Obrazek

Tuning Hatsana z Allegro

Krzysieka18
Posty: 5
Rejestracja: 24 cze 2018, 14:20

Re: Tuning Hatsana z Allegro

Post autor: Krzysieka18 »

powiem tak, kupilem to pkb i wyglada ze to jest to samo pkb co w szklanych butelkach
Awatar użytkownika
sharg_pl
Posty: 75
Rejestracja: 13 lis 2012, 16:13
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tuning Hatsana na Allegro

Post autor: sharg_pl »

Msofficer pisze: 14 wrz 2016, 10:04 Sprzedający na @ pisał mi, że Harnaś wychodząc z fabryki ma 24J. Tylko na potrzeby Polskiego prawa skracana jest sprężyna do 17J.
Hatsany w Polsce wychodzą z fabryki w 17J. Każda wiatrówka, jest specjalnie produkowana w tym limicie, pod zamówienie w PL. To samo dotyczy innych krajów. To tak, żeby ktoś nie myślał, że siedzimy i tniemy sprężyny klientom ;)

Jeśli ktoś trafi "wersję fabryczną" w 24J, prosimy o zdjęcie części wiatrówki z numerem seryjnym, wyślemy firmie Hatsan z odpowiednią reprymendą. W każdym razie, każda nowa wiatrówka z polskiej dystrybucji, jest w limicie 17J, na co jest potwierdzenie w dołączonym certyfikacie.
Nie sprzedajemy na forum - o towar pytaj w Twoim lokalnym sklepie
janusz22551

Re: Tuning Hatsana z Allegro

Post autor: janusz22551 »

Mógłby mieć ze dwa juljany więcej, ale stabilność jak na pudełkowy :hm: :up:
Awatar użytkownika
wiatq
Posty: 99
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:51

Re: Tuning Hatsana na Allegro

Post autor: wiatq »

sharg_pl pisze: 09 lip 2018, 15:33 To tak, żeby ktoś nie myślał, że siedzimy i tniemy sprężyny klientom ;)
Oj uwierzcie że jest sporo ludzi którzy na to skrótowe stwierdzenie że "wiatrówka jest ucinana do polskiego limitu" myślą właśnie o tym że wiatrówka przychodzi do PL i tu ciach sprężyny w jakimś garażu dystrybutor :)
Ale spoko - nie tylko Wy tak po tych garażach tniecie sprężyny ;)

A tak już bardziej serio to niestety mimo jakiegoś świstka zdarzają się modele (nie mówię tu akurat w tej chwili o hatsanach) które lecą do klienta jako limit a jednak w sporej większości są nad nim.

Co do Hatsanów to w ogromnej większości przypadków (mówię w ogromnej większości bo zdarzyło mi się mieć w rękach takie egzemplarze które były nad ale że nie były one przeze mnie kupowane to nie mam pewności że czy komuś w Turcji się ręka omsknęła i nie z tej skrzyni sprężynę chwycił czy już polska myśl technologiczna zadziałała) hatsany oscylują energetycznie w przedziale 11-15,5J od modeli striker edge czy AR aż po górkę numeracji modeli a jeśli ktoś twierdzi że kupił jakiegoś potwora co wypluwa 40J z pudełka to muszę go zobaczyć aby uwierzyć. Co nie zmienia faktu że jedne wiatrówki reklamowane są jako "mocne" a inne już bez tego przymiotnika co ludzi interpretują czasem dziwnie.
FWB 300S
Haenel 310
TX200HC
AA PS
PR900W
Gamo PR45
Kalkulator energii wiatrówki
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Tuning Hatsana z Allegro

Post autor: Mamutowicz »

A mnie ciekawi inna kwestia..
Czy jest legalne w Polsce sprzedawanie zestawów tuningowych FAC do wiatrówek?
Skoro wiatrówka ponad limitem to już broń pneumatyczna, to jej sprzedaż a także części do niej, powinna być objęta specjalną koncesją.. :hm:
Z drugiej strony, skoro przerabianie wiatrówki we własnym zakresie na broń pneumatyczną to przestępstwo, to sprzedawanie "istotnych części broni pneumatycznej" osobom bez uprawnień też powinno być przestępstwem?
Równie dobrze można by rozłożyć AK47 i sprzedawać części osobno na allegro, a ten kto kupi wszystkie - złoży sobie gotową broń.. Tak samo jest z wiatrówkami.. Kupujemy np Galatiana w limicie, osobno iglicę FAC na allegro, wymieniamy w domu i mamy broń pneumatyczną .. W dodatku bez problemu możemy założyć do tego dobry tłumik i kłopoty murowane.. Dziury w przepisach? Niedopatrzenie?
Moim zdaniem zbyt łatwo przychodzi osobom nieodpowiedzialnym zdobycie broni..
Nie mówię tu o przestępcach.. Ich nie interesują wiatrówki tak czy inaczej.. tylko o debilach dla których "myślenie" to egzotyczna potrawa, a szczytem marzeń trafienie słoika po kiszonych na 50m..
Kupi taki mugol hatsana 90, zapakuje taką sprężynę że ledwo spust łapie i rypie do czego popadnie aż zęby dzwonią a "tarcie takie że dym idzie z lufy".. ;)
Osobiście wolałbym, żeby taki pacan bawił się laska dynamitu.. Jak coś pójdzie nie tak, to o jednego idiotę mniej.. a wiatrówka raczej nie uszkodzi operatora tylko kogoś, kto przypadkiem znalazł się po drugiej stronie lufy... :/
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Tuning Hatsana z Allegro

