Obrazek

Michaił Kałasznikow (*)

Kusze, łuki, paralizatory, noże, miecze, repliki, survival... Czyli inne nasze zabawki!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sindbad
Posty: 737
Rejestracja: 24 sty 2008, 13:23
Lokalizacja: Głogów

Post autor: sindbad »

Beavery wybaczcie :prosze: Nie wiem gdzie wstawić ten post, ale właśnie się dowiedziałem, że zmarł twórca mojej ulubionej "giwerki" Michaił Kałasznikow, legendarny twórca karabinu AK-47.(*)Poproszę moderatora forum o przeniesienie postu pod właściwy adres.
"kto nie szanuje własnej armii,będzie musiał szanowac obcą"
HFT Beaver
matjas
Posty: 187
Rejestracja: 11 sie 2012, 19:48
Lokalizacja: wrocław/brzezia łąka
Kontakt:

Post autor: matjas »

RIP Panie Kałasznikow




Powinieneś był być bogatszy od Gatesa....

matjas
wszystko jest proste, dopóki nie masz pojęcia o czym mówisz...
Awatar użytkownika
Red
Posty: 1126
Rejestracja: 25 mar 2010, 13:13
Lokalizacja: Zamość/Leicester

Post autor: Red »

Precyzując nazwę tego co Kałasznikow skonstruował to jest to AK (Автомат Калашникова) a wersja po modernizacji nosi nazwę AKM - gdzie M oznacza "modernizowany" (Aвтомат Калашникова Mодернизированный).

"Rozkaz dowództwa armii radzieckiej, o przyjęciu karabinu do uzbrojenia oficjalnie odrzucił jakiekolwiek oznaczenia rocznikowe. Z tego powodu używanie nazwy AK-47 w stosunku do jakiejkolwiek odmiany seryjnej karabinku, jest więc nadużyciem i błędem terminologicznym. Wszelkie oznaczenia typu: AK-46, AK-47 i AK-48 dotyczą wyłącznie poszczególnych odmian rozwojowych karabinu. W armii radzieckiej, karabin zawsze występował jako AK lub AKS. Bez oznaczenia roku. Występował również pod kodowym oznaczeniem – Wyrób 56-A-212 (AK) lub 212M (AKS)."
:czytaj:
Szczery jestem, uprzejmy bywam
Μολων λαβε
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

O ile dobrze pamiętam, to pierwszy, wprowadzony do produkcji karabin był modelem z 47 roku. Stąd się przyjęła ta nazwa. Jednak w następnych latach były wprowadzone zmiany i poprawki. Kluczową zmianą było wprowadzenie niewielkich luzów w zamku.
W naszej armii używana była nazwa AKM i AKMS / ze składaną kolbą /.
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Red
Posty: 1126
Rejestracja: 25 mar 2010, 13:13
Lokalizacja: Zamość/Leicester

Post autor: Red »

Jaro pisze:O ile dobrze pamiętam, to pierwszy, wprowadzony do produkcji karabin był modelem z 47 roku. Stąd się przyjęła ta nazwa. Jednak w następnych latach były wprowadzone zmiany i poprawki. Kluczową zmianą było wprowadzenie niewielkich luzów w zamku.
W naszej armii używana była nazwa AKM i AKMS / ze składaną kolbą /.
Nie do końca masz rację, modelem który miał być wdrożony do produkcji decyzją z 49 roku był wariant AK-48 w którym to w fabryce wprowadzono kolejne dość istotne poprawki a ostateczną wersją produkcyjną był AK z 53r z komorą zamkową typu III frezowaną z odkuwki.
Od 56r kiedy to opanowano metodę głębokiego tłoczenia zaczęto produkować wersję zmodernizowaną oznaczoną jako AKM.

Co do nazwy "AK-47" to już sprawka amerykanów, świat zachodni poznał AK podczas wojny w Wietnamie, wywiad dogrzebał się do planów karabinka z 47 roku i tak się u nich ta nazwa utarła że nawet do dziś twierdzą że wprowadzono go do produkcji w 1947 roku, ponadto nazwa ta brzmi dobrze i jest popularna w ""holiłudzkich" produkcjach filmowych a nawet w programach dokumentalnych na Discovery.
Tak przy okazji śmierci konstruktora warto znać poprawną nazwę tego karabinka.
Z ciekawostek to jak ktoś by się pytał czym w Polsce różni się karabin od karabinka to nazwa "karabinek" jest polskim wymysłem nazewniczym* dla broni zasilanej amunicją pośrednią a karabinek z lufą o długości do 350 mm to "subkarabinek" np. wz. 96 Mini-Beryl :hihi:
* PN-V-01016:2004. Broń strzelecka. Terminologia.
Ostatnio zmieniony 24 gru 2013, 12:01 przez Red, łącznie zmieniany 1 raz.
Szczery jestem, uprzejmy bywam
Μολων λαβε
Awatar użytkownika
Spirit
Posty: 378
Rejestracja: 08 lut 2013, 18:15
Lokalizacja: Kurpie

Post autor: Spirit »

AT44-10S cal.22 + PP 4-12x50 AO
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
ODPOWIEDZ