Obrazek

Wymiana sprężyny - czego się spodziewać.

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulusj23
Posty: 81
Rejestracja: 17 cze 2017, 20:56
Lokalizacja: Niedrzwica Duża

Wymiana sprężyny - czego się spodziewać.

Post autor: zulusj23 »

Witam,

niedługo powinny dotrzeć do mnie graty od Alchemika. Zestaw tuningowy do Hatsana. Napiszcie proszę czego mam się spodziewać przy wymianie praktycznie nowej sprężyny. Faktycznie będzie miała duże napięcie wstępne i mam założyć na wszelki wypadek hełm oraz montować jakiś śrubowy napinacz aby to rozłożyć i złożyć z powrotem?

Jacek.
DAYSTATE MK3 + Kandar
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wymiana sprężyny - czego się spodziewać.

Post autor: Qbuś »

Obrazek
Obrazek

Na "wszelki wypadek" zastosuj coś podobnego o odpowiedniej długości :D .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
wiatq
Posty: 99
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:51

Re: Wymiana sprężyny - czego się spodziewać.

Post autor: wiatq »

W nowych hatsanach nie ma jakichś kosmicznych napięć wstępnych, ale jeśli rozbiórkę robisz po raz pierwszy w życiu - lepiej uważaj.
A i pamiętaj żeby przeżegnać wiatrówkę na chrono po złożeniu wszystkiego - żeby nie okazało się żeś lekko ponad limit wyszedł.
FWB 300S
Haenel 310
TX200HC
AA PS
PR900W
Gamo PR45
Kalkulator energii wiatrówki
Awatar użytkownika
zulusj23
Posty: 81
Rejestracja: 17 cze 2017, 20:56
Lokalizacja: Niedrzwica Duża

Re: Wymiana sprężyny - czego się spodziewać.

Post autor: zulusj23 »

Dzięki Panowie. Tak, będę to robił pierwszy raz. Mam takie ściski ale raczej będą za krótkie. Musze poszukać bo chyba za to znajdę w garażu gwintowane pręty.
No tak, trzeba będzie na wszelki wypadek sprawdzić prędkość wylotową. Nie zależy mi na "mocy". Przyjemność mam ze strzelania, a jeszcze większą z trafiania tak, gdzie celuję. Myślę, że to co dostanę będzie mieściło się w limicie i nie będę musiał dokładać podkładek albo tym bardziej skracać sprężyny.
No nic przekonamy się. Wierzę w Alchemika.

Dzięki.
DAYSTATE MK3 + Kandar
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wymiana sprężyny - czego się spodziewać.

Post autor: Qbuś »

Ponad limit na zestawie Dominika nie wyjdzie (sam zamawiałem i montowałem). Sprawa druga rób zdjęcia elementów (gdzie mają być) i jak umieszczone, ułatwi to późniejsze składanie i zaoszczędzi pytań :D .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
zulusj23
Posty: 81
Rejestracja: 17 cze 2017, 20:56
Lokalizacja: Niedrzwica Duża

Re: Wymiana sprężyny - czego się spodziewać.

Post autor: zulusj23 »

Przy okazji popracuję trochę na spustem bo długi, chropowaty i twardy. Nie powinno być problemów bo to ten prosty. Kiedyś rozbierałem silnik w mojej Hondzie to z tym pewnie też sobie poradzę ;)
DAYSTATE MK3 + Kandar
Awatar użytkownika
wiatq
Posty: 99
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:51

Re: Wymiana sprężyny - czego się spodziewać.

Post autor: wiatq »

Kupowalem dwa razy te zestawy i składałem dla znajomych - było pod limitem. Znajomej przybył na strzelanie z h95 z samodzielnie kupionym i złożonym zestawem - był ponad limitem.
Nie zrozum mnie złe ... absolutnie nie mowieze Alchemik sprzedaje facowe sprężynę czy coś... Po prostu na ok wpływa więcej niż sama sprężyna i warto sprawdzić na chrono.
FWB 300S
Haenel 310
TX200HC
AA PS
PR900W
Gamo PR45
Kalkulator energii wiatrówki
Awatar użytkownika
zulusj23
Posty: 81
Rejestracja: 17 cze 2017, 20:56
Lokalizacja: Niedrzwica Duża

Re: Wymiana sprężyny - czego się spodziewać.

