Obrazek

HW90U (Ultra)

Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

HW90U (Ultra)

Post autor: debowy »

Trzy lata temu kupiłem HW90. Przesiadając się ze sprężyny zwykłej i nie mogąc w nic trafić na początku zacząłem się zastanawiać nad fenomenem tego karabinu. Nie był zepsuty - był cholernie celny, ale ja nie umiałem go opanować. Dopiero po około 3 tygodniach strzały padały tam gdzie chciałem.

HW90 jest robione pod FACa, przystosowane do energii 20-25J( a nawet 28J) ze swoją dużą komorą sprężana (skok tłoka 86 mm!), ciężkim tłokiem (372g) i dobijakiem tłoka (w wersji K 93g, w zwykłej 51g). To wszystko razem tworzy ciężar 465g poruszających się na dużej odległości, kilka razy szybciej niż to ma miejsce w klasycznych sprężynowcach. Kopie, a jak. Wprawdzie nie ma drgań bocznych, a odrzut krótki, ale duży.

Wtedy w mojej głowie pojawił się pomysł, aby ten odrzut zmniejszyć. Aby to osiągnąć wpadłem na pomysł zmniejszenia ciśnienia roboczego gas-ramu.

ODCHUDZANIE:

Na tapetę wrzuciłem dobijak. Na logikę trzeba zmniejszyć jego wagę.

Fabryczne dobijaki:
Obrazek Obrazek

Wyjąłem dobijak. Efekt- szarpanie i nieprzewidywalne ruchy wiatrówki przy strzale. Wniosek- dobijak jest potrzebny.

Wytoczyłem dobijak z ertalitu na podstawie dobijaka ze zwykłej wersji:
Obrazek

Waga 7 g. Efekt- dalej szarpanie i nieprzewidywalne ruchy. Wniosek- dobijak jest za lekki.

Wytoczyłem dobijak z ertalitu na podstawie dobijaka z wersji K:
Obrazek

Waga 14 g. Efekt - strzał już przyjemniejszy. O to to to. Ale entuzjazm nie trwał długo, bo wiatrówka zaczęła mieć odchyłki prędkości. Wniosek - prawdopodobnie dobijak z tworzywa, nawet z ertalitu jest za miękki.

Dalej było odchudzanie dobijaka 51g ze zwykłej wersji. Waga około 45 g. Efekt - jednak jeszcze nie to. Kop inny ale jeszcze za duży. Trzeba czegoś lżejszego.

A może by zaprojektować go od nowa? Ale jak? Dobijak z wersji K porusza się ciężko w tłoku. Ale to zrozumiałe, bo przy swojej masie i tak się nie zaklinuje. Przy mniejszej wadze więc powinien poruszać się lżej. Postanowiłem zrobić go z duralu na podstawie dobijaka 51 g, ale z głębszymi rowkami na oringi. Niestety zagubił się w przepaściach Cekausu więc nie mam zdjęcia. Efekt był zadowalający, waga wynosiła jeśli dobrze pamiętam około 17g. Jednak po kilku paczkach śrutu zaczęły znów pojawiać się odskoki prędkości nawet 12 m/s. Klinował się na oringach.

Nemo cogitare! - zakrzyknąłem i zacząłem dłubać dalej.

Postanowiłem zamiast dalej pogłębiać rowki, przy niepowodzeniu założenia mniejszych oringów, dać im trochę więcej miejsca na "ściśnięcie się". Poszerzyłem rowki. Przy okazji kształt dobijaka trochę się zmienił. Jest on dłuższy niż ten 51g, ma też grubszą ściankę. Waży 19 g.
Obrazek

Przyszedł czas na testy (kolejne). Po kilku paczkach śrutu stwierdziłem, że się udało. Kop zdecydowanie mniejszy, cylk strzału przyjemniejszy. Brak odskoków prędkości, a stabilność na poziomie 1,2 m/s.

GUMOTECHNIKA:

Skoro miałem już opracowany dobijak, zacząłem zastanawiać się co dalej. Na tapetę wziąłem uszczelkę tłoka. Fabryczna ma długaśną wargę, która w FACu znakomicie uszczelnia, ale w limicie generuje tylko niepotrzebne opory pracy systemu. Na forum znalazłem pomysł aby tą wargę po prostu uciąć. Jak pomyślał tak zrobił i warga stała się krótsza o 1,5 mm. Efektem było obniżenie ciśnienia roboczego gas-ramu do 15 bar przy 16J.

Stwierdziłem, że to wystarczy. W międzyczasie kilkukrotnie stałem na pudle, a nawet 52/60 pkt na zimowych tawerniakach.

Da się celnie strzelać z 90tki.

