Obrazek

Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Sprzęt najpopularniejszych producentów.
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3159
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: kamazek »

Kupiłem karabinek PCA Umarex NXG APX 4,5 mm, skuszony promocyjną ceną, poniżej 200 zł.
Zdecydowanie wolę sprężyny, ale mieć namiastkę PCP dla ubogich - bezcenne :)
Ponieważ lubię grzebać w rożnych sprzętach, stwierdziłem, że te dwie stówki odżałuję a może uda się coś poprawić
w sprzęcie ewidentnie entry-entry level ?
Cudów pewnie nie ma co oczekiwać w kwestii celności czy kultury pracy, ale do puszkobicia pewnie się nada ;)

Obrazek

Karabinek wizualnie w klimacie militarno-futurystycznym, może się podobać, mnie się podoba, ale za ok.350 zeta,
ile kosztował przed promocją, bym nie kupił :(
Lekutki, ok.1,5 kg, wszędzie plastik, ale nie badziewny, nawet jest jakby gumowana baka.
Fajnie składa się do strzału, wysokość baki dostosowana do "otwartych", szyna 11 mm na optykę to trochę przerost formy nad treścią,
o czym będzie niżej.
Muszka z true-glu, szczerbinka metalowa, regulowana w poziomie w miarę płynnie, w poziomie tylko przy pomocy śrubokręta,
coś jak w crosmanowym P1377.

Obrazek

No,ale APX to typowy budżetowiec, więc nie ma co narzekać :)
Aha, to może być ważne, karabinek może strzelać typowym śrutem diabolo 4,5 mm oraz kulkami stalowymi, tzw.BB-sami 4,46 mm

Naciąg sprężyny zbijaka i popychacza śrutu wygląda tandetnie, miałem od razu obawę, że się zaraz odłamie.

Obrazek

Naciąg ciężki, coś chrupie i stuka, nie jest miodnie, oj nie :nie: , do poprawki.
Pompowanie też nieciekawe akustycznie, plastikowy stukot i szurgot przy dobijaniu dźwigni do korpusu, druga poprawka na liście do zrobienia,
ale 10 pompek przy dosyć długiej dzwigni to pikuś, pan Pikuś.

Bezpiecznik automatycznie blokuje spust po napompowaniu, moje paluchy nie mogą go łatwo odepchnąć, trzecia poprawka do listy.
Śrut w lufę, lufa w stronę kulochwytu, naciskam spust, nie jest dobrze !
Potwornie twardy spust, pewnie z 2-3 kg nacisku trzeba do oddania strzału, trzecia poprawka dopisana do listy.

Strzelam kilka razy na 7 m (tylko taką osią dysponuję w mieszkaniu ) z exacta 4,52 , celuję w jeden punkt, trafienia gdzie indziej,
ale ... jest jakieś powtarzalne skupienie :)
Reguluję szczerbinkę, strzelam kilka razy, trafiam ogólnie tam gdzie celuję, więc ogólnie dobrze !

Ale "otwarte" to dla moich ślepych patrzałek mordęga, może na dworze, przy lepszym świetle,
ale w ciemnawym przedpokoju to mi się szczerbinka za bardzo rozmywa, nie ma sru-glu.
Karabinek ma szynę 11 mm, zakładam lupkę, 4x32 z ao, więc ostrzy na te 7 m.

Obrazek

Strzelam kilka razy, zapieram się jak mogę, aby nie zerwać strzału przez ten twardy spust, jest lepsze skupienie,
ale co jakiś czas śrut ląduje dalej od reszty.
Tutaj jedną z przyczyn może być szyna montażowa, a właściwie jej budowa.
Większa część szyny odlana jest na jednej części obudowy, krótsza na drugiej.

Obrazek

Po zamontowaniu lunety całość nie jest w 100 % stabilna, delikatnie wygina się na boki pod naciskiem :(
Szyna raczej na mały kolimatorek lub lupkę typu ołówek.

Gdybym nie zamierzał grzebać w tym karabinku i kosztowałby te wcześniejsze 350 zeta, to oddałbym go do sklepu, za sam spust.

Ale lubię takie wyzwania, więc narzędzia w łapkę i do dzieła.
Korpus poskręcany kilkoma większymi i mniejszymi śrubkami, zdejmuję delikatnie okładziny, bojąc się, że jakaś sprężynka wystrzeli w kosmos, a tu nic !

