Obrazek

Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

listek1992
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2020, 9:50

Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: listek1992 »

Dzień dobry wszystkim, jestem nowym użytkownikiem tego forum. Właśnie rozpoczęła się moja przygoda z wiatrówkami. Jako pierwszy na stół przyszedł hatsan Striker EDGE 4.5 mm.
Obecna wersja wiatrówki jest ze zwykłą sprężyna. Zastanawiam się nad wymianą na Vortex. Karabinek bardzo mi się podoba lecz jestem fanem bardziej mocy itp. niż precyzji (domyślam się, że po pewnym czasie mi się to zmieni).
Chciałbym zapytać czy moc znacząco wzrośnie po wymianie sprężyny? Jaka jest obecna energia? (na standardowej zwykłej sprężynie). Jakie wartości ciśnienia odpowiadają danej energii (J).
150 bar ile to J? Ile m/s?
130 bar ile to J? Ile m/s?
125 bar ile to J? Ile m/s? Itd itd.

Domyślam się, że dla was wygląda to bardzo prymitywnie jednak posiadając taką wiedzę można samemu później dopasować wiatrówkę do własnych potrzeb (a o to chyba ostatecznie chodzi).

Super by było jednocześnie poprosić kogoś o wsparcie przy wymianie sprężyny.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: Mamutowicz »

Masz zamiar strzelać z optyką czy z otwartych?
Pytam, bo przy takiej małej masie karabinka, mocniejsza sprężyna może zabić nawet porządną lunetę, że o bazarscope nie wspomnę...
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Robert J
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 453
Rejestracja: 20 sie 2017, 16:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: Robert J »

Część nowy użytkowniku 👋super że rozpoczynasz przygodę 👏nie zastanawiaj się nad sprężyna Vortex odpuść 👍 jeżeli dalej masz parcie na sprężynę gazową to kup i wymieniaj💪
Przed wymianą sprawdź na chrono jaką mocą dysponuje karabinek na zwykłej sprężynie i jaką po wymianie na gazową. Dowiesz się czy wyrzuciłeś 200zł w błoto czy nie😋 Jesteś fanem mocy niż precyzji super Brawo Ty👏Jak wymienić sprężynę masz filmiki na Youtube co do obliczeń barów itd: to Ci nie pomogę 😣 mam tylko zwykłe chrono 😜
Mam Gamo Replay 10 i nic wam do tego :PP
Lubiem DiscoPolo :gwizd: i zbieram na hulajnoge :)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: Mamutowicz »

No właśnie.. Wracając do Twojego pytania odnośnie barów / Julianów - to ciężko stwierdzić.
Generalnie - więcej bar = więcej Julianów, jednak to zależy również od śrutu, uszczelki i kilku innych rzeczy.
Jak przesadzisz, to poczujesz .. :)
Np stracisz wzrok gdy odklei ci się siatkówka po oberwaniu lunetą, albo śrut nie doleci do celu bo się stopi w lufie od tarcia..
Przy tej plasticzanej osadzie może też być tak, że przód wiatrówki poleci do przodu, a kolba do tyłu i zrobi ci się bullpup.. :)
I jak jak Robert pisał - bez chrono można sobie co najwyżej wróżyć z fusów.. ;)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
listek1992
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2020, 9:50

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: listek1992 »

Dzień dobry wszystkim, wielkie dzięki za odpowiedzi. Co do pytania czy będę używać lunety- wstępnie nie ale to się pewnie zmieni z czasem. Rozważam wymianę na Vortex że względu na to, że z tego co wyczytałem ma ona zawór który w razie czego pozwala zmniejszyć moc. Pytanie czy częstą regulacja ciśnienia nie powoduje zmniejszenia żywotności tego "siłownika" .
Z tego co rozumiem nie ma sensu wg. Was zmieniać obecnej sprężyny na gazową?
Może warto by było pomyśleć nad alchemikiem który ustawił by wszystko idealnie pod limit około 16,5J i kupić ciekawa optykę? Czy w tym "wypadku" optyka, mój wzrok oraz reszta byłaby "bardziej spokojna"?
listek1992
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2020, 9:50

