Obrazek

Wiatrówka - pistolet - na sprężynę. Do 500.

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
ODPOWIEDZ
Gaavel
Posty: 7
Rejestracja: 13 cze 2017, 22:52

Wiatrówka - pistolet - na sprężynę. Do 500.

Post autor: Gaavel »

Witam.
Czy mógłbym prosić o poradę jaką wiatrówkę wybrać w zadanym limicie 500 zł z zastrzeżeniem aby była to wiatrówka krotka, sprężynowa.
Postaram się edytować ten temat tak aby powstał przejrzysty artykuł dla nowych użytkowników na przyszłość. (Podobne tematy schodzą zazwyczaj na manowce - wiatrówki długie albo pistolety pcp albo wiatrówki dużo droższe albo... Prowadzą do tematów już nieistniejących albo zwyczajnie nieaktualnych dlatego myślę że ten się przyda.) Proszę o wypisywanie wad i zalet pistoletów spełniających podane kryteria.

IŻ - 53M
Charakterstyka:
Ek fabryczna:
Cena: do 300 PLN

Zalety:
  • Szczerbinka regulowana w pionie i poziomie
  • Niezgorszy spust
  • Przyzwoita energia
Wady:
  • Plastikowa kostka lufy
Łucznik wz. 70
Charakterstyka:
Ek fabryczna:
Cena: 200 - 300 PLN

Zalety:
  • Szczerbinka regulowana w pionie i poziomie
  • Metalowa konstrukcja
  • Pierwiastek historyczno - sentymentalny
Wady:
  • Wierzganie przy strzelaniu (sprężyna tłoka w rączce pracuje w kierunku pionowym)
Ostatnio zmieniony 20 lip 2017, 13:07 przez Gaavel, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
wiatq
Posty: 99
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:51

Re: Wiatrówka - pistolet - na sprężynę. Do 500.

Post autor: wiatq »

IŻ 53
Hatsan 25
Łucznik WZ70
Hw 45

Jeśli wchodzi w grę PCA to oczywiście
Gamo PR45
HW40
Crosman 1377


To w zasadzie tyle.
FWB 300S
Haenel 310
TX200HC
AA PS
PR900W
Gamo PR45
Kalkulator energii wiatrówki
Gaavel
Posty: 7
Rejestracja: 13 cze 2017, 22:52

Re: Wiatrówka - pistolet - na sprężynę. Do 500.

Post autor: Gaavel »

Qbuś pisze: 18 lip 2017, 20:27 A takiego Iża Adam w niedzielę przytargał na strzelnicę (nówka prosto ze sklepu), plastikowa kostka, korek okładziny, lufa w tej kostce zamontowana krzywo, trzeszczący skrzypiący, nie dało się go wyzerować na 10 metrów :? .Właściciel się zdrowo wku......ł i pistol do oddania do sprzedawcy, to już nie jest to co dawniej, za darmo bym go nie chciał :/ .
Jakieś zalety? :P
Awatar użytkownika
wiatq
Posty: 99
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:51

Re: Wiatrówka - pistolet - na sprężynę. Do 500.

Post autor: wiatq »

A zawsze wyrabiasz sobie opinię na podstawie jednej randomowej opinii (co prawda kogoś ze sporym stażem na forum ale jednak) osoby która widziała wiatrówkę przez chwilę, w wersji prosto z pudełka (a prosto z pudełka to i duużo droższe sprzęty długie czy krótkie potrafią rozczarować) i widziała tylko jeden egzemplarz?
Bo ja jednak nie.
Oczywiście że kiedyś ta wiatrówka była wykonywana lepiej - bo w pełni z metalu, ale to przypadłość wszystkiego z fabryki Iżewskiej bo i iż 61 kiedyś był cały z metalu - teraz wszystko to tworzywo co utrudnia niektóre zabiegi - jednak nie powoduje to że o tej wiatrówce można czy należy zapomnieć. Czy oznacza to że mówię że IŻ 53 to coś super wyczynowego i bez skazy? Oczywiście że nie. Ale mówimy tu o wiatrówce za niecałe 300 pln więc uważam że można "przymknąć" oko na niektóre mankamenty.
Mówiąc krótko - porównując ją z HW45 (sporo przekraczająca Twój założony budżet) oczywiście że nie ma o czym mówić, ale porównując ją w półce cenowej do 300 pln wśród krótkich sprężyn - wskaż mi lepszą i mocniejszą. Po odpowiednim potraktowaniu oczywiście nie będziesz z niej w olimpiadzie startował, ale do radosnego puszkobicia i ogólnie pojętej rekreacji. W tej chwili jestem w trakcie przygotowywania dłuższego wywodu na temat tego modelu więc mam go na warsztacie i mocno testuję tak więc raczej wiem o czym mówię.
Na plus w tej półce cenowej - EK, zaskakująco dobrze pracujący dwustopniowy spust, przyzwoite - choć odrobinę zbyt spasione - otwarte przyrządy. Do rekreacji daje radę. A to że skrzypi prosto z pudełka podczas naciągania to akurat święta racja, ale da się temu zaradzić.
FWB 300S
Haenel 310
TX200HC
AA PS
PR900W
Gamo PR45
Kalkulator energii wiatrówki
Gaavel
Posty: 7
Rejestracja: 13 cze 2017, 22:52

