Obrazek

Wzrost temperatury a gubienie ostrości

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dagi40
Posty: 357
Rejestracja: 12 sty 2008, 23:39
Lokalizacja: Jarosław

Wzrost temperatury a gubienie ostrości

Post autor: dagi40 »

Witam.
Właśnie, czy ktoś miał do czynienia z takim zjawiskiem, że luneta gubi ostrość podczas wzrostu temperatury otoczenia?
Problem dotyczy lunety Vortex Diamondback HP 4-16x42 i zaczyna się po przekroczeniu około 25 stopni.
Od około 8 do 25 nic się nie dzieje, ale wyżej obraz zaczyna się rozjeżdżać. Krzyż pozostaje ostry.
Luneta lekko przefokusowana.
Zaobserwowałem to zjawisko podczas celowego wystawienia zestawu na słońce (badałem zmiany Vo związane ze zmianą temperatur).
Jeżeli włosy są ładne, to nie musi być ich k...wa dużo!
HW35, Walther LGM-2 PCP
Awatar użytkownika
mimut
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1133
Rejestracja: 31 paź 2012, 13:32
Lokalizacja: Oldham District AC

Post autor: mimut »

Dagi mam Vortexa Vipera, model wyzej niz Twoj. Strzelalem z nim w Nowej Debie w dwuboju. Temperatura jaka byla sam widziales, ja nie mialem zadnych problemow z swoim szkielkiem :hm:
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6432
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

:hm: Gdzieś na beżowym, ktoś pisał, że lupki z boczną regulacją ostrości mają ciasno między pierścieniami w środku i cośtam, cośtam ;) . Nie pamiętam szczegółów, ani kto, co, w jakim temacie, ale podobny problem zapamiętałem, a może to nie było na beżowym tylko na "SKS", czy Strzelec, sorry nie pamiętam, ale jak znajdę to zaznaczę i zapamiętam 8) .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
Wisior
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1677
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Wisior »

Skoro pod wpływem temperatury potrafi zmieniać się POI, to dlaczego nie ostrość. Mnie ciekawi, jak te same lunety z wykończeniem matte i gloss będą reagowały na słońce.
I'm one of those bad things, that happen to good people
Baby Have Fun :killer2: :D
Awatar użytkownika
mimut
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1133
Rejestracja: 31 paź 2012, 13:32
Lokalizacja: Oldham District AC

Post autor: mimut »

Jak napisałem, u mnie nic się nie działo, ale to może kwestia tego ze po każdym strzale na zawodach chowam sprzęt do pokrowca i szkiełko się nie zdążyło nagrzać :hm:
Awatar użytkownika
dagi40
Posty: 357
Rejestracja: 12 sty 2008, 23:39
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: dagi40 »

Luneta to nie masło żeby zmieniała swą postać w słońcu :maruda: Szczególnie nie za te $$
Po Zakrzowie wyślę ją na reklamację i sprawdzę jak działa ten słynny serwis.
Jeżeli włosy są ładne, to nie musi być ich k...wa dużo!
HW35, Walther LGM-2 PCP
ODPOWIEDZ