Obrazek

Montaż i Zerowanie Lunety

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Montaż i Zerowanie Lunety

Post autor: Mamutowicz »

Niektórzy młodzi użytkownicy mają problemy z poprawnym zamontowaniem i ustawieniem lunety..
Może się to komuś przyda..

Ustawienie lunety: https://www.youtube.com/watch?v=1k68KSAvnNU

Zerowanie lunety: https://www.youtube.com/watch?v=_7UfZ0BGAKA

Jak ktoś ma jakieś komentarze i sugestie co do tych filmików, to dajcie znać w temacie.. Ostatecznie może ktoś by nakręcił nasz własny - Tawerniany poradnik? :?:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Wisior
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1675
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Wisior »

Mamut, może przenieś to do działu optyki i przyklej, bo ze żłobka niedługo zniknie. Albo napisz do Tomka, żeby wrzucił linki do swojego poradnika zerowania celownika. Takich filmów w nim brakuje :)

P.S. Piotrek, jak przeczytasz tego posta, to go usuń. Nie wnosi nic do tematu ;)
I'm one of those bad things, that happen to good people
Baby Have Fun :killer2: :D
yamrt
Posty: 2028
Rejestracja: 04 paź 2011, 18:42
Lokalizacja: kalisz

Post autor: yamrt »

Niewprawiony strzelec nie wyzeruje tak lunety zlecam stolik , krzesło , worek z piaskiem lub zwykłą skarpetę wypełnioną piaskiem .
Grupa "Beaver"
marioavario123
Posty: 6
Rejestracja: 21 kwie 2016, 14:15

Post autor: marioavario123 »

Witam potrzebuje pomocy ..czyli osoby z okolic Żor (woj Śląskie) która chciała by zarobić perę groszy ..Kupiłem Hatsana 95 od razu po tuningu i do tego lunetę Delta Opitical Classic 3-9x40 Riflescope ...Przy kupnie hatsana zapomniałem kupić obejm dzięki których mogli by mi tą lunetę zamontować ...Pomoc polega na tym by ktoś z mojej miejscowości lub okolic poskładał mi to i ustawił lunetę przy czy też nauczył jak to się robi itd.. Oczywiście kwesta ceny do ustalenia ...Mogę ja osobiście podjechać z wiatrówką albo na odwrót ..
janusz22551

Post autor: janusz22551 »

marioavario123 pisze:Przy kupnie hatsana zapomniałem kupić obejm dzięki których mogli by mi tą lunetę zamontować ...
Jak rozumiem, chodzi o montaż? Spokojnie sobie z tym poradzisz :) http://www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=108 a w linku masz opisane co i jak z zerowaniem ;)
Awatar użytkownika
Chleb0
Posty: 18
Rejestracja: 25 sty 2016, 21:37
Lokalizacja: Chełmno

Post autor: Chleb0 »

Pytanko małe co do zerowania, zakupiłem kolejne paczuszki exacta, ten sam kaliber 4.52 i po pierwsze, o dziwo wchodzi ciasno portu ładowania , dużo ciaśniej niż z poprzedniej paczkiu w tym samym kalibrze. Druga sprawa.... totalnie gdzie indziej strzelam, musiałem od nowa zerować lunetę bo różnica była kolosalna, czy to normalne, że co paczkę tego samego śrutu trzeba zerować lunetę?
HW97 black ''Dębowy'' + DOC
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Nie paczkę.. ale batch..

i to też nie zawsze.. ;)

Na MŚach gostek ze Szkocji ze mną w teamie strzelał .. nie swoim śrutem.. ;)
Zapomniał zabrać z auta i strzelał trochę moim, a trochę drugiego gościa.. i wyharatał koło 50pt na qrewskim wietrze.. :hihi:
Ale fakt, że różne batche różnie latają.
batch to ten długi number na samym dole naklejki.

:)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
marioavario123
Posty: 6
Rejestracja: 21 kwie 2016, 14:15

Post autor: marioavario123 »

Jak rozumiem, chodzi o montaż? Spokojnie sobie z tym poradzisz ....Plus ustawienie lunety !!

A może jednak ktoś by stówkę chętnie przyrobił sobie w 45 minut ..max godzinę..? Montaż .oddanie kilka strzałów i finito ..:)) Żory woj.Śląskie ..jest to ponowienie pytania z posta trochę wyżej..:) Jak ktoś chętny to sms na 536315308
Awatar użytkownika
swinka
Posty: 137
Rejestracja: 08 kwie 2013, 9:55
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: swinka »

Kolego ale tu na prawdę nie ma filozofii :)

