Obrazek

Zerowanie DOC

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
ODPOWIEDZ
witlim
Posty: 8
Rejestracja: 09 mar 2016, 1:42

Zerowanie DOC

Post autor: witlim »

Ostatnio probowalem zerowac swoja pierwsza lunete doc. Doc siedzi a niskim montazu na hatsanie 90. Cały czas strzela lekko nad cel a regulacji juz brak bo jest zakres 0-14 jestem juz na 0 i boje sie nizej krecic bo cos zepsuje. Zastanawiam sie czy ten montaz nie jest zbyt niski?
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Sprawdź czy masz prześwit pomiędzy obiektywem a systemem. Lupka nie może się opierać o system!
Jeśli masz prześwit to może odkręć montaż, zdejm lupkę, odwróć montaż przodem do tyłu i załóż lupkę z powrotem.. Jak nie pomoże to masz chyba zadartą lufę.. :/
Ostatnio zmieniony 20 mar 2016, 11:58 przez Mamutowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
KrzysiekP
Posty: 110
Rejestracja: 03 kwie 2015, 14:01
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: KrzysiekP »

... albo opierasz wiatrówkę za daleko z przodu od środka ciężkości.
Awatar użytkownika
Spirit
Posty: 378
Rejestracja: 08 lut 2013, 18:15
Lokalizacja: Kurpie

Post autor: Spirit »

Rozumiem że obróciłeś wieżyczkę jeden obrót i boisz się dalej?
AT44-10S cal.22 + PP 4-12x50 AO
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Zenek, jak ma oznaczenia na lupce i doszedł do końca to nie ma sensu forsować, bo nawet jak jest zapas, to nie zmienia faktu że coś jest nie teges..
Normalnie dla wiatrówki lupka powinna się wyzerować gdzieś pomiędzy zerem a połową, jeśli przy zejściu na max w dól dalej strzela za wysoko, to coś szwankuje..
DOC powinien siedzieć raczej na średnim niż niskim montażu ze względu na średnicę obiektywu, i jeśli opiera się o łoże to może być zadarty do góry..
A jak się nie opiera to lufa jest zadarta..
No, chyba że no w tylnej obejmie nie ma tych plastrów (tak ochoczo dawanych do tanich montaży) a z przodu są i lupka patrzy w górę..
Albo sam montaż krzywy..
po rozkręceniu oględziny powinny wstępnie określić przyczynę.. 8)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
witlim
Posty: 8
Rejestracja: 09 mar 2016, 1:42

Post autor: witlim »

Jesli zaloze nieco wyzszy montaz to przestrzeliny automatycznie uloza sie nizej... dobrze rozumuje?

[ Dodano: Nie 20 Mar, 2016 10:26 ]
Dodam ze miedzy obiektywem a systemem jest ok. 2mm
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

witlim pisze:Jesli zaloze nieco wyzszy montaz to przestrzeliny automatycznie uloza sie nizej... dobrze rozumuje?
Teoretycznie tak, ale w praktyce będzie to różnica setnej milimetra na 20m.
Podejrzewam bananową lufę...
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
witlim
Posty: 8
Rejestracja: 09 mar 2016, 1:42

Post autor: witlim »

tylko ze na gratisowej chinskiej lunecie dalo sie wyregulowac
Awatar użytkownika
Spirit
Posty: 378
Rejestracja: 08 lut 2013, 18:15
Lokalizacja: Kurpie

Post autor: Spirit »

Więc najpierw trzeba zdjąć lupkę, znaleźć jej środek optyczny i zobaczyć co się będzie działo. Nie pamiętam ile ma lupka, ale chyba maksymalnie 2,5 obrotu. Wiem że producent mówi o jednym obrocie ale czasem to za mało. Jak posadzisz na wyższym montażu to niewiele to zmieni, jak nie można wyregulować to trzeba podłożyć folię aluminiową pod przedni montaż.
AT44-10S cal.22 + PP 4-12x50 AO
witlim
Posty: 8
Rejestracja: 09 mar 2016, 1:42

Post autor: witlim »

Na gornej wiezyczce sa cyfry od 0-14 to jest jeden pelny obrot. Boje sie zjechac ponizej 0, probowalem troche i idzie, ale boje sie ze zepsuje. Poczuje jakis opor gdy dojdzie do granicy?
Z drugiej strony czy gorna wiezyczka miala by tylko jeden obrot regulacji?
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Nie pamiętam jak to jest w DOC, ale na pewno ma więcej jak 1 obrót. Jak dojdziesz do końca poczujesz opór i wtedy dalej nie kręć.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
witlim
Posty: 8
Rejestracja: 09 mar 2016, 1:42

Post autor: witlim »

Przy 0 jest strzalka wiec moze to jest zero optyczne. A moze ktos ma doca i wypowie sie czy gorna wiezyczka ma wiecej niz jeden obrot
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

Te podziałki w DOCu to są "umowne", taki punkt odniesienia, żeby nie liczyć "klików" a kręcić można do wyczucia lekkiego oporu. Pełny zakres to ok 6 pełnych obrotów (od "brzegu" do "brzegu") . Przed chwilą sprawdzałem na moim :D .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
highlander
Posty: 48
Rejestracja: 19 lut 2016, 8:45
Lokalizacja: Zakopane - Gostynin

Post autor: highlander »

Zdecydowanie popieram wypowiedź poprzednika. Też ma Hatsan i niski montaż jest nie dobry do takiej lunety.
Najlepiej zmieść zdjęcie. Montaż 1 czy 2 częściowy?
Ja mam montaż wysoki, ze śrubami mocującymi koniecznie dla Hatsan z prawej strony.
Hatsan 90 + ZOS 3x9 50, Iż 38
ODPOWIEDZ