Obrazek

Luneta POSP 3-9x42 brak ostrości

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
ODPOWIEDZ
Hardboiled
Posty: 3
Rejestracja: 20 mar 2015, 20:43

Luneta POSP 3-9x42 brak ostrości

Post autor: Hardboiled »

Witam,

Mam następujący problem, sprowadziłem z Białorusi lunetę posp 3-9x42, ostrość obrazu na przybliżeniu 3x jest bardzo dobra na wszystkich odległościach, jednak wraz z zwiększaniem przybliżenia ostrość na większych odległościach staje się coraz bardziej rozmyta. Ponadto, na dużym przybliżeniu ostrość obrazu i siatki celowniczej jest w porządku na odległości 20-30metrów, powyżej tej odległości obraz się rozmywa.

9x-odległość 20-30m=dobry obraz,
9x- odległość 100m=bardzo rozmyty obraz,
3x- wszystkie odległości=dobry obraz

Czy jest to problem związany z lunetą czy z moim okiem?

Mam wadę wzroku -2.25, jednak po założeniu soczewki, problem pozostaje.


Czy jest to możliwe, że luneta jest fabrycznie nie wyregulowana względem ostrości lub jest wyregulowana na skrajnie bliskie odległości??
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

To normalne.. im mniejsze powiększenie tym większa głębia ostrości - tzn widzisz ostro na większym dystansie - im powiększenie większe - tym odległość na jakiej obraz jest ostry się zmniejsza.
Dodatkowo dochodzi jeszcze rozmiar soczewek - im większe - tym głębia ostrości mniejsza .. no i jakość wykonania - co do Twojej lunety to nie wiem czy jest dobra czy nie, ale po prostu mówię jakie czynniki maja wpływ na głębię ostrości.. ;)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Hardboiled
Posty: 3
Rejestracja: 20 mar 2015, 20:43

Post autor: Hardboiled »

Być może masz rację, ale stopień rozmycia od powiększenia 5x wzwyż powoduje, że te poziomy powiększenia stają się bezużyteczne na dystansie 30metrów i wzwyż. Co jest najbardziej zaskakujące jest to, że na dystansie aż 5 metrów obraz jest bardzo ostry na powiększeniu 9x.

Także, powiększenia 5x-9x nadają się tylko na dystansie od 5m do 30metrów, czyli nie spełniają swojej funkcji: obserwacji na średnich i dalekich dystansach.

Rozmiar soczewki wynosi: 42mm.

Luneta pochodzi od producenta celowników myśliwskich do karabinów SWD/Tigr Zenit-Belomo, jakość wykonania powinna być w porządku.

Zaznaczam, że luneta nie posiada regulacji dioptru.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Jeszcze do tego dochodzi fabryczne/ręczne ustawienie paralaksy ( wyostrzenia lunety na jakimś dystansie) - czy ta lupka ma regulację AO?
A jak nie - to na jakim dystansie jest fabrycznie wyostrzona?
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Hardboiled
Posty: 3
Rejestracja: 20 mar 2015, 20:43

Post autor: Hardboiled »

Luneta nie ma regulacji AO. Instrukcja obsługi lunety jest w języku rosyjskim, więc nawet jeżeli jest tam napisane na jaki dystans jest ustawiony to tego nie przeczytam :]

Jeżeli miałbym oceniać po początkowych spostrzeżeniach i po tym co napisałem to prawdopodobnie luneta jest fabrycznie wyostrzona na bardzo krótkie odległości 10-40 metrów.

Skoro jest to problem fabrycznego ustawienia paralaksy na krótkie dystanse, to przypuszczam, że oddanie lunety do zakładu optycznego celem zmiany środka ostrości na średni dystans, czyli 50-100 metrów, byłoby dobrym rozwiązaniem (zachowana byłaby równowaga ostrości między krótkim a długim dystansem)?

Od razu zaznaczam, że ta luneta docelowo ma służyć do strzelania na odległościach 50m i wzwyż.
ODPOWIEDZ