Obrazek

Zerowanie

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
WojciechM
Posty: 43
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:23

Post autor: WojciechM »

Witam, poczytałem temacik, ale jeszcze chciałbym go uzupełnić o filmik instruktarzowy, który obrazuje teorię Tomka :)

https://www.youtube.com/watch?v=_7UfZ0B ... 392.254556

wiadomo, lepiej się ogląda niż czyta :P

Pozdrawiam.
luki075
Posty: 4
Rejestracja: 03 lip 2017, 12:19

Re: Zerowanie

Post autor: luki075 »

Witam. Widzę że temat długo nie podejmowany ale znalazłem coś takiego https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... j845fR5VOg . Mam nadzieję że pomoże wszystkim nowym posiadaczom wiatrówek. Pozdrawiam.
luki075
Posty: 4
Rejestracja: 03 lip 2017, 12:19

Re: Zerowanie

Post autor: luki075 »

Dodam że kliknięcie w link powoduje pobranie pliku pdf. Szukać w pobranych.
Awatar użytkownika
Krzychoo998
Posty: 14
Rejestracja: 21 wrz 2016, 13:44
Lokalizacja: Oleśnica/Wien

Re: Zerowanie

Post autor: Krzychoo998 »

Witam.
Odświeżę temat. Mam pytanie dotyczące podkładek pod lunetę a dokładnie o ich fizyczną wielkość, grubość. W tym wątku mowa jest o kliszy foto max 3 warstwy, to daje około 0.45mm, gdzieś indziej mowa jest o 4 warstwach a jeszcze w innym miejscu znalazłem info że 6 warstw kliszy jest bezpieczne - to daje około 0.85mm (mierzyłem suwmiarką z dokł. 0.05mm) Sam chcę zastosować folię alu ( w ten sposób https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/8aff20cf11d5ee54 ) i stąd moje pytanie o fizyczny wymiar, może koledzy podzielą się własnym doświadczeniem ile warstw i czego macie pod lupką?
Awatar użytkownika
Zagorek
Posty: 583
Rejestracja: 22 gru 2016, 20:15
Lokalizacja: Lublin

Re: Zerowanie

Post autor: Zagorek »

Patent z folią się sprawdza (sam stosowałem) a ile to zależy jak dużo brakuje regulacji.
Walther LGU + Vortex diamondback HP= profesorski zestaw (strzelec uczeń)
Awatar użytkownika
Krzychoo998
Posty: 14
Rejestracja: 21 wrz 2016, 13:44
Lokalizacja: Oleśnica/Wien

Re: Zerowanie

Post autor: Krzychoo998 »

Zagorek, montować i ustawiać lunetę planuję we wtorek ale zawczasu chcę wiedzieć ile mogę na max podłożyć pod lunetę - wiesz nie chcę przesadzić i coś zniszczyć.
Awatar użytkownika
Zagorek
Posty: 583
Rejestracja: 22 gru 2016, 20:15
Lokalizacja: Lublin

Re: Zerowanie

Post autor: Zagorek »

Po zamontowaniu musisz przestrzelić i dopiero wówczas w zależności od wyniku podkładać w miarę możliwości jak najmniej. Zniszczyć nie zniszczysz chyba, że zbyt mocno dokręcisz montaż do tubusu ale to nawet bez podkładek. Jak będzie trzeba dużo to lepiej zmienić montaż. Podkładki mają dopomóc a nie zastąpić np. wysokiego montażu niskim. Oprócz wysokości dochodzi również osiowość.
Walther LGU + Vortex diamondback HP= profesorski zestaw (strzelec uczeń)
Awatar użytkownika
Krzychoo998
Posty: 14
Rejestracja: 21 wrz 2016, 13:44
Lokalizacja: Oleśnica/Wien

Re: Zerowanie

Post autor: Krzychoo998 »

Wszystko dobrze. :D będę strzelał, będę podkładał - tylko nadal nie wiem na ile maksymalnie mogę sobie pozwolić - 3 klisze a może 6?
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Zerowanie

Post autor: Mamutowicz »

Nie martw się na zapas tylko zrób jak Zagorek ci radzi- Zamontuj i wyzeruj. DOPIERO jak okaże się że brakło ci regulacji ( co się bardzo rzadko zdarza) wtedy myśl o podkładkach.
Ale pamiętaj, że jak dasz kliszę na tył żeby zyskać na regulacji w dół, to lupka nie będzie leżeć idealnie w montażu i może się zagnieść przy dokręcaniu.
Jeśli myślisz o zakładaniu kliszy na przód i tył to jest bez sensu bo nic to nie zmieni w regulacji.
Moim zdaniem jeśli musiałbyś podłożyć więcej niż 3 klisze to wartało by zainwestować w montaż z mikroskosem. W przeciwnym wypadku możesz mieć problemy z osiowością lunety albo wręcz uszkodzić tubus.
Ale to tylko moje zdanie i niekoniecznie muszę mieć rację ;)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Krzychoo998
Posty: 14
Rejestracja: 21 wrz 2016, 13:44
Lokalizacja: Oleśnica/Wien

Re: Zerowanie

Post autor: Krzychoo998 »

Nigdy nie myślałem zakładać podkładek na przód i tył - tak jak piszesz to bez sensu. Czyli max 3 klisze, około 0.45mm wg mojego pomiaru, więcej może zaszkodzić.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Zerowanie

Post autor: Mamutowicz »

Tak szczerze mówiąc to zaszkodzić może (nie musi) nawet jedna..
Nie bez powodu niektórzy robią nawet to: https://youtu.be/fTIY9cZlpPs
Prawidłowe dopasowanie lunety do montażu to podstawa ftrafiania.. Jak dasz podkładkę, to automatycznie luneta przestaje pasować do montażu..
Na PCP to da się przeżyć, bo brak odrzutu powoduje że lupy nie trzeba zbyt mocno dokręcać..
Za to na sprężynie - tu jest gorzej, bo lupa musi być dobrze dokręcona żeby się nie przesuwała.. a co za tym idzie wszelkie podkładki to rydzyko.. :/
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
ODPOWIEDZ