Obrazek

Delta optical classic - Uciekło "zero" przy zmianie zooma

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
dyziok
Posty: 24
Rejestracja: 06 sie 2019, 7:10

Delta optical classic - Uciekło "zero" przy zmianie zooma

Post autor: dyziok »

Witam ,jak w temacie.Strzelałem sobie i celowałem centralnie krzyżem i na 30m trafiałem w cel, po czym nagle przy zmianie zoomu z 5 na 9 kiedy to chciałem trafić w kapsel po piwie ,okazało się że punkt trafienia przeniósł się jakies 15cm w górę i nieco na lewo.Wtedy Okazało się że jeśli celuję krzyżem to na 50m trafiam w cel a nie jak wczesniej na 30m.Wrociłem do ustawienia zooma x5 i problem pozostał , musiałbym na nowo skorygowac ustawienia.Pytanie czy to normalne ?Owszem słyszałem o lunetach ,które mają siatkę w drugim planie (sfp) że to norma i zaleca się ustawić lunetę i strzelać na jednym ustawieniu zoomu ,żeby było łatwiej i mniej kombinowania przy zmianie zoomu na różnych odległościach,z tym że po powrocie do"punktu wyjścia" czyli zoomu x5 zero powinno wrócić tam gdzie wcześniej było chyba nie? Tymczasem mam wrażenie że tak sie nie stało i muszę skorygować ustawienia wież.Czy mam się tym przejmować ,czy to normalne zjawisko i ustawić lunetę ponownie na jednym wybranym przez siebie powiększeniu?Dodam że wcześniej lupa trzymała dzielnie nastawy.Czy to wada i mam odsyłać na gwarancję? Ps wiatrówka to h55 stary z przed 2007.
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Delta optical classic - Uciekło "zero" przy zmianie zooma

Post autor: Koval »

To nie jest dobry objaw, nawet przy zmianie powiększenia nie powinno zero uciekać, a jeśli już to niewiele, po powrocie powiększenia powinno wracać na miejsce. Ze względu na lekkie luzy , nie spasowane idealnie elementy , może się zdarzać, że minimalnie trzeba skorygować, ale to jest kwestia 2-3 klików , a nie kręceniem o pół obrotu wieżą.
Powtórz całą sytuację łącznie ze strzelaniem kilkukrotnie, jeśli zero chodzi to celownik do reklamacji

Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
dyziok
Posty: 24
Rejestracja: 06 sie 2019, 7:10

Re: Delta optical classic - Uciekło "zero" przy zmianie zooma

Post autor: dyziok »

Musiałem zjechać 8 klików na dół.Tydzień nie będę tykał zooma aby sprawdzic czy tak bez ruszania zooma trzyma 0.Później bede próbował to powtórzyć.Czy dleta uzna gwarancję czy powiedzą: pan żeś kręcił i jest dupa (no bo poprawiałem ustawienia z 2-3 razy poniewaz zgubiła 0 ).Czy tak źle nie będzie? Jakie macie doświadczenia z serwisem gwarancyjnym delty?
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Delta optical classic - Uciekło "zero" przy zmianie zooma

Post autor: kamazek »

Po prostu zadzwoń do serwisu i przedstaw problem.
Ale i tak bez pomacania lunety żaden serwis nie wyda wiążącej diagnozy.
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
dyziok
Posty: 24
Rejestracja: 06 sie 2019, 7:10

Re: Delta optical classic - Uciekło "zero" przy zmianie zooma

Post autor: dyziok »

Czyli po rozebraniu mogą stwierdzić ze to rzekomo moja wina?Czy jednak serwis delty nie jest taki "zły"
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Delta optical classic - Uciekło "zero" przy zmianie zooma

Post autor: kamazek »

Coś za bardzo końbinujesz ;)
Z góry zakładasz, że serwis cię oszuka.
A może to nie wina lunety ?
Karabinek jest ucywilizowany ?
Montaż dobrze dokręcony ?
Składasz się powtarzalnie ?
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
dyziok
Posty: 24
Rejestracja: 06 sie 2019, 7:10

Re: Delta optical classic - Uciekło "zero" przy zmianie zooma

Post autor: dyziok »

Montaż tak dokręcony że: że ja......le ,staram składać sie powtarzalnie a hatsan jeszcze nie poprawiany ,ale mam zamiar to zrobić.Nie zakładam z góry z mnie oszukają ale w sklepie dostałęm info że nie kręc zbyt duzo przy ustawianiu bo gwarancji ci nie uznają heh. hmm nie wiem czy takie warunki gwarancji są, bo nie dostałem w pudełku karty gwarancyjnej wiec w razie w musiałbym sie skontaktowac z deltą a pozniej z sprzedawcą żeby to załatwił.Sprawa aprpopos ucywilizowania hatsana : mam starego 55 z przed 2007r i czy tam podejdzie sprężyna z nowszego h90?Nie orientuje się ktoś?Wiem tylko tyle ze w starszych hatsanach musżę meić uszczelkę zepto na stożek , a jak z resztą?
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Delta optical classic - Uciekło "zero" przy zmianie zooma

Post autor: kamazek »

Zadzwoń do Delty i zapytaj się czy to prawda z tym kręceniem, ja osobiście o czymś takim nie słyszałem.
Na pewno lupki nie lubią jak pokrętła regulacji krzyża są na skrajnych położeniach.
DOC to lupka fajna, ale nie najwyższych lotów, więc faktycznie PO może się zmieniać po zmianach powiększenia.
Zazwyczaj ustawia się powiększenie na najbardziej optymalne do strzelanego najczęściej dystansu i nie kręci.
Do HFT będzie to x9, do bliższych odległości wystarczy x4-6, tym bardziej, że DOC nie ma regulacji AO.
Można go przefokusować samemu, ale tracimy gwarancję lub zlecić w serwisie na np. 25 m przy pow. x9.
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
dyziok
Posty: 24
Rejestracja: 06 sie 2019, 7:10

