Obrazek

Point Precision

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
wituś
Posty: 184
Rejestracja: 06 lut 2012, 22:06
Lokalizacja: Medynia k. Rzeszowa

Post autor: wituś »

no okej, miewały, czyli zasadą jest że w 100% przypadkach w tańszych lupkach to wystąpi? Czy jako doświadczony strzelec możesz określić prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości w taniochach? :D
Hatsan90 "Alchemik Inside"+ DOC 3-9x40 MD
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Niestety reguły nie ma.
Większe ryzyko wiąże się z najtańszymi modelami.
Dajmy na to w Leapersach z AO nie jest to już tak dotkliwe jak np w PP.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
wituś
Posty: 184
Rejestracja: 06 lut 2012, 22:06
Lokalizacja: Medynia k. Rzeszowa

Post autor: wituś »

a, jeszcze jedno pytanko: W zestawie z PP mamy montaż jednoczęściowy i większość ludzi na niego narzeka, moje pytanie dlaczego? Przesuwa się podczas strzału czy co? :zdziwko: Jeżeli miał ktoś z tym czymś styczność proszę o opinię:)
Hatsan90 "Alchemik Inside"+ DOC 3-9x40 MD
Arsial
Posty: 55
Rejestracja: 18 wrz 2012, 12:00

Post autor: Arsial »

Witam,
Własnie dostałem moje PP 3-9x40 i mam takie pytania:
- To pokrętło na końcu lunety (paralaksa) ustawiac na takie liczy na jaka odległosc strzelam (10y - 10m, 30 - 30m,50-50m lub jesli np na lunecie nie ma 40 jest tylko 30a potem 50 to jak będe strzelał na 40m to pomiedzy tymi liczabi ustawic w polowie pomiedzy 30 a 50) ????
- część lunety dokłania od regulacji krotnosci powiekszenia w strone oka jest na gwincie i kręci sie, ale nie da sie wykręcic bo czyć opór pod konieć po co to jest ???
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Arsial pisze:Witam,
Własnie dostałem moje PP 3-9x40 i mam takie pytania:
- To pokrętło na końcu lunety (paralaksa) ustawiac na takie liczy na jaka odległosc strzelam (10y - 10m, 30 - 30m,50-50m lub jesli np na lunecie nie ma 40 jest tylko 30a potem 50 to jak będe strzelał na 40m to pomiedzy tymi liczabi ustawic w polowie pomiedzy 30 a 50) ????
Pomyśl co by było, jak by ktoś chciał strzelać na 42, albo na 44m?
Oczywistym jest, że podziałka jest orientacyjna i nie sposób wyznaczyć wszystkich podziałek i je opisać na tak małym pokrętle jak AO.
Arsial pisze: - część lunety dokłania od regulacji krotnosci powiekszenia w strone oka jest na gwincie i kręci sie, ale nie da sie wykręcic bo czyć opór pod konieć po co to jest ???
Przeczytaj co napisałeś i napisz to jeszcze raz, po polsku, bo nie wiadomo o co chodzi.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Arsial
Posty: 55
Rejestracja: 18 wrz 2012, 12:00

Post autor: Arsial »

np: czenu odstep na pokrętle paralaksy miedzy 10y a 15 jest 2 razy wiekszy niz miedzy 20 a 30 ????

A jesli chodzi o to ostatnie... Mamy pokrętło zoom i zaraz przy pokrętle zaczyna się gwint na którym jest osadzona ostatnia cześć (ma ok 6 cm dł) to ta na której jest napis Point Precision i model podany po co to jest na gwincie i czy mozna to odkręcać bo u mnie było to troche odkręcone tak ze miedzy pokretłem zoom a ta wspomniana czescią jest3mm gwintu i da sie to dokręcić do końca.
wituś
Posty: 184
Rejestracja: 06 lut 2012, 22:06
Lokalizacja: Medynia k. Rzeszowa

Post autor: wituś »

Bo na tym dystansie (10-15y) 1-5 yardów ma jakieś znaczenie a na 30-40 yardach raczej nie, tak sądze :king: choć mogę tkwić w błędzie :P a cd. tego ze 1y = 1m nie byłbym do konca taki pewien :)
Hatsan90 "Alchemik Inside"+ DOC 3-9x40 MD
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

1 yrd (jard) to 0,91 metra, dla łatwiejszego obliczania to ok 90% tego co przedstawiają metry.

