Obrazek

Jaki srut dobrac.

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
Lukasz1986
Posty: 24
Rejestracja: 28 kwie 2017, 8:00

Jaki srut dobrac.

Post autor: Lukasz1986 »

Witam. Jestem początkujący jeśli chodzi o strzelanie z wiatrowki. Ostatnio kupiłem hatsana strike edge (vortex), ogólnie używam srutu diablo z ostrym koncem, ale chciałem przetestować srut ciężki na dalsze odległości. Kupiłem więc Śrut HAENDLER&NATERMANN

SNIPER MAGNUM kaliber 4.5 jednak po zaladowaniu srutu zablokował na wejsciu. Nie używam go z obawy że mogło by się coś stać że sprężyna. Moje pytanie dlaczego tak się stało skoro kaliber jest ok? Jaki zatem srut jest najlepszy na dalszy dystans ?
Z góry dziękuję za odpowiedź i przypominam że dopiero zaczynam :D
Hatsan Striker Edge "początkujący"
janusz22551

Re: Jaki srut dobrac.

Post autor: janusz22551 »

Jeśli dobrze poszukasz, to znajdziesz tu sporo na temat śrutu. Ogólnie mówiąc, nie eksperymentujemy zasadniczo z wynalazkami typu SNIPER MAGNUM, a takim uniwersalnym i dobrym śrutem jest JSB. Typ i pod kalibry, to już indywidualna sprawa.
Awatar użytkownika
martiusx
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 903
Rejestracja: 03 sie 2008, 18:02
Lokalizacja: rzeszów

Re: Jaki srut dobrac.

Post autor: martiusx »

No, żeby tak nowego kolegi od razu nie dołować - kupiony przez ciebie śrut też jest bardzo dobry.
Janusz podał ci nazwę najpopularniejszego wśród mocniej zaangażowanych w strzelectwo wiatrówkowe śrutu, najczęściej typu JSB Exact.
(bo najpopularniejszy w ogóle śrut to pewnie jakiś "Pointed z Miśkiem" albo inny dobry i tani. Teraz wszędzie te miśki. Ale nie wszystkie dobre i tanie)
Ale HAENDLER&NATERMANN walczy o twardo o miejsce na pudle wśród producentów śrutu i robi to całkiem nieźle.
Czemu więc masz problem?
Ponieważ H&N robi jeden z najtwardszych śrutów dostępnych na rynku, w dodatku często lekko nad kalibrowy.
Śruty JSB w porównaniu z H&N są jak plastelina.
A Hatsan nie ma przesadnie luźnych portów ładowania, stąd często twardsze śruty - jeszcze Crosman, czy niektóre rodzaje GAMO - robią problemy przy ładowaniu.
Ale sprężyny ci na pewno nie uszkodzi.
Tyle, że wybrałeś trochę niewłaściwy śrut do swojej wiatrówki.
Ten konkretny jest przeznaczony do wiatrówek wysokoenergetycznych.
Tak, wiem, na opakowaniu napisali "16 J". Trochę bzdura.
Jeden śrut tego typu waży prawie 1 gram. To jest masa dość ciężkiego śrutu, ale kalibru 5.5.
Wspomniany Exact waży np. 0. 547 grama. Prawie połowę mniej.
Tak więc z twojej wiatrówki Snajper Magnum poleci jak cegła, a Exact jak motyl.
Dodatkowo - nie używaj śrutów z "ostrym szpicem". Wbrew pozorom latają bardzo kiepsko. Z nielicznymi wyjątkami. Jednym wyjątkiem, gwoli ścisłości. Też nie rewelacyjnym.
Najlepiej latają śruty z główką o kształcie sferycznym, kroplowatym, "grzybki".
Ot, taka aerodynamika.
***** ***
Lukasz1986
Posty: 24
Rejestracja: 28 kwie 2017, 8:00

Re: Jaki srut dobrac.

Post autor: Lukasz1986 »

Dzięki wielkie za odpowiedź. Poszerzyła znacznie zakres mojej wiedzy. Mam tylko paczkę zbędnego srutu, ale jakoś to przeboleje. Może kiedyś się przyda. Zaczynam dopiero więc jeszcze trochę nauki przede mną, ale myślę że najlepiej uczyć się na praktyce.
Hatsan Striker Edge "początkujący"
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki srut dobrac.

