Obrazek

Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

listek1992
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2020, 9:50

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: listek1992 »

Czy przy wymianie sprężyny konieczne jest zdjęcie mechanizmu spustowego? Chciałbym spróbować swoich sił w rozebraniu sprzętu i nauczeniu się jak poprawnie konserwować wiatrówkę. Chodzi mi dokładnie o ten model. Pytam też bo może jednak pokuszę się o wymianę sprężyny na Vortex.
Przeglądałem tą instrukcję viewtopic.php?f=30&t=59 i nie do końca wiem jak to interpretować. Naczytałem się o tych spustach, że jak się rozlecą na części to bardzo ciężko je później złożyć do kupy.
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6431
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: Qbuś »

Aby spust się nie rozleciał przy zdejmowaniu, wystarczy wepchnąć w miejsce bolca trzymającego taki sam bolec tylko krótszy, nie dłuższy niż szerokość obudowy spustu.
Można go dorobić z kawałka śruby M5 tylko z gładkiej powieszchni już bez gwintu, lub jakiegoś drutu albo czegokolwiek co tylko tam wejdzie.
:lol:
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3167
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: kamazek »

Przy wymianie tylko sprężyny drucianej na drucianą nie jest konieczny demontaż modułu spustowego.
Ale jeżeli chce się zrobić prawidłowy przegląd wiatrówki , trzeba wyciągnąć tłok a to już wymaga demontażu spustu.
Zastąpienie długiego bolca krótszym jest najłatwiejszym sposobem na wyjecie modułu spustowego.
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
listek1992
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2020, 9:50

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: listek1992 »

kamazek pisze: 22 sty 2020, 20:19 Przy wymianie tylko sprężyny drucianej na drucianą nie jest konieczny demontaż modułu spustowego.
Ale jeżeli chce się zrobić prawidłowy przegląd wiatrówki , trzeba wyciągnąć tłok a to już wymaga demontażu spustu.
Zastąpienie długiego bolca krótszym jest najłatwiejszym sposobem na wyjecie modułu spustowego.
Mega dzięki za konkretną odpowiedź. Rozumiem, że przy wymianie spreżyny zwykłej na Vortex wyjmuję spręzynę i prowadnice i w jej miejsce wkładam Vortex bez żadnych dodatków?
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3167
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: kamazek »

Tego nie zagwarantuję !!!
Sprężyna gazowa ma trzpień, który trzeba włożyć we wgłębienie w dnie tłoka.
Jeżeli takiego wgłębienia nie ma, trzeba je zrobić lub w inny sposób ustabilizować trzpień w tłoku.
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
ninalken
-#zasłużony2020-21
-#zasłużony2020-21
Posty: 220
Rejestracja: 16 kwie 2015, 16:45
Lokalizacja: Poznań i okolice...

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: ninalken »

kamazek pisze: 22 sty 2020, 20:19 Przy wymianie tylko sprężyny drucianej na drucianą nie jest konieczny demontaż modułu spustowego.
Ale jeżeli chce się zrobić prawidłowy przegląd wiatrówki , trzeba wyciągnąć tłok a to już wymaga demontażu spustu.
Zastąpienie długiego bolca krótszym jest najłatwiejszym sposobem na wyjecie modułu spustowego.
Nie miałem w rękach tego modelu, ale w Hatsanie95 (rozbierałem niejednokrotnie) i jemu podobnych, bez demontażu całego modułu spustu nie wyciągniesz korka a tym samym prowadnicy i sprężyny. Jak chcesz wyciągnąć tłok to lufę z dźwignią napinającą trzeba zdemontować albo przynajmniej samą dźwignię...
Różne takie tam... stare ale z duszą ;)
listek1992
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2020, 9:50

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: listek1992 »

Dzień dobry wszystkim raz jeszcze. Sprężyna została wymieniona (samemu- z czego się bardzo cieszę). Z mojego "zerowego" doświadczenia teraz działa zupełnie inaczej. Naciąganie jest mega jednolite, nic nie czuć po prostu miękki równomierny opór do samego końca opór. Strzał wydaje się jakby zdecydowanie szybszy, bardziej miękki z mniejszym odrzutem i chyba większą energią- o której była mowa (przebija elementy, na których do tej pory zostawało średniej głębokości wgniecenie przy użyciu tego samego śrutu). Mam teraz takie pytanie- dalej odnośnie prędkości wylotowej i energii. Szukałem, czytałem ale odpowiedzi jak dotąd nie znalazłem... Czy gdybym chciał dalej iść w kierunku szmocy (tutaj ukłon w stronę tych co mnie namawiają do celności a nie do szmocy- to zaczynam powoli doceniać :)) ) ale gdyby...
Jak wygląda sprawa z wagą tłoka oraz komorą sprężania? Czy aby moc można było zwiększyć lub zmniejszyć należy dociążyć tłok lub go odchudzić? (jeżeli tak to jak to zrobić i w którym kierunku?)
Czy można w jakiś sposób powiększyć komorę sprężania? (cokolwiek by to nie było- jakby ktoś umiał łopatologicznie odpowiedzieć na te pytanie bym był bardzo wdzięczny).
Czy wymiana uszczelki tłoka ma wpływ na moc i celność? (mam swojego strikera tak z pół roku i jedyne co to wymieniłem tylko lub aż spreżynę zwykłą na Vortex).

