Obrazek

HATSAN 135

Awatar użytkownika
wiatq
Posty: 99
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:51

Re: HATSAN 135

Post autor: wiatq »

Towariźć Mamutowicz dobrze prawi. Chcesz to spróbuj .22 ale na własną odpowiedzialność ;) Śrut .22 2x droższy od 4,5mm, dużo mniej popularny a więc dużo mniej rodzajów i producentów do wyboru, wszelkie zawody i dyscypliny strzelectwa pneumatycznego w PL i europie są na .177 a nie .22.
Poza tym co chcesz sprawdzić przy .22? Przecież jeśli chcesz strzelać legalnie bez rejestracji w polskim limicie (17J) to czy to 4,5mm czy 5,5mm musisz zmieścić się w limicitych właśnie 17J więc energia i jednego i drugiego będzie taka sama. Więc żeby zmieścić się w limicie .177 będzie wylatywał z prędkością w okolicach 240m/s a .22 będzie wytaczał się z prędkością 170m/s - energia musi być taka sama żeby się zmieścić więc nie wiem co chcesz próbować. No chyba że chcesz wychodzić ponad limit.
Jeśli w limicie polskim i hatsan to modele od 55 do 99 modele wyższe to modele konstrukcyjnie pod FAC i w PL obcinane pod limit (bez zmniejszania wymiaru komory sprężania) to jak wykastrowane byki rozrodowe - wierzga to, warczy i ryczy, ale ani z tego przyjemności ani dzieci nie będzie. ;)
To chyba tyle - a Ty zrób jak chcesz.
FWB 300S
Haenel 310
TX200HC
AA PS
PR900W
Gamo PR45
Kalkulator energii wiatrówki
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: HATSAN 135

Post autor: Mamutowicz »

wiatq pisze: 30 mar 2018, 6:00[...] to jak wykastrowane byki rozrodowe - wierzga to, warczy i ryczy, ale ani z tego przyjemności ani dzieci nie będzie. ;)
To chyba tyle - a Ty zrób jak chcesz.
Żeś waść doje.ał.... :D :prosze: No ale bardziej w sedno to się już qr2 nie da.. :D
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Nduro
Posty: 24
Rejestracja: 01 sty 2016, 0:22

Re: HATSAN 135

Post autor: Nduro »

Tak,tylko H90 w plastiku jest,mam 70tke oklejoną taśmą camo bo po chyba 8 latach już żygałem dotykając tej osady. Więc może Striker 1000X? Patrzę w katalogu ma 245m/s (800fps) to dane dla pełnej mocy,nie kastrowanej do 17j ? Na spuście quattro nie zależy mi,radzę sobie nie z takimi spustami na strzelnicy. Chcę drewno w kalibrze .22 a hatsan wypada cenowo korzystnie. Może opiszę to tak,wydaje mi się że masa .22 będzie stabilniejszą na odległości 25/50m niż lekka .177
Zakładam budżet 1000/1200plnów nie chciałbym go przekraczać bo planuję tez nowy karabin cp.
BSA Polaris 4,5
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: HATSAN 135

Post autor: Mamutowicz »

JEŻU!!! Chopiec!! weź się ogarnij przecież!!
Masz H90 w .177 to się tego trzymaj. Jak celność przestanie wystarczać to uzbieraj na lepsiejszy karabinek, a .22 zostaw kłusownikom..
Spust QT to najlepsza rzecz w Hatsanach i kupowanie Hatsana bez QT to jak wciskanie kaktusa w dupę. No.. chyba że ktoś lubi...
Jak koniecznie chcesz drewno w .22 to szukaj H55 w tym kalibrze.
Jeśli już koniecznie musisz mieć to .22 ...
Tylko jak pisał wiatq - W limicie, co do destrukcji nie ma znaczenia z czego strzelasz. Oba mają poniżej 17J ..
Tyle że z .177 strzelasz pawie płasko do 50m a z .22 jak z moździerza.. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Nduro
Posty: 24
Rejestracja: 01 sty 2016, 0:22

Re: HATSAN 135

Post autor: Nduro »

Qrde, miałem dylematy sprężyna czy vortex,a tutaj usilnie próbujecie mnie ściąć na starcie żebym pozostał przy .177 idę w kime.... przemyśle....
BSA Polaris 4,5
Awatar użytkownika
Paweł 1983
Posty: 59
Rejestracja: 18 kwie 2016, 21:17

Re: HATSAN 135

Post autor: Paweł 1983 »

