Obrazek

Point Precision

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bogus-db
-#zasłużony2021
-#zasłużony2021
Posty: 95
Rejestracja: 31 sty 2012, 17:28
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: bogus-db »

Witam. ma pewien moim zdaniem problem, miesiąc temu zakupiłem lunetę PP 6x40 w zielonym, po tym czasie wystrzeliłem około 600 śrucin z H55 (III gen.) po przeróbkach opisanych na forum. wiec nie ma mowy o za mocnym "kopie". Problem z PP zauważyłem dziś podczas zmiany ustawiania krzyża z górnej wieżyczki zniknął charakterystyczny "klik" i można dosłownie kręcić nią jak na lunecie firmy TASCO (bazarowych). Boczna wieżyczka zaś ma nadal "klik" obie działają poprawnie, miał może ktoś z forumowiczów taki problem? i czy wysyłać to na gwarancje? :?:
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6432
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

bogus-db pisze:czy wysyłać to na gwarancje?
Oczywiście !
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
czaro9
Posty: 65
Rejestracja: 04 sty 2011, 18:40
Lokalizacja: Podlaskie

Post autor: czaro9 »

czaro9 pisze:Witam, dopiszę się do tematu o PP.
Dnia 30.12.2010 r. zakupiłem PP 6x40 i około tydzień temu stwierdziłem pęknięcie krzyża. Ponadto wcześniej lupka przestała trzymać zero. Na szczęście jest jeszcze na gwarancji więc będę próbować reklamować, ewentualnie wymienić za dopłatą na 3-9 lub 4-12 bo widziałem, że są w sprzedaży. Siedzi na sprzęcie jak w podpisie. Wystrzelane może 3 paczki śrutu i to z małą intensywnością (znaczy od kiedy ją mam, czyli lekko ponad półtora roku). Nie wiem czy nie zaszkodziło jej to, że przejeździła na harnasiu przez pół zimy w samochodzie..
Dziś byłem w sklepie gdzie reklamowałem lupkę i ... otrzymałem nową 4-12x40 AO i to jeszcze z zakrywkami flip open i to bez żadnych dopłat :)
Podpowiedzcie mi teraz tylko do czego służy te pokrętło z przodu lupki, bo te z tyłu wiadomo, że do zooma. Domyślam się, że do ustawiania paraklaksy, ale z czym to się je... Poprzednia lupka nie miała żadnych pokręteł a to tutaj to dla mnie nowość.
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Jeśli chodzi o pokrętło na obiektywie, to faktycznie służy ono do regulacji paralaksy, lub jak kto woli "ogniskowej" obiektywu.
Powinna być na nim podziałka w metrach (lub jardach). Ustawiasz cel na wiadomym dystansie, przekręcasz pokrętłem na ten dystans i cieszysz się ostrym obrazem jednocześnie krzyża i celu.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6432
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

czaro9 pisze:do czego służy te pokrętło z przodu lupki,
:D Do ustawiania "ostrości" na dowolnym (jakim strzelasz) dystansie, jednak lupki "tańsze" mają wadę polegającą na tym, że po zmianie "ostrości" zero "ucieka" i trzeba znowu........ :maruda: Zresztą najlepiej sprawdzić osobiście ;) .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
te_be
Posty: 80
Rejestracja: 29 sie 2012, 18:11
Lokalizacja: Niepołomice

Post autor: te_be »

Wierzbin pisze:lub jak kto woli "ogniskowej" obiektywu.
Przepraszam że się wcinam i poprawiam Mistrza, ale całe moje życie "fotograficzne" ogniskowa to nie ostrość: w fotografii obiektyw o zmiennej ogniskowej to zoom, a więc zmiena ogniskowej to zmiana zbliżenia, a to nie to samo co "ostrzenie" na daną odległość.
Jeśli jednak w świecie lunet jest inaczej, przepraszam za pomówienia i dziób zamykam :)
AT44-10 Tact Long LW + Leapers [UTG Series] 4-16x50 1'' AO R/G MilDot
Łucznik wz. 70 x2
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Pewnie masz rację. ;)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
yaro
Posty: 292
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:20

Post autor: yaro »

te_be pisze: Jeśli jednak w świecie lunet jest inaczej, przepraszam za pomówienia i dziób zamykam :)
Nie jest inaczej, praw fizyki Pan nie zmienisz :)
czaro9
Posty: 65
Rejestracja: 04 sty 2011, 18:40
Lokalizacja: Podlaskie

Post autor: czaro9 »

czaro9 pisze:Dziś byłem w sklepie gdzie reklamowałem lupkę i ... otrzymałem nową 4-12x40 AO i to jeszcze z zakrywkami flip open i to bez żadnych dopłat :).
Z okazji skończenia dłubania nowej osady do swego H85 (zdjęcia właśnie dodane w odpowiednim temacie "rozważania o drewienku...") założyłem ww lupkę by zobaczyć jak wszystko leży i ... okazało się, że montaż niski, który mi został po PP 6x40 jest za niski :) a gdy założy się jeszcze flip open na przedni okular (który jest jednak sporo większy niż w 6x40) to lupa już w ogóle patrzy w niebo :). Podpowiedzcie mi proszę czy montaż "średni" będzie wystarczający na wysokość do tego szkła czy może jednak "wysoki"? Niski w 6x40 był idealny tak, że dało się jeszcze w miarę bez problemów operować bezpiecznikiem.
Co do firmy montażu to ten z PP sprawdził się u mnie wzorowo, odpowiednio odtłuszczony i dokręcony "z uczuciem" siedział jak beton więc chyba i nowy wezmę z PP.
Awatar użytkownika
sniper_pl
Posty: 69
Rejestracja: 24 sty 2012, 22:31

Post autor: sniper_pl »

Może mi ktoś polecić dobre sklepy, gdzie można kupć lupkę PP 3-12x42, i gdzie nie ma problemów z ewentualną gwarancją?

Gdzieś kiedyś czytałęm że w jakimś tam sklepie żeby uznano gwarancję luneta musiała być zamontowana przez rusznikarza.
Awatar użytkownika
Red
Posty: 1126
Rejestracja: 25 mar 2010, 13:13
Lokalizacja: Zamość/Leicester

Post autor: Red »

Szczery jestem, uprzejmy bywam
Μολων λαβε
wituś
Posty: 184
Rejestracja: 06 lut 2012, 22:06
Lokalizacja: Medynia k. Rzeszowa

Post autor: wituś »

Qbuś pisze:jednak lupki "tańsze" mają wadę polegającą na tym, że po zmianie "ostrości" zero "ucieka" i trzeba znowu......
Tańsze lupki czyli jakie masz konkretnie na myśli ? :D Czy ten przedział zawiera PP? :D
Hatsan90 "Alchemik Inside"+ DOC 3-9x40 MD
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6432
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

wituś pisze:Czy ten przedział zawiera PP?
Tak, sprawdzone niejednokrotnie :/ .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
wituś
Posty: 184
Rejestracja: 06 lut 2012, 22:06
Lokalizacja: Medynia k. Rzeszowa

Post autor: wituś »

aha, czyli 1:0 dla Leapersa :D
Hatsan90 "Alchemik Inside"+ DOC 3-9x40 MD
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Tańsze, czyli takie gdy cena nowej nie przekracza 3-4 stówek.
Jednak takie, dolegliwości, o których piszecie, miewały celowniki dużo droższe ;)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
ODPOWIEDZ