LUBRYKACJA, CZYLI NA CZYM SIĘ ŚLIZGAĆ:

Jako, że nigdy nie uznałem prac za zakończone zacząłem eksperymenty ze smarami wnętrza systemu. Wcześniej smarowałem Molycote 55. Był dobry, a nawet bardzo, ale ja lubię grzebać. Nasmarowałem olejem do sprężarek. Efekt zadowalający, ale do czasu aż się nie wytarł/spłynął w jedno miejsce. Ostatnio z ciekawości użyłem smaru do oringów tetra gun. Rewelka. Przy tym smarze zostałem.

CZY TO KONIEC?

Prawdziwy przełom nastąpił, kiedy zacząłem zastanawiać się nad uszczelką Zepto. Zaprojektowałem uszczelkę od nowa i zawiozłem schemat celem wykonania. Niestety, było to niemożliwe, z powodu kształtu mocowania na tłoku. Napisałem do Senia czy nie wie gdzie mogę takową dostać. Odpisał, że uszczelki Zepto w HW nie spisują się dobrze. byłem zawsze krnąbrnym dzieckiem, więc nie posłuchałem i postanowiłem sprawdzić. Jednak nie montowałem Zepto, a uszczelkę "z nasa", jak to mówimy. Dogadałem się z Amerykanskim "szpecem" od tuningu i przysłał nam takie oto uszczelki:
Obrazek

Uszczelka z materiału pośredniego między Zepto a gumą pod względem twardości. Posiada krótszą wargę a z cylindrem styka się jedynie "pierścieniem prowadzącym" z tyłu uszczelki i końcówką wargi. Także o oporach można zapomnieć.

Zamontowałem i nagle 90tka zaczęła przechodzić "test śruta". Strzał miększy i przyjemniaśny. Ćiśnienie robocze wzrosło (!) do 17 bar, aby uzyskać 240 m/s. Nie przeniosło się to jednak na zwiększenie kopa, a wręcz przeciwnie. Przy wyższym ciśnieniu na tej uszczelce, przyspieszamy ruch tłoka, skracamy cykl strzału, co moim zdaniem przekłada się na efektywniejszą pracę dobijaka.

I tak sobie spokojnie strzelałem, kiedy na MP w Skierniewicach posiadacz Ultra super tuningowanego TX200 nie zapytał czy może spróbować strzelić z 90tki, a gdy strzelił stanął jak wryty. Gdy zapytałem o co chodzi wybąkał tylko: "K.wa, to kopie mniej niż mój TX". Drugi posiadacz TXa na Siekierkach stwierdził: "A gdzie jest źródło masterkopa?"

Prace uznałem za zakończone. Mam teraz karabin stabilniejszy energetycznie niż TX, który kopie mniej od niego. Do tej pory zrobiłem 3 takie 90tki. Nastała era Gas-Ramu! :hihi:

I na koniec test śruta i prędkości po rozgrzaniu karabinka:
http://www.youtube.com/watch?v=R9Oa_tdHRzM
240,1
240,7
240,4
240,2
240,4
240,6
239,8
240,4
239,3
240,3
Awatar użytkownika
Piterson Power
Posty: 70
Rejestracja: 10 lip 2009, 21:44
Lokalizacja: Płock

Post autor: Piterson Power »

Dębowy...genialna praca ,...nic dodać nic ując normalnie profesura... ;) gratulacje :cwaniak:

[ Dodano: Sro 29 Cze, 2011 21:42 ]
...90 -tki tylko należą do ciebie...
Hw 97k New Hogan + Leapers UTG 3-12x40 AO R/G
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

Maciek - gratki. Dopiąłeś swego. I w sprzęcie i na zawodach. ;)
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Red
Posty: 1126
Rejestracja: 25 mar 2010, 13:13
Lokalizacja: Zamość/Leicester

Post autor: Red »

Brawo 8)
Szczery jestem, uprzejmy bywam
Μολων λαβε
Awatar użytkownika
Woytek
Posty: 646
Rejestracja: 15 maja 2010, 19:12
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Woytek »

Nie ma to jak przecierać szlaki. Zostanie dla potomnych :).
AA Pro Sport BKL DOT
HW 97k
Crosman 3576
Hatsan 90 custom
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

gratki, masz talent nie tylko do majsterkowania ale i pisania ;) Karabinek na prawdę bardzo stabilny.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Karabinek miodzio , jeżeli kiedykolwiek miałbym się przesiąść na "sprężynę" to tylko na taką. Jednak system systemem dopracowany i wszystko cacy , ale te dobre wyniki i miodne strzelanie to nie tylko wynik systemu , osada swoje także zrobiła. W fabrycznej osadzie nie byłby tak urzekający i tak składny , przynajmniej dla mnie.
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Nowe drewno przy większości Hw to konieczność, a jak mi ktoś napisze, że dobrze leży to polecam spędzić dwa tygodnie z osadą regulowaną choćby w LGM-2.
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
KAT
Posty: 1147
Rejestracja: 03 maja 2008, 17:23

