Obrazek

Optyka na Hatsana

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
ODPOWIEDZ
Jerry
-#nowy
-#nowy
Posty: 2
Rejestracja: 10 maja 2017, 14:46

Re: Optyka na Hatsana

Post autor: Jerry »

do mnie właśnie jedzie napąpowany harry i lupka Hawke Vantage 3-9x40 AO podobno w tej cenie z montarzem hawke bardzo dobry wybór jak dla takiego żółtodzioba w dziedzinie. Pozdrawiam i kiedy to ognisko bo bym mógó rozpalić jak coś
wiesiek1952
Posty: 8
Rejestracja: 14 mar 2017, 9:24

Re: Optyka na Hatsana

Post autor: wiesiek1952 »

Witam
Mam Hatsana 80 i zamontowanego Predatora 3-9/40. Jako, że kupiłem go w listopadzie ubiegłego roku, wystrzeliłem ok1200 sztuk śrutu Exakta 4,5 mm. Jak na razie wszystko jest OKI. Luneta trzyma zero (30m). Jeszcze nie miałem okazji sprawdzić mocy wiatrówki (jest prosto ze sklepu), więc nic więcej nie mogę powiedzieć. Ale....
Mam pytanie - co takiego jest w Hatsanach, że nie wszystkie lupki się do niego nadają. Wiem, że wstrząs przy oddawaniu strzału, ale przecież wszystkie wiatrówki działają na tej samej zasadzie (mówimy tu oczywiście o wiatrówkach sprężynowych) więc w czym jest różnica? Przecież można chyba doprowadzić Hatsana do podobnego stanu jak inne wiatrówki i każda luneta powinna wytrzymać.
Nadmienię tylko, że to moja pierwsza wiatrówka i nie za bardzo jeszcze jestem rozeznany co i jak.
Pozdrawiam
janusz22551

Re: Optyka na Hatsana

Post autor: janusz22551 »

Hatsany, to mocno "kopiące" karabinki i dla tego nie wszystkie optyki wytrzymują. Po tuningu (prawidłowym) i dociążeniu osadu, są bardziej łagodne. Najlepiej byłoby, gdybyś wybrał się gdzieś w swojej okolicy, gdzie strzelają z wiatrówek, i wtedy miałbyś okazję porównać z innymi modelami. Nawet porównując Hatsana pudełkowego z tuningowanym, zobaczyłbyś sporą różnicę.
Awatar użytkownika
zulusj23
Posty: 81
Rejestracja: 17 cze 2017, 20:56
Lokalizacja: Niedrzwica Duża

Re: Optyka na Hatsana

Post autor: zulusj23 »

Czy w dalszym ciągu, na uspokojonego Hatsana najtańszą lupą, która ma szansę popracować dłużej jest Point Precision?
DAYSTATE MK3 + Kandar
janusz22551

Re: Optyka na Hatsana

Post autor: janusz22551 »

Point Precision lub Hawke Vantage
Awatar użytkownika
zulusj23
Posty: 81
Rejestracja: 17 cze 2017, 20:56
Lokalizacja: Niedrzwica Duża

Re: Optyka na Hatsana

Post autor: zulusj23 »

Dziś przyjechała PP. Wielka szkoda, że dwa ogłoszenia w dziale Giełda odnośnie sprzedaży PP oraz Hawke nie pojawiły się odrobinę wcześniej.
Jednak PP trafi na karabinek dopiero, gdy po urlopie sprawdzę w Serwiswiatrowy prędkość początkową. Za pomocą kleju do gwintów Berner Screw Lock pokleiłem Kandara. Efekt pozytywny i wydaje mi się, że teraz walczę z paralaksą czyli tak naprawdę powtarzalnością celowania. Przez ten tydzień Kandar o ile Hatsan go nie wykończy a potem PP.
DAYSTATE MK3 + Kandar
rafik
Posty: 85
Rejestracja: 06 sty 2017, 7:17

Re: Optyka na Hatsana

Post autor: rafik »

Witam ,mam okazje do zakupu DOT 4-16x42 dla hatsana 125 w limicie (już po tuningu + dociążenie kolby) ,jak myślicie : warto ,wytrzyma na harym ?
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Optyka na Hatsana

Post autor: Qbuś »

Dobra lunetka, ale czy wytrzyma, czy nie , tego nikt ci nie zagwarantuje. Ryzyk-fizyk, na dwoje babka wróżyła, itp... jest ryzyko, jest zabawa :D . Jak się "roztrzepie", to zawsze jest serwis, a jak nie , to tylko się cieszyć 8) .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
rafik
Posty: 85
Rejestracja: 06 sty 2017, 7:17

Re: Optyka na Hatsana

Post autor: rafik »

Właśnie się zastanawiam jeszcze , poszukuję czegoś z dużym powiększeniem (mam DOC 3x9 jasny obraz i pancerna, oraz DO 3x12 ale ma ciemny obraz i dużą kropę ) a chce poprawić celność na 50m .
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Optyka na Hatsana

Post autor: Mamutowicz »

rafik pisze: 11 lip 2017, 7:45[...] a chce poprawić celność na 50m .
Musiałbyś zainwestować większą kwotę na dobrą lunetę.. a nie wiem czy warto bo ta kobyła (hatsan 125) sam w sobie będzie ci przeszkadzał..
Ten DOT jest bardzo dobry, mi spokojnie wytrzymał na H55 ale to zupełnie inny karabinek..
Na tą chwilę to jak celnie strzelasz na 50m z DOCem?
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rafik
Posty: 85
Rejestracja: 06 sty 2017, 7:17