Post autor: zulusj23 »

Nie wiem o co chodzi z tym Hatsanem. Z jednej strony, w pudełku, było oświadczenie, że wiatrówka jest w limicie 17J. Z drugiej strony oficjalnie w danych technicznych podają 305 m/s z zastrzeżeniem, że w zależności od zastosowanego śrutu. Czy to nie za dużo ? Wiatrówka 4,5mm.
DAYSTATE MK3 + Kandar
Awatar użytkownika
wiatq
Posty: 99
Rejestracja: 14 maja 2016, 17:51

Re: Wymiana sprężyny - czego się spodziewać.

Post autor: wiatq »

A co ma być nie tak?
Prawo nakazuje sprzedawanie w limicie. Więc jest wzmianka o 17J.
Producent napisał to co napisał bo chciał się szmocą pochwalić, a naprawdę ani jedna ani druga liczba nie ma za dużo wspólnego z rzeczywistością. Trochę tak jak np. zywiotności baterii w telefonach podawane przez producentów.
FWB 300S
Haenel 310
TX200HC
AA PS
PR900W
Gamo PR45
Kalkulator energii wiatrówki
Awatar użytkownika
zulusj23
Posty: 81
Rejestracja: 17 cze 2017, 20:56
Lokalizacja: Niedrzwica Duża

Re: Wymiana sprężyny - czego się spodziewać.

Post autor: zulusj23 »

No i zrobione. Nie taki diabeł straszny. Obyło się beż żadnego osprzętu. Napięcie wstępne tak starej jak i nowej sprężyny podobne. Hatsan mnie zaskoczył, ponieważ oryginalna sprężyna była odpowiednio zeszlifowana a uszczelka twarda i raczej dobrej jakości.
Kolosalna różnica. Nawet młody zaczął walić w pinezki z 20 m. Wszystko co pisaliście o poprawie kultury pracy to prawda.

A i zapomniałem dodać. Podzespoły P. Dominika są znakomitej jakości. Wszystko znakomicie spasowane. Dziękuję i polecam.
DAYSTATE MK3 + Kandar
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wymiana sprężyny - czego się spodziewać.

Post autor: Qbuś »

:spoko:
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
zakooo
Posty: 21
Rejestracja: 15 wrz 2015, 17:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana sprężyny - czego się spodziewać.

Post autor: zakooo »

Cześć wszystkim
Stała się rzecz straszna... pękła mi sprężyna w moim hatsanie 90 (przebieg ok 7k śrucin na przestrzeni ~5lat)
Strasznie się obawiałem rozkręcać wiatrówkę, jestem osobą dość nerwową i wizja dziesiątek elementów rozlatujących się w różnych kierunkach pokoju mnie przerażała, ale dzięki tej usterce za niedługo będę miał okazję stawić czoła temu wyzwaniu :)
Potrzebuję pomocy przy wybraniu odpowiedniego mod. sprężyny (nie chcę brać jakiegoś badziewia za 15zł) czy takie coś będzie odpowiednie ??
https://allegro.pl/oferta/sprezyna-hats ... 8487939502
Czy wiatrówka będzie dalej w limicie ? ew ile J mogę się spodziewać przy takiej sprężynie?
Chciałem jeszcze wymienić uszczelkę na zepto.
I mam jeszcze pytanie odnośnie smarowania ... idąc na łatwiznę mogę użyć smaru no name jaki jest stosowany do osadzania wierteł sds? czy musi być to smar molibdenowy?
Hatsan 90
ODPOWIEDZ