Post autor: kamazek »

Jeszcze ja dodam swoje trzy grosze :)
Jeżeli jesteś początkującym szczelcem (to żaden wstyd, każdy kiedyś zaczynał) skup się na początku na strzelaniu na bliższe odległości, tak do 25 m.
Staraj się poznać swój karabinek oraz oddawaj każdy strzał w POWTARZALNY sposób, czyli za każdym razem trzymając go OBYDWIEMA rękami w ten sam sposób !
Mam to szczęście, że mogę trenować w towarzystwie tuzów wiatrówkarstwa wrocławskiego i oni zwracają na to szczególną uwagę !
"Sprężyna", zwykła czy gazowa, wymaga BEZWZGLĘDNIE powtarzalnego chwytu.
Śrut do konkretnej lufy, dobierany jest metodą prób, na jednej lata idealnie celnie JSB, na innej H&N, na innej Crosman, ale nigdy nie zmieniaj śrutu na inny po oddaniu kilku strzałów, lufa musi się przyzwyczaić do każdego, dopiero po oddaniu np.kilkudziesięciu strzałów można stwierdzić, że ten jest najcelniejszy :D
No i oddech, praca palca na spuście, itd., itd., itd.... oraz dużo czytać na forumach, postów o tym jest dużo.
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Lukasz1986
Posty: 24
Rejestracja: 28 kwie 2017, 8:00

Re: Jaki srut dobrac.

Post autor: Lukasz1986 »

Właśnie czytam dużo oczywiście jeśli jest czas. Do tej pory używałem srutu diablo oztay, którego mam jeszcze ok 700 sztuk. Teraz szukam właśnie czegoś dobrej jakosci. Właśnie dziś przeglądając forum przeczytałem że do tej pory przyjmowalem zła postawę. Opierając łoże na prowizorycznej podstawce. Rozrzut na 25 metrach był ogromny. Pobprzyjeciu dobrej postawy trafialem w kwadrat 5x5. Teraz tylko wyzerowac lunete, dobrać dobry srut i będzie git. Myślę o pudełku testowym Śrut diabolo JSB Exact Test LG 4,5 mm 7x50 szt Exact 4,50 S1 – 0,547 g - 50 szt.
Exact 4,51 S4 – 0,547 g - 50 szt.
Exact 4,52 S0 – 0,547 g - 50 szt.
Exact 4,53 S6 – 0,547 g - 50 szt.
Exact Express 4,52 S0 – 0,510 g - 50 szt.
Exact Heavy 4,52 S3 – 0,670 g - 50 szt.
Straton 4,52 S0 – 0,535 g - 50 szt. Mam nadzieję że coś spasuje idealnie .
Hatsan Striker Edge "początkujący"
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki srut dobrac.

Post autor: kamazek »

Doświadczeni koledzy odradzają korzystania z testerów, nie wiadomo dokładnie z jakich matryc pochodzą te śruty.
Łatwo można też pomieszać śruciny.
Lepiej kupić pudełko standardowego JSB Exacta 4,50, większość luf go lubi i wystrzelać, ćwicząc jednocześnie powtarzalność chwytu.
Lunetę zerujemy do konkretnego śrutu, po zmianie na inny rodzaj punkt trafiania zmieni się na bank !
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Lukasz1986
Posty: 24
Rejestracja: 28 kwie 2017, 8:00

Re: Jaki srut dobrac.

Post autor: Lukasz1986 »

Mhm w takim razie skorzystam z rady. A jeśli chodzi o kaliber jaka jest różnica między 4.5, 4.51, 4.52. Chodzi mi tutaj o celność i zasięg. Zauważyłem również różnice w nazwie jsb exact i jsb extact Express.
Hatsan Striker Edge "początkujący"
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki srut dobrac.

Post autor: Qbuś »

To już musisz sprawdzić osobiście, bo każda lufa "lubi" inny podkaliber a różnice są takie, że źle dobrany będzie siał. najlepiej zaopatrzyć się w puszkę każdego i postrzelać, albo od któregoś z kolegów "pożyczyć" z 50 szt do sprawdzenia.
Ps. Expres jest lżejszy i mniejszy i nie każdy karabinek go toleruje :? .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki srut dobrac.

Post autor: kamazek »

Błagam Cię, zapomnij ma początku o tzw. zasięgu !!!
Skup się na powtarzalnym trafiania z 25 m w kapsel, wyznacz sobie taki priorytet !
Ja strzelam z exacta 4,52, bo uważam, że lata u mnie najcelniej, inny doświadczony user stwierdzi, że to bzdura, taki urok tego hobby ;)
P.S. O, już Qba wtrącił swoje uwagi, ilu strzelców, tyle opinii ;)
Jak miałem ok.12 Juli w moim coperku, to express latał świetnie, potem przy 14 już siał :?
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Lukasz1986
Posty: 24
Rejestracja: 28 kwie 2017, 8:00

Re: Jaki srut dobrac.