1. Kupujesz montaż - nie pamiętam jaki jest do DOCa - chyba średni Delty jest ok, ale najlepiej poszukaj na necie jakie są polecane
2. Odtłuszczasz szynę na karabinku i montażu. Ja do tego używam benzyny do zapalniczek
3. Zakładasz montaż na karabinek, jak kupisz montaż jednoczęściowy to odpada Ci, w jakiej odległości między sobą go montować
4. Dokręcasz montaż do szyny karabinku
5. Kładziesz lunetę w montażu. Ja robię tak, że kładę karabinek na stole, przyblokowuje go z dwóch stron by się nie kiwał :) Mam taką poziomniczkę z castoramy - breloczek. Kładę ją na kostce lufy i ustawiam poziom kiwając karabinkiem.
6. Na lunetę nakładasz górne obejmy montażu i dokręczasz na tyle, by móc lunetą kręcić by ustawić ją w poziomie.
7. Teraz należy ustawić lunete w pionie. Ja za pomocą poziomniczki ustawiam karabinek by leżał równo, następnie kładę poziomniczkę na górnej wierzyczce lunety. Kręce by luneta była poziomie tak samo jak karabinek. Jak już uchwycisz ten punkt dokręcasz mocniej obejmy o czym za chwilę.
8. Dokręcanie obejm. tutaj musisz uważać by nie dokręcić za mocno. Każdą srubkę po kolei dokręcasz delikatnie. Robisz to na krzyż, czyli jak obejma z montażu z góry wygląda jak kwadrat [ ], to przykręcasz delikatnie 1. lewy górny róg, 2 prawy dolny róg, 3lewy dolny róg, 4 prawy górny róg. I tak stoponiowo dokręcasz dłuszą częścią imbusa. Dokręcając patrz czy obejmy montażu z obu stron są w takich samych odległościach. Montaż nigdy nie zetknie się dół z górą :) JAk na każdej śrubce będziesz miał dokręcone dłuższą częścią imbusa, i wszysko będzie równo, wtedy dokręć każdą krótszą częścią imbusa tak maks 1/5 1/4 obrotu, nie więcej.

I tyle. O zerowaniu masz ten drugi temat

Pamiętaj, nic nie daje tyle satysfakcji co robota zrobiona samemu :)

PS. Jak cos źle napisałem poprawcie mnie :)
HW100 S 4,5mm + Vortex Diamondback 4-12x40
HW95 Lux 4,5mm
HW40
marioavario123
Posty: 6
Rejestracja: 21 kwie 2016, 14:15

Post autor: marioavario123 »

Kolego z okolic Bielska Biała , Strumień ...Bardzo proszę odezwij się na mój numer telefonu ...Nie odezwałem się dziś bo taka sierota ze mnie że tak zapisałem numer że się nie zapisał...:((( Czekałem dziś licząc że się odezwiesz a Ty pewnie uznałeś że jak sie nie odzywam to olałem sprawę ..:PP Ale tak nie jest i liczę że to odczytasz i jutro uda się to załatwić :))
Awatar użytkownika
PhobosX
Posty: 15
Rejestracja: 26 cze 2010, 9:09
Lokalizacja: KIELCE

Post autor: PhobosX »

Witam!

Mam hatsana 90 na vorteksie do tego montaż Delta Optical 25mm na obiektyw max 42 i lunetę DOC 3-9x40.

Hatsan ma swój stoperek wkręcany na 2 sróbki
jak na zdjęciu:
Obrazek

montaż DO posiada włąsny wykręcany stoper który nijak się nie mieści do widocznych na zdjęciu gwintów.

Po złożeniu wszystkiego do kupy musiałem cofnąć lunetę maksymalnie do tyłu i przekręcić stoper w karabinku tak aby trzymał się tylko na jednej, ostatniej śrubie. Nawet to nie daje mi idealnej pozycji lunety - potrzebuje cofnąć ją bardziej. W związku z tym musiałbym zdjąć stoper karabinka i zamontować na stoperze montażu - czy trzeba w takiej sytuacji rozwiercać te dziurki?
Hatsan 85 stg + alchemik + BSA Deerhunter 3-9x50 - sprzedany
Hatsan 90 vortex + dębowy + DOC 3-9x40
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Żaden stoper nie powstrzyma lupki przed cofaniem jeśli nie odtłuścisz szyny i dobrze nie dokręcisz montażu.
Największy problem z tymi kołkami stopującymi to taki, że jak go już karabinek zetnie, to końcówka wpada do środka..
Odkręć tą blaszkę z karabinka a kołkiem z montażu się nie przejmuj.
Odtłuść szynę i montaż, a potem, jak już ustawisz sobie najlepszą odległość od oka - dobrze dokręć, uważając jednak żeby nie zerwać gwintów.
Na szczęście DOC jest lekki i nie powinien wędrować po karabinku nawet na 3śrubkowym montażu..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
nevarion
Posty: 4
Rejestracja: 07 paź 2016, 17:12

Re: Montaż i Zerowanie Lunety

Post autor: nevarion »

Podpinam się pod temat, bo z tymi filmikami głupieje. Jedni na filmikach kręcą w jedną stronę, drudzy w drugą... czy jeśli wiatrówka bije mi za wysoko i na lewo od punktu celowania (środek tarczy) to powinienem górną wieżę kręcić zgodnie z ruchem zegara (w prawo) a boczną przeciwnie do ruchu zegara ( w lewo) ?

Obrazek
h90 + NSGC 4x32 + Alchemik
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Montaż i Zerowanie Lunety

Post autor: Qbuś »

Tak proszę pana, tak jak napisałeś tak powinieneś kręcić. Strzałki na pokrętłach informują o przesuwaniu punktu trafiania, a nie siatki, chociaż spotkałem lupki, które miały odwrotne oznaczenia, ale zasada była ta sama.
Ps. Luneta jest źle zamontowana, odległość obejm montażu powinna być jednakowa z przodu i z tyłu pokręteł, wtedy siły działające na lunetę rozkładają się równiej.
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
janusz22551

Re: Montaż i Zerowanie Lunety

Post autor: janusz22551 »

nevarion, viewtopic.php?f=2&t=108 W pierwszym poście masz rysunek, który Ci wszystko wyjaśni.
ODPOWIEDZ