Obrazek

Czego NIE można robić z wiatrówką...

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
ODPOWIEDZ
Logan

Post autor: Logan »

Temat był wielokrotnie już wałkowany i odgrzewany... Madrian napisał posta w celach informacyjnych i nie ma co się nad nim rozwodzić. Myślę że temat można zamknąć i tyle... Przynajmniej do czasu aż się przepisy zmienią.
NBGKINOMYSZ
Posty: 30
Rejestracja: 12 sty 2007, 22:11
Lokalizacja: ZDUŃSKA WOLA

Post autor: NBGKINOMYSZ »

Piszecie o strzelaniu do ptactwa i zwierząt i w zasadzie ten temat został wyczerpany.
A czy ktoś może napisać jakie są konsekwencje używania wiatrówki poza miejscami do tego przeznaczonymi (strzelnice) ??? Chodzi mi o używanie wiatrówki np:w szczerym polu czy chociażby na leśnej polanie.Dla sprostowania napiszę ,że chodzi o strzelanie do tarczy tudzież innych plastykowych gadżetów na łonie natury.Zawsze znajdą się usłużni ludzie którzy w dobrze pojętym interesie społecznym powiadomią odpowiednie służby.
I co wtedy? Czy ktoś wie? Szukałem i nie znalazłem.
AA PRO SPORT+BUSHNELL BANNER 4-12X40
PO HATSANIE 90S POZOSTAŁO WSPOMNIENIE
Awatar użytkownika
Mikrus
Posty: 955
Rejestracja: 04 paź 2006, 19:32
Lokalizacja: Kassel/Deutschland

Post autor: Mikrus »

NBGKINOMYSZ o ile nikomu krzywdy nie zrobisz i karabinek w limicie to konsekwencji nie ma zadnych. Strzelac mozesz wszedzie :D
Bezbronny
NBGKINOMYSZ
Posty: 30
Rejestracja: 12 sty 2007, 22:11
Lokalizacja: ZDUŃSKA WOLA

Post autor: NBGKINOMYSZ »

Dziękuję ci MIKRUSIE.
Czy ewentualnie znalazłby się ktoś kto wkleiłby link do jakiegoś aktu prawnego w tym temacie?
AA PRO SPORT+BUSHNELL BANNER 4-12X40
PO HATSANIE 90S POZOSTAŁO WSPOMNIENIE
Awatar użytkownika
Currahee!
Posty: 208
Rejestracja: 27 gru 2006, 12:47

Post autor: Currahee! »

http://www.airguns.budu.pl/showme2.php? ... 20a%20broń

powinno wystarczyc...

a tak swoja droga to chyba kazdy przed rozpoczeniem przygody z wiatrowkami powinien zaczac od lektury ustawy o broni i amunicji... :)
NBGKINOMYSZ
Posty: 30
Rejestracja: 12 sty 2007, 22:11
Lokalizacja: ZDUŃSKA WOLA

Post autor: NBGKINOMYSZ »

Dzięki KUBA.Jeżeli ktoś nie ma czasu przeczytać ustawy o broni i amunicji którą przesłał
Kuba to wkleję tu to co najważniejsze,a dotyczy ważnego nurtującego mnie tematu używania broni pneumatycznej poza strzelnicami.Otóż MIKRUS się mylił.Nie można strzelać gdzie się chce,ponieważ należy się liczyć z bolesnymi dla nas konsekwencjami:Rozdział 5,Przepisy karne,Art.51:
"Karze aresztu lub grzywny podlega ten kto używa w celach szkoleniowych lub sportowych broni zdolnej do rażenia celów na odległość poza strzelnicami."
Do takiej broni należą właśnie wiatrówki. Tak więc siarra.Trzeba uważać na wszelkiej maści podpierda..czy. JEŻELI ktoś ma duże podwórko i złośliwego sąsiada też musi uważać.
Mieszkam w bloku tak więc duża to upierdliwość.
Jeszcze raz wielkie dzięki Kuba. Co do tego ,że najpierw należałoby poznać przepisy czy prawo-masz rację. Ale tak to już jest że my Polacy często robimy coś od dupy strony-nieprawdaż? Podejrzewam ,że sam nieraz miałeś ten problem. Pozdrawiam.
AA PRO SPORT+BUSHNELL BANNER 4-12X40
PO HATSANIE 90S POZOSTAŁO WSPOMNIENIE
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Możesz strzelać gdzie bądź, ale pod warunkiem, że zapewnisz maksimum bezpieczeństwa i nie narazisz nikogo na postrzał.
Są tacy co krzyczą, że trzeba walczyć o swoje prawa i strzelać tam gdzie nam się podoba (np. bezpieczne miejsce nad rzeką, polem etc.) Ja tam jednak wolę nie rzucać się ludziom w oczy i znalazłem sobie miejscówkę, gdzie mam pewność, że nikt mi nie wlezie na linię strzału (teren ogrodzony) i ma solidy kulochwyt z ziemi. Niemniej uważać trzeba zawsze (choćby na drobne zwierzęta). Problemów niestety nigdy nie jest za dużo. A i sąsiad uprzejmy się może znaleźć jak mu pod oknem będziemy pykać.
Oczywiście nie można z hobby zejść do podziemia, ale Polacy (zwłaszcza starsi) są zawistni i nie warto się szarpać (nie wszyscy oczywiście - to wyjątki, ale jeden taki wystarczy)...
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Wierzbin ma racje tzreba zejść ludzią z oczy ale się z kolei nie ukrywać bo to będzie podejrzane, najlepiej wybrac miejsca odludne w jakimś dołku żeby było ogrodzone naturalnymi pzreszkodami z jak najwięcej stron idealne są wykopane doły na stawy stare strzelnice nasypy kolejowe po których nie jeżdrzą już pociągi etc. raz miałem tylko taki przypadek że mi człowiek wszedł na linie strzału ale usłyszałem go bardzo szybko zanim wszedł na wał a jak z niego schodził to mnie dopiero zobaczył i się bardzo dziwił. A był tym bardziej niebezpieczny że miał na uszach słuchawki więc trzeba uważac podwójnie za siebie i innych. Oraz moja jeszcze jedna rada nie zabierajcie na strzelania psów znam juz pare co oberwało choć było bezpiecznie(niby) :) szkoda pieska co ma z śrutem w tyłku biegać.
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
Springfield7.62
Posty: 296
Rejestracja: 12 sie 2006, 9:34
Lokalizacja: Okolice Krosna