Witam. Koledzy dobrze prawią . Ja mam Hatsana 90 w 177 cal zwykły spring, po czarach Dębowego i jest zajebisty . Dociążyłem osadę i sam karabinek bez lunety waży równe 4 kg . Także ja ja odrzutu praktycznie nie wyczuwam przy 16,3 J bardzo przyjemnie się strzela. Jestem zadowolony mi nic więcej nie potrzeba do rekreacji. A i na zawody dla hecy można podjechać żeby się rozerwać. Poza tym czy to Hatsan 125 czy 135 do limitu się nie nadają . Mają poszerzone i wydłużone komory sprężania po to żeby wyciągnąć z nich to 35 J . A przy limicie te komory się nie sprawdzą . Bo po przez swoją długość będzie wydłużony cykl strzału a w parze z tym nie zbyt dobra celność . Także bierz H 90 a jak masz kasę to H 95 będzie w drewnie. No i z limitu w 177 będziesz zadowolony tak jak ja i inni na tym forum ;)
Paweł

Hatsan 90 QT SAS II gen -4,5mm
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: HATSAN 135

Post autor: Mamutowicz »

Nduro pisze: 30 mar 2018, 6:34.... przemyśle....
A Przemyśl.. Albo nawet Toruń.. Się ludzie z różnych sprzętów nastrzelali, nazmieniali i naopisywali nie na darmo przecież..
Zobacz sobie na ten przykład jakie wyniki i konkurencję miało .22 w naszej lidze w zeszłym roku.. :)
https://sites.google.com/site/neftauk/H ... idual-main
W limicie ludzie z tego nie strzelają, chyba że dla jaj ( jak Liam na PJBRC), albo z masochizmu.. ( jak Tomas w naszej lidze) :D
Myślisz że .22 rozwala bardziej? Owszem, ale ponad limitem.. Bo w limicie nie ma różnicy.. poza opadem.. :D
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
wiatq
Posty: 99
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:51

Re: HATSAN 135

Post autor: wiatq »

Kolego najpierw odpowiedz sobie i nam na jedno pytanie:
Czy chcesz strzelać w limicie czy nie. Jeśli nie to nie bój się - powiedz. Jeśli zarejestrujesz plujkę i będziesz strzelał na strzelnicy to czy to limit czy ponad limit to tak samo legalne więc nie ma się czego bać. (sensu w ponadlimicie nie widzę w PL ale cóż - sensu w próbach otwierania parasola w dupie również nie widzę a są ludzie którzy próbują więc nie mnie oceniać)
Jeśli jednak chcesz pozostać w limicie to oczywiście również Twoja wola i decyzja o .22 to również Twoja wola i nie będziesz jedynym który z tego kalibru strzela i cieszy się z tego (pest w UK głównie z tego, ale u nas to sensu nie ma ze względu na prawo, ale znowu zaczynam mówić o moich poglądach więc może jednak skupię się na faktach).
Co do faktów które wymieniłem (cena, brak sensu w polskim systemie prawnym, wszelkie zawody etc) to dodam jeszcze:
- opad o którym mój przedmówca wspomniał - przykład: dwie takie same wiatrówki, dwie takie same lunety na nich na takich samych montażach obydwie w okolicach 16J i obydwie z pierwszym zerem ustawionym w okolicach 14-15 metra przy jedynej różnicy kalibru (jedna to .177 druga to .22) to ta pierwsza na 50 metrze będzie miała opad jakieś 8 cm poniżej krzyża, a przy kalibrze .22 będzie to już ponad 20cm poniżej krzyża. Nie krytykuję, są ludzie którzy lubią strzelanie z katapulty - jedynie podaję fakty bo możesz nie być tego świadomy a decyzję podejmij sam ale nie na podstawie widzimisiów a właśnie faktów i doświadczeń innych
- co do wrażliwości na wiatr to co ty w trakcie huraganu Sandy czy innych orkanów tylko strzelasz? Czy może mieszkasz gdzieś w bacówce na stoku gdzie halny dmie dniami i nocami? Jesli nie to z tą wrażliwością na wiatr nie mitogizujmy.