Oznaczenia na pokrętle paralaksy nie bez znaczenia są porozstawiane niesymetrycznie (można je wyznaczyć logarytmicznie), bo takie są prawa fizyki. Jeśli chcesz zogniskować obiektyw na bliższy dystans, potrzebna jest większa korekta, niż poprawka z dalekiego na jeszcze dalszy.
Sprawdź kiedyś to sobie, jak będziesz miał okazję popatrzeć przez celownik. Ustaw cel na np 25m, wyostrz obiektyw na 25m, tak by widzieć ostro cel. Później skręć obiektyw na 10m i wyceluj na te 10m - zobaczysz ile trzeba pokręcić.
Wróć do ustawienia 25m i przekręć na 50m. Sam zobaczysz, że to działa tak jak jest opisane.

Ten gwint przy pokrętle zoom, to regulacja okularu (dioptrii).
Jeśli masz wadę wzroku, to możesz sobie ustawić okular celownika tak, że będziesz mógł strzelać bez okularów (czy soczewek kontaktowych).
Z reguły regulacja ma zakres od -2,5 do +2,5 dioptrii.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Arsial
Posty: 55
Rejestracja: 18 wrz 2012, 12:00

Post autor: Arsial »

To pokrętło na gwincie przed pokętłem zoom nie ma żadnych podziałek tylko poprostu sie wykręca i pod koniec czuć dużu opór i nie chce sie odkręcić w instrukcji nosi to nazwe "Eyepieces"
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Dokładnie. Tym pokrętłem ustawiasz sobie ostrość krzyża.
Patrz przez lunetę w pochmurne niebo, albo inny jednolity obiekt (najlepiej daleko) i kręć tym pokrętłem, aż będziesz miał ostry obraz siatki celowniczej.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
wituś
Posty: 184
Rejestracja: 06 lut 2012, 22:06
Lokalizacja: Medynia k. Rzeszowa

Post autor: wituś »

Mam jeszcze takie pytanko odnośnie PP - wiele się mówi o tym, ze w tańszych szkiełkach są tendencje do gubienia zera wraz z regulacją paralaksy, lub zoomu. Czy w ich przypadku też to jest zauważalne?
Hatsan90 "Alchemik Inside"+ DOC 3-9x40 MD
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Może być.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
no_taki
Posty: 85
Rejestracja: 04 sty 2013, 17:21
Lokalizacja: Krynica-Zdrój

Post autor: no_taki »

wituś pisze:Mam jeszcze takie pytanko odnośnie PP - wiele się mówi o tym, ze w tańszych szkiełkach są tendencje do gubienia zera wraz z regulacją paralaksy, lub zoomu. Czy w ich przypadku też to jest zauważalne?
Moj egzemplarz trzyma zero niezaleznie od regulacji powiekszenia czy paralaksy natomiast po +/- 500 szt śrutu oderwał sie wewnątrz jais element wykładzny ( ??? ), w kazdym razie mam w okularze czarny prostokąt . Lupka idzie do naprawy gwarancyjnej.
Jak na razie pozostałe elementy trzymają.
hatsan 200 Alchemik inside - PP 3-9x42 AO
kadet
Posty: 2
Rejestracja: 03 sie 2009, 20:24

Post autor: kadet »

Co byście polecili na umarexa 850'tke? PP 3-12x42 czy PP 4-16x50? Strzelam rekreacyjnie, 10-50m.
Wcześniej miałem tylko jakąś chińszczyzne więc to będzie mój pierwszy celownik "na poważnie".
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Raczej 3-12x42.
Nie chcę Cię martwić, ale PP to też china mać.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
ODPOWIEDZ