Obrazek

Vortex Optics

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

No dobra....to teraz pytanie do yara: jak się ma ten Vortex do Nitrexa (tego wiesz... ;) ) ?
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
yaro
Posty: 292
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:20

Post autor: yaro »

Wisior pisze:
yaro pisze: jeśli porównanie celowników to (...) ten sam odstęp od oka (...)
Chyba raczej optymalny odstęp od oka. Z opisu wynika, że do vipera trzeba się trochę bardziej przytulić.
Ten sam za każdym razem przy porównaniu. Każdy celownik ma inny odstęp od oka, inny jest też zakres bo nie jest to tylko jedna odległość, w dodatku często jest zmienny wraz z powiększeniem.

Jak się ma do nitrexa? Pod jakim względem?
Jeśli chciałbyś porównywać optykę to lepiej tego nie rób przy właścicielu vortexa... będzie mu przykro, że kupił droższy a optycznie tak przy tym mizerny celownik. (ogólnie jest nieźle w porównaniu do innych niż ten nitrex; na dzień dzisiejszy porządne japońskie szkło i powłoki wyraźnie zostawiają w tyle filipińskie z niskiej i średniej półki) Podobnie lepiej niech nie klika, niby nowe diamondbacki lepiej klikają ale szału bym się nie spodziewał, to zupełnie nie ta liga. Vortex za to ma niby świetną gwarancję ale informacja o zwijaniu żagli przez dystrybutora w UK wzbudza obawy. Jak Kolba zwinie sprzedaż w Polsce (a może się tak stać z powodu różnicy w cenie między nimi a importem prywatnym) to oznacza koniec gwarancji a niestety zdarzają się im wpadki. Może to mylne wrażenie ale jakby częściej niż u Nikona czy Weavera (z podobnej oferty cenowej).
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

O.K. W takim razie dopiszę go do stopki... :lol:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

No to jak tak wszyscy zadają pytania do yara to i ja zadam, tak z czystej ciekawości
A jak by wypadło porównanie tego celownika do małego EFRa?
Wiem że to inny krzyż ale chodzi mi o opinie, a z czasem pewnie przez nie popatrzę :) i sam porównam
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
Awatar użytkownika
Wisior
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1675
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Wisior »

Cortez, będziesz pan zadowolony z nowego wpisu w stopce :) U mnie nitrex ma dożywocie ;)
I'm one of those bad things, that happen to good people
Baby Have Fun :killer2: :D
yaro
Posty: 292
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:20

Post autor: yaro »

Zack pisze: A jak by wypadło porównanie tego celownika do małego EFRa?
Jeśli chodzi o samą optykę to zależy którego, od starych Vari-X II na pewno lepszy, od VX-II prawdopodobnie też, najnowszego VX-2 nie miałem w ręku. Najnowsze VX-3 zerkałem, są bardzo dobre w porównaniu do starszych serii, o klasę lepsze. VX-2 nie wiem czy aż tak bo nie oglądałem.
EFR za to ma AO co rozszerza funkcjonalność, niestety nie ma pełnego 9x tylko w okolicy 8,5x lub nawet mniej. Można się wtedy trochę oszukać bo wydaje się bardziej ostry i wyraźny a to kwestia mniejszego powiększenia. Głębia ostrości tez wiadomo większa w EFR.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Zrobiłem dzisiaj fotki swojemu Diamondbackowi HP 4-16x42 Diamondbackowi Adriana 4-12x40 i SSowi 10x
Wszystkie lupki ustawiona na 10x (o ile to co pisze na pokrętłach nie mija się za bardzoi z rzeczywistością) a cel ustawiony na 25Y
Przyciąłem trochę fotki żeby było lepiej widać krzyże.
Krzyż w tej lupce od Adriana nie jest tak gruby jak te które oglądaliśmy w Riflecraft..
Ale i tak jasno i wyraźnie widać że grubszy krzyż zasłania mniej.. ;)
Obrazek Obrazek Obrazek

