Obrazek

HW 77K czy HW77 MATCH czy HW97K

Awatar użytkownika
janekk4501
Posty: 251
Rejestracja: 04 cze 2010, 21:24
Lokalizacja: Straszęcin

HW 77K czy HW77 MATCH czy HW97K

Post autor: janekk4501 »

Witam, wiem że dużo na forum jest o tych karabinkach ale jestem w rozterce który kupic. lubię strzelac bez lunety ale w przyszłości napewno będzie lunetka, wizualnie najbardziej mi sie podoba HW97K ale brak otwartych i to mnie zniechęca i co tu zrobic ?? Który kupic ? A przy okazji to HW mają pierścienie ślizgowe na tłokach ? Może ktoś z forumowiczów by się wypowiedział na temat mojego dylematu, najlepiej kto ma HW77
TX HC BY HOGAN -DOT 4-16x42 na OP25C
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

:)
Mam 77'kę - ma naprawdę fajne otwarte i kolba jest super do tych przyrządów - nieco gorzej z optyką (niska baka).
77 i 97 to w zasadzie ten sam system - różnią się tylko długością lufy.

Skoro chcesz pykać z otwartych - to może HW77k (lufa 41cm - wystarczająco długa).

Ja mój egzemplarz dość znacznie zmieniłem/poprawiłem - i jestem mega zadowolony.
Ciekawi mnie jak pracowałby HW97 z takimi modyfikacjami (mój karabinek ma nieco mniejszą komorę sprężania!!!) - może jeszcze kiedyś sprawdzę.

Co zaś tyczy się Twojego wyboru??
Chcesz otwarte to HW77k, jak niekoniecznie to HW97 - mnie się bardziej podoba.
Pracować będą wręcz identycznie i z identyczną energią.


Pozdrawiam
Adam

PS. Żadnych pierścieni w tych systemach fabrycznie na tłokach ani cylindrach nie ma!!!
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
janekk4501
Posty: 251
Rejestracja: 04 cze 2010, 21:24
Lokalizacja: Straszęcin

Post autor: janekk4501 »

Żeby tak 97 miały otwarte to by było idealnie, jak dla mnie przynajmniej i dzięki za zainteresowanie się tematem
TX HC BY HOGAN -DOT 4-16x42 na OP25C
Awatar użytkownika
patryk1981
Posty: 533
Rejestracja: 18 lip 2010, 16:02
Lokalizacja: DĄBROWA GÓRNICZA

Post autor: patryk1981 »

Janek na Beżowym masz 97k za 800 zł i na lupkę może Ci zostanie ,no ale to zależy ile masz złociszy :lol:

http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=71787
HW 97k & BUSHNELL 6-24-40 -- HOGAN ulepszył
AA -S400 MPR-FT --- VORTEX- 6-18-44
Awatar użytkownika
janekk4501
Posty: 251
Rejestracja: 04 cze 2010, 21:24
Lokalizacja: Straszęcin

Post autor: janekk4501 »

raczej tylko nowy no i hogan, tylko który ???? no a ty patryk nie wachałeś się które HW ?
TX HC BY HOGAN -DOT 4-16x42 na OP25C
Awatar użytkownika
patryk1981
Posty: 533
Rejestracja: 18 lip 2010, 16:02
Lokalizacja: DĄBROWA GÓRNICZA

Post autor: patryk1981 »

ja się nie wahałem ,no może raz ale jak pojechałem do kolby i pomacałem to takie iskierki w oczach mi się zapaliły a potem już za ciosem i do oporu ,jest tu na forum napisane jak to było zemną .Moje HW nikt nie poprawiał bo ja chciałem tak jak Ty nowe i sam wszystkiego dokonać i tak też zrobiłem .Kup 97k i gwarantuje Ci że ją pokochasz :D


a dlaczego hw 97 :

