Obrazek

Jak dobierać optykę

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
Awatar użytkownika
Bosanowa
Moreratorzy globalni
Moreratorzy globalni
Posty: 372
Rejestracja: 15 kwie 2017, 8:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Jak dobierać optykę

Post autor: Bosanowa »

Zaczynam przygodę ze strzelaniem. Eres doradził mi do HW97 (ponoć średni kop) Hawke 4x12 40 AO MilDot na średnim montażu (koszt poniżej 400 pln plus montaż jednoczęściowy). Jej zakres ostrzenia zaczyna od 10y do nieskończoności;-). na 10- 20 m strzela się komfortowo. Generalnie do 50 metrów widać. Powyżej tej odległości przechodzę w tryb rycerza jedi. Kiedy nosi się okulary, -4 na każde oko, dystans staje się problemem.
Po zmroku, w szarówce również widać wyraźnie. Minusem tej optyki jest brak regulacji dioptrii w "minus"
Po wystrzeleniu kilku paczek śrutu trzyma zero.
___________________________________
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dobierać optykę

Post autor: kamazek »

Powiększenie x4 nadaje się tylko do strzelania na max. 25 m, wiem, bo takiej używałem na początku.
Małe cele, np. kapsle powyżej tej odległości są zasłaniane przez krzyż lunetki, mówimy oczywiście o krzyżach w lupkach tanich, czyli np. Hawke cz PP.
Jeżeli nie chce się wydawać kasy na droższe modele z cieniutkim krzyżem, to nowe Hawki lub PP z zoomem 3-9 cz y 4-12 to minimum polecane na forach.
Wg mnie Hawke ma ładniejszy obraz, ale PP ma większą wytrzymałość na bardziej kopiących wiatrówkach.
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Mariano82
Posty: 54
Rejestracja: 08 lut 2017, 15:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dobierać optykę

Post autor: Mariano82 »

Też mam tą lunetę i jak narazie sobie chwalę. Z powodzeniem strzelam na 65 metrów do kapsli :) Fakt ,że nie noszę okularów, być może przy gorszym wzroku jest problem ale pewnie przy każdej lunecie będzie podobnie.
HW 95lux + Hawke Vantage 4-12x40 + SM op25c
PCP
www.fotopobudka.pl
ODPOWIEDZ