Post autor: rokasa58 »

Miałem kiedyś HW-35.Kupiłem do niego w znanym sklepie AK....y sprężynę Titan XS. Po zamontowaniu hawulec strzelał z energią 19J. I nie było info.,że to sprężyna do FAC.Dobrze,że mam chrono.
Pozdr.
Awatar użytkownika
sharg_pl
Posty: 75
Rejestracja: 13 lis 2012, 16:13
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tuning Hatsana z Allegro

Post autor: sharg_pl »

@Mamutowicz, dym idzie z lufy i przy 17J ;) Części do wiatrówek, także te tuningowe, nie są istotnymi elementami broni zgodnie z ustawą. Wiatrówkę FAC należy zarejestrować. Jeśli ktoś tego nie robi, to wiadomo. Zakładamy, że każdą wiatrówkę FAC, po tuningu, klient rejestruje. Ciężko sobie wyobrazić, że ktoś wstaje rano, z myślą "zrobię siebie 200J na wiatrówce, strzelę w płotek i dostanę 8 lat więzienia, będę siedzieć z recydywistami którzy będą mnie prześladować i gnębić - super plan".
Nie sprzedajemy na forum - o towar pytaj w Twoim lokalnym sklepie
Awatar użytkownika
martiusx
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 903
Rejestracja: 03 sie 2008, 18:02
Lokalizacja: rzeszów

Re: Tuning Hatsana z Allegro

Post autor: martiusx »

Samodzielne przerobienie sprzetu na FAC nie umożliwia rejestracji.
Nie komentując sensu i logiki prawa stanowionego - przeróbkę taką może wykonać jedynie uprawniony rusznikarz.
Stąd prawie nie istnieje kategoria wiatrówek - "przerobiona legalnie na FAC z limitu".
Co prawda nie aktualizowałem wiedzy od paru lat, ale odważę się postawić tezę, że jest ich kilka-kilkanaście w Polsce.
W dodatku zapewne rusznikarz nawet ich nie miał w ręce (bo znam tylko jednego rusznikarza, który ma jakieś - z naciskiem na "jakieś" - pojęcie o wiatrówkach). Rusznikarz robił zapewne jedynie za legalizatora przeróbki.
Ustawodawca usiłował stworzyć przepisy w materii o której nie miał pojęcia, za eksperta mając niejakiego Dziewulskiego, więc wpisano rusznikarzy jako zbliżonych do tematu.
Trochę tak, jakby oddać wyłączne prawo do naprawy parowozów mechanikom samochodowym.
Bo przecież są liczne podobieństwa, a mechaników samochodowych zatrzęsienie, a kto widział jakiegoś od parowozu???
Tak zrobiono i trudno, prawo stanowione rzecz święta (choć ostatnio rożnie mówią).
Limit 17 J też - jak ktoś może jeszcze pamięta - był pomysłem kolegów ze stowarzyszeń strzeleckich.
Inicjator legalizacji swobodnego dostępu do wiatrówek, podówczas poseł jeszcze Bronisław Komorowski, opierał się na prawodawstwie hiszpańskim i pierwotnie w projekcie ustawy limit wynosił 24.5 J, czyli 18 fpe.
No ale ze znanych sobie powodów koledzy zaprotestowali, a że robili za fachowców....