Post autor: KAT »

Maciek ma i inne talenta... . :hihi:
Potrafi również dobrze pokucharzyć. :jem:

Drewienko w HW 90 faktycznie takie sobie przyciężkawe i niekomfortowe. Pewnie to będzie następny, ciekawy temat modernizacji.
Pozdrawiam. Krzysztof
Awatar użytkownika
pershi
Posty: 324
Rejestracja: 13 lip 2009, 11:19
Lokalizacja: a stąd

Post autor: pershi »

Panie i Panowie, wstyd się przyznać, ale :placze: dzisiaj.
Ze szczęścia, jak zobaczyłem że HW90 po powrocie z Cekausa, zalicza test śruta. No przecudowny widok.
Niestety karabinek nie jest mój, ale mam nadzieje że często uda mi się z niego postrzelać.
Przemierzyłem go również na chrono. Oto wyniki:

1 244,8
2 244,4
3 248,1
4 247,1
5 246,2
6 245,7
7 249
8 245,7
9 245,7
10 244,4
11 245,7
12 244,4
13 244,4
14 243,4
15 244,4
16 243,9
17 245,7
18 245,7
19 243,4
20 244,8
21 245,3
22 243
23 244,8

Vmin: 243
Vmax: 249
Vmax - V min 6
Vsr 245,2
śrut Exact 4,50 ważony chińską wagą, zakres 0,546-0,550
Chrono Radecek.
Moim zdaniem, jak elementy dopasują się do siebie, to będą strzały z odchyłką 1,5 m/s :D
(strzały od 11 do 23: Vmax 245,7 Vmin 243)
Jestem bardzo zadowolony z efektów pracy Naszego Kolegi.
Polecam przemianę HW90 na HW90 Ultra :spoko:
DE + UK + PL(JP)
KAT
Posty: 1147
Rejestracja: 03 maja 2008, 17:23

Post autor: KAT »

To już jak w PCP i tylko pogratulować Majstrowi za dobra robotę! :zdziwko:
Awatar użytkownika
radzioo
Posty: 56
Rejestracja: 07 wrz 2011, 8:45
Lokalizacja: Wawa

Post autor: radzioo »

Wielkie brawa :) Zazdroszczę wiedzy, zapału i umiejętności. Ja kiedyś próbowałem podrasować swoją chinkę to rozpadła mi się w rękach ;D Więcej próbował nie będę bo albo sobie albo komuś zrobię krzywdę.
"Hawusto" und klein DOT ;D
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

pershi pisze: Moim zdaniem, jak elementy dopasują się do siebie, to będą strzały z odchyłką 1,5 m/s :D
(strzały od 11 do 23: Vmax 245,7 Vmin 243)
Jestem bardzo zadowolony z efektów pracy Naszego Kolegi.
Polecam przemianę HW90 na HW90 Ultra :spoko:
Niedawno miałem okazję mierzyć 90tkę sprzed pół roku. Odchyłka była poniżej 1 m/s. :hihi: Musi wypluć co najmniej 2 paczki, żeby przeszczep się przyjął :lol:

PS: Pracuję teraz nad AA TX i ProSport Ultra ;) Pierwsze próby podzespołów są :
blind1 pisze:Byłem dwa dni temu w Cekausie, Maciek wymienił mi uszczelkę w Prosporcie na tą "NASA".
Kultura pracy BAJKA, po paczce śrutu jak się wszystko ułoży zrobię dokładniejsze pomiary, na razie chrono pokazuje +- 1m/s, normalnie jak w PECEPIE :mrgreen:
Testy skupienia może zrobię w niedzielę, wczoraj trochę wiało ale i tak na 28m (tam mam zero) 10 strzałów można zakryć dwuzłotówką. ;)
Prosport fabryczny z metalową prowadnicą (jeszcze)
Awatar użytkownika
pershi
Posty: 324
Rejestracja: 13 lip 2009, 11:19
Lokalizacja: a stąd

Post autor: pershi »

Czy Kolega dębowy może podać wymiary oringów jakie używa się w HW90(uszczelnienie tłoka i stosowanego na śrubce za zaworem)?
DE + UK + PL(JP)
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

18x3 na dobijak, 23,5x2,5 w tłoku
ODPOWIEDZ