Obrazek

Optyka na Hatsana

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
ODPOWIEDZ
bern
Posty: 50
Rejestracja: 20 paź 2013, 9:21
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: bern »

Chciałem zacząć od niższego poziomu trudności, a później przejść na wyższy ;)
A tak poważnie to po prostu z dość dużą muszką na Hatsanie nie widzę gdzie dokładnie strzelam i po prostu jestem zadowolony, że "strzeliłem w czarne". Po prostu widząc dokładnie(j) gdzie strzelam, mogę się dowiedzieć "że źle strzelam", a nie stwierdzać, że "wcale nie zerwałem, tylko źle widziałem".
Może źle rozumuję, ale naprawdę - zaczynam i się nie znam, więc pytam.
HW90 + Vortex Crossfire II 4-12x40
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Powinieneś sobie ustawić przyrządy tak, by szczyt muszki stykał się z dolną krawędzią czarnego pola, wtedy będziesz widział gdzie celujesz. Śrut, rzecz jasna w takim ustawieniu, powinien trafić w środek tarczy.
Muszkę jest trudniej opanować, optyka jest pozornie łatwiejsza, ale dochodzi jeszcze szeregi innych rzeczy, o których trzeba wiedzieć, żeby celnie strzelać.

W pierwszej kolejności proponował bym poczytać o postawie strzeleckiej i jak trzymać karabin sprężynowy.
Bez tej wiedzy, to nawet najlepszy celownik nie pomoże.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Problem w tym, że mechaniczne przyrządy celownicze na Hatsanie są gorsze niż lizaka przez szybę lizanie..
:/
Można mierzyć Pi razy drzwi.. ale tylko po zaokrągleniu do pełnych setek.
francowate sru glu.
Trzeba by wpierw popracować nad przyrządami żeby zdały jakiś egzamin.. na trójkę..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
bern
Posty: 50
Rejestracja: 20 paź 2013, 9:21
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: bern »

Czyli tak całkiem ślepy nie jestem :P?
Coś takiego próbowałem powiedzieć od początku, ale nie chciałem się kłócić z kimś kto się zna.
Tak szczerze. Warto (uwzględniając cenę) wziąć którąś z tamtych lunetek (bardziej skłaniam się ku DOE), czy jest coś niewiele droższego, a sporo lepszego na nieduże odległości?
HW90 + Vortex Crossfire II 4-12x40
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

Harnaś DOE szybko Ci rozklepie.
Szukaj PP3-9X40 lub 4-12X42, jest mocniejsza wg. mnie. Albo pokombinuj ze sru glue.
Na forum jest opis jak je zmodzić by były lepsze.
Wyciągasz to "świecące" coś, zalewasz klejem dziurkę i szlifujesz tak by Ci pasowało.
To tak w wielkim skrócie. Albo coś kole tego :hihi:
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
kociniak
Posty: 21
Rejestracja: 03 sty 2013, 11:49
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: kociniak »

A ja polecę Ci lunetę Barska 2-7-32 AO i się nie zawiedziesz uwierz mi

Ja dobrze że posłuchałem hiszpana i jestem mega zadowolony - dzięks hiszpanie przy okazji
Awatar użytkownika
Praktiko
Posty: 38
Rejestracja: 21 lip 2013, 19:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Praktiko »

Ta Barska to może być strzał w dziesiątkę. Oczywiście potem jak kolega już się nauczy dobrze strzelać to zabraknie powiększenia na 40 m :)
Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu
Awatar użytkownika
Wisior
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1676
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Wisior »

bern pisze: myślałem też nad DOC, ale ona ostrzy ( z tego co jest napisane / rozumiem) od 15metrów. przefokusowywać nie będę, bo to automatycznie pozbawia lunetkę gwarancji.
Jeśli nie uszkodzisz celownika mechanicznie, to gwarancji raczej nie stracisz. Przecież zawsze możesz ustawić obiektyw w oryginalnym położeniu
bern pisze: od takiej odległości (no może 9metrów, dokładnie nie mierzyłem) mogę swobodnie (u siebie) zacząć naukę strzelania, z czasem będę chciał próbować dalej.
Jeśli masz możliwość, strzelaj na trochę większe odległości. 9m szybko się znudzi
Praktiko pisze:Ta Barska to może być strzał w dziesiątkę. Oczywiście potem jak kolega już się nauczy dobrze strzelać to zabraknie powiększenia na 40 m :)
na powiększeniu x7 można spokojnie strzelać do kz 25mm na 42m ;)
I'm one of those bad things, that happen to good people
Baby Have Fun :killer2: :D
bern
Posty: 50
Rejestracja: 20 paź 2013, 9:21
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: bern »

