Obrazek

Optyka na H55 po hoganie Leapers vs Hawke

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
ODPOWIEDZ
kar636
Posty: 7
Rejestracja: 25 lip 2016, 10:14

Optyka na H55 po hoganie Leapers vs Hawke

Post autor: kar636 »

Nie dalej jak na początku tego miesiąca, zakupiłem nową Lunetę Leapers UTG 3-9x40 1''AO Mil Dot EZ-Tap. Celna, sprawna, spisuje się super, no ale...... no właśnie korci mnie, by wziąć coś z większym zbliżeniem. Waham się między :

Luneta celownicza Leapers UTG 4-16x40 1'' AO MilDot EZ-Tap 657,00 zł
a lunetą :
Hawke-Varmint-SF-4-16x44-1-2-Mil-Dot-HK5134-p703053 599zł

Na razie wprawiam się na 30 metrów, skupienia mam w punkt, ale chce strzelać na dalsze dystanse 50. 60 metrów. Co byście wybrali ? Czy hawke jest równie wytrzymały jak leapersy ?
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Zostaw sobie tego lepka 3-9 .. starczy na strzelanie na 50m.
leapers będzie wytrzymalszy niż Hawke a z obiektywem x40 będziesz mieć mniejszy błąd paralaxy.
Optycznie Hawke będzie jaśniejszy..ale skoro już masz w miarę dobrą lupę to zacznij zbierać na coś o klasę wyżej, np SS 10x42 czy Timberline 4.5-14 bo dopiero wtedy zobaczysz faktyczną różnicę..
A jeśli 30m staje się nudne.. to zacznij strzelać również podczas wiatru.. 8)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
kar636
Posty: 7
Rejestracja: 25 lip 2016, 10:14

Post autor: kar636 »

No właśnie na 50 metrów też strzelać zacząłem, tyle, że ostatnie dni wiało, chce bez wiatru tę odległość opanować. Dostałem na leapersa dobrą cenę jako dobry klient kolby i się zastanawiam. Jak sprzedam obecnego leapersa za tyle ile chcę, to mój wkład wyniesie jedyne 100 zł w taką wymiankę, moim zdaniem warto. Tylko jak szukałem optyki, to z tego co pamiętam, ktoś mi powiedział, że te leapersy ze zbliżeniem -9 są mniej awaryjne. Nie wiadomo oczywiście pewnie jak jest z tymi UTG, ale wyczytałem, że są trwalsze i lepsze jakościowo.
Awatar użytkownika
mimut
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1133
Rejestracja: 31 paź 2012, 13:32
Lokalizacja: Oldham District AC

Post autor: mimut »

A na te 50-60 metrów to w jakiej wielkości celu chcesz strzelać ? Wiadra, butelki pet, piłki tenisowej ? Zastanawiam skąd bierze się ten pęd w strzelaniu na dalekie dystanse ? Koledzy, to co macie w rekach to jest wiatrówka, tylko i aż wiatrówka. Nigdy nie będzie bronią palną, która na dystansie 100 metrów ma praktycznie płaską trajektorię. Chcesz pokazać swoje umiejętności ? Wklej skupienie na 30 m ze stojącej niepodpartej. Zmieścisz się w 25 mm z 5 strzałami to dopiero poczujesz satysfakcje ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 226
Rejestracja: 22 sie 2010, 5:24

Post autor: maksik »

Kolega pisze, że trafia w punkt, jakiej wielkości ten punkt;) Na poważnie, luneta którą masz wystarczy do strzelania na 50m ale do nieco większych celów. Bo coś powiedzmy 40-50mm średnicy trafiać powtarzalnie nie wiem czy H55 da radę? Rozmumiem, że niektórzy po prostu wolą strzelać z większym powiększeniem, nie wnikam co jest lepsze, co kto lubi moim zdaniem. Proponowałbym lupke o powiększeniu 3-12 jako półśrodek. Te lunety 4-16 ważą chyba z tonę, a 3-12 aż tak źle chyba nie jest. Swego czasu Point Precision były popularne i nie kosztują sporo. Może cos takiego?
Five shots one hole
kar636
Posty: 7
Rejestracja: 25 lip 2016, 10:14

Post autor: kar636 »

Z broni palnej też strzelałem, wybrałem wiatrówkę ponieważ takie strzelanie jest tańsze, Strasznie nie lubię pozycji niepodpartych, z hatsanem i sporą lunetą, jest to niewygodne, nieprzyjemne, męczące, nie lubię tak strzelać, nie mam w tym doświadczenia, lata mnie celownik na wszystkie strony ;) chociaż wiem, że na zawodach takie pozycje są. Jako, że lubię współzawodnictwo, być może za kilka lat wystartuję w hft2. Strzelanie ma być dla mnie przyjemnością, mnie sprawia największą przyjemność jak na końcu ogrodu z 50 metrów trafiam w kropeczkę, lub tuż obok, a skupienie jest bliskie, nie ważne dla mnie, że lufa jest podparta. Skoro mój hatsan daje mi możliwości celnego strzelania na dalekie odległości, które lubię, to czemu mam z tego nie korzystać?

