Obrazek

Boczny luz na kostce lufy

ODPOWIEDZ
Leon1982
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2016, 21:25
Lokalizacja: świętokrzyskie

Boczny luz na kostce lufy

Post autor: Leon1982 »

Ostatnio zauważyłem w moim Harrym, że na kostce lufy po złamaniu występuje luz (lata na boki). Sama lufa zaś luźno dynda :D tzn przechylając karabinek pprzód-tył lufa porusza się na osi. Śruba mocująca wkręcona tak, że kontra siedzi w miejscu rowka na śrubokręt. Po zatrzaśnięciu wszystko jest ok. Moje pytanie jak w opisie likwidować luz czy nie? Próbowałem mocniej dokręcić, ta że kontra łapała pierwsze wyżłobienie za wycięciem na śrubokręt ale po kilku złamaniach kontra nie utrzymała i wróciło do "normy". Myślałem o grubszych podkładkach. Tylko jak to powinno być? Po złamaniu powinien być delikatny opór/tarcie czy ma sobie tak latać?
-----------edit----------
Tak na marginesie, ktoś wie jaki jest rozmiar tej kontry? Jeszcze ze 2 rozbiórki i łebek zrobi papa.
Hatsan 90 powered by Alchemik, jeszcze bez szkła :(
Michał.M
Posty: 25
Rejestracja: 19 maja 2014, 17:33
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał.M »

Moim zdaniem podkładki,a raczej ta plastikowa jedna się zużyła i czas na wymianę na coś solidniejszego.Luzu jako takiego być nie powinno a tym bardziej jakiekolwiek dyndanie na boki.To że po zatrzaśnięciu nic nie lata to mało ważne,to sworzeń zatrzasku robi robotę.
Wymiana podkładek i plastelinowej śruby załatwi problem.
HW97 4,5,Rem.Summit 4,5,Lov2 4,5,C 2240 4,5,Colt 1911,H135 .22,CP1-M 4,5,CP1 4,5,SPA p10 .22
Leon1982
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2016, 21:25
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post autor: Leon1982 »

Dzieki. Tak też mi się wydawało. Lufa nie dynda na boki tylko lata luźno przód tył jak wahadło. Orientuje się ktoś może jaki wymiar tej śmiesznej śrubki ewentualnie wymiary podkładek? Dać zwykłe i będzie ok? W oryginale takie talerzyki są. Jak ktoś rozbierał to wie o czym mówię. Czy zwykłe w to miejsce będą ok? Jakby ktoś podrzucił wymiar to zakupiłbym i po południu zamontował.
-----------edit--------------
Tak mnie olśniło. Luz redukować grubszymi podkładkami czy ściągać śrubę za wszelką cenę?
Hatsan 90 powered by Alchemik, jeszcze bez szkła :(
Michał.M
Posty: 25
Rejestracja: 19 maja 2014, 17:33
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał.M »

W Shargu kupisz nowe elementy do Hatsanów,ale moim zdaniem nie warto wywalać tyle kasy na kolejny badziew z plasteliny.Co do wymiarów podkładek to nie pomogę bo nie posiadam już żadnego Hatsana,ale metodą prób i błedów powinieneś dać radę ;) (takie podkładki kosztują grosze) tylko nie wkładaj już żadnej podkładki z tworzywa tylko obie metalowe i nasmaruj je odpowiednio,a śrubę wykręć i podrzuć jakiemuś magikowi z forum albo tokarzowi niech Ci wystruga nową stalową,bedzie na dłużej.
HW97 4,5,Rem.Summit 4,5,Lov2 4,5,C 2240 4,5,Colt 1911,H135 .22,CP1-M 4,5,CP1 4,5,SPA p10 .22
Leon1982
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2016, 21:25
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post autor: Leon1982 »

W Shargu widziałem ale 18-30 zł za śrubę to przegięcie :zdziwko: Rozebralem jeszcze raz i zwymiarowałem. Kontra to M4x4, podkładki i śruba mocująca są ok. Pech polega na tym, że u mnie to miejsce gdzie kontra powinna złapać śrubę wypada zaraz za wycięciem na śrubokręt i niestety łeb od kontry nie dociska śruby. Po mocniejszym skręceniu trzyma się to przez kilka strzałów. Później śruba mocująca obraca się a kontra ją łapie na wycięciu na śrubokręt. To jakieś na oko 1/8 obrotu ale robi swoje.
Myślałam o jakimś kleju do gwintów ale nie wiem czy da radę utrzymać a jak da to czy później w razie czego da się to rozkręcić.
Hatsan 90 powered by Alchemik, jeszcze bez szkła :(
Michał.M
Posty: 25
Rejestracja: 19 maja 2014, 17:33
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał.M »

No ceny mają z kosmosu i to za taki badziew,dlarego proponowałem wystruganie mowej śruby którą na pewno można spokojnie podkleić klejem do gwintów.Oryginalne śruby delikatnie można podkleić co oczywiscie nie gwarantuje odpowiedniego zabezpieczenia przed odkręceniem.Z kolei obfite potraktowanie klejem gwintu spowoduje że śruba ulegnie zniszczeniu na 99,9% jak to już bywało w wielu przypadkach.
Taka prośba,skoro masz już zwymiarowane podkładki to może wymiary zapodasz w temacie dla potomności ? ,Dzięki.
HW97 4,5,Rem.Summit 4,5,Lov2 4,5,C 2240 4,5,Colt 1911,H135 .22,CP1-M 4,5,CP1 4,5,SPA p10 .22
Leon1982
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2016, 21:25
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post autor: Leon1982 »

Nie ma problemu wiec tak:
- śruba kontrująca kostki lufy: M4x4, szerokość łba 6 mm, długość całkowita 7,5 mm
- podkładka kostki lufy: średnica otworu 8 mm, średnica całkowita 21,8 mm czyli jak łatwo policzyć od otworu do brzegu 6,9 mm.
Z tą podkładką jest taki problem, że to taki "talerzyk", na zewnętrznym obwodzie ma taką wargę ok. 0,5mm, która wchodzi we frez w kostce. Dzięki temu po włożeniu idealnie skrywa się z kostką. Zwykła spowoduje poszerzenie całości dokładnie o tyle ile będzie miała grubości. Mam nadzieję, że obrazowo się rozpisałem :D
Hatsan 90 powered by Alchemik, jeszcze bez szkła :(
ODPOWIEDZ