1) bo tak radzili koledzy z forum ( były głosy na tx i pro sporta ) Dziękuje Wam.
2) bo celna jak diabli
3) bo ładna jak diabli
4) składna i poręczna
5) bo waga odpowiednia
6) i tak do rana mogę :lol:

a dodam jeszcze to mam nadzieję że mnie Tomek nie odstrzeli ale przyznaje że to najlepszy filmik o 97 jaki obejrzałem 8)

http://www.youtube.com/watch?v=vd2339RWsaQ

http://www.youtube.com/watch?v=Rcdqxn3H ... playnext=1

Piękno samo w sobie :D
HW 97k & BUSHNELL 6-24-40 -- HOGAN ulepszył
AA -S400 MPR-FT --- VORTEX- 6-18-44
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 1234
Rejestracja: 09 lis 2007, 21:46
Lokalizacja: Kostry/Lubelskie

Post autor: eclip2 »

patryk1981 pisze:a dodam jeszcze to mam nadzieję że mnie Tomek nie odstrzeli ale przyznaje że to najlepszy filmik o 97 jaki obejrzałem 8)
:peace: Nie odstrzeli, nie odstrzeli :hihi:

janekk4501, jeżeli lubisz strzelać z otwartych, to kup 77k lub 77match.
Przy 77 można ewentualnie dorobić regulację baki policzkowej, albo dokupić osadę od 97(t).
B2->H55->HW97k->FN19->HW90->AT44
BT3-9x40->BL3-9x40->BT3-9x40 DOA600->BT6-18x40
Łucznik wz.70 + Browning Buck Mark URX
Awatar użytkownika
janekk4501
Posty: 251
Rejestracja: 04 cze 2010, 21:24
Lokalizacja: Straszęcin

Post autor: janekk4501 »

dzięki, jeszcze się pozastanawiam kilka dni albo kilkanaście godzin, choc dalej wielka rozterka
TX HC BY HOGAN -DOT 4-16x42 na OP25C
Awatar użytkownika
slavek_t
Posty: 67
Rejestracja: 22 cze 2009, 20:43

Post autor: slavek_t »

Podepnę się pod temat, żeby nie zakładać nowego :)
Niedawno zauważyłem, że lufa w HW77k jest o 10 cm dłuższa od HW 97k! To duża różnica.
Jednak wszyscy twierdzą, że HW 97 i 77 to identyczny system i celność.
Z tego co czytam fabryczne HW 97 ma problemy z osiągnięciem tych 16 J. Trzeba dawać dużo podkładek pod sprężynę i podcinać uszczelkę tłoka, żeby wyciągnąć z niej te 16J.
Z tego co poczytałem wynika, że zwiększając długość lufy z 27 na 37 powinna wzrosnąć energia przy takim samym napięci wstępnym (takim samym kopniaku)!
Jedyny sposób to sprawdzić to przełożyć system z 97k do 77k i zmierzyć energię.
Czy ktoś to robił albo miałby możliwość?
Strasznie mnie to ciekawi :)
Kwestię łoża i baki pomijam z powody istnienia wersji HW 77k match.
Rozbrojony
Awatar użytkownika
cris
Posty: 758
Rejestracja: 14 lis 2009, 20:25
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: cris »

Nie jestem ekspertem w dziedzinie długość lufy /pojemność komory sprężania /energia .
Ale jeśli Hw77 ma identyczną komorę i też ma ,,problemy" z osiągnięciem 16J, to te 10 cm dodatkowego tarcia mu wcale nie pomoże .
No ,ale ja preferuje lufy krótsze w sprężynie .Celniejsze (śrut krócej w nich przebywa)i jak kiedyś wyczytałem w jakimś czasopiśmie (Colt-chyba)przeprowadzane przez Angoli badania dowiodły, że śrut 4,5mm wystrzelony z energią bodajże 16j , przyspiesza w lufie na odcinku 25cm,potem zwalnia (chyba dlatego wiatrówki brytyjskie mają krótkie lufy :hm: )
Oczywiście trzeba brać pod uwagę jakość przewodu lufy i masę śrutu i pewnie wiele innych czynników .
W tym temacie są u nas lepsi specjaliści i pewnie mnie tu zaraz z korygują ;)
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie-każdy ma swoją.
Awatar użytkownika
slavek_t
Posty: 67
Rejestracja: 22 cze 2009, 20:43

