

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: xork »

Technologicznie wyprzedasz epokę zwieracza Erdogana(czyt.spier.korony tureckiej lufy)i zmierzasz w stronę pneumatyki germańskiego oprawcy...tak lepiej?A jak dasz dizla to śrut poleci z taką prędkością że zakrzywi czasoprzestrzeń i trafi w tarczę jeszcze przed jej powieszeniem.
Oczywiście żartuję sobie ale naprawdę miło jest patrzeć gdy z badziewia powstaje coś o wartości w postaci satysfakcji tworzenia można by rzec że to twór artystyczny...hmm popadłem w zadumę
Nie śpię, bo trzymam kredens!
ODPOWIEDZ