Poza tematem- nigdy nie strzelałem z profesjonalnych wiatrówek ale biorąc pod uwagę odczucia to różnica z vortexem jest ogromna i warta zachodu jak i ceny, mając na mysli tych co mają np. strikera ze zwykłą sprężyną.

Ze swojej strony dzięki za powyższe odpowiedzi :) i mam nadzieje za przyszłe.
Zaczęło mi się bardzo podobać (hmmm jak to nazwać)... "dłubanie" we własnym zakresie, daje to faktycznie sporo satysfakcji.

Może jest ktoś z Warszawy lub okolic kto posiada chrono i mógłby mi pomóc w pomiarach? A jakby jeszcze w razie czego miał pompkę PCP to już hit by był :)
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 390
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: masa »

Odnosząc się do tego, co piszesz, to dłuuuga droga przed Tobą....
Mając na uwadze, że czuć w powietrzu FACowanie i ew. możliwość konfliktu z prawem ograniczę się tylko do dwóch rad:
1. Każdą zabawę w tuning zaczynamy od zakupu chrono.
2. Zwiększenie pojemności komory w Twoim przypadku TYLKO wydłużeniem skoku tłoka.
Tyle z mojej strony i więcej nie będzie.
Wątpię, że na tym forum znajdziesz chętnych do porad jak przerobić wiatrówkę na BROŃ pneumatyczną.
TX200 HC + Element Helix
j23
Posty: 36
Rejestracja: 11 maja 2020, 18:00

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: j23 »

Wymień uszczelkę tłoka. Orginalna jest kiepska, ze zbyt twardego materiału. Szmocy Ci to nie doda (i dobrze), ale będzie stabilniejszy. Dodawanie szmocy w strikerze będzie powodować większego kopa i może nie wytrzymać tego dość kiepski mechanizm spustowy.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: Mamutowicz »

j23 pisze: 12 maja 2020, 6:25 Wymień uszczelkę tłoka. Orginalna jest kiepska, ze zbyt twardego materiału. Szmocy Ci to nie doda (i dobrze), ale będzie stabilniejszy. Dodawanie szmocy w strikerze będzie powodować większego kopa i może nie wytrzymać tego dość kiepski mechanizm spustowy.
... a przy okazji może się rozlecieć plasticzana osada.. :D
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
j23
Posty: 36
Rejestracja: 11 maja 2020, 18:00

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: j23 »

Mamutowicz pisze: 12 maja 2020, 20:19

... a przy okazji może się rozlecieć plasticzana osada.. :D
Może i tak być :hm:
listek1992
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2020, 9:50

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: listek1992 »

Dzięki bardzo za wszystkie informacje od was. Co do wiatrówki to dobrze już wiem, że jest beznadziejna, że się rozleci i w ogóle jak mogła wyjechać z fabryki. Nie jestem ani żadnym zawodowcem ani nikim w tym temacie. Lubię sobie po prostu postrzelać do puszek czy tarczy. Lubię także majsterkowanie. W tym wypadku łatwiej z czegoś beznadziejnego zrobić coś mniej beznadziejne niz z super pro na mega pro. Do zakupu już doszło i jestem z niego zadowolony, chce się trochę pobawić i to na tyle :) nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem :) Może za jakiś czas sprawie sobie jakąś lepszą np 125 sniper vortex ale to chyba jeszcze nie ten czas. Póki co to chrono i pompka PCP w drodze (co prawda jakąś chinka za 250 zł ale po recenzji na którymś z forów powinna być spoko to normalnego używania.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Hatsan Striker EDGE- wymiana sprężyny i jej efekty

Post autor: Mamutowicz »

Kup sobie jeszcze śrut z twardszego stopu, po powyżej 600m/s prędkości wylotowej, może zacząć się topić w lufie...
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
ODPOWIEDZ