Obrazek

Dociążanie kolby krok po kroku

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

he.. ale przynajmniej masz gratisy.. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
mariusz_w4
Posty: 20
Rejestracja: 07 sie 2013, 18:37
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mariusz_w4 »

dwa młotki z free ,zawsze się przyda jakiś w domu. bo cytując klasyka "'co to? dzieci nie ma a wszystkie młotki poginęły' - i co?"
Slavia 618 -1968 r.
Hatsan 80 Tun.
Hatsan 90 QT
Awatar użytkownika
Blacker
Posty: 13
Rejestracja: 26 maja 2014, 11:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Blacker »

Witam, pouczony doświadczeniami kolegów, postanowiłem dociążyć kolbę swojego Hatsana. Nie dysponowałem jednak odpowiednią liczbą śrub ani ciężarków. Rozejrzałem się czym dysponuje i zrobiłem dociążenie w odmienny sposób. Dno kolby wypełniłem dużą garścią waty i ubiłem żeby klej nie płynął za daleko, utworzyło się równe "dno". Wstępnie podgrzałem 12 sztuk 25 centymetrowych lasek kleju na gorąco dzięki temu lżej się go wyciskało. Zapakowałem kolejne laski kleju do pistoletu (powinien być dużej mocy, mój miał 25W i przydał by się mocniejszy żeby operacja przebiegała szybciej i sprawniej) i wypełniłem pustą przestrzeń roztopionym klejem. Klej układał się równo i ładnie rozlał się w całej objętości komory kolby. Do jeszcze gorącego i płynnego kleju od góry wcisnąłem dwa ciężarki ołowiane które bardzo stabilnie osiadły w kleju. Następnie zalałem od góry wystające "dupki" ciężarków na równo, 12 sztuk lasek kleju waży ok. 300g i wypełnia prawie całą przestrzeń wnętrza kolby, zależy ile upchaliśmy waty na początku. Ja użyłem ciężarków o łącznej masie ok. 160g, co dało razem 460g. Klej na gorąco jest bardziej zbliżony stopniem elastyczności do materiału z jakiego wykonana jest kolba niż żywica epoksydowa (za sztywna) lub akryl/silikon (zbyt miękki) a powoduje bardzo jednorodne wypełnienie całej przestrzeni wewnętrznej dodatkowo ją wzmacniając. Dodane ciężarki są idealnie zabezpieczone, oddzielone od siebie wzajemnie i od ścianek obudowy. Nie ma możliwości żeby coś się poluzowało lub "brzęczało" podczas strzału. Myślę że takie rozwiązanie dodatkowo wzmacnia kolbę od wewnątrz. Można oczywiście dołożyć więcej ołowiu w razie potrzeby, nawet po całkowitym zastygnięciu kleju można prosto wydrążyć miejsce pod dodatkowy ciężarek.
Jak takie rozwiązanie sprawdza się w praktyce czas pokaże.





Tak to wygląda:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/308 ... G_1650.JPG
Hatsan H90 STG QT Vortex + Kandar 3-9x50E
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

Chyba najlepszy pomysł jaki widziałem. :-)
Awatar użytkownika
Blacker
Posty: 13
Rejestracja: 26 maja 2014, 11:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Blacker »

Dziękuje. Potrzeba matką wynalazków.

:D
Hatsan H90 STG QT Vortex + Kandar 3-9x50E
Awatar użytkownika
Marek Kozłowski
Posty: 12
Rejestracja: 09 sty 2009, 20:46

Post autor: Marek Kozłowski »

Z tym klejem w laskach to się musiałeś nagimnastykować.... Ja zalałem kolbę sylikonem bezbarwnym... i jest ok....
Koneser
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Było tu gdzieś na forum.. potem wsiąkło i teraz odświeżam.
To nie moje fotki, a czyje już nie mogę znaleźć.
W każdym razie przestroga przed wypełnianiem kolby w Hatsanie żywicą epoxydową..
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Blacker
Posty: 13
Rejestracja: 26 maja 2014, 11:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Blacker »

Łapy mnie bolały od naciskania "cyngla" ;). Ale po wstępnym podgrzaniu lasek szło już gładko, tylko trochę cierpliwości potrzeba. Dało by się pewnie roztopić laski kleju w jakimś naczyniu i zalać.
Hatsan H90 STG QT Vortex + Kandar 3-9x50E
Miszaa
Posty: 401
Rejestracja: 31 lip 2012, 19:22

Post autor: Miszaa »

ja miałem lekki problem tylko wiec zastosowałem u siebie odważniki stalowe do felg samochodowych Obrazek
Gdzie jest sens tego wszystkiego? ile jeszcze to wszystko będzie trwało?
rozdział w życiu skończony
Awatar użytkownika
PrzemoTychy
Posty: 4
Rejestracja: 07 sie 2014, 10:06

Post autor: PrzemoTychy »

Ja wlałem do kolby 300 gram silikonu akrylowego i zatopiłem w nim dwie 25 gramowe podkładki metalowe oraz 200 gram długich wkrętów. Stopka jest na dwa wkręty. Kostka lufy 0314 10000 (4.5)
bob61
Posty: 18
Rejestracja: 27 lip 2014, 8:10
Lokalizacja: 06-200 , 02-353

Post autor: bob61 »

Ja też użyłem silikonu + ciężarki wędkarskie,wyważenie mam jakieś 8-9 cm od osłony spustu.
H 90 , H 125 , AT 44
pppp
Posty: 94
Rejestracja: 04 lip 2011, 12:46
Lokalizacja: powiat Wołów :)

Post autor: pppp »

Kupiłem za 9 pln 3 śruby M12x (chyba 80) i 24 nakrętki M12. Na śrube w każdym razie wchodziło po 8 nakrętek. Ostatecznie całośc wyszła 580 gram. Owinąłem to pakułami a na konec szeroka taśmą malarską zrobiłem "paczuszkę". ładnie wchodzi i jest miękko.

A Harnaś to 85ka najnowsza
spust quattro,sas,stalowa prowadnica 15 cm,kapelusz ertalit,kolba+580g,Gamo 3-9x40
Domin90
Posty: 2
Rejestracja: 26 cze 2015, 21:38

Post autor: Domin90 »

Witam wszystkich. Wlasnie dociazam kolbe hastana 90 z 2015 roku. Okazalo sie ze stopka zamocowana jest na dwa wkrety co ulatwia dostep do kolby;)
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

Witaj kolego
Gdybyś więcej poczytał dowiedziałbyś się że to rozwiązanie stosowane jest już dużo dłużej :)
Hatsan 3 generacji od początku.
Tak więc czytaj i dziel się spostrzeżeniami
No i witaj w gronie Hatsanomaniaków
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
qaz12345
Posty: 4
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:48

Post autor: qaz12345 »

Czesć też chciałbym dociążyć swoja kolbę ale bez ciecia tej wkładki na której trzyma się stopka niektórzy tu ja dali rade wyciągnąć mi to się nie udaję macie jakieś wskazówki ?

[ Dodano: Wto 12 Kwi, 2016 17:48 ]
już mi się udało radze wpychać jakiś cienki nóż między szczelinę między kolbą słychać strzelający klej i wywiercić otwór w tym wyciąganym elemencie aby było jak złapać przez włożenie np srubokretu
ODPOWIEDZ