Obrazek

Hatsan mod 90 5.5mm brak mocy po wymianie uszczelki

Awatar użytkownika
Spirit
Posty: 378
Rejestracja: 08 lut 2013, 18:15
Lokalizacja: Kurpie

Post autor: Spirit »

Małe sprostowanie: Karabinek ma moc, to śrut ma energię. Taki off.
AT44-10S cal.22 + PP 4-12x50 AO
kuba_kato
Posty: 16
Rejestracja: 17 gru 2015, 12:01
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kuba_kato »

W piątek wreszcie przyszła paczka: h90 kal 4.5mm + luneta Gamo 3x9x40.
Tego samego dnia Harry rozebrany w drobny mak:-) bez nawet jednego strzału próbnego.
Wyczyszczony, zadziory spilowane, dorobiony kapturek + podkładka z ertalonu, dołożone podkładki do obrotu sprężyny, tam gdzie trzeba smar molibdenowy, Nowa zielona uszczelka od jednego speca z Rudy. Sprężyna została oryginał+usunięcie zadziorow.

No i dziś wreszcie chwila wolnego czasu na strzelanie.
Butelka po piwie z 10m - z przodu dziurka, z tyłu rozpierducha.
Strzały do tarczy z 5-8m - 4strzały dla regulacji lunety a później 4strzały w 10(praktycznie jeden na drugim).
Późnej przyszła ochrona do piwnicy więc wróciłem do mieszkania.

Podsumowanie:
Zaje****ty zakup oryginału, powtarzalność i celność strzałów, zadowalające Jule. Mega zachwyt i powrót radości ze strzelania.
Jak zrobi się cieplej to zacznę zabawę na większe odległości.
No i wytocze prowadnice, bo teraz jakoś nie miałem natchnienia.
Ps. Info o kosztach, jakby ktoś chciał wiedzieć:
H90+ Gamo 3x9x40 - 250zl z wysyłką
Uszczelka zielona +smar - 23zl
Ertalon - ceny zależne od średnicy i długości wałka. Ja kupiłem wcześniej do moto wałek 40x500mm za jakieś 25zł
Toczenie i praca własna - bezcenne.

Pozdrawiam i dziękuję za udział w dyskusji oraz trafne sugestie
Kuba
Ostatnio zmieniony 10 sty 2016, 11:55 przez kuba_kato, łącznie zmieniany 1 raz.
janusz22551

Post autor: janusz22551 »

I tak trzymaj :spoko:
kuba_kato
Posty: 16
Rejestracja: 17 gru 2015, 12:01
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kuba_kato »

Mam kolejne pytanie/prośbę o porade:
Ustawilem lunetę na punkt z odległości 8m. Trafność powtarzalna więc ok.
Pojechałem do rodziców postrzelac do tarczy.
Odległość 15m z podparcia na stole i pięści.
No i znów trzeba regulować lunetę by trafić bo nie leci w cel.
Następnie Zmieniam cel na 5m dla brata i znów trzeba regulowac by trafiać.

Dodam że strzelam na pełnym zoomie+regulacja ostrości.
Luneta Gamo 3-9x40.
Jak wyreguluje dobrze na 5m to nie trafię w cel na 15m.
Co robię źle?
Pozdrawiam
Kuba
KrzysiekP
Posty: 110
Rejestracja: 03 kwie 2015, 14:01
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: KrzysiekP »

Awatar użytkownika
michals35
Posty: 47
Rejestracja: 06 lut 2014, 19:06
Lokalizacja: Lipsko

Post autor: michals35 »

Wszystko dobrze, jeżeli wyregulowałeś na 8m to linia lunety i linia lufy przecina się na odległości 8m. Luneta jest na wiatrówce a środek lunety i środek lufy są od siebie oddalone o ok 5 cm. Tu masz jak się reguluje https://www.youtube.com/watch?v=_7UfZ0BGAKA W tym filmie mówią że linia przecina się na 15 i 30m u mnie jest to 20 i 35m
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Ściągnij sobie Chairgun
Po wybraniu śrutu, wagi i prędkości będziesz widzieć praktycznie całą drogę śrutu, włącznie z energią i tym podobnymi..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
kuba_kato
Posty: 16
Rejestracja: 17 gru 2015, 12:01
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kuba_kato »

Czyli jesli chce strzelac do celow oddalonych na rozne odleglosci to mam zdjac lunete i strzelac ze szczerbinki?
Nie zawsze mam cel w tej samej odleglosci i troche obciach gdy trafiam z 15m a po chwili do bombki z 5m trafic nie moge:-P
Pozdrawiam
Kuba
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6432
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

Jak ci już koledzy podpowiadali, śrut nie leci płasko, tylko po łuku, nie ważne czy patrzysz przez lunetę, czy muszkę, śrut leci tak samo. Cała sztuka celnego strzelania na różne odległości polega na robieniu odpowiednich "poprawek" i właściwym oszacowaniu odległości do celu. Napisz jaki masz krzyż w lunecie i na jakie odległości najczęściej strzelasz, jakim śrutem (waga), dobrze by było znać też energię wystrzelonego śrutu z twojej wiatrówki :D .

