Obrazek

Poprawa AT44...

Awatar użytkownika
drLecter
Posty: 60
Rejestracja: 17 kwie 2009, 13:43
Lokalizacja: Swidnica / Malmö

Poprawa AT44...

Post autor: drLecter »

Witam.
A może ktoś z obeznanych posiadaczy AT44, opisałby krok po kroku jak ulepszyć ten karabinek...
Wiatrówka ma potencjał, ale bez kilku drobnych zabiegów, jest tylko niezła.
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Przeczytaj ten temat http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=47794
straszny tasiemiec jednak zawsze coś można się dowiedzieć czytając uważnie ;) .
Zagadaj z kolegą o nicku martiusx , Marcin jest mocny w temacie AT44 , sam w nich dłubie :D .
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Awatar użytkownika
drLecter
Posty: 60
Rejestracja: 17 kwie 2009, 13:43
Lokalizacja: Swidnica / Malmö

Post autor: drLecter »

Czytałem całe, ale to zbyt rozciągnięte...
Po dojściu do końca, zapominam co na początku :)
Przesadziłem, ale... chciałbym aby w jednym miejscu były same konkrety, które ułatwiłyby żywot wielu zaczynającym przygodę z PCP.
Czyli:
Rozebrać ( tak i tak )
Wypolerować ( to i to )
Wymienić ( jeśli coś trzeba )
itd...
Schematy
Zdjęcia.
HW 95 DOC
FX Bobcat .25
FX Royale 400 .22
Awatar użytkownika
Krzysztof Kabaj
Posty: 9
Rejestracja: 27 sty 2010, 18:14
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Kontakt:

Post autor: Krzysztof Kabaj »

Czołem.

Na początku w pierwszym swoim poście pragnę przywitać szanownych Kolegów "wiatrówkowiczów".
Jestem posiadaczem AT44-10 i potwierdziło się to, że jest to niestety bez przeróbek siewniko-puszkowiec. W moim egzemplarzu wykonałem póki co polerkę komór magazynków jak również ich płaszczyzny czołowej. Spust zmiękczyłem jak tylko można było (podczas kręcenia śrubą regulacji twardości wypadła pomiędzy komorę zbijaka a łoże co było pretekstem do rozłożenia karabinu). Karabinek stworzony został jako typowy FAC toteż duszenie go do 17J powoduje takie a nie inne zachowanie. Wiele do życzenia pozostawia również wejście do lufy od strony portu ładowania śrutu jak również stożek wylotowy lufy (tzw. korona). Koronę zatoczę jutro, wejście do komory ładowania również jutro ujrzy nawiertak :).
Można również przy użyciu dłuuuuugiego klucza ampulowego #4 poeksperymentować z wstępnym naprężeniem sprężyny zbijaka (ale uwaga, bo można przesadzić zdrowo). W moim przypadku eksperyment z naprężaniem bądź rozprężaniem spręzyny w stanie spoczynku skończł się pomiarami na chrono celem przywrócenia 17J i 240m/s.

Wstępnie proponuję więc dopieścić magazynki jeśli to wersja -10, wypolerować iglicę ładowania śrutu do portu, poprawić wejście do lufy jak również sam stożek wylotowy.

Jutro po wykonaniu opisanych poprawek postaram się zamieścić fotki przed i po i jakieś spostrzeżenia.
Ot na obecną chwile to tyle co mi przychodzi do głowy.

EDIT: Jak widać jakość wykończenia mechanicznego tak krytycznego elementu jakim jest lufa pozostawia sporo do życzenia. Dodam tyle, że podnosząc energię wystrzelonego śrutu ponad 17J na "niedorobionej" lufie rosła celność i skupienie karabinu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Hatsan AT44-10 + D.O.C. 4-16x50 AO
Awatar użytkownika
drLecter
Posty: 60
Rejestracja: 17 kwie 2009, 13:43
Lokalizacja: Swidnica / Malmö

Post autor: drLecter »

Mam co prawda wersję 1strzałową, ale większość przeróbek będzie jej odpowiadała.
O to właśnie chodziło. Bez tysięcy postów na 80 stronach :)
HW 95 DOC
FX Bobcat .25
FX Royale 400 .22
Awatar użytkownika
Krzysztof Kabaj
Posty: 9
Rejestracja: 27 sty 2010, 18:14
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Kontakt:

Post autor: Krzysztof Kabaj »

Hej.

