Obrazek

Vortex Optics

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Vortex Optics

Post autor: Mamutowicz »

Ostatnio z Mimutem pokupiliśmy sobie lupki Vortexa..
Trochę z Nienacka, pojechaliśmy w sumie tylko obejżeć, ale.. okazało się, że dystrybutor Vortexa w UK już kończy dystrybucję i mają tylko to co im zostało na półkach.. + kilka sztuk w magazynie..

W sumie nie było by problemu i oglądania, ale Adrian ma Diamondbacka, i zraził mnie jego krzyż Dead-Hold BDC .. strasznie gruby i gęsty.. :hm:
Więc po kilku mailach zadzwoniłem do sklepu, ale okazało się że wszystkie krzyże BDC mają te belki.. więc jak tak, to dupa - bo krzyż kładł sensowność zakupu tej optyki na łopatki..

Mariuszowi toi nie dało spokoju, i uparł się żeby skoczyć do sklepu i pomacać.
No to zawinęliśmy Tomka i Sylwię i naprzód.

Na miejscu okazało sie że nie ma tak źle, a w sumie jest świetnie..
Tylko Diamondbacki mają ten gruby krzyż, Vipery miały cienki i przejrzysty..
Oczywiście Vipera link mieli ostatniego na wystawie.. i jego łyknął Mimut, więc ja się zdecydowałem na Diamondbacka HP link O dziwo na stronie sklepu tego modelu nie było więc nie brałem go pod uwagę.. Jednak ten model Diamondbacka (z boczną paralaksą) ma identyczny krzyż co Viper.. Niestety reszta Diamondbacków, te bez AO i z AO na pierścieniu z przodu, mają ten tragiczny, gruby krzyż .. tak więc nie polecam kupowania Diamondbacka, chyba, że wersję HP .. inaczej może być załamka .
A różnica pomiędzy krzyżami jest dokładnie taka:
Obrazek
Zmieniłem Gifa tak, żeby uwzględniał trzecią znalezioną przez Krzyśka opcję.. :)

A tutaj małe porównanie pomiędzy SSem a moim Diamondbackiem HP :
Obrazek Obrazek

Zdjęcia robiłem komórką, więc nie są najlepsze.. jednak widać że mój Diamondback HP ma mniejsze pole widzenia i trochę grubszy krzyż - baardzo podobny do krzyża Ballistic Plex z Burrisa Timberline. Odległość do tarczy na fotkach to 40Y.

SS ma stałe powiększenia 10x - a Vortexa ustawiłem też na 10x.. nie mam jednak pewności czy to rzeczywiste powiększenie 10x.. :hm:

Co do różnic pomiędzy moim Diamondback HP a Viperem - jest kilka.
Viper jest dłuższy i ładniejszy z zewnątrz.. :hihi:
Poza tym Viper ma obiektyw x40 a Diamondback x42 - co powoduje że mają podobną jasność ( ja nie zauważyłem różnicy) a obydwa mają taki sam krzyż.

A co do porównania z SSem.. :hm:
Mają taką samą jakość obrazu, SS ma większe pole widzenia, ale cieniutki krzyż który się czasem potrafi zgubić.. :hm:

Cały czas twierdziłem że chciałbym zobaczyć skrzyżowanie krzyża Burrisa Timberline z optyką mojego SSa - i się doczekałem..
Trochę postrzelam, za 2 tygodnie zawody i zobaczę jak się spisze - Cieniutki krzyż SSa ma swoje wady i zalety, ale trochę brakowało mi przejrzystości i prostoty krzyża z Burka.. Zobaczymy.

Jeszcze parę słów na temat AO.

Mariuszowy Viper ma AO od 50Y a mój Db HP od 30Y - teoretycznie dyskwalifikowało by to te lupki (zwłaszcza Vipera) ze strzelania HFT gdyby nie fakt, że obie lupki (tak jak i Diamondbacki bez AO ) przefokusowywuje się palcyma bez użycia jakichkolwiek narzędzi..
Co prawda opisy na pokrętłach AO się wtedy nie pokrywają z rzeczywistością, ale to dla mnie nie ma znaczenia.