Zack pisze:Harnaś DOE szybko Ci rozklepie.
dlatego jakbym wziął w sklepie z 2 letnią gwarancją to bym się mniej martwił, a jak się rozleci to myslałbym nad czymś lepszym ;)
Zack pisze: Szukaj PP3-9X40 lub 4-12X42, jest mocniejsza wg. mnie.
PP ostrzy od jakiej odległości?
kociniak pisze:A ja polecę Ci lunetę Barska 2-7-32 AO i się nie zawiedziesz uwierz mi
fajnie, tylko gdzie i za ile to można kupić?
Wisior pisze:
bern pisze: myślałem też nad DOC, ale ona ostrzy ( z tego co jest napisane / rozumiem) od 15metrów. przefokusowywać nie będę, bo to automatycznie pozbawia lunetkę gwarancji.
Jeśli nie uszkodzisz celownika mechanicznie, to gwarancji raczej nie stracisz. Przecież zawsze możesz ustawić obiektyw w oryginalnym położeniu
jak znam siebie i doświadczenia z reklamacjami to wolę mieć fabryczną i nie dawać żadnego pretekstu do odrzucenia reklamacji.
kociniak
Posty: 21
Rejestracja: 03 sty 2013, 11:49
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: kociniak »

Bern w cekaus lub czekaj na uzywke

Ja będę sprzedawał bo kupuje dota ale to koło marca :-)
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Posty: 340
Rejestracja: 01 lip 2009, 9:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hiszpan63 »

kociniak pisze:dzięks hiszpanie przy okazji
... proszę bardzo .. :) ... się polecam na zaś ... :!:
bern pisze:kociniak napisał/a: A ja polecę Ci lunetę Barska 2-7-32 AO i się nie zawiedziesz uwierz mi





fajnie, tylko gdzie i za ile to można kupić?
... chwilowo nigdzie i dlatego warto polować na używkę . Dopiero co poszły dwie sztuki w cenie 150 zł z montażem ... :PP


Kupowanie słabej mechanicznie optyki na kopiący karabin mija się z celem . Co z tego , że jest gwarancja , skoro jak się posypie , to i tak zostaniesz na długo bez celownika i tak może być w nieskończoność . Celownik służy do celowania , a nie odsyłania na gwarancję . Sugerowanie się opisami na ile Juli jest przewidziany , tez nic nie daje . Jedne karabinki kopią bardziej inne mniej . Na Harnasia minimum Pp lub DOC , również niektóre modele Leapersów , chociaz obecnie trudniej z dostępnością i egzekwowaniem gwarancji. Barska też się sprawdza , bo solidnie przetestowana ... również wyższe modele :cisza:
Jak Pan Bóg dali to i z kija wypali...
Mpp HP-01 "Gnom"
bern
Posty: 50
Rejestracja: 20 paź 2013, 9:21
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: bern »

myślałem o jakimś Leapersie, ale ich praktycznie nigdzie nie ma.
ten model jest całkiem przyjemny (wg mnie)
http://www.comando.pl/luneta-celownicza ... d1462.html
ale wszędzie niedostępny.
Hiszpan63 pisze: chwilowo nigdzie i dlatego warto polować na używkę . Dopiero co poszły dwie sztuki w cenie 150 zł z montażem ... :PP
są jakieś przewidywane daty dostaw? na wiosnę?
HW90 + Vortex Crossfire II 4-12x40
Awatar użytkownika
Praktiko
Posty: 38
Rejestracja: 21 lip 2013, 19:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Praktiko »

Kup PP do wiosny może starczy ;) Tak poważnie to poluj na tą Barske lub Leapersa (Jeśli już nie chcesz tego DOCa).Cena tego Leapersa = DOC , to jednak chcesz wydać trochę więcej :D
Wisior napisał:
na powiększeniu x7 można spokojnie strzelać do kz 25mm na 42m ;)
z Hatsana :wow: ? Tak zupełnie poważnie to ja wolę w rekreacji x16 , a zawody to też przeważnie x9 lub x10 , ale wierzę ze x7 też się da. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 16 lis 2013, 19:04 przez Praktiko, łącznie zmieniany 1 raz.
Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu
Awatar użytkownika
Wisior
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1676
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Wisior »

Praktiko, na spotkania w Górze przyjeżdżał kiedyś metalbeast, który strzelał z hatsana bez optyki. Wyniki miał takie, że zawstydzał sztejerowców ;)
Ja ostatnio strzelam z powiększenia x8. Ale chyba wrócę do x7, bo wyniki się pogorszyły :maruda:
I'm one of those bad things, that happen to good people
Baby Have Fun :killer2: :D
yamrt
Posty: 2028
Rejestracja: 04 paź 2011, 18:42
Lokalizacja: kalisz

Post autor: yamrt »

Praktiko pisze:ale wieżę ze x7 też się da
Ty wierzysz a ja zapewniam , że da się x6 , x7,x8 ale to zależy od ............ .
Resztę musisz sprawdzić sam .
Grupa "Beaver"
ODPOWIEDZ