Obrazek

Hatsan mod 90 5.5mm brak mocy po wymianie uszczelki

kuba_kato
Posty: 16
Rejestracja: 17 gru 2015, 12:01
Lokalizacja: Katowice

Hatsan mod 90 5.5mm brak mocy po wymianie uszczelki

Post autor: kuba_kato »

Witam wszystkich,
Od niedawna jestem posiadaczem Hatsana mod 90 kal. 5.5.
Myślałem, że trafiła mi się okazja więc zakupiłem od jednego dziadka wiatrówkę, o której słyszałem dużo dobrego(również czytałem o tym tu na forum).

Z tego całego zachwytu nie zwróciłem uwagi na kaliber jaki kupuję, no ale już pozamiatane.
Kupiona więc trzeba przetestować.
Celność z lunetą z 5 i 10m nawet spoko bo trafiałem w cel na tarczy lub tuż obok - jest OK!
Przyszła pora na strzał do butelki PET - zero dziury, mimo, że trafiłem w nią z 5m.
Zdziwiony strzeliłem z kilku m w szybę i śrut spłaszczony a szyba cała.

Wszedłem na waszą stronkę, poszukałem manuala, rozebrałem pukawkę w drobny mak i ujrzałem uszczelkę płaską jak uszczelka od kranu.
Jeden gość z Rudy śląskiej(ponoć spec) sprzedał mi nową uszczelkę(zieloną) i dał trochę smaru molidenowego.

Wszystko wyczyszczone, nasmarowane, uszczelka nowa założona, mała wewnętrzna sprężyna wyrzucona(bo gość powiedział, że tylko szkody narobi), całość złożona poprawnie, wiatrówka działa i strzela.

No więc znów testy z 5m:
- strzał do pokrywki plastikowej po farbie 10L - pokrywka cała, czuć pod palcem lekką zadrę od śrutu
- strzał do alu puszki po makreli w pomidorach - zero śladu
- strzał do butelki pet 1,5L - zero śladu.

moje spostrzeżenia odnośnie lufy:
- nie byłem w stanie wcisnać całej lotki stalowej do lufy. weszła do połowy i reszte musiałbym chyba wykałaczką pchać. u teścia kal. 4.5 lotka złapana za włoski wchodziła cała na luzie.
- śrut wystrzelony z mojej wiatrówki ma dookoła po bokach rowki od gwintu wiatrówki. czy tak ma być?

Jestem załamany...

Rozmawiam z sąsiadami od teścia, to mówią, że gówno kupiłem i lepiej od nich odkupić wiatrówkę kal. 4.5 z dolnym naciągiem z niemiec, która deskę calową dziurawi a tego się pozbyć jak najszybciej.

Doradźcie co robić, czy inwestować w jej naprawę, jeśli tak to o wymieniać/naprawiać czy sprzedać w chole*ę i kupić coś z fabryki?
potrafię majsterkować, więc jestem w stanie sam w tym dłubać tylko gdzie szukać przyczyny braku mocy?
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

Sprawa pierwsza, lotek stalowych, ani plastikowych do lufy gwintowanej nie wpychamy ! (uszkadzają lufę) . Napisałeś, że wymieniłeś uszczelkę tłoka, O.K. Wiatrówka nadal słaba, to już tylko dwie sprawy do sprawdzenia, uszczelka lufy i sprężyna :) Najpierw sprawdź uszczelkę lufy (czy nie ma przedmuchów).
- śrut wystrzelony z mojej wiatrówki ma dookoła po bokach rowki od gwintu wiatrówki. czy tak ma być?
Tak ma być, znaczy, że gwint w lufie jest i działa ;) .
lepiej od nich odkupić wiatrówkę kal. 4.5 z dolnym naciągiem z niemiec
Jeżeli to ma być "norkonia Germany", Magnum Germany, lider, B- coś tam, itp... odpuść, bo wiatrówki Niemieckie to, Walther, Diana, Weihrauch (w skrócie "HW") .Oczywiście naprawiać warto, bo koszt nie jest duży, a efekty na pewno będą i każdy chętnie posłuży pomocą :D . Jak chcesz pytać o coś konkretnego, dobrze jest porobić fotki, łatwiej się doradza 8) . Powodzenia życzę i pisz co i jak dalej wygląda :mikolaj:
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
janusz22551

Re: Hatsan mod 90 5.5mm brak mocy po wymianie uszczelki

Post autor: janusz22551 »

kuba_kato pisze: potrafię majsterkować, więc jestem w stanie sam w tym dłubać tylko gdzie szukać przyczyny braku mocy?