Generalnie, zakup lunet Vortexa jest bardzo opłacalny, ale zalecam zerknięcie przez szkło przed zakupem, żeby uniknąć rozczarowania, bo poszczególne wersje tego samego rodzaju krzyża różnią się pomiędzy modelami lunet.

Ps. Może w środę zrobię fotke zwykłemu Diamondbackowi i wtedy zrobię update postu.

Pozdrawiam
Piotrek.
Ostatnio zmieniony 26 maja 2015, 9:40 przez Mamutowicz, łącznie zmieniany 2 razy.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
KrzysiekP
Posty: 110
Rejestracja: 03 kwie 2015, 14:01
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: KrzysiekP »

Odnośnie siatki. Musiałeś widzieć jeszcze stary wypust Vortexa w którym były grubsze krzyże.
Ja kupowałem w Polsce miesiąc temu Diamondbacka 4-12x40AO i miał już cienki krzyż.
Na stronie producenta podane jest, że nowe wypusty mają grubość rzędu 0,15 MoA

http://www.vortexoptics.com/uploads/sub ... _moa-t.jpg

Czyli jest on ciutkę grubszy od Viperowskiego ale nie na tyle aby przeszkadzał w HFT czy strzelaniu do tarczy do 41m używając x9
Awatar użytkownika
Wiecho
Posty: 49
Rejestracja: 24 lip 2006, 10:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Vortex Optics

Post autor: Wiecho »

Mamutowicz pisze:Tylko Diamondbacki mają ten gruby krzyż, Vipery miały cienki i przejrzysty..
Oczywiście Vipera link mieli ostatniego na wystawie.. i jego łyknął Mimut, więc ja się zdecydowałem na Diamondbacka HP link O dziwo na stronie sklepu tego modelu nie było więc nie brałem go pod uwagę.. Jednak ten model Diamondbacka (z boczną paralaksą) ma identyczny krzyż co Viper.. Niestety reszta Diamondbacków, te bez AO i z AO na pierścieniu z przodu, mają ten tragiczny, gruby krzyż .. tak więc nie polecam kupowania Diamondbacka, chyba, że wersję HP .. inaczej może być załamka .
A różnica pomiędzy krzyżami jest dokładnie taka:
Obrazek
Piotr,
Informacja zawarta na stronie Vortex Optics zaprzecza tezom zawartym w zacytowanym wpisie.
Albo Ty się mylisz, albo producent podaje błędne informacje.

Mimo tego w swoim wpisie posługujesz się materiałami właśnie z tej strony:
Mamutowicz pisze:A różnica pomiędzy krzyżami jest dokładnie taka:
Obrazek
Użycie tej animacji w opisanym kontekście jest tendencyjne, ponieważ całkowicie odbiega od tego, co faktycznie widzimy w obu lunetach.
Wprowadza niepotrzebny zamęt u wielu czytających.

Wyjaśnij, dlaczego dla porównania grubości krzyża pokazałeś fragmenty krzyży na różnych powiększeniach: jeden na powiększeniu 20x a drugi na powiększeniu 5x.
Ostatnio zmieniony 26 maja 2015, 10:19 przez Wiecho, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dagi40
Posty: 357
Rejestracja: 12 sty 2008, 23:39
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: dagi40 »

Wkleję moje spostrzeżenia które niedawno poczyniłem, a dotyczące Vortex Diamondback HP 4-16x42 BDC:
Kilka dni temu dotarł do mnie Vortex Diamondback HP 4-16x42 BDC
Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. Jeszcze nie zakładałem go na karabin, ale czuję że się polubimy.
Na początek sprawdziłem błąd paralaxy i przy nastawie x10 i SF 30y (minimum) wynosi przy 10m ~15mm a przy 40m ~12mm

Tu dodam, że przy nastawie SF 30y i odległości od celu 28m błąd paralaksy nie występuje.
I następne spostrzeżenie: przefokusowanie tego modelu jest całkowicie niepotrzebne do zastosowania w HFT.

Porównanie z SS 10x42:
No i porównaliśmy Vortex Diamondback HP 4-16x42 BDC z Tasco SS 10x42 (był jeszcze Optisan Viper 10x40 i Bushnell AR223 3-12x40)
Według zgodnej opinii (mojej i właściciela Tasco) ostrzenie, jakość obrazu, jasność, paralaksa na + dla Vortexa.
Nie jest to co prawda porażająca różnica, jednak jest widoczna i komfort oglądania świata przez Vortexa jest wyraźnie wyższy. Jedyny minus to ostrzenie od 30y, jednak po zmniejszeniu powiększenia na minimum spokojnie ostrzy już od 8m.

