Obrazek

Karabinek MSBS

Kusze, łuki, paralizatory, noże, miecze, repliki, survival... Czyli inne nasze zabawki!
Awatar użytkownika
yarkow
Posty: 20
Rejestracja: 13 gru 2014, 15:27
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: yarkow »

Generalnie to mamy dwa standardy amunicji.
Jeden jeszcze po Układzie Warszawskim: 7,62mm nb pośredni (kbkAK), 7,62mm nb karabinowy (km PK i kbw SWD) i 9mm nb pistoletowy (P64, P83, RAK). Po niezbyt udanym epizodzie z 5.45 mm (TANTAL) już chyba nie ma śladu.
Drugi standard to tzw. amunicja NATO. I w większości służb, w tym w wojsku to już jest obowiązujący standard. I jeśli broń jest na tą amunicję, to już różnorodność typów nie jest wielkim problemem.
Problemem jest coś innego. Mianowicie różnorodność kalibrów amunicji w jednym pododdziale. Np na szczeblu drużyny występują trzy rodzaje amunicji strzeleckiej! Do tej pory nie doczekaliśmy się km w kalibrze 5,56 mm (pomimo istniejących polskich i zagranicznych konstrukcji). Nie mówię tu o Wojskach Specjalnych rządzących się swoimi prawami, a o zwykłej piechocie.
Mam nadzieję, że wraz z wejściem SYSTEMU MSBS i ten problem wreszcie zostanie rozwiązany.
A na wejście MSBS do użytku (na początek w wybranych jednostkach) to myślę, że jeszcze co najmniej ze 2-3 lata poczekamy. Z natury jestem optymistą. ;)

I tak płynnie wróciliśmy do tematu postu :)
ODPOWIEDZ