Różnica nie jest aż tak widoczna, bo akurat w tym modelu krzyż nie jest taki spasiony..
Na tym animowanym obrazku to ten średni krzyż..
Ale mimo wszystko widać różnicę .. i to co i ile zasłania..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
yaro
Posty: 292
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:20

Post autor: yaro »

Mamutowicz pisze: Ale i tak jasno i wyraźnie widać że grubszy krzyż zasłania mniej.. ;)
Odnosiłem się do danych co sam podałeś, jeżeli w rzeczywistości siatki mają inne grubości to tylko źle świadczy o firmie vortex, że podaje błędne dane. Wspominałem zresztą, że siatka starego diamondbacka jest na oko 3-4 razy grubsza od nowych wypustów.

Gdyby te fotki były na jednej nastawie aparatu (ogniskowej obiektywu) i lepszej rozdzielczości to można łatwo w pikselach określić proporcje tych wszystkich siatek.

Prywatnie i nieobiektywnie dodam, że ta siatka SS to po prostu tragedia, zginie na każdym ciemnym tle. Celowanie tym będzie zwyczajnie męczyć po dłuższym strzelaniu ale co tam kto lubi.
Ostatnio zmieniony 22 cze 2015, 12:08 przez yaro, łącznie zmieniany 1 raz.
Ravkill
Posty: 2
Rejestracja: 20 wrz 2010, 23:06

Post autor: Ravkill »

yaro pisze:[
Prywatnie i nieobiektywnie dodam, że ta siatka SS to po prostu tragedia, zginie na każdym ciemnym tle. Celowanie tym będzie zwyczajnie męczyć po dłuższym strzelaniu ale co tam kto lubi.
Latka, Jarku, latka lecą... Też tak miałem z Iorem. 9 lat temu, dobrze mi się sprawował. Sprzedałem. 6 lat temu odkupiłem i sprzedałem praktycznie z marszu, własnie z powodu ginącej siatki. W SSie jest lepiej, bo są grube sekcje, na których idzie "złapać" siatkę, w razie problemów, w iorze tego nie było. Najlepszą opcją, dla cieńkich siatek, jest podświetlenie (niekoniecznie całej siatki, ale np punktu jej środku - tak jak Delcie Titanium 5-20x50 mil dot...) i do takiego celownika, z podświetlaną siatką, będę dążył z biegiem lat i pogarszającym się wzrokiem..
yaro
Posty: 292
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:20

Post autor: yaro »

Właśnie z powodu lecącego z czasem (i ślęczeniem przy kompie) wzrokiem nie mogę używać bardzo cienkich siatek. Cienka siatka w ciemnym miejscu będzie jednak uciążliwa także dla tych z idealnym wzrokiem. Zwykle są one projektowane do strzelania w dobrze oświetlony papier - do benchrestu.
Awatar użytkownika
mimut
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1133
Rejestracja: 31 paź 2012, 13:32
Lokalizacja: Oldham District AC

Post autor: mimut »

Nie znam się na optyce tak jak koledzy powyżej, ale wiem kiedy optyka mi "leży" a kiedy nie. SS Tasco Mamuta miałem u siebie na karabinku i krzyż nie był aż tak tragiczny. Owszem potrafił się zgubić na tle gęstych gałęzi i w mocno ciemnych miejscach ale dawał rade. Być może z czasem rzeczywiście krzyż może się stać meczący dla oka, ale ja tak długo SS-a nie miałem żeby moc to stwierdzić. Przez ponad rok używałem Burrisa i jestem z niego bardzo zadowolony. Wiem jakie opinie krążą o tej optyce, ale dla mnie to jedno z lepszych szkieł do HFT. Jedyny dyskomfort w Burku to był brak "dotow" do poprawek na wiatr. Na wyspach rzadko kiedy nie wieje i takie "przeszkadzajki" bardzo pomagają na zawodach. Na szczęście pojawił się tytułowy Vortex. Połączył dwie cechy( SS-a i Burrisa) których pożądałem. Jasność obrazu i krzyż Balistic Plex. Co prawda teraz muszę się troszkę ostrzelać z nowym szkłem bo błąd paralxy jest większy niż w Burku, ale myślę ze będzie dobrze. Zobaczymy jak wypadnie w boju.
yaro
Posty: 292
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:20