Dodatkowo jeżeli zamierzasz zmiękczyć spust (niestety AT44 ma to do siebie, że regulacja siły potrzebnej do wyzwolenia strzału jest wręcz symboliczna) będziesz musiał ogrzać na palniku gazowym sprężynkę z mechanizmu (na samym dole zdjęcia, u mnie pomogło - spust miękki jak askamit :) ). Czy warto - kwestia preferencji strzeleckich. Wyjęcie sprężynki powodowało "wypadanie" strzałów mimo automatycznego bezpiecznika, więc lepiej niech ona - spręzyna, tam sobie siedzi w wersji zmiękczonej. Iglica będzie zmieniona w kartuszu a karabin po tym zabiegu planuję OBOWIĄZKOWO ZAREJESTROWAĆ - jednak 28J energii. W przyszłości może jakaś lepsza lufka Lothar Walthera (czyt. dłuższa, obniżenie wst. napięcia sprężyny i zwiększenie ilości stabilnych strzałów z jednego nabicia kartusza). Wersji jednostrzałowej nie miałem w ręku przyjemności ani trzymać ani strzelać, mechanicznie pewnie to samo, jedynie port ładowania śrutu inny. W miarę możliwości zamieść jakieś fotki :)
Pzdr.

EDIT: Generalnie dopieszczenie i przywrócenie karabinu do fabrycznej mocy zdecydowanie poprawi jego celność i skupienie, ot taka puenta wieczoru :)

[ Dodano: Czw 28 Sty, 2010 19:40 ]
Hej.

Lufa dopieszczona :) prezentuje się następująco ... uuuuuu.... przekroczyłem upload :(, można coś z tym zrobić ??
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Hatsan AT44-10 + D.O.C. 4-16x50 AO
Awatar użytkownika
drLecter
Posty: 60
Rejestracja: 17 kwie 2009, 13:43
Lokalizacja: Swidnica / Malmö

Post autor: drLecter »

Witam.
Wrzucam kilka fotek wersji 01 TH.
W komplecie oryg. iglica, czapeczka :) no i ten karton mnie rozwalił. Tak zabezpieczonej wiatrówki nigdy nie widziałem.
Korona...hmmm - do delikatnej poprawy. Kaliber 4.5
Ogólnie strzelanie to przyjemność, jednak po wymianie iglicy robi się głośny.
Dobrze że tłumik jest w przyjaznej cenie. Wezmę tłumik z bipodem - wyjdzie 100zł !!
Sam karabinek kosztował 1100zł - cena raczej dobra.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
HW 95 DOC
FX Bobcat .25
FX Royale 400 .22
Awatar użytkownika
Krzysztof Kabaj
Posty: 9
Rejestracja: 27 sty 2010, 18:14
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Kontakt:

Post autor: Krzysztof Kabaj »

drLecter pisze:Korona...hmmm - do delikatnej poprawy
Ja bym powiedział, że do gruntownej ...
Hatsan AT44-10 + D.O.C. 4-16x50 AO
Awatar użytkownika
drLecter
Posty: 60
Rejestracja: 17 kwie 2009, 13:43
Lokalizacja: Swidnica / Malmö

Post autor: drLecter »

Nie mam, niestety, dojścia do tokarki...
Zastanawiam się nad zrobieniem tego ręcznie kulką i papierem.
HW 95 DOC
FX Bobcat .25
FX Royale 400 .22
Awatar użytkownika
foxrysza
-#prezes
-#prezes
Posty: 3313
Rejestracja: 22 lip 2006, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: foxrysza »

Jeśli wykonasz to dokładnie , nie śpiesząc się i wykazując sporo cierpliwości , to będzie to lepsza korona niż na tokarce robiona
("otwór" w lufie hatsanów , i nie tylko, nie zawsze jest w osi pręta z którego lufka jest wykonana)
Radość w naszych dziecięcych oczach jest najważniejszą cnotą hobby.
Awatar użytkownika
Krzysztof Kabaj
Posty: 9
Rejestracja: 27 sty 2010, 18:14
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Kontakt:

Post autor: Krzysztof Kabaj »

foxrysza pisze:"otwór" w lufie hatsanów , i nie tylko, nie zawsze jest w osi pręta z którego lufka jest wykonana
niestety to prawda :/ .. miałem już taki przypadek, że lufa była ustawiona centrycznie a przewód lufy "bił" na boki ...
Hatsan AT44-10 + D.O.C. 4-16x50 AO
JacekB
Posty: 10
Rejestracja: 06 gru 2009, 19:36
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: JacekB »

Witam!
Czy ktoś z szanownych Forumowiczów, mógłby podać mi wymiary tłumika do Hatsana AT44. Chodzi mi tak naprawdę o długość oraz średnicę zewnętrzną ???
Z góry dziękuje za fatygę.
pozdrawiam-JacekB
Awatar użytkownika
martiusx
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 903
Rejestracja: 03 sie 2008, 18:02
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: martiusx »

Aktualnie sprzedawany model ma 195 mm długości (w tym 3mm korek) - poprzedni miał trochę inny kształt korka, co wydłużało długośc całkowitą o 2-3mm.
Średnica zewnętrzna 31,3 mm.
JacekB
Posty: 10
Rejestracja: 06 gru 2009, 19:36
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: JacekB »

Złoty chłopak jesteś :) Bardzo dziękuje za pomoc.
pozdrawiam-JacekB
Awatar użytkownika
martiusx
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 903
Rejestracja: 03 sie 2008, 18:02
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: martiusx »

:hihi: Eeee tam.....
ODPOWIEDZ