Tyle na temat kalibru - obiecuję że już się zamykam a decyzję podejmij sam - krytykował nie będę.
Przejdźmy do kwestii wiatrówki. Mówisz że swojego hatsana masz długo i że szukasz czegoś innego (tak kaliber jak i model które wybrałeś wskazują że szukasz magicznej i mitycznej "szmocy") - mam więc pytanie czy kiedykolwiek sprawdzałeś jaką EK generuje Twoja obecna wiatrówka i jaką EK ma obecnie? Pytam bo może to właśnie z tego wynika Twoje pragnienie że EK w Twojej wiatrówce jest średnie. Wiem, wiem kupiłeś nową więc musiało być blisko limitu - a właśnie że nie. Producenci i sprzedawcy piszą zazwyczaj max tego co im prawo w danym kraju pozwala napisać i nikt w fabryce czy sklepie nie bawi się w sprawdzanie EK każdej z wiatrówek a różnice mogą być naprawdę spore - kontrola jakości w przypadku tanich tureckich wiatrówek również nie jest jakaś cudowna. Podczas mojego dłubania w wiatrówkach w ciągu kilku lat Hatsany 90 miałem w rękach (mówię o nowych, pudełkowych prosto z magazynu jakim robiłem przegląd czy poprawki) prosto z pudełka miały - najniżej 9J (najczęściej powodem była uszkodzona podczas montażu uszczelka) a najwięcej 28J (turkowi prawdopodobnie nie z tej skrzynki się sprężyna włożyła w fabryce), najczęściej jednak EK w Hatsanach 90 oscyluje w okolicach 14J więc brakuje tych 2J z hakiem do limitu. Zakładając więc że właśnie taka Ci się trafiła to po tych kilku latach strzelania - pewnie nie zawsze zgodnie ze sztuką EK obecnie możesz mieć w okolicach 10J i stąd możesz czuć niedosyt energetyczny a jeśli wiatrówka nie była przeglądana i odpowiednio traktowana to EK mogło spaść znacząco.
Co do kontroli jakości w Hatsanach to niedawna sytuacja. Dwie wiatrówki przyszły do mnie na przegląd zerowy prosto od dystrybutora, obie z tego samego magazynu, obie z tej samej serii (numery seryjne jeden po drugim) i pierwsza z nich EK 13,2J druga 15J, jedna z nich przyzwoicie posmarowany system, w spuście nawalone tego smaru jakby to miało być zadołowane i przetrwać wojnę i lata komuny w ziemiance, zaś druga, spust tak samo zaklajstrowany ale w środku komora sprężania usmarowana, uszczelka usmarowana ale za to sprężyna sucha jak pieprz i tłok w środku suchy jak pieprz do tego stopnia suchy że w komorze pojawiła się rdza do tego stopnia że wraz ze sprężyną wypadły grudki rdzy wielkości ziarenek kaszy gryczanej (i w podobnym brązowo rudym kolorze). I to jest właśnie ta kontrola jakości i powtarzalność produkcji.

Jeśli jednak zdecydujesz się na nową wiatrowkę i zdecydujesz że chcesz strzelać w limicie - z całą pewnością nie kupuj H125, 135 czy 150 - to są ciężkie, długie i wielkie krowy któe jak już pisaliśmy wcześniej - konstrukcyjnie stworzone ponad limit.
Co do spustu i wyboru wiatrówki hatsana bez QT mój przedmówca napisał wszystko więc nie pozostaje mi nic innego jak się pod tym podpisać.

I teraz sprężyna czy klasyczna czy vortex.
Klasyczna:
+dużo tańsza
+dużo łatwiejsza w razie potrzeby regulacji energii
+zdecydowanie większa dostępność i powszechność
+dużo mniejsza awaryjność
- wibracje na boki podczas rozprężania
Vortex
+krótszy cykl strzału
+brak wibracji bocznych
- dużo droższa
- bardziej awaryjna - jak działa to działa a jak przestaje to spada do zera. W przypadku klasycznej EK zmniejsza się powoli i nawet na mocno zmęczonej sprężynie można strzelać
- cięższy naciąg
- gwałtowniejsze szarpnięcie - co mocno wpływa na żywotność lunety
- do zmiany energii niezbędna butla i przetoczka lub pompka do PCP
Tu również sam podejmij decyzję, ale moim osobistym zdaniem jedyną wiatrówką i jedynym systemem sprężyny gazowej zrobionym solidnie i w zasadzie nie do zdarcia jest Theobenowy gas ram w HW90 - jakoś nie wzdycham do niej nadmiernie, ale gdybym miał wybierać wśród dostępnych wiatrówek ze sprężyną gazową - wybrał bym tylko właśnie ją.

