Obrazek

BE czy BL, którą wybrać?

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 226
Rejestracja: 22 sie 2010, 5:24

BE czy BL, którą wybrać?

Post autor: maksik »

Od jakiegoś czasu szukam jakiejś nieco lepszej lunetki niż Leapers itp. Lunetka ma służyć do strzelania rekreacyjnego, czasem tarcza czasem figurki, bez specjalnych zapędów turniejowych. Co nieco poczytałem na forach i wyłuskałem dwa modele, które by mnie interesowały. Bushnell Elite 3200 10x40 i Legend 4-12x40. Oba w podobnej cenie, ok 200 USD. Bardziej odpowiada mi stałe powiększenie, ale i te 12x może i też by się czasem przydało. Pytanie tylko czy na maks powiększeniu ten Legend zachowuje dobrej jakości obraz? Druga rzecz, to oczywiście wytrzymałość. Pożyją te lupki na nieco ujarzmionym Hatsanie 60S? Możliwe, że będzie inny karabinek ale póki co, jest to co jest. Ewentualnie może koledzy doradzili by jakiś inny celownik w zbliżonej cenie? Zaznaczam, że w grę wchodzi zakup w US, ebay itp. Z góry wielkie dzięki. Pzdr
Five shots one hole
kaper666
Posty: 19
Rejestracja: 12 sie 2010, 18:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: kaper666 »

A zastanawiałeś się nad Weaverem V16 4-16x42.
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 226
Rejestracja: 22 sie 2010, 5:24

Post autor: maksik »

Ale to już chyba pod 300USD podchodzi? Trochę przekracza budżet ;(
Five shots one hole
Awatar użytkownika
pawel 2171
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 851
Rejestracja: 31 lip 2006, 9:43
Lokalizacja: Otwock

Post autor: pawel 2171 »

Zobacz małego DOTa całkiem niezłe szkiełko ;)
Walther + MTC
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 226
Rejestracja: 22 sie 2010, 5:24

Post autor: maksik »

DOT-y by mi też odpowiadały, ale nie znalazłem żadnego w US.
Five shots one hole
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Jeśli do rekreacji, to raczej ten Legend. Mimo że to starsza konstrukcja od BE 3200 i szkła są ciut słabsze, to ma AO, które jest znacznie wygodniejsze w rekreacji i dodatkowo zmienne powiększenie.
Zarówno seria Legend jaki Elite to bardzo wytrzymałe celowniki i sprawdzone w sprężynowym "boju". Nie powinieneś mieć z nimi kłopotu.

W cenie ok 200$ mogę polecić to:
http://swfa.com/Burris-45-14x32-Timberl ... 11004.aspx
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 226
Rejestracja: 22 sie 2010, 5:24

Post autor: maksik »

Dzięki Wierzbin. Powiedziałbyś coś wiecej nt. tego Burriska? Bo dla mnie to tylko fajna, nieduża lunetka z przyzwoitym zoomem. Bądź co bądź ciekawa propozycja.
Five shots one hole
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

BTimberline to lekki i kompaktowy celowniki, z małym 32mm obiektywem, dzięki temu dający bardzo obszerną głębię ostrości. To jeden z celowników, w którym błąd paralaksy zalicza się do znikomych, nawet na celach sporo oddalonych od zogniskowanego obiektywu.
Z siatką ballistic plex jest po prostu super.
Bardzo wytrzymała konstrukcja, jak znakomita większość Burrisów, także nada się na sprężynę.
Przez wielu strzelających HFT, to jest celownik z wyboru właśnie przez maleńki błąd paralaksy, dobre szkła i dużą głębię ostrości.

Jest jednak łyżka dziegciu w beczce miodu.
Przez niewielką średnicę obiektywu celownik jest dość ciemny, ale to nie jest duży problem, bo z wiatrówek strzelamy głównie w dzień. Może to jednak przeszkadzać tym, którzy strzelają HFT, bo tam niektóre cele poustawiane są celowo w miejscach słabego oświetlenia, a wtedy gubi kontrast.
Nie wszystkim też pasuje odległość oka od okularu, która jest bardzo duża względem innych celowników. Ma to ścisły związek z małym błędem paralaksy, także coś za coś.
Gdybyś miał okazję przez niego popatrzeć, to zwróć uwagę gdzie jest montowany celownik, bo nie na każdy karabin/wygodę strzelca będzie w sam raz. Pisząc w skrócie - luneta musi być w sporym odstępie od oka, żeby dobrze można było przez nią patrzeć, co przekłada się najczęściej na przesunięcie celownika w przód, a nie każdy karabin w tym miejscu ma szynę montażową. Nie robi to różnicy w wyważeniu karabinu, bo BTimber jest lekki, a sam obiektyw nie przesuwa ciężaru na przód karabinu.

