Obrazek

dziwna awaria hatsana 70

ODPOWIEDZ
cypis1
Posty: 4
Rejestracja: 23 lip 2009, 10:29

dziwna awaria hatsana 70

Post autor: cypis1 »

Witam, wczoraj podczas strzelania półtorarocznym (zadbanym) Hatsanem 70 stało się coś dziwnego - po złamaniu lufy, naciągnięciu sprężyny i zamknięciu karabinka nagle kurek bezpiecznika zaczął sobie luźno latać uniemożliwiając zwolnienie blokady, po prostu dynda i nic nie można z nim zrobić ( i nie można oddać strzału). Sprężyna jest naciągnięta, spust zablokowany... czy ktoś z Was miała taką "przygodę"? I czy da się to naprawić samemu?
Awatar użytkownika
MarYOUsz
Posty: 21
Rejestracja: 07 sty 2009, 21:31
Lokalizacja: Targoszyn/Wrocław

Post autor: MarYOUsz »

To trochę niebezpieczna sytuacja - teraz tego nie możesz rozebrać...

Ja bym proponował pociągnąć na siłę za spust (blokada puści i oddasz strzał). Zrób to w miarę szybko, bo sprężyna pozostająca w napięciu traci swoje właściwości i będziesz ją musiał wymienić.
Potem odkręć łoże i zobacz jak to w środku wygląda. Prawdopodobnie to coś z łączeniem bezpiecznika z blaszką blokującą spust.
Hatsan 80 STG mod. + PP 3-12x42 AO
Sharp Innova 1210 w drewienku
www.sekur.pl bhp, ppoż, szkolenia
cypis1
Posty: 4
Rejestracja: 23 lip 2009, 10:29

Post autor: cypis1 »

jednak ostrożnie rozkręciłem, nie wytrzymałem ;) niestety końcówka blaszki wyłamała się w miejscu, gdzie miała zahaczać o bezpiecznik ;(
zwolniłem więc bezpiecznik palcem i strzeliłem, żeby nie trzymać sprężyny naciągniętej - teraz jednak czeka mnie naprawa, której sam niestety chyba nie będę mógł wykonać. Ech. :?
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

zdemontuj bezpiecznik i strzelaj dalej choć oczywiście warto go naprawić ;)
AA TX200 HC
cypis1
Posty: 4
Rejestracja: 23 lip 2009, 10:29

Post autor: cypis1 »

dziękuję. być może tak zrobię, choć z drugiej strony znalazłem już człowieka ze sklepu z wiatrówkami, który powiedział, że może to naprawić - kwestia oszacowania kosztów, czy gra będzie warta świeczki
krystian85
Posty: 371
Rejestracja: 21 sty 2007, 10:57
Lokalizacja: tuszyn

Post autor: krystian85 »

:zdziwko:

Sam to możesz naprawić , bez jaj .
"Świat jest mały, ale należy do wielkich"
Awatar użytkownika
p14c3k
Posty: 107
Rejestracja: 14 kwie 2009, 11:02
Lokalizacja: Slask Cieszynski
Kontakt:

Post autor: p14c3k »

Olej ten bezpiecznik, on i tak zbyt wiele nie daje, zabezpiecza tylko język spustowy, a tłok jak puści to ten bezpiecznik i tak ci palców i lufy nie uratuje.
* Hatsan 80STG + AlchemikMOD + PP 3-12x42A0
* CP99 Compact
cypis1
Posty: 4
Rejestracja: 23 lip 2009, 10:29

Post autor: cypis1 »

że co? czy komuś Hatsan oberwał kiedykolwiek palec? Dotychczas słyszałem takie straszenie odnośnie chińskich wiatrówek za 90 zł. :zdziwko:
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

czysto teoretycznie: nie chciałbym aby puścił zaczep spustu wtedy gdy ładuję śrut nie zależnie od tego w jakim karabinku klasycznie łamanym, dlatego podczas tej operacji wskazane jest zawsze trzymanie lufy drugą ręką ;)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
p14c3k
Posty: 107
Rejestracja: 14 kwie 2009, 11:02
Lokalizacja: Slask Cieszynski
Kontakt:

Post autor: p14c3k »

Dokładnie, też nie słyszałem żeby komuś uciął harnaś palce, ale zaczep puścił wielu właścicielom, co często skutkowało bananem lufy, nie trudno sobie wyobrazić co by było gdyby akurat w momencie puszczenia zaczepu, ładowany był śrut.


A może i ucięło komuś palce i teraz już nie ma o tym jak napisać ;)
* Hatsan 80STG + AlchemikMOD + PP 3-12x42A0
* CP99 Compact
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

Trzymanie lufy, czy dźwigni naciągu jest podstawową zasadą bezpieczeństwa i dotyczcy wszystkich wiatrówek niezależnie od tego, czy to hatsan, czy HW. Jeśli waitrówka nie ma blokady tłoka (a nie języka spustowego) istnieje teoretyczna mozliwość niekontorlowanego zwolnienia tłoka i wypadku. Blokadę tłoka posiadają nieliczne (np. TX) blokadę języka prawie wszystkie.
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
ODPOWIEDZ