Ostatnie zbliżenia, strzelam na dobranym śrucie jsb 4.51 dopiero od tygodnia, może ciut dłużej.
siedząca podparta na 30 m (po lewej bez wiatru i pełne moje skupienie):
http://www.fotosik.pl/zdjecie/fef61e8ed65c1489

_________________
Point Precision to potrafi się posypać jak czytałem i analizowałem fora.

Nie szkodzi, że aż tyle waży, jak już pisałem strzelam z podpartych głównie, chociaż pewnie będzie trzeba popracować nad strzelaniem z wolnej ręki kiedyś :)
Wezmę pod uwage zblizenie do 12x. Miałem własnie początkowo DOE 3-12 i zbliżenie mi odpowiadało, dlatego czuje niedosyt w tym Leapersie :)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Ja z H55 + Lepek 3-9 bez AO na 50m robiłem skupienia wielkości pudełka zapałek.. tak że da się spokojnie strzelać z tą lupą.
Leapers może zmieniać POI wraz ze zmianą paralaxy czy powiększenia, więc po jakimś czasie i tak będziesz strzelać na jednych nastawach wszystkie dystanse, a wtedy powiększenie 9 - 10x wydaje się najbardziej optymalne.
Dodatkowo, im większy obiektyw - tym wyższy montaż, a dzięki temu tym gorzej będzie się składać do strzału, chyba, że masz podniesioną bakę.
Na Twoim miejscu zamiast zmieniać "znośne" na "może być" - skupiłbym się na "dobrym" ale to już będzie wydatek trochę powyżej 1k pln.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
kar636
Posty: 7
Rejestracja: 25 lip 2016, 10:14

Post autor: kar636 »

U mnie powiększenie zawsze na max. Ciut gruby krzyżyk ma Leapers, nie widzę kropki, bo zakrywa linia krzyża, ale zawsze mogę wyregulować tak, by cel był z lewej, lub z prawej przy kresce, toteż nie stanowi to dla mnie problemu.

Przekonałeś mnie jednak, póki co zostanę przy tym co mam, zwłaszcza, że sprzęt ten uchodzi za mało awaryjny. Pozdrawiam dzięki za rady.
krystianzach
Posty: 68
Rejestracja: 02 sty 2014, 20:30
Lokalizacja: Zachełmie

Post autor: krystianzach »

. Zmieścisz się w 25 mm z 5 strzałami to dopiero poczujesz satysfakcje ;)
Mimut nie każdy jest Tobą...
"If ju noł łot aj min" :D
Czy za dnia czy pora nocna,
butla piwa jest wszechmocna.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Ty, a co to za problem zmieścić ze stojaka 5 strzałów w 25mm z 30m..?
Ja tak robię co tydzień.. strzelam do sqtq aż w końcu 5 wejdzie..
Ostatnio zmarnowałem prawie pół paczki.. :hihi:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
krystianzach
Posty: 68
Rejestracja: 02 sty 2014, 20:30
Lokalizacja: Zachełmie

Post autor: krystianzach »

Najważniejsze że zię udało.
Czy za dnia czy pora nocna,
butla piwa jest wszechmocna.
Awatar użytkownika
mimut
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1133
Rejestracja: 31 paź 2012, 13:32
Lokalizacja: Oldham District AC

Post autor: mimut »

Mamutowicz pisze:Ty, a co to za problem zmieścić ze stojaka 5 strzałów w 25mm z 30m..?
Ja tak robię co tydzień.. strzelam do sqtq aż w końcu 5 wejdzie..
Ostatnio zmarnowałem prawie pół paczki.. :hihi:
to tak jak ja :hm:
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Tyle że Tobie tylko 5 Nie weszło.. :hihi:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
mimut
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1133
Rejestracja: 31 paź 2012, 13:32
Lokalizacja: Oldham District AC

Post autor: mimut »

Mamutowicz pisze:Tyle że Tobie tylko 5 Nie weszło.. :hihi:
no i jeszcze kilka kolejnych tez nie weszlo ;)
ODPOWIEDZ