Obrazek

Hatsan 55 STG SAS Quattro

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
ODPOWIEDZ
mayonez
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2018, 7:39

Hatsan 55 STG SAS Quattro

Post autor: mayonez »

Witam wszystkich na forum.

Mam dwa banalne pytania.
1. Chcę wymienić sprężynę w Hatsanie 55, czy muszę wyjąć mechanizm spustowy?
2. Czy także muszę to zrobić gdy chcę wyciągnąć tłok w celu wymiany uszczelki?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
wiatq
Posty: 99
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:51

Re: Hatsan 55 STG SAS Quattro

Post autor: wiatq »

Tak i Tak.
I dodam ci jeszcze jedno - żeby wyjąć tłok musisz zdemontować lufę (tzn odkręcić kostkę lufy z lufa od reszty mechanizmu.
FWB 300S
Haenel 310
TX200HC
AA PS
PR900W
Gamo PR45
Kalkulator energii wiatrówki
mayonez
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2018, 7:39

Re: Hatsan 55 STG SAS Quattro

Post autor: mayonez »

Ślicznie dziękuję za odpowiedź.
Planuję wymienić uszczelkę tłoka na ZEPTO oraz sprężynę na gas-ram ze sklepu SHARGa z informacją, że nie przekracza energii 17J. Zrobiłem ściągacz do sprężyn z gwintowanego drutu. Martwi mnie trochę demontaż mechanizmu spustowego. Obejżałem na YT jak zdemontować bez rozbierania, zrobiłem z wiertła kołeczek 15mm. I tu jeszcze jedno pytanie: czy później podczas montażu mogą czekać mnie jakieś niespodzianki? Czy na coś muszę zwrócić uwagę?
Awatar użytkownika
wiatq
Posty: 99
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:51

Re: Hatsan 55 STG SAS Quattro

Post autor: wiatq »

Czy czekają Cię niespodzianki? To zależy czego się spodziewasz :)
Moduł spustowy wyjmujesz w zasadzie w całości więc nie musisz go rozkładać, a nawet jesli to złożenie go to nie filozofia i s skoro robisz już rozbiórkę to przydałoby się umyć i przesmarować albo i podpolerować sam spust.
Ściągacz do sprężyn? Ok ... można ale napięcie wstępne w hatsanie to max kilkanaście milimetrów więc bez przesady a jesli wkładasz vortex to tam napięcie wstępne jest na poziomie kilku mm.
No i pytanie w jakim celu vortex, ale skoro już zdecydowałeś to chyba musiałeś sobie to pytanie zadać i rzeczowo na nie odpowiedzieć.
FWB 300S
Haenel 310
TX200HC
AA PS
PR900W
Gamo PR45
Kalkulator energii wiatrówki
mayonez
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2018, 7:39

Re: Hatsan 55 STG SAS Quattro

Post autor: mayonez »

Witam ponownie,
Wszystko poszło gładko, więcej strachu niż roboty. Uszczelka wymieniona, wszystko przeczyszczone ale pojawił się problem.
Oryginalny "plastik" z kurkiem od blokady spustu jest za długi a ten co SHARG przysłał ze sprężyną owszem pasuje ale różni się i nie da się tam przełożyć kurka. Czy pozostało mi tylko skrócenie oryginału? Aaa ten co dostałem ze sprężyną wygląda jak od Hatsana 95.

...już wiem, gamonie przysłali mi TYPE-1B zamiast TYPE-1 :/
Awatar użytkownika
wiatq
Posty: 99
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:51

Re: Hatsan 55 STG SAS Quattro

Post autor: wiatq »

mayonez pisze: 13 lip 2018, 16:01 ...już wiem, gamonie przysłali mi TYPE-1B zamiast TYPE-1 :/
No to albo kombinujesz albo zwroconko :)
FWB 300S
Haenel 310
TX200HC
AA PS
PR900W
Gamo PR45
Kalkulator energii wiatrówki
mayonez
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2018, 7:39

Re: Hatsan 55 STG SAS Quattro

Post autor: mayonez »

Może jednak kiedyś wrócę do zwykłej sprężynki więc wolę nie "kancerować" oryginału. Trochę szkoda bo chciałem się nacieszyć w weekend. Ech...
mayonez
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2018, 7:39

Re: Hatsan 55 STG SAS Quattro

Post autor: mayonez »

Jednak nie wytrzymałem i skróciłem oryginalną blokadę prowadnicy sprężyny :) Brzeszczot i szlifierka dały radę. Trochę miałem zabawy z mechanizmem spustu ale ostatecznie wszystko zostało złożone. Zła pogoda uniemożliwiła przystrzelenie i testy, oddałem kilka strzałów na podwórku i miłe zaskoczenie - harnaś nie kopie jak przedtem. Możliwe, że SHARG "ostrożnie" napompował. Ślicznie dziękuję za wsparcie i pomoc.
Pozdrawiam.
Nduro
Posty: 24
Rejestracja: 01 sty 2016, 0:22

Re: Hatsan 55 STG SAS Quattro

Post autor: Nduro »

Musisz sprawdzić na chrono,tak to wróżenie z fusów. Kupowałem dwa vortexy u sharga i pomyłki to tam standard. Też miałem inne korki,a w jednej mimo że nie była FAC to ciśnienie miała takie że można było używać łamania lufy zamiast wizyt w siłowni, prędkości ok.315ms. Nigdy w życiu nie wrócę do zwykłego springa w hatsanach, zupełnie inna kultura strzału,krótki bez wibracji no i jak masz sprzęt do pompowania to mozesz sobie w każdej chwili zmienić ciśnienie i pykać z 7j w hali do papieru. Lub spróbować sił z 50m na otwartym terenie z 15/16j. Tylko najprawdopodobniej będziesz musiał sobie zrobić dziurkę dodatkową w systemie i osadzie,lub ściągać osadę do pompowania.
BSA Polaris 4,5
ODPOWIEDZ