Szkła z dobrymi powłokami dającymi na prawdę dobrą rozdzielczość i niezły kontrast. W porównaniu do Leapersa, powiem bez ogródek - to przepaść. Pole widzenia raczej mizerne, ale to nie jest wyznacznik jakości - można się do tego przyzwyczaić.

Polecić mogę z czystym sumieniem, ale po uprzednim przymierzeniu się do niego. Większość się nim zachwyca (w szczególności patrząc na cenę), ale są wyjątki, którzy mówią absolutnie nie.

Pozdrawiam i udanych zakupów :)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 226
Rejestracja: 22 sie 2010, 5:24

Post autor: maksik »

Dzięki za to wyjaśnienie. BL kosztuje 160USD, ten Burris 219. Różnica dość spora, chyba jednak zdecuduję się na Legenda. Mam nadzieję, że niewiele stracę w stosunku do Burrisa, a i wiele zyskam względem Leapers'a ;)

I jeszcze tylko pytanko, czy nie trzeba będzie się bawić w przefokusowanie tego Legenda? Od ilu ostrzy, bo nie znalazłem.
Five shots one hole
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

Kup używkę Legend 5-15x40. Starczy dla Twoich wnuków.... :lol:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Wierzbin pisze:Przez niewielką średnicę obiektywu celownik jest dość ciemny, ale to nie jest duży problem, bo z wiatrówek strzelamy głównie w dzień. Może to jednak przeszkadzać tym, którzy strzelają HFT, bo tam niektóre cele poustawiane są celowo w miejscach słabego oświetlenia, a wtedy gubi kontrast.
Uwierz Marku, że mocno nadrabia właśnie głębią ostrości - sam się o tym przekonałem, na celu, którego inni nie widzieli :)

Ostatnio sporo czasu strawiłem na (tylko i wyłącznie) porównywaniu obrazu (pochmurny, deszczowy dzień) - między moim burkiem, kolegi dużym DOT i nikonem monarch 6x40.
Z całą stanowczością napiszę, że o ile burris i DOT to szkła bardzo do siebie podobne - tak pod względem ceny, jak i jakości obrazu - na x6 różnic nie zauważyłem żadnych.
O tyle obraz z nikona był gdzieś tak o 2 przepaści lepszy.
Pytanie jak toto wytrzymuje na sprężynach?? Cena może i niezbyt konkurencyjna do DOT czy burrisa, ale jakość optyki jest wyśmienita.


Pozdrawiam
Adam
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Jeśli to Nikon Monarch, a jeszcze z serii UCC (Ultra Clear Coats), to obraz będzie żyleta. Transmisja światła w Nikonach stałoogniskowych dochodzi nawet do 97%! Stąd też pogląd, że Nikon w słoneczny dzień "pali" oczy ;)
Za to w pochmurny i o zmierzchu pokazuje co potrafi :)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 226
Rejestracja: 22 sie 2010, 5:24

Post autor: maksik »

Troche odświeżę temat. Otóż nadal nie dokonałem zakupu żadnej z lunet, o których tu była mowa. Natomiast chciałbym zapytać o inną lupkę: Weaver 4-12x44 z serii 40/44. Czy ktoś może się z nim zetknął? Wytrzyma na Hatsanie?

Taki dokładnie: http://www.opticsplanet.net/weaver-40-4 ... scope.html
Five shots one hole
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Jakośc OK można przyrównać do buszneli serii trophy.
Obiektyw to dość duża cebula , trochę za duża jak na szkło 44.
Krzyż ballistic x gruby jak dla mnie za gruby , w opini Yaro to dobra siatka i ta grubość to zaleta.
Po porównaniu Weavera 4-12x44 40/44 Ballistic X do BT XLT 4-12x40 DOA600 osobiście wolę i wybrałbym ten ostatni.
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 1234
Rejestracja: 09 lis 2007, 21:46
Lokalizacja: Kostry/Lubelskie

Post autor: eclip2 »

W następnym tygodniu kupuję BT 3-9x40 DOA600, więc podzielę się na forum spostrzeżeniami co do tego celownika i może porównam go z moim padniętym BL.
B2->H55->HW97k->FN19->HW90->AT44
BT3-9x40->BL3-9x40->BT3-9x40 DOA600->BT6-18x40
Łucznik wz.70 + Browning Buck Mark URX
ODPOWIEDZ