Obrazek

Vortex Optics

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
yaro
Posty: 292
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:20

Re: Vortex Optics

Post autor: yaro »

Jeżeli ma być "ostro" to pewnie chodzi o dobrą rozdzielczość?
Tego w chińskim MTC nie uświadczysz. FIlipińskie vortexy to też bez szału, chociaż HP na moje (również przepracowane) oko wypadają lepiej jak zwykłe diamondbacki. Standardowo, jak światła dużo to jest ok, nawet w lipersie, jak ciemno to sam wiesz co.... i to nawet w niektórych japońskich, jak Weaver V10 (a może to tylko model nieudany).
W nowych ciężko będzie coś znaleźć poniżej 1k, w używańcach widziałem niedawno na iwebie ciekawego białego kruka - weavera tacticala 3-9x40. Mildot w pierwszym planie, bez AO, trzeba przefokusować. Prawie się napaliłem żeby sobie kupić :)
Najtańsze co widziałem ze świetną jakością optyki i mildotem to używane bushnelle 4200 6-24x40 z AO ale możesz nie polubić ich paralaksy i zakresu regulacji.
Dla siebie wymyśliłem (żeby było "ostro" i tanio) po prostu RV-7.
Masz o ile pamiętam fajny kompakcik Bushnella, może daj mu szansę?

ps. ze wspomnianym wyżej burrisem się rozstałem, robiłem pewnie z 6 podejść do timberlinów, za każdym razem po jakimś czasie mnie irytowały.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Vortex Optics

Post autor: Mamutowicz »

yaro pisze: 06 lis 2017, 13:14[...]
ps. ze wspomnianym wyżej burrisem się rozstałem, robiłem pewnie z 6 podejść do timberlinów, za każdym razem po jakimś czasie mnie irytowały.
A ja już mam za sobą 2 podejścia do SSa10x42 i znowu wróciłem do burka.. do tego stopnia że mam 2 takie same po jednym na tx200 i na Regalu.. ;)

Vortexy są naprawdę fajne. Mimut z tego wykręca wyniki 500+ (bliżej 60 .. ;) )
Mi też się z tego zajebiście strzelało ale straciłem zaufanie do lupki bo nie byłem pewien czy to moja wina czy lupy czy karabinka..
Niesłusznie.. ;) teraz wiem że to ja byłem najsłabszym ogniwem w tym łańcuszku nieszczęścia.. :)
Jednak osobiście raczej nie założyłbym na karabinek optyki większej ja 40mm..
ale to tylko moje amatorskie misianie.. ;)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
yaro
Posty: 292
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:20

Re: Vortex Optics

Post autor: yaro »

Jeśli chodzi o wyniki w HFT to optyka nie jest tu decydująca. Wiadomo, najpierw strzelec (osiągi+doświadczenie w ocenie odległości i warunków między stanowiskiem a celem), potem karabinek z odpowiednim skupieniem (bez tego żaden strzelec cudów nie zrobi) i na końcu celownik, który może zadecydować tylko na dosłownie kilku celach jeśli konieczne jest domierzenie nieostrością. Tak jakoś to widzę.

Najlepsze osiągi mam już dawno za sobą i będzie już tylko gorzej, więc nie zawracam już sobie gitary nieostrym strzelaniem na 10x i RV-7 jest dla mnie w sam raz. Najfajniejsze jest chyba 8x ale Nikony 2-8x32 jakieś takie mętne robią a Vixen drogi jak Kahles. Najskuteczniejsze niestety 10x. Kiedyś bym jeszcze dla Roberta rzucił temat jakichś Sightronów ale po bojach ludzi z pływaniem zera z temperaturą już tego nie polecę. Trochę dziwne bo to dawni spece od japońskiego Tasco (nie mylić z chińskimi produkcjami). W UK macie na pewno dostęp do tych starych japońskich Tasco i jak komuś nie przeszkadza dupleks to kawał dobrego szkła w niskiej cenie mimo starych powłok.
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Vortex Optics

Post autor: Koval »