Obrazek

Mocowanie sprężynek przemyślane, nie mają prawa wystrzelić, są w mocno naciśnięte na elementy, plus dla Umarexa !
Ciężka praca spustu spowodowana jest przez dwa czynniki.
Brak pośrednich dźwigienek pomiędzy językiem spustowym a zaczepem zbijaka i dwie sprężynki, konstrukcyjnie uzasadnione, ale są za twarde.
Zmieniam sprężynkę z języka spustowego na dopasowaną z długopisu,

Obrazek

drugą dociskającą zaczep zbijaka ucinam o 2 zwoje.
Składam wszystko do kupy, jest lepiej !
Spust już lżejszy, idzie z oporem, ale da się go wyczuć :)

Dziwne odgłosy dobiegające podczas naciągania sprężyny zbijaka generuje właśnie sprężyna, trze po drodze o wszystko.
Jest długa, brak prowadnicy, dodatkowo ociera o wnętrze zbijaka, kiepsko wykończonego.

Obrazek

Na szybko robię tulejkę aluminiową z puszki po piwie, coś jak pet w tłoku normalnej sprężynowej wiatrówki, wciskam do wnętrza zbijaka.

Obrazek

Jest zdecydowanie lepiej, jednak coś dalej słychać, ale to raczej wina plastikowych części i ich ocierania się o siebie.
Sie nałoży grubo smaru, na palec, będzie pan zadowolony ;)
Mam pomysła na zrobienie prowadnicy sprężyny, ale to jak nic nie będzie innego do roboty.

Kolej na bezpiecznik spustu, za mocno trzeba naciskać czubkiem palca, ten czasami ześlizguje się, co troszkę irytuje.
Rozbieram moduł bezpiecznika a sprężynka fiuuu w kosmos !
Ta jest niezaciśnięta, więc trzeba uważać przy rozbiórce :)

Obrazek

Ucinam dwa zwoje, składam do kupy, smaruję, sprawdzam, lepiej :)

Zdjąłem jeszcze metalową osłonę, aby dostać się do lufy i sprawdzić jej koronę.

Obrazek

Nie wygląda najlepiej, płytki gwint lufy kończy się ok. 5 mm przed krawędzią, nie wiem, czy to celowy zabieg czy niedoróbka przy gwintowaniu :(
Niestety na fotce jest to niewidoczne.

Obrazek

Kolejna rzecz do zrobienia w wolnym czasie, jeszcze nie wiem jak to rozwiązać.
Muszka nakładana na lufę zewnętrzną jednocześnie osiuje i stabilizuje lufę właściwa.
Ucięcie o te 5 mm lufy, aby zrobić prawidłową koronę wymagać może skrócenie również osłony lufy i wykonania otworu z gwintem pod śrubkę trzymającą muszkę.

Jest to trochę precyzyjnej roboty, a efekt końcowy niepewny, w końcu to karabinek czysto rekreacyjny do puszek na 20-25 m czy ewentualnie szyszek na max. 15 m

Nie mam jak sprawdzić stanu lufy od stron portu ładowania, jest bardzo mocno wciśnięta w tuleję korpusu.
Boję się ją uszkodzić podczas siłowego wyciągania, więc na razie zostaje tak jak jest.

Obrazek

Pozostaje jeszcze kwestia stukania dźwignią pompowania.
Myślałem o podłożeniu jakiegoś odbijaka z miękkiej gumy czy gąbki, ale tutaj przeszkadza bezpiecznik.
Jego prawidłowe działanie wymaga całkowitego domknięcia dzwigni pompki a odbojnik by to uniemożliwił.
Można usunąć bezpiecznik i dać odbojnik, ale podczas strzelania w domu i przemieszczających się znienacka domownikach, lepiej go mieć.
Temat do przemyślenia.

Nie rozbieram na razie jeszcze modułu sprężającego powietrze i zaworu strzałowego, bo te działają prawidłowo.
Sprawdzę na czyimś chrono energię, ma mieć ok. 7 J na 10 "pompknęciach"
Jeżeli to się sprawdzi, zostaje tak jak jest.

Dla mnie istotne jest to, że mój APX polubił śrut Crosman Pointed, na te 7m nie ma większej różnicy niż z exacta, a jest dużo taniej :)
Próby terenowe uniemożliwia na razie paskudna pogoda, deszcz, chwilami grad i silny wiatr :(

Dzisiaj przeprowadziłem próby w terenie, najpierw na 10 m w tarczę 14x14
Pierwsze pięć strzałów poszło na ustawienie szczerbinki.
Poniżej druga tarczka, odl. 10 m, 10 strzałów, śrut Crosman Pointed, 6 pompowań
Pozycja siedząca, łokieć oparty na kolanie.

Obrazek

Uważam, że jest dobrze :)
Postrzelałem jeszcze trochę na 15 i 25 m do puszek, też 8/10 strzałów celnych, ale musiałem uciekać przed deszczem :?