Zapytaj "Dębowego" o zestaw do samodzielnego montażu i uszczelkę lufy, a resztę zrobisz sam.
kuba_kato
Posty: 16
Rejestracja: 17 gru 2015, 12:01
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kuba_kato »

dzięki za odpowiedzi.
Wyjąłem uszczelkę lufy i podłożyłem pod nią cieniutką podkładkę papierową by odrobinę wyszła z lufy.
efekt - szału nie ma, ale już wgniata dekielek od słoika z 5m.

wiatrówkę dorwał szwagier i włączyły mu się sentymenty z wojska więc zabrał ją na przetestowanie za stodołę.
pierwsza reakcja - złom bez mocy.
ale zaczął strzelać, wyregulował przyrządy i trafiał w X na wrotach z 10m więc uśmiech na gębie się pojawił i stwierdził finalnie, ze jak naprawię to bedzie fajny sprzęt.

Zanim napisałem ten tekst, zdążyłem znów rozebrać wiatrówkę.
zamówiłem w sharg nową sprężynę, teść wytoczy mi te prowadnice/kapturki(o których wszyscy piszą na forum) i do świąt(jeśli dojdzie sprężyna) powinno być coś więcej z tego niż pukawka.

Dam znać o postępach.

Pozdrawiam
Kuba
janusz22551

Post autor: janusz22551 »

kuba_kato pisze: powinno być coś więcej z tego niż pukawka.
Powinno i miejmy nadzieję, że będzie ;)
Mogło tak być, że ktoś zostawił napięty karabinek i siadła sprężyna.
kuba_kato
Posty: 16
Rejestracja: 17 gru 2015, 12:01
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kuba_kato »

odnośnie sprężyny jeszcze:
jej napięcie by wsunąć bolec blokujący to było ok. 1cm.
bez większego problemu weszło dociskając całym ciężarem wszystko do stołu jedną ręką a drugą wsuwając bolec.
a podczas wyciągania bolca - na prowadnicy ujrzałem ok. 1cm podkładek.

z tego co widziałem na forum, to ma być jedna teflon lub coś podobnego i 2 cienkie do łożyskowania sprężyny.
ta jedna podkładka, która była najbliżej sprężyny była obrobiona na wklęsło. chyba by łatwiej się obracała sprężyna. nie widziałem na forum takich wynalazków.

Rozumiem, że przy nowej sprężynie trzymać się wzorców z forum(podkładki) a nie pakować tych grubych podkładek które znalazłem w środku.
janek 89
Posty: 10
Rejestracja: 16 lis 2015, 18:59
Lokalizacja: Łódzkie/Łódź

Post autor: janek 89 »

kuba_kato pisze:wgniata dekielek od słoika z 5m.
Taki Harnas to powinien z kilku takich dekielków zrobić sito . Po za tym celność sprawdzaj z większej odległości niż 5 metrów :)
Hatsan 90 SAS STG 4,5 mm
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

Przecież ledwo mu dolatuje na te 5m , to jak ma dalej strzelać. Jak naprawi, to na pewno postrzela dalej 8) .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
śpioch
Posty: 3
Rejestracja: 22 gru 2014, 15:13
Lokalizacja: Kościan Wlkp.

Post autor: śpioch »

Mam hatsana 55 5.5mm (to ten sam system, jeśli cały czas mówimy o IIIgen że sp.qt) i czy z: fabryczną sprężyną, vortexem, czy zestawem Alchemika blaszki typu: denka,dezodoranty, konserwy nie stawiały oporu na dystansie 50m i więcej. . Więc twój hary ma ewidentny problem z mocą (choć nie ona jest najważniejsza ;)
Za ten parametr, tak jak piszą Koledzy, odpowiadają głównie: sprężyna, uszczelka tłoka i lufy (tę ostatnią sprawdzisz dmuchając w lufę- prędzej spuchniesz niż przedmuchniesz. .oczywiście karabinek nienabity)
Zmierzyłem swoją fabryczną sprężynę (jeśli chcesz porównać) i ma teraz 28cm (bez 2mm) ..i choć trochę siadła, to wymieniane przez Ciebie cele nie stanowiły problemu na dystansie 50m.
Szkoda, że nie przeczytałem o twoim problemie wcześniej, podesłałbym Ci ją za friko

[ Dodano: Sro 23 Gru, 2015 22:45 ]
Tak sobie jeszcze luźno ( i pewnie głupio ;) myślę:ale ładujesz śrut 5,5,a nie 4.5mm. .bo pisałeś o trochę nieświadomym wyborze kalibru.
Z góry przepraszam, bo nie biorę Cię z żadnego "zamota" (po prostu śmieszne pomyłki czasem zdarzają się najlepszym)
Awatar użytkownika
Spirit
Posty: 378
Rejestracja: 08 lut 2013, 18:15
Lokalizacja: Kurpie

Re: Hatsan mod 90 5.5mm brak mocy po wymianie uszczelki

Post autor: Spirit »

kuba_kato pisze: mała wewnętrzna sprężyna wyrzucona(bo gość powiedział, że tylko szkody narobi),
Rozumiem że miałeś "system podwójnej sprężyny" :hm: Jak wyjąłeś wewnętrzną to same zewnętrzna może nie dawać rady, bo z tego co ja myślę o tych systemach to żeby dać sprężynę wewnątrz to trzeba dać zewnętrzną z cieńszego drutu.