Re: Wiatrówka - pistolet - na sprężynę. Do 500.

Post autor: Gaavel »

Daleko mi do wyrobienia sobie zdania, w tej materii liczę raczej na was - ekspertów, i nawet jeśli nie uda wam się ostatecznie dojść do konsensusu, to sama dysputa też będzie cenną. Oprócz do tej pory wymienionych - łucznika, iża, jest jeszcze hatsan 25s, hatsan 25 supercharger, hatsan 25 supercharger vortex, crosman benjamin nitro piston pistol, czy chociażby airmaster 25. Czy jest ktoś w stanie powiedzieć coś na temat tych pistolsów? Zwłaszcza na tle pozostałych, bo to porównanie ma być ;)
ps.
Staram się edytować pierwszy post i dodawać tam to co zostało już powiedziane, oraz uzupełnić brakujące informacje, ale nie wszystko na raz.
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wiatrówka - pistolet - na sprężynę. Do 500.

Post autor: Qbuś »

http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=94 ... y+pistolet To poczytaj, nie ma sensu powielać.
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
wiatq
Posty: 99
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:51

Re: Wiatrówka - pistolet - na sprężynę. Do 500.

Post autor: wiatq »

Airmastera sobie odpuść - to już iża chyba bym wolał :) Co do crosmana i hatsanów 25 - mniej więcej na tym samym poziomie czyli wyżej niż iż i airmaster.
FWB 300S
Haenel 310
TX200HC
AA PS
PR900W
Gamo PR45
Kalkulator energii wiatrówki
Gaavel
Posty: 7
Rejestracja: 13 cze 2017, 22:52

Re: Wiatrówka - pistolet - na sprężynę. Do 500.

Post autor: Gaavel »

Jeśli można... Dlaczego łucznik 70 jest tak wysoko w tym zestawieniu? W innych tematach jest pod nieustannym ostrzałem krytyki...?!
Awatar użytkownika
wiatq
Posty: 99
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:51

Re: Wiatrówka - pistolet - na sprężynę. Do 500.

Post autor: wiatq »

Gaavel pisze: 20 lip 2017, 18:43 Jeśli można... Dlaczego łucznik 70 jest tak wysoko w tym zestawieniu? W innych tematach jest pod nieustannym ostrzałem krytyki...?!
Dlaczego? Ano z sentymentu.
Twn model był standardem na wszelkiej maści strzelnicach przez lata za tzw. czasów słusznie minionych ... i to zostało. A poza tym gadanie o polskiej wiatrówce, polskiej konstrukcji (co nie jest prawdą) również robi swoje.
FWB 300S
Haenel 310
TX200HC
AA PS
PR900W
Gamo PR45
Kalkulator energii wiatrówki
kejkej
Posty: 25
Rejestracja: 22 sty 2017, 21:44

Re: Wiatrówka - pistolet - na sprężynę. Do 500.

Post autor: kejkej »

Łucznik 70 jest dość specyficzny, ale da się lubić. Solidna niemiecka konstrukcja, zgrabnie skopiowana przez PRLowskich inżynierów z Radomia. Co ważne, Dżejms Bond miał takiego, na dziewczyny to działa. ;)
PS Miałem airmastera 25 i nie polecam. Na kolegi miejscu brałbym pod uwagę także pistolety PCA. W tym budżecie można trafić Gamo pr45 czy HW40 w dobrym stanie. Celne i dające dużo radości pistolety.
ODPOWIEDZ