Post autor: Springfield7.62 »

NBGKINOMYSZ pisze: "Karze aresztu lub grzywny podlega ten kto używa w celach szkoleniowych lub sportowych broni zdolnej do rażenia celów na odległość poza strzelnicami."
Do takiej broni należą właśnie wiatrówki.
Wydaje mi się, że ten zapis nie dotyczy wiatrówek. Jest tam mowa o broni, a wiatrówka poniżej 17J w myśl tej ustawy nią nie jest. :)
Hatsan 80s + Belomo 6x42 Mil-Dot + Drwienko CUSTOM w budowie...
NBGKINOMYSZ
Posty: 30
Rejestracja: 12 sty 2007, 22:11
Lokalizacja: ZDUŃSKA WOLA

Post autor: NBGKINOMYSZ »

Powiem tak: Bez problemu trafiam do kartki A4 z 40m. Nigdy nie pudłuję.Kartkę wieszam na podwójnej płycie wiórowej o łącznej grubości 4cm o rozmiarach 80x120cm. Osobiście uważam,że to jest bezpieczne,ale z pewnością każdy stróż prawa zakwestionuje bezpieczeństwo mojego strzelania.Odnosząc sie jeszcze do ustawy napiszę że jest ona z 1999 roku.Może coś się zmieniło.Może faktycznie coś przeoczyłem skoro nadal piszecie ,że można strzelać wszędzie bez ponoszenia konsekwencji.
AA PRO SPORT+BUSHNELL BANNER 4-12X40
PO HATSANIE 90S POZOSTAŁO WSPOMNIENIE
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Nie można wszędzie, zdrowy rozsądek potrzebny. Śrut nie może w żaden sposób polecieć gdzieś tam sobie.
Co znaczy wszędzie, w pociągu, w banku, w kościele, na meczu?
Własciciel odpowiada za bezpieczeństwo, nawet jak ktoś inny w ręku wiatrówkę miał.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
NBGKINOMYSZ
Posty: 30
Rejestracja: 12 sty 2007, 22:11
Lokalizacja: ZDUŃSKA WOLA

Post autor: NBGKINOMYSZ »

SPRIGFIELD napisał:
Wydaje mi się, że ten zapis nie dotyczy wiatrówek. Jest tam mowa o broni, a wiatrówka poniżej 17J w myśl tej ustawy nią nie jest.

W myśl ustawy którą przytoczyłem wiatrówka jest bronią.
Napisano:" za broń uważamy broń pneumatyczną." Wiatrówka jak wszyscy wiemy jest bronią pneumatyczną i jak wynika z ustawy nie ma tak, że to co ma moc < 17J nie jest bronią,a to co ma >17J - nią jest.
AA PRO SPORT+BUSHNELL BANNER 4-12X40
PO HATSANIE 90S POZOSTAŁO WSPOMNIENIE
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

NBGKINOMYSZ pisze:W myśl ustawy którą przytoczyłem wiatrówka jest bronią.
Napisano:" za broń uważamy broń pneumatyczną." Wiatrówka jak wszyscy wiemy jest bronią pneumatyczną i jak wynika z ustawy nie ma tak, że to co ma moc < 17J nie jest bronią,a to co ma >17J - nią jest.
Otóż nie jest.
Broń pneumatyczna w myśl prawa to sprzęt zdolny do wystrzelenia śrutu dzięki sprężonemu powietrzu, który to śrut przy wylocie przekracza energię 17J - to jest broń.
Wiatrówka (<17J) może leżeć na straganie obok pistoletów na wodę i kapiszonów. I to już nie jest broń - jej nie trzeba rejestrować w przeciwieństwie do broni pneumatycznej.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
NBGKINOMYSZ
Posty: 30
Rejestracja: 12 sty 2007, 22:11
Lokalizacja: ZDUŃSKA WOLA

Post autor: NBGKINOMYSZ »

Dzięki Marku.
Skoro piszesz że wiatrówka <17J nie jest bronią to znaczy że ustawa z 1999 roku której się uczepiłem jest jakby nieaktualna,ponieważ nic o mocy w niej nie ma.
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i przyjmuję do siebie wszystko czego się od was dowiedziałem.
AA PRO SPORT+BUSHNELL BANNER 4-12X40
PO HATSANIE 90S POZOSTAŁO WSPOMNIENIE
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Witam.
Ustawa została znowelizowana z dniem 1 stycznia 2004.
Proszę oto link do lektury ,jest tam też plik pdf z jej treścią.
http://www.giwera.pl/artykuly/2003/ustawa.htm
A tu wszystkie akty prawne dotyczące broni i wiatrówek.
http://www.giwera.pl/artykuly/2004/05/aktypraw.htm
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
ODPOWIEDZ