Podaj cenę tego cuda, może ktoś się skusi żeby naprawić. Mam krala w 5,5mm i przy 16J na 30 metrów trafia powtarzalnie w denko puszki. Problem z nim jest taki że ma kiepski gwint w lufie.
AT44-10S cal.22 + PP 4-12x50 AO
Awatar użytkownika
Eres
Posty: 57
Rejestracja: 04 lip 2011, 18:49
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: Eres »

Ostatnio miałem klienta, który kupił podwójną sprężynę i czerwono-pomarańczową uszczelkę z gumy ( dosłownie z gumy... za to tania ) i taki zestaw nie ma prawa dobrze działać. Sprężyna nie wchodziła w tłok, a uszczelka to po prostu szmelc.
kuba_kato
Posty: 16
Rejestracja: 17 gru 2015, 12:01
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kuba_kato »

Dzięki za odpowiedzi.
Komentarz do uszczelki z gumy - u mnie jest teraz zielona, kupiona od speca z rudy śląskiej, więc nie dziadostwo.

A więc raportuje co się działo w ostatnich dniach:
Przyszła kurierem Nowa sprężyna od sharg.pl
Kupiłem sprezyne hatsan hp wsadzana oryginalnie na kraje w których nie ma limitu 17j.
Ma ona długość 38cm, a nie jak mój oryginał 28cm.
Zadzwoniłem do nich i powiedzieli że wszystko jest ok i że potrzeba sporo siły by ją wcisnąć i rękami nie ma bata by ją zapiąć.
No więc poszedł cylinder w tokarke i konikiem wcisnelismy ją do środka by zablokować bolcem.

Całość złożona, nasmarowana i testy - celna jest do 10m w punkt 5mm choć powtarzalność jest problematyczna że względu na kop.
Moc powróciła, fajnie się strzela choć ciężko się zapina i dzieciak jej nie zapnie. Ale boli mnie brak tej powtarzalności.
Z 10m kilka razy trafiłem z podparcia w punkt 5mm ale częściej latało 1-2cm w różne strony.

Pytanie co dalej?
Nie podoba mi się ten kop i najchętniej skrocilbym sprężynę przynajmniej o 5cm, bo sprasowanie jej na dzień dobry o 10cm na stan spoczynku to moim zdaniem bezsens, mimo, że jestem laikiem w temacie broni.
Nie ruszam dalej dopóki nie dostanę od was wskazówek by nie spieprzyc czegoś.

Z góry dziękuję:-)
Awatar użytkownika
Spirit
Posty: 378
Rejestracja: 08 lut 2013, 18:15
Lokalizacja: Kurpie

Post autor: Spirit »

Pewnie wiesz że sprężynówka mocna to sprężynówka niecelna. Z ucinką sprężyny bym się trochę wstrzymał, bo najpierw warto by było sprawdzić energię. Jak nie masz chrono to na początek strzel w deskę sosnową i zmierz jak głęboko weszło.

Poza tym sprężyna się trochę ułoży i zmniejszy się energia.
AT44-10S cal.22 + PP 4-12x50 AO
Awatar użytkownika
Eres
Posty: 57
Rejestracja: 04 lip 2011, 18:49
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: Eres »

Jeśli nie mogli upchnąć ręka to musi być grubo...chyba że nie ma dobrej kompresji to wali i kopie a energi i tak nie ma... :hm:
Awatar użytkownika
Spirit
Posty: 378
Rejestracja: 08 lut 2013, 18:15
Lokalizacja: Kurpie

Post autor: Spirit »

Dlatego warto byłoby sprawdzić energię. Miałem kilka hatsanów i zazwyczaj do sprężyny trzeba podchodzić z łomem a energii około 15J. Tam jest komora o pojemności 55ccm i Każdy joul ponad 15-cie to spore wyrzeczenie kosztem kopa i kultury pracy.
Zanim się ją utnie to warto ją ułożyć trochę strzelając i przede wszystkim sprawdzić energię chociaż z grubsza.
AT44-10S cal.22 + PP 4-12x50 AO
ODPOWIEDZ