Obrazek

Jak dobierać optykę

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
Awatar użytkownika
WojciechM
Posty: 43
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:23

Jak dobierać optykę

Post autor: WojciechM »

Witam, czytam sobie na temat optyki i znalazłem pewien ciekawy temacik. Dotyczy on strzelectwa myśliwskiego, aczkolwiek zasady przy doborze szkła można stosować i w pneumatyce moim zdaniem.

Proszę bardzo.

http://mczbron.blog.pl/dobor-celownika-optycznego/
Awatar użytkownika
pawel 2171
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 851
Rejestracja: 31 lip 2006, 9:43
Lokalizacja: Otwock

Post autor: pawel 2171 »

Wydaje mi się że dopiero po przeczytaniu tego artykułu miał bym problem z wyborem optyki :lol: .
Jak dla mnie strasznie dużo wiadomości i zbyt skomplikowanie .
Wolałbym spytać kolegów z forum ;)
Walther + MTC
Awatar użytkownika
WojciechM
Posty: 43
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:23

Post autor: WojciechM »

No w sumie łatwiejsza droga, przyznam szczerze że ja tez zgłupiałem :D Prawdopodobnie autor zgubił wątek już po pierwszym akapicie xD
Awatar użytkownika
Pawelkrk
Posty: 57
Rejestracja: 16 cze 2016, 11:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Pawelkrk »

Dobrze że jestem już po zakupie :D
HW97 KT + Weaver RV9 3-9x32 AO
Awatar użytkownika
merkant
Posty: 63
Rejestracja: 16 kwie 2017, 20:55

Re: Jak dobierać optykę

Post autor: merkant »

Jak bardzo powiększa zoom x4 na 10m? Czy czarny środek standardowej tarczy wypełni cały obiektyw? Nie mam gdzie podglądnąć....
HW40, Crossman Copperhead, Crossman Inferno (na sprzedaż)
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dobierać optykę

Post autor: Qbuś »

:lol: Aż tak dobrze to nie jest, przy 4x będziesz mógł odczytać cyferki na tarczy, gdzieś na forum są zdjęcia z różnych lunet, jak znajdę to zamieszczę :D .
Np. tutaj jest widok przez lunetę 4x : viewtopic.php?f=6&t=8168&hilit=widok+przez+lunet%C4%99.
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
merkant
Posty: 63
Rejestracja: 16 kwie 2017, 20:55

Re: Jak dobierać optykę

Post autor: merkant »

Właśnie dlatego, że nie chcę, żeby było tak dobrze waham się pomiędzy stałym x4 a 3-9x. Z AO oczywiście. Bo cała dziesiątka w okularze to jaka to przyjemność?
HW40, Crossman Copperhead, Crossman Inferno (na sprzedaż)
Awatar użytkownika
xork
Posty: 67
Rejestracja: 11 lip 2016, 9:39
Lokalizacja: Nowy Otwór Maz..

Re: Jak dobierać optykę

Post autor: xork »

była jakaś delta 6x ,4 to mało ale ja ślepy jestem
Nie śpię, bo trzymam kredens!
janusz22551

Re: Jak dobierać optykę

Post autor: janusz22551 »

xork pisze: 23 kwie 2017, 8:09 była jakaś delta 6x ,4 to mało ale ja ślepy jestem
Seria Entry 6x32 AO. Niestety na hatsanie wytrzymała jakieś 200 śrucin. :hm: raczej nie polecam.
Awatar użytkownika
merkant
Posty: 63
Rejestracja: 16 kwie 2017, 20:55

Re: Jak dobierać optykę

Post autor: merkant »

O proszę, a DOE ma opinię trwałych lunetek na kopiące wiatrówki. W tym przedziale cenowym jeszcze tylko Point Precision a potem już trzeba dokładać do Hawke....
A ja mam problem bo wiekszość strzelania na bliskie dystanse więc wielki zoom nie jest jakoś specjalnie potrzebny. Więc tylko dylemat czy na te bliskości x4 to nie za dużo i koniecznie brać x3. Bo x2 za te piniondze poza chińskimi nonejmami to nic nie ma.
A Copperhead troche kopie... nie wiem jak w porównaniu do Hatsanów.
HW40, Crossman Copperhead, Crossman Inferno (na sprzedaż)
janusz22551

Re: Jak dobierać optykę

Post autor: janusz22551 »

merkant pisze: 23 kwie 2017, 8:30 A ja mam problem bo wiekszość strzelania na bliskie dystanse więc wielki zoom nie jest jakoś specjalnie potrzebny.
Na jak bliskie? Ja myślę, że poniżej x4 nie ma sensu kupować. Jeśli chodzi o budżetówki, to PP 4x32 ma najładniejszy obraz ze wszystkich modeli PP. Jednak biorąc pod uwagę ich wytrzymałość :hm: Lepiej chyba dozbierać do Hawke lub DOC-a, i przy małych dystansach ustawić powiększenie na x4 DOE nie są wytrzymałe i mają jak dla mnie za gruby krzyż (a przynajmniej ta 6x32).
Awatar użytkownika
merkant
Posty: 63
Rejestracja: 16 kwie 2017, 20:55

Re: Jak dobierać optykę

Post autor: merkant »

Bliskie to zakres 10-20m. Może z czasem się rozkręcę (i wzbogacę) żeby kupić lunetkę za pieniądze, jaki pakują zawodnicy HFT czyli od 1k wzwyż :) Ale jako początkujący, marudzacy i zbierający doświadczenia póki co szukam modelu budżetowego, taniego i w miarę przyzwoitego na dolnej granicy ostrzenia.
HW40, Crossman Copperhead, Crossman Inferno (na sprzedaż)
janusz22551

Re: Jak dobierać optykę

Post autor: janusz22551 »

merkant pisze: 23 kwie 2017, 8:57 Bliskie to zakres 10-20m. Może z czasem się rozkręcę (i wzbogacę) żeby kupić lunetkę za pieniądze, jaki pakują zawodnicy HFT czyli od 1k wzwyż :) Ale jako początkujący, marudzacy i zbierający doświadczenia póki co szukam modelu budżetowego, taniego i w miarę przyzwoitego na dolnej granicy ostrzenia.
Ja piszę tylko ze swojego doświadczenia. Niestety budżetówki spędzają więcej czasu w serwisie, niż na karabinku ;) Najlepszym wyjściem (moim zdaniem) byłoby poszukać używkę DOC-a.
Awatar użytkownika
xork
Posty: 67
Rejestracja: 11 lip 2016, 9:39
Lokalizacja: Nowy Otwór Maz..

Re: Jak dobierać optykę

Post autor: xork »

mam pp x4 i to 4 to mało jest albo stanie się mało jak tylko zerkniesz przez coś lepszego
Nie śpię, bo trzymam kredens!
Awatar użytkownika
merkant
Posty: 63
Rejestracja: 16 kwie 2017, 20:55

Re: Jak dobierać optykę

Post autor: merkant »

Też mi się wydaje że stały zoom to nie jest najlepsze rozwiązanie.
HW40, Crossman Copperhead, Crossman Inferno (na sprzedaż)
ODPOWIEDZ