Co do krzyża, to miałem Crosfajera 4-12x40(krzyż nieco grubszy niż w Diamondbacku) i 6-18x44(krzyż praktycznie taki sam jak w Diamondbacku) i w żadnym z nich nie przypominał tego co Mamut pokazał w animacji.
Jeżeli włosy są ładne, to nie musi być ich k...wa dużo!
HW35, Walther LGM-2 PCP
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

Wiesiu
Ja tam na animacji widzę tylko podane modele optyki a nie powiększenie.
Wyjaśnij, dlaczego dla porównania grubości krzyża pokazałeś fragmenty krzyży na różnych powiększeniach: jeden na powiększeniu 20x a drugi na powiększeniu 5x.
Dodatkowo jedna jest 32 a druga 40.
Wiadomo że animacja to animacja a każdy patrzy inaczej.
Piotrek przedstawił zdjęcia dwóch różnych lunet na podobnym powiększeniu
Mamutowicz pisze:SS ma stałe powiększenia 10x - a Vortexa ustawiłem też na 10x.. nie mam jednak pewności czy to rzeczywiste powiększenie 10x..


Darku, a miałeś może porównanie do małego E.F.Ra? Jestem ciekaw opinii i nie mogę się doczekać aby je porównać.
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
Awatar użytkownika
dagi40
Posty: 357
Rejestracja: 12 sty 2008, 23:39
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: dagi40 »

Niestety, nigdy przez EFRa nie patrzyłem.
Jeżeli włosy są ładne, to nie musi być ich k...wa dużo!
HW35, Walther LGM-2 PCP
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Vortex Optics

Post autor: Mamutowicz »

Wiecho pisze: Piotr, [...]Albo Ty się mylisz, albo producent podaje błędne informacje.
Wiecho, My patrzyliśmy się na lupki w sklepie Riflecraft wyjmowane z gablotek i brane do rąk własnych.. więc nie opieram się na czyichś misiach - może w gablotach mieli stare modele.. a może producent wkłada do lupek krzyże jak im popadnie..?

A może modele HP (High Performance) mają cieńszy krzyż z wyższej półki?

Przekazuję to co widzę .. chyba że mam coś z wzrokiem, ale po ostatniej wizycie kontrolnej w SpecSavers następną mam na 2023 .. :hm:
Wiecho pisze:[...]Wyjaśnij, dlaczego dla porównania grubości krzyża pokazałeś fragmenty krzyży na różnych powiększeniach: jeden na powiększeniu 20x a drugi na powiększeniu 5x.
Powiększenie nie ma znaczenia, bo w lupkach bez krzyża w pierwszym planie jego rozmiar pozostaje taki sam niezależnie od powiększenia. to samo się tyczy średnicy obiektywów..
KrzysiekP pisze:Odnośnie siatki. Musiałeś widzieć jeszcze stary wypust Vortexa w którym były grubsze krzyże.
Ja kupowałem w Polsce miesiąc temu Diamondbacka 4-12x40AO i miał już cienki krzyż.
Na stronie producenta podane jest, że nowe wypusty mają grubość rzędu 0,15 MoA

http://www.vortexoptics.com/uploads/sub ... _moa-t.jpg

Czyli jest on ciutkę grubszy od Viperowskiego ale nie na tyle aby przeszkadzał w HFT czy strzelaniu do tarczy do 41m używając x9
W takim razie to już trzecia wersja tego samego krzyża..
Dlatego też napisałem że
Generalnie, zakup lunet Vortexa jest bardzo opłacalny, ale zalecam zerknięcie przez szkło przed zakupem, żeby uniknąć rozczarowania, bo poszczególne wersje tego samego rodzaju krzyża różnią się pomiędzy modelami lunet.
Już zmieniłem gifa - na uwzględniający trzecią opcję.. ;)

Edyta.