Post autor: yaro »

Ostatnio też przesiadłem się na nowego burka, ma lepszą optykę od tych sprzed kilku lat i wyraźnie grubszą siatkę od tych co dotąd widziałem.
Nie jest to ten najnowszy z nowym logo ale końcówka produkcji ze starymi oznaczeniami.
Wieżyczki nadal chodzą słabo ale i tak ustawiam raz i nie ruszam, nawalone smaru na gwinty jak zwykle.
Nadal łapie też odblaski od przodu (trzeba sunshader) i od okularu (zapodałem proste ucho żeby to wyciąć).
wezpigulke
Posty: 2
Rejestracja: 25 kwie 2015, 21:42

Post autor: wezpigulke »

Mamutowiczu, czy jest zauważalna różnica obrazu między Twoim Diamondbackiem HP a zwykłym Diamondbackiem? Czy nie przeszkadza Ci paralaksa od 30 jarda?
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Pomiędzy DB HP a zwykłym jest delikatna różnica w obrazie na plus dla HP - ale nie jakaś bardzo widoczna.. :hm: Generalnie DB nie mają złego obrazu - ale jak pisałem warto zajrzeć przez lupkę przed zakupem żeby się nie rozczarować.. A co do paralaksy od 30Y . .. u mnie lupka się przefokusowała na 20Y palcyma.. :hihi: Mimuta Viper jest (był) od 50Y - ale też bez problemu się przefokusowal więc to żaden problem 8)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Vortex Optics

Post autor: Koval »

Sorki, że odgrzewam kotleta, ale mam powody ;).
Naszło mnie na nową lupkę, wzrok już kiepski i potrzebuję "ostrego" obrazu.
Mam dwie dobre optycznie lupki, ale mają małe powiększenia i duplexy, a ja chcę koniecznie powiększenie minimum x10 z siatkami do poprawek.
Teraz strzelam z Kaspy 3-12x44, ogólnie nie jest to zły celownik, ale w gorszych warunkach pogodowych lub w ciemnych budynkach nie jest dobrze, ma też małą głębię ostrości. Na powiększeniu x10, przy ustawieniu błędu na 30 Y, na dalekich figurkach jest ok, zaczyna nie ostrzyć tak od 33 m, ale za to do 15 metra jest tragicznie.
To wszystko może wynikać ze słabego wzroku, ale ten celownik w tym nie pomaga.
Myślę o Vortex-ie lub MTC.
W pierwszej chwili decydowałem się na MTC Viper Connect 3-12x32, ale jeszcze nie zakupiony, a Vortex-y kuszą jednak obrazem.
"Starych" Diamondback z AO 4-12x40 nie ma dostępnych w sklepach, więc to co mi zostało w zasięgu budżetowym.
-Tani Diamondback 4-12x40, ale bez AO, zostaje ręcznie przefokusować, mnie to tak naprawdę specjalnie nie przeszkadza, bo nie strzelam rekreacyjnie.
-Trochę drożej, ale jeszcze cena przyzwoita, Diamondback Tactical 4-12x40, ta mówiąc szczerze bardzo mi się podoba, bez AO, ale jak już wcześniej pisałem, jak tylko da się przekręcić obiektyw, to jest OK.
-No i wreszcie HP tylko raczej ten, Diamondback HP 3-12×42 z SF.
-Pozostaje jeszcze Diamondback HP 4-16x42, ale na niego już się raczej nie porwę.
Wersję HP 4-16x42 Piotrek nieźle opisał w tym temacie, a miał ktoś do czynienia z tymi trzema wymienionymi, popularnego 4-12x40 z AO znam sam już dość dobrze.

Z góry dziękuję, jeśli ktoś zechce napisać swoje wrażenia po kontaktach z tymi celownikami.

Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
ODPOWIEDZ