Obrazek

Simbatec Lensolux 4x32

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Simbatec Lensolux 4x32

Post autor: debowy »

Ostatnio wpadła mi w ręce ciekawa luneta. Co do producenta, to całkiem nowy germański najeźdźca produkujący w obecnej chwili w większości lunety myśliwskie – Simbatec. Tak, o tyle zabawne, że na pudełku jest głowa lwa. Luneta, którą kupiłem na 50tkę to Simbatec Lensolux 4x32.

Obrazek

Luneta, gdy weźmie się ją w rękę jest dość solidna jak na tak małą stałkę. Waży 263 g. Obiektyw ma srednicę 39,4 mm, okular 33,9 mm. Powłoki szkieł są koloru niebieskiego zarówno na obiektywie jak na okularze. Okular jest odkręcany i kontrowany pierścieniem - regulacja dioptryczna. (dzięki za zwrócenie uwagi, nie spodziewałem się po prostu)

Obrazek

Z lunetą dostajemy montaż dwuczęściowy średni do złudzenia przypominający montaże Leapers. Nawet pachnie tak samo. Ja posadziłem tę lunetkę na standardowym OP25C, także w kwestii jakości montażu się nie wypowiem.

Obrazek Obrazek Obrazek

Luneta ma pokrętła "na monetę", ale w moim przekonaniu wykonane dużo lepiej niż pokrętła tego typu do których wszyscy przywykli. Klika ścisło i powtarzalnie. Z zerowaniem nie było większych problemów, punkt trafienia przesuwał się tak jak powinien i póki co jest na swoim miejscu.

Obrazek Obrazek Obrazek

Największe zaskoczenie (i to właściwie zadecydowało o zakupie) przeżyłem patrząc na jakość obrazu. Od razu przypomniała mi się luneta marki Weihrauch 4x32 dodawana bodajże do HW35. Obraz jest podobny. Ostrzy "od już", czyli od około 9m do nieskończoności. A więcej jest w stanie powiedzieć porównanie z popularnym celownikiem Delta Optical Classic.

Oba celowniki ustawione na benchreście. DOC na Hatsanie 95QE ustawiony na 4x, Simbatec na HW50. Samochód oddalony o około 150 m. Niestety pogoda kapryśna, więc na jednym zdjęciu świeci słońce, na drugim nie.

Lensolux 4x32 | Delta Optical Classic 3-9x40
Obrazek Obrazek

Krzyż w tytułowej lunecie to prawidłowo wyskalowany duplex, czyli to co lubię najbardziej. Jednak producent zapewnia inne krzyże celownicze, w tym oczywiście mil-dot:
1. Zwykły cienki krzyż bez niczego w 4x20 i 3-7x20
2. Duplex
3. Krzyż R12, czyli nr 4, krzyż z podświetloną kropką.
4. Mil-dot
5. Ich własnej produkcji krzyż Lenso-Dot używany w lunetach do gonitw.

Wszystkie lunety maja krzyż w drugim planie. Wszystkie w komplecie z montażem.
Zabrałem lunetki i karabinki na strzelnicę korzystając z chwilowego wypogodzenia. A bujało i wiało, w dodatku nie mam cyngwajsa do robienia zdjęć przez lunetę, ale raz na kilka fotek udało mi się coś uchwycić. Poniżej małe amatorskie porównanie.

Porównanie na 20m
Obrazek Obrazek

Porównanie na 47 m
Obrazek Obrazek

Miałem wrażenie, że obraz w tytułowej lunecie jest jakby cieplejszy, ale różnica w jakości obrazu w porównaniu z DOC na powiększeniu 4x była dla mnie nieuchwytna.

I na koniec zdjęcia bohaterów testu.

Obrazek Obrazek Obrazek

A, byłbym zapomniał. Jeśli lunetka się nam zepsuje, producent deklaruje 10 lat gwarancji. Planowane jest też poszerzenie oferty celowników typowo "wiatrówkowych".

Jeśli jakość szkieł się nie zmieni to może być kolejny po PP pewniak klasy Entry, przy swojej cenie oscylującej w granicach 220 zł z montażem w zestawie. 8)
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2015, 20:08 przez debowy, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
krolik
Posty: 70
Rejestracja: 12 sie 2011, 17:03

Post autor: krolik »

Czy regulacji dioptrii na pewno brak?

Nie jedt tak, że kręci się całym okularem?. Na jego końcu od strony wierz jest pierścień kontrujący?

Pytam bo w mojej do HW35 dokładnie tak było jeśli dobrze pamiętam po kilku latach. .. :)
A było ich ze czterdzieści.... i dosyć na razie zmian sprzętu... :)
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 226
Rejestracja: 22 sie 2010, 5:24

Post autor: maksik »

Fotki na 20 i 47m, czy aby akurat wyraźnie nie wskazują na to, jak słabe powłoki ma ten wynalazek?
Five shots one hole
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

krolik pisze:Czy regulacji dioptrii na pewno brak?