A i tak uważam, że nie w tym problem.
Jak Mamut pisał - gangsterka i tak nie sięgnie po wiatrówki.
Problemem są Cześki, które piorą z wiatrówek do wszystkiego co się rusza, często dorabiając do tego bełkotliwą ideologię i jarając się etosem prawie że westmanów z 19-sto wiecznej Ameryki.
Ptaki, drobna zwierzyna, psy, koty, poranione większe zwierzęta - to efekty radosnego dorwania się do "broni".
I na to żadne limity energetyczne nie pomogą.
***** ***
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Tuning Hatsana z Allegro

Post autor: rokasa58 »

A tak naprawdę,to jak to jest z tym limitem? Karabinek PCP ustawiony na Exact 0.55 g ma 16,8 J i jest w limicie,ale ten sam karabinek na Exact Heavy,lub Monster ma już prawie 18 J.
Byłbym wdzięczny za odpowiedź,jeśli nie na temat ,to proszę o wykasowanie.
Awatar użytkownika
wiatq
Posty: 99
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:51

Re: Tuning Hatsana z Allegro

Post autor: wiatq »

rokasa58 pisze: 10 lip 2018, 11:37 A tak naprawdę,to jak to jest z tym limitem? Karabinek PCP ustawiony na Exact 0.55 g ma 16,8 J i jest w limicie,ale ten sam karabinek na Exact Heavy,lub Monster ma już prawie 18 J.
Byłbym wdzięczny za odpowiedź,jeśli nie na temat ,to proszę o wykasowanie.
Teoria jest taka że wiatrówka aby nie została uznana za broń pneumatyczną nie może przekraczać 17J niezależnie od rodzaju i wagi pocisku.
FWB 300S
Haenel 310
TX200HC
AA PS
PR900W
Gamo PR45
Kalkulator energii wiatrówki
Awatar użytkownika
martiusx
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 903
Rejestracja: 03 sie 2008, 18:02
Lokalizacja: rzeszów

Re: Tuning Hatsana z Allegro

Post autor: martiusx »

Wiatq ma racje.
Nie tylko teoria - praktyka też.
To twoje zmartwienie, żeby w żadnych wariantach oddania strzału limit nie był przekroczony.
W razie gdyby - wiatrówka trafi do laboratorium kryminalistycznego (albo co gorsza - do biegłego, ale to na długie, inne opowiadanie), gdzie według przyjętej przez siebie i nie unormowanej żadnym aktem wykonawczym procedury dokonają pomiaru. I jaki wyjdzie - tak ciach babkę w piach.
Bynajmniej nie sugeruję, że coś będą robić nie tak, rażąco zakłamując wynik.
To już nie czasy 10 lat temu, kiedy nie bardzo wiedzieli co robić z wiatrówkami. I jeden biegły na wahadle balistycznym zmierzył pistolet Łucznik i wyszedł FAC.
Sugeruje jedynie, że przed sądem nikt nie będzie słuchał tłumaczeń, że na innym śrucie by wyszło w limicie.
Zostanie przyjęty wynik z laboratorium i tyle.

Tak już mimochodem dodam, że są dwa faktory chaosu uciekające normom prawnym - wiatrówki CO2 (energia sporo zależy od temperatury i tak, dwutlenkowiec może być FAC-em), oraz PCA (ilość pompnięć decyduje o energii).
Sam jestem ciekaw jakby wyglądała opinia laboratoryjna, gdyby taki sprzęt był inkryminowany.
***** ***
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Tuning Hatsana z Allegro

Post autor: rokasa58 »

Napisałem tak, bo czasami jest ogłoszenie iż karabinek jest ustawiony pod zawody na 16,3 J, a wiem,że przy luźniejszej lufie i innym śrucie będzie FAC.Miałem tak w dwóch karabinkach.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Tuning Hatsana z Allegro

Post autor: Mamutowicz »

bez zmiany energii a tylko śrutu dużej zmiany nie będzie, bo to samo ciśnienie musi rozpędzić cięższy śrut więc będzie leciał ciut wolniej co częściowo zniweluje większą masę.. no, ale to teoria bo empirycznie tego nie sprawdziłem.. :/
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Tuning Hatsana z Allegro

Post autor: rokasa58 »

Mamutowicz pisze: 10 lip 2018, 21:29 bez zmiany energii a tylko śrutu dużej zmiany nie będzie, bo to samo ciśnienie musi rozpędzić cięższy śrut więc będzie leciał ciut wolniej co częściowo zniweluje większą masę.. no, ale to teoria bo empirycznie tego nie sprawdziłem.. :/
Tak to działa w sprężynie,w PCP-ie jest inaczej-sprawdzone.
Awatar użytkownika
Bensa
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 127
Rejestracja: 07 sie 2017, 7:22
Lokalizacja: Lublin

Re: Tuning Hatsana z Allegro

Post autor: Bensa »

W sprężynie też tylko częściowo to tak działa. Gdy załadujemy lżejszy śrut, znacząco rośnie prędkość, ale też i energia.
Zmierzone na chrono.
AA S400 + Vortex Crossfire II 6-18x44,
Hammerli 480,
HW40 + Walther 2x20,
SHARP INNOVA 1210 + DOE 6x32 S AO MD.
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl
ODPOWIEDZ