Ps. Niektóre lunety mają na krzyżu takie kropki (doty), one właśnie służą do oceny odległości i celowania z odpowiednią poprawką.
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
kuba_kato
Posty: 16
Rejestracja: 17 gru 2015, 12:01
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kuba_kato »

W takim razie regulacje lunety musze opanowac na konkretnych odleglosciach.
O opadzie srutu wiem, ale przy muszce i dobrej mocy wiatrowki(z 5m bije na wylot butelke po piwie) nie sadze by opad byl wielki przy 5 i 15m.
Juz wiem ze przy lunecie roznica jest ale przy muszce nie bedzie chyba az tak duza.

Bede sie teraz bawil z muszka i zobaczymy jak pojdzie.
Pozdrawiam
Kuba
KrzysiekP
Posty: 110
Rejestracja: 03 kwie 2015, 14:01
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: KrzysiekP »

Nie ważna jest energia śrutu choć idzie ona w parze z prędkością. Przy 5,5 mm raczej nie jest ona zawrotna choć śrut posiada taką samą energię. Chyba, że masz SZMOC I FAC.

Druga rzecz nie ważne przez co patrzysz zależy pod jakim kątem i z jakiej wysokości w stosunku do lufy.

Trzecia rzecz. Nie określiłeś się jasno czy tylko z tego stołu strzelasz z pięści czy za każdym razem.

No i po czwarte, nie napisałeś dokładanie co jest Twoim celem.

Czy słoń narysowany na tarczce A2, czy sama tarczka, czy 10 na tarczy?
kuba_kato
Posty: 16
Rejestracja: 17 gru 2015, 12:01
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kuba_kato »

Harry juz jest kal.4.5.
Nowa uszczelka, sprezyna oryginal.
Cel to 10 na tarczy 10x10cm.
Staralem sie strzelac z podparcia na czyms stabilnym by dobrze ustawic lunete.
Ale gdy zmienialem cel na blizszy lub dalszy niz chwile wczesniej ustawiany to wychodzila lipa np odchyl 2cm w dol.
Wiec znow korekta by bylo ok po czym drugi cel nieosiagalny.
caly czas chodzi o odleglosci 5-15-20m max.
Po kilka strzalow celem wyeliminowania poruszenia reki.

Jutro test z muszka w te same cele i zobacze czy jest roznica.
Ps. Jak dobrze ustawie lunete na 1 cel to wali w 10 za kazdym razem.
Pozdrawiam
Kuba
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6432
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

Ale gdy zmienialem cel na blizszy lub dalszy niz chwile wczesniej ustawiany to wychodzila lipa np odchyl 2cm w dol.

Mniej, więcej na tym właśnie polega robienie poprawek w lunecie, ustawia się raz, np:ustawiasz "zero" na 20m i sprawdzasz (celując w środek bez kręcenia) gdzie śrut robi dziurkę na 15m, 10m i zapamiętujesz które to miejsce na krzyżu. To się właśnie nazywa "poprawka" na daną odległość. możesz też na kartce narysować siatkę swojej lunety i na rysunku zaznaczyć które miejsce odpowiada danej odległości :D . Myślę, że teraz zrozumiesz o co chodzi, jak nie to pytaj ;) .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
KrzysiekP
Posty: 110
Rejestracja: 03 kwie 2015, 14:01
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: KrzysiekP »

Jak wyżej. Warto dodać, że właśnie na tych bliskich dystansach t.j. do 15m poprawki są duże w stosunku do zmiany odległości. 15- 27 metrów celuje się względnie środkiem krzyża przy zerze na 25m.
Dalej znowu poprawki.
I przy wiatrówce sprężynowej zaleca się niezbyt częste grzebanie przy wieżyczkach w celowniku. Podobno lubią się bardziej wtedy psuć.
Także wyzeruj się raz i bierz poprawki.
kuba_kato
Posty: 16
Rejestracja: 17 gru 2015, 12:01
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kuba_kato »

Qbuś pisze:
Ale gdy zmienialem cel na blizszy lub dalszy niz chwile wczesniej ustawiany to wychodzila lipa np odchyl 2cm w dol.

Mniej, więcej na tym właśnie polega robienie poprawek w lunecie, ustawia się raz, np:ustawiasz "zero" na 20m i sprawdzasz (celując w środek bez kręcenia) gdzie śrut robi dziurkę na 15m, 10m i zapamiętujesz które to miejsce na krzyżu. To się właśnie nazywa "poprawka" na daną odległość. możesz też na kartce narysować siatkę swojej lunety i na rysunku zaznaczyć które miejsce odpowiada danej odległości :D . Myślę, że teraz zrozumiesz o co chodzi, jak nie to pytaj ;) .
I teraz kumam o co chodzilo przedmowcom z ta korekta na lunecie.
A ja co zmiana odleglosci celu krecilem srubami:-)
Dzieki wielkie!
Zastanawialem sie po co te kropeczki w lunecie w krzyzu ale olalem to bo myslalem ze to dla poprawy wizerunku marketingowego(bardziej profi).
Pozdrawiam
Kuba
ODPOWIEDZ