Post autor: Lukasz1986 »

W takim razie zacznę od exacta 4.5 i zobaczę jakie efekty. Z tego co ogólnie czytałem priorytetowa sprawa jest opanowanie powtarzalnej postawy i ćwiczenie hmm "pewnej ręki". Z czasem myślę że doświadczenie zrobi swoje i wyniki będą coraz lepsze. Może wydać się dla was śmieszne, ale co oznacza "sianie"? Duży rozrzut?
Hatsan Striker Edge "początkujący"
Awatar użytkownika
martiusx
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 903
Rejestracja: 03 sie 2008, 18:02
Lokalizacja: rzeszów

Re: Jaki srut dobrac.

Post autor: martiusx »

Jak najbardziej - sianie to duży rozrzut.
Również jestem wrogiem pieprzenia się z testerami, ale nie z powodu podanego przez kamazka.
Nie wiadomo z jakiej matrycy są śruty w testerze i w sumie dobrze, bo nie ma to żadnego znaczenia.
Mit tzw. numerów matryc w JSB jest jednym z najpopularniejszych mitów wiatrówkowych, doczekał się dość licznego i prężnego kultu, niewrażliwego nawet na stanowisko producenta.
Nie ma sensu bawić się w testery, bo - UWAGA :cisza: - powiem ci jaki śrut będzie dobry do twojego karabinka. :king:
Kup JSB Exact w subkalibrze 4.51.
I stanie się światłość. :uzi:
Bo to jest najlepszy śrut do twojego Edga.
Tyle w temacie.



A teraz, zanim padnę ofiarą linczu ze strony kolegów :kijemgo: - szybciutko wyjaśnię, jakim cudem wiem to co zadeklarowałem, nawet nie widząc twojego sprzętu na oczy.
1. Używałeś do tej pory Oztaya. To oznacza, że 98% dostępnych na rynku śrutów będzie wyraźnie lepsza. Bo to prawie najgorszy istniejący śrut. Więc Exact będzie w miażdżący sposób lepszy. Poza dyskusją.
2. Statystyka - Exact 4.51 jest śrutem zachowującym się najlepiej w 3/4 znanych mi karabinków, a w pozostałych 1/4 mieści się w dwójce-trójce najlepszych. Z może dwoma wyjątkami. A tych karabinków przepuściłem przez swoje ręce.... Ho, ho, ho....
3. Zanim otrząśniesz się z szoku poznawczego po zamianie Oztaya na Exacta, to już nikt nie będzie pamiętał o mojej bezczelnej prognozie. No to i tak wyjdę na swoje. 8)
***** ***
Lukasz1986
Posty: 24
Rejestracja: 28 kwie 2017, 8:00

Re: Jaki srut dobrac.

Post autor: Lukasz1986 »

W taki razie skorzystam z rady doświadczonego kolegi i zakupie polecany srut 😃. O wrażeniach napewno napisze. Jeśli efekty zmiany srutu będą takie jakie piszesz to będzie ogromna różnica 😃. A jaka opinie macie jeśli chodzi o srut w osłonie teflonowej ? Używał ktoś dla zabawy srut wybuchajacy ? Jaki efekt daje drut z płaska główka ? A tak ogólnie dzięki wielkie za pomoc i rady :drunk:
Hatsan Striker Edge "początkujący"
Awatar użytkownika
Foresto93
Posty: 22
Rejestracja: 23 kwie 2017, 18:07
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jaki srut dobrac.

Post autor: Foresto93 »

Ja słyszałem, że śrut w osłonie teflonowej jest odradzany, tak jak inne wynalazki typu "lotki", ponieważ niszczą lufę. Ten śrut wybuchowy jest drogi, a lepszym wyjściem jest kupić sobie pudełko petard i nimi się pobawić :-) Miałem możliwość postrzelać i nie ma szału ;-)
Lepiej późno, niż wcale :king:
Awatar użytkownika
diacon-fox
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 789
Rejestracja: 23 lip 2012, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki srut dobrac.

Post autor: diacon-fox »

Lukasz1986 pisze: 28 kwie 2017, 21:19A jaka opinie macie jeśli chodzi o srut w osłonie teflonowej ? Używał ktoś dla zabawy srut wybuchajacy ? Jaki efekt daje drut z płaska główka ?
Jeżeli chcesz strzelać celnie i wykorzystać potencjał sprzętu to skup sie na Exact'cie, ewentualnie pomyśl o Crosmanie Pointed bo znam przypadki, że w karabinkach lata niemal równie celnie jak Exact a jest tańszy ;)
Odpuść sobie wynalazki typu śrut z teflonem czy wybuchający.
Pro Sport + SWFA SS 10x42
S400 + Vortex Diamonback Tactical 4-16x44
Feinwerkbau 600
Beeman P17 + "kulminator"
M4 Full Metal kaliber 6mm
ODPOWIEDZ