Post autor: slavek_t »

cris pisze: No ,ale ja preferuje lufy krótsze w sprężynie .Celniejsze (śrut krócej w nich przebywa)i jak kiedyś wyczytałem w jakimś czasopiśmie (Colt-chyba)przeprowadzane przez Angoli badania dowiodły, że śrut 4,5mm wystrzelony z energią bodajże 16j , przyspiesza w lufie na odcinku 25cm,potem zwalnia (chyba dlatego wiatrówki brytyjskie mają krótkie lufy :hm: )
Ale sam masz TX-a w wersji z dłuższą lufą:)
Przytoczyłeś źródło, że optymalna długość lufy to 25 cm. Akas w swoim symulatorze: http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=41608 (doświadczenie nr 5 chyba) udowadnia wyższą energię na dłuższej lufie (41).
A przecież w przypadku HW 97 i 77 można to łatwo sprawdzić. Wystarczy jeden system (tłok z uszczelką, sprężyna z prowadnicą, ta sama ilość podkładek, cylinder, jeśli to możliwe) zmierzyć na chrono po założeniu go kolejno w obydwu karabinkach.
PS. W TX-ie MK3 i HC też chyba można przeprowadzić to doświadczenie :D
Zimno strzelać, może ktoś się pokusi przeprowadzić twórcze doświadczenie :)
Rozbrojony
Awatar użytkownika
cris
Posty: 758
Rejestracja: 14 lis 2009, 20:25
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: cris »

slavek_t pisze:Ale sam masz TX-a w wersji z dłuższą lufą:)
Zaważyły względy estetyczne i dostępność wersji MK3 ,a nie długość lufy
A przecież w przypadku HW 97 i 77 można to łatwo sprawdzić. Wystarczy jeden system (tłok z uszczelką, sprężyna z prowadnicą, ta sama ilość podkładek, cylinder, jeśli to możliwe) zmierzyć na chrono po założeniu go kolejno w obydwu karabinkach.
PS. W TX-ie MK3 i HC też chyba można przeprowadzić to doświadczenie :D
Zimno strzelać, może ktoś się pokusi przeprowadzić twórcze doświadczenie :)
__________________________________
Czemu nie ,tylko jest pewien zasadniczy problem :trzeba być posiadaczem tych wszystkich modeli ,albo znaleźć kogoś ,kto zgodzi się na rozbebeszanie często ustawionego karabinka ,w celach (jak dla mnie) wątpliwego eksperymentu .
Jakoś kiepsko to widzę
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie-każdy ma swoją.
Awatar użytkownika
slavek_t
Posty: 67
Rejestracja: 22 cze 2009, 20:43

Post autor: slavek_t »

eeetam, przesadzasz.
Jeśli ktoś w Warszawie posiada Slavię 634 z uciętą lufą to ja chętnie "rozbebeszę" swoją dla eksperymentu.
Przecież żadne "ustawienia" mi się przy tym nie zmienią, a przy okazji można ją przesmarować.
Mnie jednak interesuje przede wszystkim wzrost energii w HW 77k względem 97k na tym samym systemie.
Ale niestety masz rację. Pewnie nikomu się nie zechce rozbierać wiatrówki i mierzyć. Szkoda.
Dało by to odpowiedź na często stawiane pytanie: Czy lepiej kupić HW 97k czy 77k match.
Rozbrojony
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Panowie, pomierzyłem lufę w HW98 - ma 41cm
A pomimo tej długości nie ustępuje celnością, wymienionym przez Was karabinkom...
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

slavek_t pisze:Ale sam masz TX-a w wersji z dłuższą lufą:)
To nie lufa jest dłuższa tylko płaszcz lufy.

W Mk3 jest dodatkowo tłumik, którego nie widać :PP
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
ODPOWIEDZ