Jest i czwarta i piąta i szósta opcja..
Wygląda na to, że praktycznie każdy model ma inne grubości krzyża..
Czyli że naprawdę Trzeba zerknąć przez lunetę, bo można się rozczarować..
Ostatnio zmieniony 26 maja 2015, 10:02 przez Mamutowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Wiecho
Posty: 49
Rejestracja: 24 lip 2006, 10:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wiecho »

Zack pisze:Ja tam na animacji widzę tylko podane modele optyki a nie powiększenie
Zapewniam, że widać tam o wiele więcej.
Przyjrzyj się uważnie animacji jeszcze raz i odpowiedz na pytanie:
Czy "gruby" krzyż pokazanego na animacji Diamondbacka jest w rzeczywistości grubszy od pokazanego krzyża Vipera?
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Wiesiek..
Grubsza sekcja DB 1.44 MOA a Vipera 0.375MOA ..
Długość przeszkadzajek to 1.9 dla DB i 0.5 dla V.
Grubość cienkiej sekcji to odpowiednio 0.36 i 0.12

Żaden nie ma krzyża w pierwszym planie, więc jego rozmiar sie nie zmieni niezależnie od powiększenia..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Wiecho
Posty: 49
Rejestracja: 24 lip 2006, 10:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wiecho »

Mamutowicz pisze:Żaden nie ma krzyża w pierwszym planie, więc jego rozmiar sie nie zmieni niezależnie od powiększenia..
Skoro rozmiary się nie zmienią, odpowiedz na pytanie:
Który z dwóch krzyży z animacji jest w rzeczywistości (wg założeń producenta) grubszy?
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

:hm:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
yaro
Posty: 292
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:20

Post autor: yaro »

Mamutowicz pisze::hm:
Trzeba przeliczyć (dla 5x interpolować) ile przesłaniają np na 10x.
Wtedy wyjdzie, że 5x przy 10x by zasłonił .18 MOA, ten 20x 0.24 a ten 12x ~.19.
Zatem najgrubsza linia jest w tym 20x.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

A ja sobie to interpolowałem po chłopsku.
Wbiłem sobie zapałkę i ołówek w szparę pomiędzy deskami w stoliku na ogródku i spojrzałem z około 1 metra..
Nie wiem ile zapałka ma MOA a ile ołówek, ale jednak przy powiększeniu x0 ołówek zasłonił mi więcej..

A co do praktyki, to jutro po południu jak Adrian nie zapomni zabrać, będę miał możliwość zrobić fotkę temu "grubaskowi" i porównać .. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
yaro
Posty: 292
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:20

Post autor: yaro »

To wychodzi z danych co podałeś na tym animowanym gifie.

Grubości siatek u vortexa są zmienne w obrębie tych samych modeli z różnych partii. Mam diamondbacka 4-12x40AO z początków produkcji i ma bardzo grubą siatkę (dla mnie akurat wielki plus) a nowe mają na oko ze trzy razy cieńszą.
Podobnie mam nowego burka timberline i ma grubszą siatkę niż poprzednik zrobiony z rok wcześniej.

Zapałka na 1m to nie jest dobry pomysł, nie ma szans na wyostrzenie widoku nawet na powiększeniu 2x. Przestrzelina na 25m jest o wiele lepsza, najlepiej kilka kresek o różnej grubości i jeśli porównanie celowników to ustawione to samo powiększenie (rzeczywiste, nie z pierścienia), ten sam odstęp od oka i nastawiony obiektyw.
Można zrobić też samo zdjęcie siatki na białym tle i policzyć piksele w programie graficznym (robi to narzędzie do kadrowania z darmowych aplikacji do obróbki zdjęć).

Jeśli coś da się zmierzyć całkiem dokładnie to nie ma potrzeby odwoływania się do chłopskiego rozumu. Jak masz przystawkę do aparatu foto to można jeszcze dokładniej to zrobić i wyrazić liczbowo w mrad, MOA czy mm na 25 czy 50m.
Awatar użytkownika
Wisior
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1675
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Wisior »

yaro pisze: jeśli porównanie celowników to (...) ten sam odstęp od oka (...)
Chyba raczej optymalny odstęp od oka. Z opisu wynika, że do vipera trzeba się trochę bardziej przytulić.
I'm one of those bad things, that happen to good people
Baby Have Fun :killer2: :D
ODPOWIEDZ