Do rekreacyjnego strzelania na 15-20 m za te pieniądze może być, ale niektórych możne wkurzać te pompowanie.
Ale koniecznie trzeba ucywilizować przynajmniej spust, fabrycznie dużo za twardy do celnego strzelania !

Obrazek
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6429
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: Qbuś »

Ech...........https://www.youtube.com/watch?v=wV2mfoBRWJk :D .

Ps. Nawet nie próbuj "tego" do laosu przemycić :PP .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3159
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: kamazek »

Jadę z nim na ME ! :king:
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6429
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: Qbuś »

kamazek pisze:Jadę z nim na ME ! :king:
Pod warunkiem, że na deskorolce :lol: .
Ps. Przerób go na CO2, to pogadamy ;) .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3159
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: kamazek »

Qbuś pisze:Nawet nie próbuj "tego" do laosu przemycić :PP .
Nie takie wynalazki już widziałem w laosie ;)
Np. uzi z lufą obłożoną gąbką :PP
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6429
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: Qbuś »

:hm: No dobrze, jak mi napompujesz to może raz strzelę i nie będę "szydził" ;) .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
janusz22551

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: janusz22551 »

Piotruś, ja myślę (czasem tak mam), że za jakiś czas, staniesz się konkurencją dla naszych magików. Pamiętaj, że uwierzyłem w Ciebie pierwszy!!! (jakieś upusty) :) ;)
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3159
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: kamazek »

Januszu, dzięki za miłe słowa :)
Ja tylko umiem poprawić sprzęt na który nasi magicy nawet nie spojrzą ;)
A że narzędzia mnie lubią to inna sprawa :hihi:
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Terrormachine
Posty: 82
Rejestracja: 24 sie 2015, 20:00
Lokalizacja: Opole

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: Terrormachine »

Bardzo dobrze opisane :D
Że Ci się chciało :D
Tak jak piszesz,inny by nawet na "toto" nie spojrzał...
:drunk:
Hatsan 90 4.5mm,Łucznik wz.70,Iż 40,Tex mod.3,Norica mod.83,Lov 21,Haenel 49,Remington 1858 Pietta .44,Kentucky Ardesa pistol .45
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3159
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: kamazek »

A bo pogoda ostatnio taka była paskudna, że nawet żony człowiek nie miał serca z domu wysłać po piwo ;)
Więc babrałem się w bebechach APX-a, notowałem po kawałku w notatniku, robiłem fotki i tak powstał poemat :)
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
janusz22551

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: janusz22551 »

kamazek pisze:A bo pogoda ostatnio taka była paskudna, że nawet żony człowiek nie miał serca z domu wysłać po piwo ;)
:lol: Pokaż żonie ten wpis, to przez miesiąc nie będzie piwa i ..... :D
Awatar użytkownika
krolik
Posty: 70
Rejestracja: 12 sie 2011, 17:03

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: krolik »

Ten brak gwintu na końcu lufy to miałby sens jakby ten kawałek był od strony popychacza.... zobacz czy po drugiej stronie gwint jest do końca bo coś mi się zdaje, że Ci lufę na tyłem do przodu założyli.... dobrze ze nie strzela do tylu! ;)
A było ich ze czterdzieści.... i dosyć na razie zmian sprzętu... :)
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3159
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: kamazek »

krolik pisze:coś mi się zdaje, że Ci lufę na tyłem do przodu założyli....
No i wcale bym się nie zdziwił :D
W wolnej chwili spróbuję sprawdzić, mam tylko problem z wyjęciem lufy, tak jak podałem w opisie :hm:
Jest bardzo mocno wciśnięta w tuleję, nie chce wyjść dobrowolnie a użycie większej siły może skończyć się tragicznie :?
A karabinek i tak strzela nad podziw celnie jak na jego jakość wynikającą z ceny i wykonania :)
Ale i tak zasiałeś ziarno wątpliwości w moim umyśle, więc pewnie wcześniej czy później się za to zabiorę ;)
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
emes71
Posty: 4
Rejestracja: 12 wrz 2013, 20:59
Lokalizacja: Śląsk

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: emes71 »

Nie ma co kombinować , inne sztuki też tak mają
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3159
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umarex APX PCA- poprawki w budżetowcu za 200 zł

Post autor: kamazek »

Dzisiaj we wrocławskim Laosie APX przeszedł chrzest bojowy i zdał egzamin jako bardzo przyjemne pykadełko w ramach relaksu.
Testował go doświadczony kolega Przemek (diacon-fox), narzekał na twardy jednak spust, ale był pod wrażeniem celności na 10-15 m.
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
ODPOWIEDZ