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: listek1992 »

Przepraszam, zapomniałem zapytać w poprzednim poście. Czy jest ktoś może z tutaj obecnych w Warszawie lub okolicach? Nie posiadam chrono... A bardzo chętnie bym poprosił kogoś o wsparcie w tym temacie (mówiąc wprost o sprawdzenie jak obecnie wygląda sytuacja).
Czy mozecienpolecic alchemika?
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: Qbuś »

Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
listek1992
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2020, 9:50

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: listek1992 »

Robert J pisze: 20 sty 2020, 23:19 Część nowy użytkowniku 👋super że rozpoczynasz przygodę 👏nie zastanawiaj się nad sprężyna Vortex odpuść 👍 jeżeli dalej masz parcie na sprężynę gazową to kup i wymieniaj💪
Przed wymianą sprawdź na chrono jaką mocą dysponuje karabinek na zwykłej sprężynie i jaką po wymianie na gazową. Dowiesz się czy wyrzuciłeś 200zł w błoto czy nie😋 Jesteś fanem mocy niż precyzji super Brawo Ty👏Jak wymienić sprężynę masz filmiki na Youtube co do obliczeń barów itd: to Ci nie pomogę 😣 mam tylko zwykłe chrono 😜
Chciałbym jeszcze dopytać skąd niechęć do sprężyn gazowych?
Czy chodzi o to, że są nie trwałe? Mało skuteczne?
Tak na zdrowy rozsądek sprężyna gazowa nie powinna się zużywać (zachować swoją siłę przez cały okres użytkowania). Możliwość regulacji sprawia że można ją dopasowac do własnych potrzeb.
Zdecydowanie każdy z was dużo lepiej zna się na temacie wiatrówek, dlatego też chciałbym dopytać dlaczego nie polecasz tego rozwiązania. Czy nie da się znaleźć balansu między siła a precyzją zakładając sprężynę gazowa? Nie neguje tylko pytam bo jestem głodny wiedzy (jak pięknie to ująłem). Z góry dzięki i miłego dnia życzę:)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: Mamutowicz »

Sprężyna gazowa jest niby ok, ale generuje ciut szybszy cykl strzału co przy lekkiej wiatrówce przekłada się na mniejszą celność i może powodować pękanie plasticzanej ( umówmy się - badziewnej) osady. Dodatkowo może mieć negatywny wpływ na optykę. Co do regulacji ciśnienia - zgadza się, fajna sprawa, ale też właśnie tutaj jest problem. ZWŁASZCZA że nie masz chronografu. Już tam pierniczyć czy sobie zrobisz z tego strikera FAC`a czy nie - nie mój problem. Mieszkam na tyle daleko że mi śrutem oka nie wybijesz. Niestety ten karabinek przy swojej niewątpliwie atrakcyjnej cenie został wykonany z równie atrakcyjnych (w/g księgowości) materiałów, i po prostu może ci się rozlecieć w rękach robiąc przy tym krzywdę komuś postronnemu. Poza tym... Pomyśl logicznie. GDYBYŚ zamiast kupować to badziewie do ceny Strikera dołożył cenę sprężyny gazowej - miałbyś akurat na dużo lepszego H90 a nawet H55 w drewienku. Lepszy spust i wykonanie przełożyły by się na lepszą frajdę. Ale jak to powiadają.. Jeden lubi blondynki, a drugi jak mu nogi śmierdzą.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
listek1992
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2020, 9:50

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: listek1992 »