Dzięki za dyskusję :).
Elitkę 3200 2-7x32 mam Jarku nadal, tego celownika nie sprzedam, chyba, że na chleb braknie ;).
Tyle, że tam jest duplex i powiększenie x7, też myślę nad nim, łza się kręci w oku jak przypomnę sobie czasy gdy z webleyem i tym bushnellem miewałem po kilkanaście punktów w sylwetkach na jednym przejściu.
Jest też dalej u mnie simmons aetec, jeszcze produkcja filipiny, ale także duplex i po mimo, że w teorii ma mieć do x10 to jak pamiętasz faktycznie jest w okolicach x8.
Ciągle żałuję , że nie kupiłem od Mariusza Nitrexa, swoją drogą też go w którymś momencie opychałeś, ale nie śledziłem ofert i o wiele za późno się dowiedziałem. Tylko tam też był duplex, ale przynajmniej szkła takie jakich wciąż budżetowe celowniki mogą tylko zazdrościć.
Co do burka timberline to swego czasu pojechałem do Rzeszowa po niego do Piotrka, ale sobie popatrzyłem przez kilka celowników w podobnych cenach to wróciłem z kaspą, pod wieloma względami był nawet lepszy od burka. Tylko wtedy nie miałem problemów z bliskimi celami, niestety teraz kroją się dla mnie okularki progresywne :/| , z bliska nie widać, z daleka nie widać, ślepienie się w monitory swoje zrobiło. Pewnie gdybym wtedy kupił burka to nie potrzebował bym zmieniać lupki, on na pewno ma większą głębię ostrości, ale nie jestem do niego przekonany i na razie nie myślę go kupować.
Kurcze nie wydam dwóch lub więcej tysięcy na celownik, szkoda mi bo i tak wysokie miejsca na zawodach są po za moim zasięgiem. Tak do 1,5 tyś to jeszcze obleci, dlatego te vortexy chodzą mi po głowie, Paweł Wietrzykowski opisał gdzieś na iwebie pozytywne wrażenia o tym diamondback tactical. Tyle, że nie był przestawiony obiektyw, więc nie wie jak z ostrzeniem na dystansach HFT.
Piotrek co do tego misiania to raczej się nie mylisz, przecież to od zawsze jest standard, jak najlepsze szkła i obiektyw max 40 mm. Ja się o wiele mniej znam na celownikach od Jarka, ale wcześniej przez wiele lat spoglądałem przez różne lunety i ten schemat zazwyczaj się sprawdzał, teraz to są nowsze technologie, a ja stałem się mniej ciekawski, dlatego o nowych celownikach niewiele wiem.

Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
yaro
Posty: 292
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:20

Re: Vortex Optics

Post autor: yaro »

Oj raczej wypadłem z branży, nie śledzę już tak nowinek i ich nie oglądam tak często jak dawniej.
Jakbyś wydał ze 2k+ to Młynek chyba zbywał Schmidt und Bendera 10x40 z mildotem, przestawiony zdaje się przez p. Szymańskiego, więc fachowo, na dystans wiatrowy.
Ten wspomniany weaver tactical być może jest jeszcze do wzięcia, zbywał go Morgan za chyba 900zł.
Czasem trafia się taki rzadki Weaver 10x40 z mildotem, poniżej 1k.
Nitrex TR-2 jest też z siatką EBX, trochę dziwne te kropki ale coś się da z tego wykorzystać do poprawek i jak trafisz w cenie około 1k to będzie to warte uwagi.
Filipińskie szkła niby ok ale to nie jest ta super przejrzystość i nawet nowoczesne powłoki tego nie uratują.
Co do obiektywu to czasem i 50mm może zaskoczyć, z nie taką straszną paralaksą, Kłapek może nawet nadal ma takiego Nitrexa TR-2 i daje radę. Strzelałem kiedyś też tor HFT z japońskim Tasco 3-9x50 i bardzo dobrze mi się z tego strzelało.
Jest jeszcze Bushnell 10x40 ale jakoś nigdy mnie na tyle nie zachwycił żeby go kupić.
Tez mam wzrok ściachany nadużywaniem komputerów i jakoś rv-7 mi podpasował, widzę wyraźnie, coś tam się zawsze trafi, może spróbuj z jeden tor przejść z tym Bushnellem, dla mnie to wyjątkowo udany kompakcik. Może nie trzeba szukać bo to co potrzebujesz masz już w ręku?
Awatar użytkownika
mimut
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1133
Rejestracja: 31 paź 2012, 13:32
Lokalizacja: Oldham District AC

Re: Vortex Optics

Post autor: mimut »

A zobacz może to MTC Viper Connect 3-12x32
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Vortex Optics

Post autor: Koval »

Założę na Mikołajkowe Dębiaki Bushnella i się zobaczy.
Muszę tylko kupić jakiś przyzwoity nie wysoki calowy montaż jednoczęściowy.

Mariusz była promocyjna cena na tego Vipera i po przeliczeniu na zł wychodził nie całe 1200 zł, ale teraz cena znów 279 funtów, przez to na razie wstrzymało mnie, za 1400 to już nie jest dobry zakup.

Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Awatar użytkownika
mimut
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1133
Rejestracja: 31 paź 2012, 13:32
Lokalizacja: Oldham District AC

Re: Vortex Optics

Post autor: mimut »

Możesz wyrwać używkę w bardzo dobrym stanie w cenie około 200£ :hm:
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Vortex Optics

Post autor: Koval »

No i stałem się posiadaczem MTC Viper Connect 3-12x32.
Serdeczne podziękowania za popełnienie roli Mikołaja dla mimuta :mikolaj: .
Celownik całkiem porządny, obraz bardzo dobry, jeśli chodzi o głębię ostrości to mi pasuje, przy powiększeniu x10, mam nieostro tylko na bardzo bliskich i bardzo dalekich odległościach, spełnił jak najbardziej moje oczekiwania.
Mój jest z siatką SCB, trochę cienka i ginie w trudnych warunkach, ale jak będzie źle to można skorzystać z podświetlenia.
Jak trochę z niego postrzelam to napiszę coś konkretniej, na razie są to tylko wrażenia z przymiarki.
Dzięki jeszcze raz Mariusz :chyleczola: .

Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Awatar użytkownika
mimut
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1133
Rejestracja: 31 paź 2012, 13:32
Lokalizacja: Oldham District AC

Re: Vortex Optics

Post autor: mimut »

Niech Ci służy jak najlepiej Robercie ;)
ODPOWIEDZ