Re: Delta optical classic - Uciekło "zero" przy zmianie zooma

Post autor: dyziok »

Wiem że doc to fajna lupa .Wiem że wytrzymała dlatego sie martwię, bo dobra niech sobie 0 ucieka bo to norma w siatkach sfp (drugi plan) ale niech wraca tam gdzie było jesli powróce z 9 na 5.Dlatego się martwię.Spróbuje jutro postrzelac z 15min na 5x w cel średnicy 5cm i pózniej dam na 7 i spróbuję trafić i znowu na 5 czy się rozreguluje na stałe czasem, bo jeśli tak to gwarancja.
Awatar użytkownika
Robert J
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 453
Rejestracja: 20 sie 2017, 16:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Delta optical classic - Uciekło "zero" przy zmianie zooma

Post autor: Robert J »

Nie kręć bo nie uznają gwarancji hmm :hm: to po ch.. to jest tak dla picu :lol:
Mam Gamo Replay 10 i nic wam do tego :PP
Lubiem DiscoPolo :gwizd: i zbieram na hulajnoge :)
dyziok
Posty: 24
Rejestracja: 06 sie 2019, 7:10

Re: Delta optical classic - Uciekło "zero" przy zmianie zooma

Post autor: dyziok »

A to było dosłownie tak: Czekaj bo ty zaś za dużo pokręcisz i gwarancji nie dostaniesz - by sprzedawca z sklepu myśliwskiego- no cos niby pisze żeby ustawianie robic w ramach 360stopni ale ja instrukcjiw pudełku nie mam nawet, a strzelało jako nowe sporo za wysoko wiec zanim podłożyłem coś pod przód to zdązyłem ze 150klików na doł zjechac,(nie było końca skali , to może nic z mojej winy sie nie dzieje obecnie z tym zoomem , jak myślicie) pozniej po podkładce musialem sie wrócic w stronę up z 30kilka klików.Na wieżach nie wyczuwam oporu, chodzą lekko bez problemu, czyli nie jest nic na siłe dokręcone w skrajnym polozeniu.Może serwis dlety jest na tyle łaskawy że uzna bez problemu i nie będzie się doszukiwał winy użytkownika?
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Delta optical classic - Uciekło "zero" przy zmianie zooma

Post autor: Qbuś »

Ps wiatrówka to h55 stary z przed 2007
:hm: Tutaj może być problem nie w lunecie. Jeżeli nie masz 102% pewności, że karabinek działa poprawnie, zatrzaskuje się powtarzalnie, nie ma luzów na kostce, prędkość śrutu stabilna, nie "wierzga jak kobyła", do tego strzelec "mało wprawiony" (popełnia błędy przy składaniu się, praca na spuście, zły chwyt),źle dobrany śrut i jeszcze wiele czynników mających wpływ na powtarzalność strzelania . Załóż muszkę, szczerbinkę zajmij wygodną stabilną powtarzalną postawę siedzącą i sprawdź karabinek na 10 - 15 metrów, jeżeli zrobi skupienie ok 10-12mm to będzie ok. jeżeli skupienia nie będzie to żadna luneta tego nie skoryguje. Takie jest moje zdanie w tym temacie 8) .
Ps. A pokrętła jak sama nazwa wskazuje służą do kręcenia (pokręcania) .... :lol:
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Delta optical classic - Uciekło "zero" przy zmianie zooma

Post autor: Mamutowicz »

PO PIERWSZE
Dzwoniłeś/ pytałeś w dziale obsługi?
Bo jak na razie to takie pitolenie "a co będzie jak.."
Nosz Qr2 . Masz paragon?
Jak tak - to masz wszystko co trzeba.
Luneta ma oznaki fizycznego uszkodzenia?
Jak tak - to mogą nie uznać gwarancji. Jak nie - Nie maja prawa nie uznać.
PO DRUGIE
POKRĘTŁA SĄ PO TO ŻEBY NIMI KRĘCIĆ.
Jak producent nie chce żeby kręcić wieżami czy AO - niech produkuje lunety BEZ POKRĘTEŁ.
I tyle w temacie..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Delta optical classic - Uciekło "zero" przy zmianie zooma

Post autor: Qbuś »

podłożyłem coś pod przód
Ale CO ? konkretnie podłożyłeś i ile ?(bo to też ma znaczenie).
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
dyziok
Posty: 24
Rejestracja: 06 sie 2019, 7:10

Re: Delta optical classic - Uciekło "zero" przy zmianie zooma

Post autor: dyziok »

2 magnesy z lodóki ikawałek dętki hheh razem to daje jakies może 3mm podniesienia.Fizycznego uszkodzenia? czyli jakiś zadrapań zarysowań wgnieceń itd,typowo od strony użytkownika?Mam tylko paragon z sklepu , nie miałem dołaczonej karty gwarancyjnej , delta prosi rowniez o karte gwarancyjną (napisali w mailu co jest potrzebne).@Qubś Skupienie jest ewidentnie tylko po zmianie zooma podniosło sie 0 do góry o jeden dot , wróciłem z powiększeniem z powrotem na 5 i zero zostało o te 10cm wyżej (na 30m strzelane)Czyli musiałem pokecic 8 klików down.Zmiana zooma spowodowała trwałe przesuniecie śpt , wiec tutaj skupienie nie jest istotne , bo po tarczy wcale nie sieje.
Zablokowany