Obrazek

Montaż i Zerowanie Lunety

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
stawiniakPOL
Posty: 24
Rejestracja: 17 wrz 2020, 18:12

Re: Montaż i Zerowanie Lunety

Post autor: stawiniakPOL »

Z mojego doświadczenia totalnego nowicjusza- zerowanie lunety należy zacząć od określenia średniego punktu trafienia.

Żeby ustalić średni punkt trafienia - należy przestrzelać wiatrówkę na przyrządach otwartych na odległości do 5m najlepiej z pozycji klęczącej (no chyba że ma się statyw do przestrzeliwania karabinka, laser lub żyłkę i poziomicę to będzie idealnie). ŚPT wyznaczamy zgodnie z instrukcją -> https://www.youtube.com/watch?v=reN2YPs7LtM

Dlaczego należy wyznaczyć średni punkt ?? To jest uśredniona wartość oddanego pojedynczego strzału wyznaczona z 4rech - czyli ŚPT pomaga nam pominąć nasze fizyczne niedoskonałości w pewnym sensie. Jeśli mamy statyw, oś lufy w osi "10" to z wiadomych przyczyn nie musimy ustalać Średniego punktu trafienia :)

Gdy ustawimy już otwarte ,a otwarte ustawiamy żeby sprawdzić czy wiatrówka w ogóle jest prosta - dlatego taki krótki dystans należy założyć do 5m, wskazane jest "wstrzelanie się" na dystansie około 10m (oczywiście szczerbinkę trzeba będzie "podnieść" bo śrut będzie "leciał w dół"), Gdy to się opanuje wtedy można będzie przejść do regulacji lunety.

Lunetę regulowałem w podobny sposób. Tylko zaczynałem od odległości 10m i najmniejszego powiększenia (w zależności od rodzaju lunety odległość minimalną należy określić samemu). I zasada jest taka sama - ustawiamy w punkcie "10" i strzelamy. Jeśli z "ręki" to określamy ŚPT, mierzymy ile strzela wyżej/niżej od "10" i na podstawie tabeli z instrukcji lunety (bo są różne standardy regulacji) przeliczamy ile klików należy wykonać aby "obniżyć/podwyższyć" linię celu. I analogicznie "lewo/prawo".

Przy "zerowaniu" przyrządów celowniczych (a zwłaszcza lunet) należy wziąć pod uwagę także jedną rzecz - odległość osi celowania od osi lufy. W przypadku zerowania lunety na krótkim dystansie - której oś celowania jest często około 30mm nad osią lufy, nie zdziwcie się że później na dystansie większym - 15 - 20m będzie śrut wchodził sporo wyżej niż "10". :) Wtedy trzeba zrobić poprawkę, anlogicznie - mierzymy ile mm wyżej wchodzi śrut, odległość, tabela z instrukcji i kręcimy wieżyczką.

W przypadku "zerowania" przyrządów na większych odległościach - sens jest tylko w przypadku gdy będziemy to robić w hali. Gdyż "w polu" śrut będzie chodził na wietrze lewo/prawo (w zależności od wiatru). Jedyne co uda się ustawić to oś pionową pod opad danego śrutu w danej wiatrówce.

Wedle tego przepisu ustawiam swoje przyrządy celownicze na strzelaniu i zajmuje to chwilę.

A z czasem jeśli pozna się wymiary tarczy (odległości między liniami) i widzi się gdzie padła śrucina w tarczę, oraz co najważniejsze zna się odległość do tarczy, i tabelę regulacji swojej lunety, to "wiadomo będzie jaką korektę należy nanieść" (ile klików pokręcić i w która stronę) by "weszło tam gdzie ma wejść" :)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Montaż i Zerowanie Lunety

Post autor: Mamutowicz »

Miałem coś napisać merytorycznego, ale najpierw chcę się upewnić:
TY TO NA SERIO?
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
j23
Posty: 36
Rejestracja: 11 maja 2020, 18:00

Re: Montaż i Zerowanie Lunety

Post autor: j23 »

:zdziwko: :hm: :lol:
stawiniakPOL
Posty: 24
Rejestracja: 17 wrz 2020, 18:12

Re: Montaż i Zerowanie Lunety

Post autor: stawiniakPOL »

Mamutowicz pisze: 04 paź 2020, 0:38 Miałem coś napisać merytorycznego, ale najpierw chcę się upewnić:
TY TO NA SERIO?
Nie tak sobie napisałem, żebyś miał lepszy dzień ;)

Nie musisz dziękować :D
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Montaż i Zerowanie Lunety

Post autor: Mamutowicz »

Pytałem, bo większego steku bzdur nie słyszałem od czasu gdy ostatni raz oglądałem Wiadomości TVP.
To chyba jakaś prowokacja jest a ja znów się daję nabrać coś czuję...
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
stawiniakPOL
Posty: 24
Rejestracja: 17 wrz 2020, 18:12

Re: Montaż i Zerowanie Lunety

Post autor: stawiniakPOL »

Zacytuję pewny wpis z innego wątku ;)

"Za dużo kombinujesz" :D

Skoro to co opisałem, a mi pomogło (a ustawiłem tak SAM wiatrówkę, bez uprzedniego czytania złotych rad z internetu, tylko bazowałem na własnej wiedzy z piątej klasy podstawówki - a to jest stara wiedza sprzed 20 lat), jest dla Ciebie bzdurą - pośmiej się "and have a good day" :) Tak po prostu .... nie dopisuj sobie teorii spiskowych.

