Obrazek

Sprężyna Oteva - zmiany

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
ODPOWIEDZ
rafik
Posty: 85
Rejestracja: 06 sty 2017, 7:17

Sprężyna Oteva - zmiany

Post autor: rafik »

Witam ,
Wczoraj / przedwczoraj spotkało mnie dziwne zjawisko w moim Hatsan80 .
Ok miesiąca temu zmieniłem mu sprężynę , prowadnicę oraz uszczelkę tłoka na zepto (zestaw alchemika) + 2 podkładki z zestawu .
Całość działała super do środy , kiedy przy strzelaniu do tarczy zwiększył się kopniak i harego (po ok 8 strzałach ,bark bolał nie miłosiernie a trafność była zerowa )
rozebrałem go , wyjmowałem stopniowo podkładki , kopniak się zmniejszał ale za to chrono pokazywało coraz wyższe prędkości :D:D:D

na 2 podkładkach było 235m/s
na 1 podkładce było już 262m/2
bez podkładek : 277m/2 (kopniak minimalny , super celność ale to już FAC :( )

prędkości podane dla śrutu exact 4.52

czyżby sprężyna zaczynała się rozciągać ?
zbynio
Posty: 49
Rejestracja: 24 kwie 2015, 19:24
Lokalizacja: Skoczów

Re: Sprężyna Oteva - zmiany

Post autor: zbynio »

Sprężyny raczej bym nie obwiniał. Prawdopodobnie smar gdzieś dostał się do komory sprężania lub na uszczelkę jeśli za obficie posmarowałeś sprężynę.
Nie miałeś dymku z lufy lub zapachu spalonego smaru?
CPM Atlanta
IZH 46
rafik
Posty: 85
Rejestracja: 06 sty 2017, 7:17

Re: Sprężyna Oteva - zmiany

Post autor: rafik »

Właśnie nie , to jest właśnie 1 co pomyślałem jak piszesz (wyjmowałem tłok i sprawdzałem uszczelkę , po czym wymyłem ją i nasmarowałem ponownie,ale efektu diesla nie ma .
zbynio
Posty: 49
Rejestracja: 24 kwie 2015, 19:24
Lokalizacja: Skoczów

Re: Sprężyna Oteva - zmiany

Post autor: zbynio »

A czym smarujesz uszczelkę? Bo ja niczym, a też mam od Alchemika.
CPM Atlanta
IZH 46
rafik
Posty: 85
Rejestracja: 06 sty 2017, 7:17

Re: Sprężyna Oteva - zmiany

Post autor: rafik »

Uszczelki wcale nie smaruję :)
rafik
Posty: 85
Rejestracja: 06 sty 2017, 7:17

Re: Sprężyna Oteva - zmiany

Post autor: rafik »

Wieczorem znalazłem chwilę aby rozebrać ponownie harnasia , zmieniłem smar na bardziej gęsty i o większej lepkości , bez podkładek chrono pokazuje 237m/s (na granicy dosłownie się zmieściłem) :D ,wcześniejszy smar do łożysk wysokoobrotowych zmieniał konsystencje (wg mnie bardziej ciekł jak przypominał kisiel) i po ponownym rozebraniu znalazłem jego część w komorze sprężania za uszczelką tłoka .

Wg mnie efekt jest zadowalający , po południu jak się pogoda poprawi po testuję w terenie
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6431
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sprężyna Oteva - zmiany

Post autor: Qbuś »

Rafik ! Nie odrobiłeś zadania domowego :? .
Do smarowania sprężyny polecany (i sprawdzony) jest smar do przegubów z dwusiarczkiem molibdenu, dostępny w marketach budowlanych i sklepach z częściami do aut. Np. http://www.opel-sklep.com/pl/p/Smar-mol ... ce-80g/975. Sam taki stosuję w TX, Prosporcie i innych.
Ps. O smarowaniu jest cały temat na forum :D .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
rafik
Posty: 85
Rejestracja: 06 sty 2017, 7:17

Re: Sprężyna Oteva - zmiany

Post autor: rafik »

Wiem czytałem , lecz u mnie w mieście to jakieś zadu.. z smarami :D:D w sklepie motoryzacyjnym jak spytałem o taki sam to on nie wiedział o co chodzi i chciał mi wcisnąć WD40 <lol> . W końcu znajomy dał mi kilka rodzai smaru .

Ale za to mam nauczkę i doświadczenie z smarami ;)

Naprawdę na początku nie spodziewałem się takiej różnicy .

Dziś po mimo że pogoda do niczego , oddałem ok 30 strzałów z powodzeniem , rozbierzność +/- 3m/s . Odrzut ? minimalny , daję radę trafić z otwartych przyrządów w puszkę po coli z 30m :)
ODPOWIEDZ