Obrazek

H 85 i odgłos przy wystrzale

ODPOWIEDZ
Piroman128
Posty: 19
Rejestracja: 06 lip 2010, 14:02

H 85 i odgłos przy wystrzale

Post autor: Piroman128 »

Od jakiegoś czasu zauważyłem spadek celności mojego hatsana. Myślałem iż jest to wina przerysowanego gwintu lub śrutu.
Miałem nadzieje że po zakupie PP i dokonaniu niezbędnych kalibracji wszystko wróci do normy.
Podczas kalibracji na dystansie 15 20 czy 30 metrów trafienie w tarczę graniczyło z cudem. Myślałem iż jest to wina silver pointa który nie cieszy się zbyt dużą celnością. Lecz kiedy po serii 10 tek które tym śrutem wystrzelił cros 2100, i dzsiejszym strzelaniu hatsana crosmanem poited( w którym przy każdym ustawieniu lunety strzał padał tu za nisko tu za wysoko) postanowiłem dokonać przeglądu, który nie był robiony od zamontowania Alchemika czyli jakiś 3 500 strzałów.

Wszystko wyglądało prawidłowo aż do uszczelki ZEPTO( przy samej krawędzi ubytek 2x1 mm)
którą wymieniłem na fabryczną uszczelkę niestety tylko taką miałem.


Teraz przejdę do właściwej części tematu a mianowicie dziwnego odgłosu podczas strzału.
Odgłos bardzo głośny, znany mi dobrze efekt dodania oleju do komory sprężania.
Wydało mi się to normalne gdyż przesmarowałem lekko starą/nową uszczelkę tłoka smarem. Dziwne dla mnie jest to iż efekt ten powinien ustąpić po około kilkudziesięciu strzałach a u mnie nic.
Dokonałem testu na stalowej blaszce 08-09 mm (której nie udawała mi się przebić ani fabrycznym hatsanem ani crosem 2100 ani liderem pseudo gilotyna) Nastąpiło duże przebicie no i oczywiście ten dźwięk niczym z kbks
Awatar użytkownika
Red
Posty: 1126
Rejestracja: 25 mar 2010, 13:13
Lokalizacja: Zamość/Leicester

Post autor: Red »

Uszczelki tłoka się nie smaruje, ewentualnie bardzo minimalnie smarem silikonowym samą wargę. Rozbierz, wymyj wszystko dokładnie i przesmaruj delikatnie tylko tłok.
Szczery jestem, uprzejmy bywam
Μολων λαβε
Piroman128
Posty: 19
Rejestracja: 06 lip 2010, 14:02

Post autor: Piroman128 »

Smarowałem same boki, przy poprzedniej rozbiórce smarowałem w ten sam sposób i wszystko było w porządku, może to wina tego że jest ona mniej elastyczna niż Zeptoi w połączeniu ze smarem dało to taki efekt
Awatar użytkownika
Red
Posty: 1126
Rejestracja: 25 mar 2010, 13:13
Lokalizacja: Zamość/Leicester

Post autor: Red »

Efekt dało to że smar dostał się ma czoło uszczelki i masz 1,9TDI
Szczery jestem, uprzejmy bywam
Μολων λαβε
Piroman128
Posty: 19
Rejestracja: 06 lip 2010, 14:02

Post autor: Piroman128 »

I jeszcze jedno pytanie z mojej strony,czy używanie fabrycznej uszczelki przekłada się na celność, jednym słowem czy śpieszyć się z wymianą czy kupić uszczelkę przy okazji większego zamówienia
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 592
Rejestracja: 28 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Zet »

Stara uszczelka nie daje takiej powtarzalności strzałów jak zepto.
Dla mnie warto :)
AA ProSport w orzeszku 8)
JacekB
Posty: 10
Rejestracja: 06 gru 2009, 19:36
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: JacekB »

Oryginala uszczelka tłoka, nie daje żadnej powtarzalności, nie mówic o akceptowalnej. Wymień jak naszybciej na Zepto.
Czy jej faktycznie po 3,5 tys strzałów "ubyło" 1-2mm i do tego tak nie równo, czy po prostu określasz orientacyjnie 1-2mm, ale równo na całym obwodzie ?? To ma zasadnicze znaczenie.
pozdrawiam-JacekB
Piroman128
Posty: 19
Rejestracja: 06 lip 2010, 14:02