Mamutowicz pisze: 21 sty 2020, 19:57 Sprężyna gazowa jest niby ok, ale generuje ciut szybszy cykl strzału co przy lekkiej wiatrówce przekłada się na mniejszą celność i może powodować pękanie plasticzanej ( umówmy się - badziewnej) osady. Dodatkowo może mieć negatywny wpływ na optykę. Co do regulacji ciśnienia - zgadza się, fajna sprawa, ale też właśnie tutaj jest problem. ZWŁASZCZA że nie masz chronografu. Już tam pierniczyć czy sobie zrobisz z tego strikera FAC`a czy nie - nie mój problem. Mieszkam na tyle daleko że mi śrutem oka nie wybijesz. Niestety ten karabinek przy swojej niewątpliwie atrakcyjnej cenie został wykonany z równie atrakcyjnych (w/g księgowości) materiałów, i po prostu może ci się rozlecieć w rękach robiąc przy tym krzywdę komuś postronnemu. Poza tym... Pomyśl logicznie. GDYBYŚ zamiast kupować to badziewie do ceny Strikera dołożył cenę sprężyny gazowej - miałbyś akurat na dużo lepszego H90 a nawet H55 w drewienku. Lepszy spust i wykonanie przełożyły by się na lepszą frajdę. Ale jak to powiadają.. Jeden lubi blondynki, a drugi jak mu nogi śmierdzą.
To ja już sam nie wiem... Jedni piszą, że w tej cenie jest spoko a drudzy że badziewie... Z twojej odpowiedzi rozumiem że wiatrówka jest beznadziejna i najlepiej ją walnąć do kosza... Czy nie można jej w takim razie jakoś usprawnić? Nie jestem zaawansowanym użytkownikiem, prawdopodobnie gdybyście mi dali najlepszy spust na świecie i ten który mam nie odczuł bym różnicy...
W każdym razie dzięki za pomoc, tak szybko jak się to zaczęło tak szybko się skończy pewnie :)
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: kamazek »

Listek, z tej wiatrówki da się strzelać i dobrze się przy tym bawić, ale wyłącznie w sensie rekreacyjnym :)
Można w pewnym zakresie poprawić jej kulturę pracy, ale karabinka klasy premium z niej nie zrobisz i tyle :nie:
Nie te materiały, nie ta jakość wykonania podzespołów.
Po poprawkach można będzie z niej trafiać w kapsel na 30 m, o ile nie przesadzi się z podkręceniem mocy.
No i strzelać to trzeba się nauczyć, "sprężyna" wymaga treningu ;)
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
listek1992
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2020, 9:50

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: listek1992 »

Czy zatem warto bawić się w instalację Vortex czy oddać do alchemika na jej wystrojenie?
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: kamazek »

Wszystko o poprawianiu Hatsanów jest na tym forum, a także na innych.
Masa filmików na YT może pomóc tym, którzy mają zmysł techniczny.
W innym przypadku oddaj do Alchemika :)
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Robert J
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 453
Rejestracja: 20 sie 2017, 16:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: Robert J »

listek1992 pisze: 21 sty 2020, 12:59 dlatego też chciałbym dopytać dlaczego nie polecasz tego rozwiązania.
listek Ja nie napisałem że nie polecam tylko żebyś odpuścił sobie kupna. Do tego typu karabinka rekreacyjnego inwestowanie w sprężynę gazowa + pompkę PCP jest nie opłacalne.
Mam Gamo Replay 10 i nic wam do tego :PP
Lubiem DiscoPolo :gwizd: i zbieram na hulajnoge :)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: Mamutowicz »

listek1992 pisze: 21 sty 2020, 22:50 Czy zatem warto bawić się w instalację Vortex czy oddać do alchemika na jej wystrojenie?
Vortex raczej nie pomoże. Raczej postarałbym się na max poprawić kulturę istniejącego sprzętu.
Ewentualnie, co ci szkodzi - możesz zadzwonić do Alchemika, albo Dębowego czy ( chyba najbardziej ostatnio aktywnego w tym temacie) Eresa.
Tyrknij, popytaj, posłuchaj co doradzą.
Co do mojej opinii.. Cóż.. ja się patrzę na karabinek z trochę innej perspektywy. Gdy startuje się na zawodach, od sprzętu oczekuje się wszystkiego co najlepsze, by wyeliminować wszystkie potencjalnie zawodne elementy składowe, tak, by na końcu najsłabszym ogniwem pozostał strzelec.
listek1992 pisze: 21 sty 2020, 22:50 Nie jestem zaawansowanym użytkownikiem, prawdopodobnie gdybyście mi dali najlepszy spust na świecie i ten który mam nie odczuł bym różnicy..
Odczuł byś. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
ODPOWIEDZ