Mam nadzieję że wtrącane tu czy tam moje subiektywne zdanie nie przysłoni Ci faktów które tak ja jak i koledzy próbujemy Ci przekazać i że podejmiesz decyzję przemyślaną - a jaka ona będzie to już tylko Ty wiesz. My jak dobrzy rodzice patrzący na bunt swojego nastoletniego syna który przefarbował włosy na fioletowo zaakceptujemy Ciebie i Twoją decyzję niezależnie jaka ona będzie ;)

A i jeszcze jedno. Jesli miałbym 1200 na wydanie to zapomniałbym o hatsanie i celował w jakąś Dianę albo HW.
FWB 300S
Haenel 310
TX200HC
AA PS
PR900W
Gamo PR45
Kalkulator energii wiatrówki
Awatar użytkownika
Paweł 1983
Posty: 59
Rejestracja: 18 kwie 2016, 21:17

Re: HATSAN 135

Post autor: Paweł 1983 »

Witaq nic dodać nic ująć !
Paweł

Hatsan 90 QT SAS II gen -4,5mm
Nduro
Posty: 24
Rejestracja: 01 sty 2016, 0:22

Re: HATSAN 135

Post autor: Nduro »

Skoro 135 w limicie z kulturą pracy nie ma nic wspólnego, to nie wiem. Poczytałem trochę i teraz myślę że kupowanie sprężyny w obecnych czasach to cofanie się w rozwoju. Pcp nie chcę,taszczyć butlę lub pompkę jeszcze,gdzie i tak zabieram przeważnie ze sobą dużo gratów przy wypadzie na ryby bądź działkę. Więc zainteresowałem się systemem coś jak Vortex lub nitro piston
Może coś budżetowego jak Crosman Benjamin titan,a do tego lepszą lupkę? Hatsana już jednego mam...wybór kolejnego...czy otworzyć się na inne firmy...
Diany czy HW do tysiąca zł robią wrażenie rekreacyjnych (bo takie są) delikatnych. Ja chcę coś dużego, kawał drewna i żelaza bez względu na wagę.
Kal.rzeczywiscie wystarczy mi 4,5
BSA Polaris 4,5
rafik
Posty: 85
Rejestracja: 06 sty 2017, 7:17

Re: HATSAN 135

Post autor: rafik »

Osobiście mam 3 hatsany (hatsan 80 , hatsan 125 i AT44 )
Hatsan 80 to mója pierwsza wiatrówka , na początku sprężyna potem założony vortex i zabawa z ciśnieniem , ostatecznie na 95bar zostało i limit 16,2J (strzela teraz z niej brat)
Hatsan 125 vortex ciśnienie 100bar , ek = 16.3J idealna do rozwalania celów jak butelki puszki , opad ok 5cm na 50m celność dość dobra (środek paczki śrutu crosman pointed z leżącej na 50m za każdym razem) i w limicie pracuje !!!
AT44 obecnie służy do precyzyjnego strzelectwa tarczowego ,do poprawy jeszcze mam zbijak i komorę zbijaka aby ujednolicić prędkość (limit 14.4J obecnie, dość mało jak na pcp , ale kartusz wystarcza na ok 60 śrutów)

w 5.5 nigdy nie chciałem się pchać ,śrut drogi , tor lotu jak z moździerza , jedynie do FAC ten kaliber się nadaje , ale nie szukam kłopotów wiec od początku sobie odpuściłem go .

To nie prawda że H125 w limit hu... strzela , fabryczny vortex pozwalał na ek ok12J (to jest tragedia przy strzelaniu) ale podniesienie pod limit 16.3J przywróciło nowe życie harnasiowi :) , co prawda bawiąc się vortex z zmianą cisnienia , najwięcej dopompowałem do 130bar , ek = ok 24J , odrzut ogromny , może w stodołe trafi ,ale żadne szkło by tego nie wytrzymało , obecnie zamontowany na nim DOC trzyma 0 od pierwszego ustawienia ,dzięki Zepto wachania prędkości są ok 3-5m/s w zależności od śrutu , najlepiej mu pasuje crosman pointed
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: HATSAN 135

Post autor: Mamutowicz »