Post autor: Piroman128 »

JacekB pisze:Oryginala uszczelka tłoka, nie daje żadnej powtarzalności, nie mówic o akceptowalnej. Wymień jak naszybciej na Zepto.
Czy jej faktycznie po 3,5 tys strzałów "ubyło" 1-2mm i do tego tak nie równo, czy po prostu określasz orientacyjnie 1-2mm, ale równo na całym obwodzie ?? To ma zasadnicze znaczenie.
pozdrawiam-JacekB
W jednym miejscu zauważalny ubytek kwadrat 1mm na 2mm
Szymqers
Posty: 555
Rejestracja: 24 lut 2010, 18:05
Lokalizacja: Warszawa/Mokotów

Post autor: Szymqers »

jak 1x2 to już nie kwadrat.
sprawdzałeś wewnątrz czy nie masz żadnych zadziorów?
Hatsan 80 + Alchemik tuning + PP 3-9x40 AO
JacekB
Posty: 10
Rejestracja: 06 gru 2009, 19:36
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: JacekB »

Wygląda, więc na to, że nie tyle padło zepto, co zostało uszkodzone, przez jakiś zadzior. Mogło też zostać uszkodzone w czasie montażu tłoka w cylindrze. Na początku mało zauważalne i odczuwalne, później jak postrzelałeś "wyszło szydło z worka".
Zmiana na nowe zepto, + dokładny montaż, a przede wszystkim usunięcie wszelkich zadziorów.
pozdrawiam-JacekB
jurmax
Posty: 74
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:10
Lokalizacja: Poznań

Post autor: jurmax »

Przy moim H-85 po kupnie zrobiłem wszystko oprócz wymiany uszczelki.Po kilku tysiącach śrutów jestem zadowolony z celności i powtarzalności co oczywiście nie znaczy że po wymianie uszczelki mogło by być jeszcze lepiej. Pozdrawiam Jurek
Umarex CP Sport, Hatsan 85, Walther ppk/s
JacekB
Posty: 10
Rejestracja: 06 gru 2009, 19:36
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: JacekB »

Może, nie będę oryginalny, ale powiem to wprost. Oryginalna uszczelka od Hatsana, nie nadaje się do używania. Jest twarda, tak twarda, że tylko "drze" ścianki cylindra, zamiast uszczelniać, uszczelniać równo i powtarzalnie. Do tego często jest zamonowana już uszkodzona, co powoduje kolejne skoki prędkości wylotowej. O ile więc mogę jeszcze dopuścić, w sprężynowym Hatsanie pozostawienie oryginalnej sprężyny, nawet na oryginalnej prowadnicy (po umyciu i przesmarowaniu oczywiście), to wymiana uszczelki na tzw. Zepto oraz założenie kapelusza sprężyny, chociażby w postaci zwykłej podkładki z jakiegoś tam polipropylenu jest niezbędne. Karabinek zmienia się nie do poznania, a przede wszystkim jak zrobimy to dobrze, normuje się prędkość wylotowa.
pozdrawiam-JacekB
OrkaN
Posty: 31
Rejestracja: 29 maja 2009, 11:48

Post autor: OrkaN »

Jeśli mogę coś dodać od siebie, to polecam uszczelkę od Alchemika.
Sprawdziła się w dwóch Harnasiach - starym z GL oraz nowszym wcieleniu (wymiana uszczelki w stanie pudełkowym - zaraz po zakupie).

Na 100% zalecam wykonanie polerki wnętrza cylindra drobniutkim papierem i z dużą ilością wody. Nie zaszkodzi również polerka tłoka (uwaga na miejsce, w którym jest zaczep tłoka - tam nie polerować).

Najwięcej roboty było ze starym harym - z racji dużego przebiegu i raczej za mocnej sprężyny.

Po takim zabiegu harnasie hulają aż miło.

Całość zabiegu to kilka godzin fajnej roboty, wypitych kilka browarków (nie za dużo) i łazienka - zlew i płytki do gruntownego czyszczenia.

ALE WARTO !!!
HAENEL 304, HATSAN 55, pistolet ŁUCZNIK, HW 40 (made in China).
ODPOWIEDZ