Nie jedt tak, że kręci się całym okularem?. Na jego końcu od strony wierz jest pierścień kontrujący?

Pytam bo w mojej do HW35 dokładnie tak było jeśli dobrze pamiętam po kilku latach. .. :)
:zalamka: No pewnie, że jest. :)
kubin
Posty: 14
Rejestracja: 19 mar 2015, 10:56
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: kubin »

Czy będziesz miał te lunety w ofercie twojego sklepu ? . A jak nie to gdzie można kupić taka lunetę jak narazie znalazłem tylko 1 sklep w polsce .
http://sharg.pl/product-pol-108587-Lune ... 19345.html .
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

Myślę, że będę, czekam na więcej modeli. Na zawodach 66y w weekend miałem okazję obejrzeć też lunetę Kandar bodaj 6-24x50, czyli kopię Leapersa o tej samej krotności. Cóż, wolę Lensoluxa pod względem rozdzielczości obrazu. Strzelałem podczas zerowania do figurek HFT na 60m i krzyż nie przeszkadzał w celowaniu do killzony 4 cm, poza tym miłe zaskoczenie - starczyło regulacji aby wyzerować lunetę "w punkt" na 60 m przy 11 J.
Awatar użytkownika
Tomek1976
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwie 2015, 13:18

Post autor: Tomek1976 »

Jako, że to mój pierwszy post na tym Forum, to chcę serdecznie przywitać Szanowne Grono.

Ciekawi mnie, jak ten Lensolux sprawdziłby się na Hatsanie 55 Ultra, pod względem wytrzymałości?
Szukam czegoś do rekreacyjnego strzelania, bez szczególnych wymogów, oby się nie rozsypało po 2 paczkach śrutu :)
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

Jak już zauważyłeś :hihi: piszesz w temacie który opisuje pierwsze testy.
Ciężko powiedzieć ile wytrzyma ale znając Maćka (w końcu masz karabinek od Niego) to na Twoim miejscu bym się pokusił.
No i te 10 lat gwarancji :hm:
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
Awatar użytkownika
Tomek1976
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwie 2015, 13:18

Post autor: Tomek1976 »

Aj, "raz kozie śmierć" - cena nie jest jakaś wygórowana, więc skusiłem się i zamówiłem. Mam nadzieję, że montaż ala Leapers pozwoli na stabilne mocowanie - waga Lensoluxa jest prawie o połowę niższa, niż DOCa, więc może nie będzie źle.
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

Czekamy na opinię.
Ale znając Maćka to badziewia nie reklamuje.
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

Zack pisze:Jak już zauważyłeś :hihi: piszesz w temacie który opisuje pierwsze testy.
Ciężko powiedzieć ile wytrzyma ale znając Maćka (w końcu masz karabinek od Niego)
Nie koniecznie jeśli kupiony niedawno w Cekausie, jeśli sprzed marca 2014 to raczej tak.

Tego nikt nie powie ile wytrzyma, to nowy produkt. U mnie ma przebiegu raptem paczkę śrutu.

I Zacku - nie reklamuję, tylko chciałem się podzielić fajną lunetą, którą kupiłem. :-)
Awatar użytkownika
Tomek1976
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwie 2015, 13:18

Post autor: Tomek1976 »

H55 - "świeżak", pachnący nowością, więc raczej Kolega Dębowy ręki do niego nie przykładał (ale mam nadzieję, że reszta ekipy cekausa jest równie solidna ;) ).Lunetę zakupiłem na sharg, jutro odbieram od kuriera. Pierwsze testy zapewne w okolicach długiego weekendu - na pewno podzielę się swoją opinią. Jak na razie, to sama wiatrówka jest dla mnie dużą pociechą. Strzelanie zupełnie inne, niż to do którego jestem przyzwyczajony (P99,P64,Glock), ale dające mi i mojemu 14-letniemu klonowi wiele frajdy.
Pozdrawiam.
grigo
Posty: 5
Rejestracja: 27 kwie 2015, 22:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Simbatec Lensolux 4x32

Post autor: grigo »

debowy pisze: Krzyż w tytułowej lunecie to prawidłowo wyskalowany duplex, czyli to co lubię najbardziej.
Jak przy tym typie krzyża bierze się poprawki na opad śrutu??
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

Ja nauczyłem się brać poprawki na celu na centymetry.
grigo
Posty: 5
Rejestracja: 27 kwie 2015, 22:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: grigo »

debowy pisze:Ja nauczyłem się brać poprawki na celu na centymetry.
Pewnie to kwestia praktyki. Doty na krzyżu na pewno ułatwiają sprawę.
ODPOWIEDZ