A jeśli czegoś nie rozumiesz po prostu zapytaj dlaczego zrobiłem tak jak zrobiłem to przedstawię swój punkt widzenia. Może czegoś się nauczysz, może coś sobie przypomnisz gdy sam zaczynałeś przygodę z wiatrówkami i nie wychodziło i ktoś musiał Tobie ustawić Twoją PIERWSZĄ wiatrówkę za Ciebie, żebyś w ogóle strzelał w kierunku celu ....
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Montaż i Zerowanie Lunety

Post autor: Mamutowicz »

ooookeeej.... :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
stawiniakPOL
Posty: 24
Rejestracja: 17 wrz 2020, 18:12

Re: Montaż i Zerowanie Lunety

Post autor: stawiniakPOL »

Cieszę się, że doszliśmy do porozumienia ;)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Montaż i Zerowanie Lunety

Post autor: Mamutowicz »

:zdziwko: Doszliście? :zdziwko:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
stawiniakPOL
Posty: 24
Rejestracja: 17 wrz 2020, 18:12

Re: Montaż i Zerowanie Lunety

Post autor: stawiniakPOL »

Pijany byłeś, możesz nie pamiętać - ale podaj maila prześlę zdjęcia, chlebek smakował z tego co mówiłeś :D

Kończę tą żenującą polemikę z Tobą, w trosce o oczy reszty społeczności, no i boję się, że do końca ściągniesz mnie do swojego poziomu .... bo wtedy pokonasz mnie doświadczeniem :D

Trzymaj się ciepło i proszę , zamiast drzeć na siłę łacha jak 15 latek szukający atencji, podejdź po ludzku do tematu ;) <- to tak na przyszłość.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Montaż i Zerowanie Lunety

Post autor: Mamutowicz »

Taaaaa.....
Może masz rację.. :hm:
A może nie :D
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Montaż i Zerowanie Lunety

Post autor: masa »

Mamut i inni koledzy z minimum nastoletnim stażem wiatrówkowym, nie ważne są Wasze wiadra śrutu i tysiące godzin z okiem przy lupie i palcem na spuście!!!! Nie ważne są Wasze wyniki z zawodów!!!! Oto idzie nowe - patrzajcie się, uczcie, czytajcie, nie polemizujcie i wdrażajcie w życie. Może Wam się od tego bardziej wyniki poprawią :up: :up: :up:
Całe szczęście, że mnie to nie dotyczy, bo strzelam słabo..... 8)
TX200 HC + Element Helix
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Montaż i Zerowanie Lunety

Post autor: andrzej__ »

... Eee no masa, a może gdybyś wziął sobie do serca owe prawidla, to zacząłbyś strzelać lepiej.
A tak na poważnie to koleś się naogladal i naczytał a nadmiar informacji złożył do kupy lecz użył nie tego kleju.
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Montaż i Zerowanie Lunety

Post autor: andrzej__ »

stawiniakPOL napisałeś do Mamutowicza ze pewnie jego pierwszą wiatrówkę musiał mu ktoś ustawić żeby..... itd duperele
Wiatrówki się nie ustawia, można ją położyć lub trzymać w łapkach. Ustawiamy przyrządy celownicze!!!!!!... otwarte lub lunetę jeśli ktoś posiada.
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
Awatar użytkownika
Zagorek
Posty: 583
Rejestracja: 22 gru 2016, 20:15
Lokalizacja: Lublin

Re: Montaż i Zerowanie Lunety

Post autor: Zagorek »

Bardzo ciekawy wątek. Niedługo będę zmieniał montaż i te informacje zapewne pozwolą mi nie zmarnować wielu dni na ponowne ustawienie optyki.
A Ty Mamutku wziąłbyś w końcu posłuchał rad dobrych ludzi i skorzystał z nich a Twoje życie stałoby się łatwiejsze. No może nie łatwiejsze ale na pewno ciekawsze. Poustawiasz po swojemu, strzelasz po swojemu i ftrafiasz - co za nuda. Spróbuj robić tak jak wielu podpowiada z dobroci serca i wówczas ftraf - dopiero będziesz zdziwiony jak figurka padnie.
Walther LGU + Vortex diamondback HP= profesorski zestaw (strzelec uczeń)
ODPOWIEDZ