Re: Optyka na Hatsana

Post autor: rafik »

Mamutowicz pisze: 11 lip 2017, 9:05 Na tą chwilę to jak celnie strzelasz na 50m z DOCem?
Rozrzut ok paczki śrutu , co do H125 to ta "kobyła" idealnie mi leży w łapkach :)
a co do powiększenia to mam nadzieje że to tylko przez to taka rozbieżność w celowaniu .
z DOC 3x9 lubię celować ze względu jak pisałem wyżej idealnie jasny obraz mam oraz mniejszy błąd paralaxy jak w DO 3x12 , myślałem też nad Bushnell Trophy XLT 1.5-6x44 , miałem w łapkach od znajomego na kilka dni ale bałem się założyć go na harnasia :(
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Optyka na Hatsana

Post autor: Mamutowicz »

1. ok 5-6cm na 50m z Hatsana to dobry wynik.. da sie lepiej, ale w/g mnie to nie lunetę by trzeba zmienić tylko karabinek - na lepiej przystosowany do strzelania w limicie 17j.. 125tka to sprzęt na ok 20J - i wykastrowany będzie gorzej strzelałniż H55/95..
2. Ciężka kobyła dobrze leży w łapach ale to nie o ciężarze pisałem ale o cooltoorze.. W porównaniu do Hatsana 55 jest jak Schwarzenegger przy Jackie`m Chan ;)
3. Nie wiem o co ci chodzi z tą rozbieżnością przez powiększenie.. :hm:
4. Trofik 1.5-6x44 ma ciut małe powiększenie żeby celnie strzelać na 50m (6x max) i za duże szkła żeby sobie przy takiej osadzie dobrze radzić z błędem paralaksy..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rafik
Posty: 85
Rejestracja: 06 sty 2017, 7:17

Re: Optyka na Hatsana

Post autor: rafik »

Mamutowicz pisze: 11 lip 2017, 11:22 1. ok 5-6cm na 50m z Hatsana to dobry wynik.. da sie lepiej, ale w/g mnie to nie lunetę by trzeba zmienić tylko karabinek - na lepiej przystosowany do strzelania w limicie 17j.. 125tka to sprzęt na ok 20J - i wykastrowany będzie gorzej strzelałniż H55/95..
tak ,ale czasem nawet udaję się stare złotówki strącać z płotku z 50m :) ,ale nie chcę go FACzyć aby nie mieć kłopotów ( nie potrzebuję mocy , z tłumikiem od Eresa celuję się zupełnie inaczej,dużo lepiej ! , wybrałem H125 zamiast H80 który jest w ogłoszeniach ze względu że mam upier... sąsiadów. Vortex + tłumik , strzał jest cichutki , a H125 z vortex któremu spuściłem ciśnienie do 72barów odrzut wogólę nie istnieje z dociążoną i wytłumioną osadą , chciałem w H80 vortex też zamontować ale tłok nie jest do tego przystosowany , brakuje mu rowka wew na trzpień vortexa na głębokość ok 3-4mm , co potem utrudni mi montaż jego :( )

Dzięki koledze z forum rafaltz wymieniliśmy miedzy sobą osady do H125
Ja miałem wersję TH a rafaltz STG , jako że jestem lewo ręczny idealnie nam się udała wymiana ,a dzięki temu mam dużo lepszy uchwyt harnasia w łapkach :)
Mamutowicz pisze: 11 lip 2017, 11:22 3. Nie wiem o co ci chodzi z tą rozbieżnością przez powiększenie.. :hm:
w DO 3x12 mam tak jak by przekłamanie paralaksy , punkt celowania mam dużo niżej jak w DOC 3x9 na tym samym powiększeniu x9 (poprzedni właściciel ją fuksował , odesłałem do Delty do serwisu i w papiery wpisali że wrócili do standardowych ustawień szkiełek oraz napełnili azotem ponownie )

Zdecydowałem się i zamówiłem DOT , jak w weekend będzie pogoda sprzyjać to zamieszczę wyniki :)
Awatar użytkownika
Paweł 1983
Posty: 59
Rejestracja: 18 kwie 2016, 21:17

Re: Optyka na Hatsana

Post autor: Paweł 1983 »

Witam. Kazdy poleca i chwali lunete PP 3-12X42AO . Miałem nie zakładać nowego tematu ,ale jednak jest. Mianowicie kupiłem lunetke PP3-9X40 AO. Różnią się krzyżemi i powiekszeniem. A jak z wytrzymałością. Co możecie na jej temat powiedzieć? Miał ją ktoś?
Paweł

Hatsan 90 QT SAS II gen -4,5mm
bartek16
Posty: 11
Rejestracja: 29 cze 2017, 8:09

Re: Optyka na Hatsana

Post autor: bartek16 »

Siemka miałem ją u siebie w h125 padła bardzo szybko a sam nie wiem co teraz kupić... zastanawiam się nad strzelaniem z przyrządów bo raczej chyba będą najpewniejsze ale wiadomo na dalsze odległości będzie lipa
ODPOWIEDZ