Nduro pisze: 31 mar 2018, 10:27[...].
1. Poczytałem trochę i teraz myślę że kupowanie sprężyny w obecnych czasach to cofanie się w rozwoju. [...]
2. Może coś budżetowego jak Crosman Benjamin titan,a do tego lepszą lupkę? Hatsana już jednego mam...wybór kolejnego...czy otworzyć się na inne firmy...
3. Diany czy HW do tysiąca zł robią wrażenie rekreacyjnych (bo takie są) delikatnych. Ja chcę coś dużego, kawał drewna i żelaza bez względu na wagę.
4. Kal.rzeczywiscie wystarczy mi 4,5
Ad 1. Karabinek sprężynowy ma swoje "Za" i "Przeciw" . Prosty w obsłudze i bez "Zaplecza" typu butle/pompki, ale trudniejszy w opanowaniu niż PCP. W rekreacji sprawdzi się doskonale, czasem lepiej niż PCP, z racji na brak "zaplecza" - W podejściu "zawodniczym" - to musi być naprawdę przemyślana decyzja .. a najlepiej mieć oba :)
Ad 2. Nonsens. Wyrzucanie pieniędzy. Masz karabinek "Entry Level" a chcesz dokupić coś gorszego? A po co? Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to dociąż kolbę w H90 albo zrób sobie porządną drewniana osadę, a system oddaj któremuś tunerowi do poprawek. Zobaczysz różnicę. Osobiście bym raczej dociążył kolbę i strzelał z tego co mam a dozbierał jeszcze trochę kasy na coś porządnego.
Ad 3. HW30 czy 50 to lekkie karabinki i choć świetne do rekreacji, to na pewno nie spełnią Twoich oczekiwań.
Najtańszym wartym uwagi HW jaki znalazłem jest HW77K w wersji MATCH - ma podniesiona bakę, więc po zakupie odpadnie Ci problem przerabiania zbyt niskiej baki pod lunetę. Cena w AKhobby to nie całe 1700. Gdybyś jeszcze do tego wziął tunning Hogana to miałbyś karabinek "Na zawsze".
Skoro masz już ciut ponad 1K na H135, to poczekaj, dozbieraj do 1700 i kup HW77K MATCH a nie pożałujesz.
Ad 4. I tego się trzymaj :)
Pozdrawiam
Piotrek.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: HATSAN 135

Post autor: kamazek »

Nduro pisze: 31 mar 2018, 10:27 Poczytałem trochę i teraz myślę że kupowanie sprężyny w obecnych czasach to cofanie się w rozwoju.
Jeżeli zależy ci wyłącznie na udziale w zawodach a miejsce na pudle jest priorytetem, to pcp jest dla Ciebie jedynym wyborem.
Ale nic nie zastąpi, oczywiście to moje zdanie, celnego strzelania że sprężyny. Ten kopniaczek, konieczność utrzymywania powtarzalnego chwytu, oddechu, to dla mnie kwintesencja "wiatrówkowania" :)
Pcp jest do wygrywania zawodów a sprężyna do przyjemności z wygrywania ;)
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Paweł 1983
Posty: 59
Rejestracja: 18 kwie 2016, 21:17

Re: HATSAN 135

Post autor: Paweł 1983 »

kamazek pisze: 31 mar 2018, 16:52Jeżeli zależy ci wyłącznie na udziale w zawodach a miejsce na pudle jest priorytetem, to pcp jest dla Ciebie jedynym wyborem.
Ale nic nie zastąpi, oczywiście to moje zdanie, celnego strzelania że sprężyny. Ten kopniaczek, konieczność utrzymywania powtarzalnego chwytu, oddechu, to dla mnie kwintesencja "wiatrówkowania" :)
Pcp jest do wygrywania zawodów a sprężyna do przyjemności z wygrywania ;)
Zgadzam się z Panem Kamazkiem w Stu procentach :drunk: :drunk: :drunk: :drunk:
Paweł

Hatsan 90 QT SAS II gen -4,5mm
Awatar użytkownika
mimut
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1133
Rejestracja: 31 paź 2012, 13:32
Lokalizacja: Oldham District AC

Re: HATSAN 135

Post autor: mimut »

kamazek pisze: 31 mar 2018, 16:52 Jeżeli zależy ci wyłącznie na udziale w zawodach a miejsce na pudle jest priorytetem, to pcp jest dla Ciebie jedynym wyborem.
Ale nic nie zastąpi, oczywiście to moje zdanie, celnego strzelania że sprężyny. Ten kopniaczek, konieczność utrzymywania powtarzalnego chwytu, oddechu, to dla mnie kwintesencja "wiatrówkowania" :)
Pcp jest do wygrywania zawodów a sprężyna do przyjemności z wygrywania ;)
Twierdzisz drogi kamazku że z pcp-a nie ma przyjemności z wygrywania?
ODPOWIEDZ