Obrazek

Spust po tuningu.

Awatar użytkownika
m-one
Posty: 21
Rejestracja: 14 mar 2007, 23:27
Lokalizacja: Toruń

Spust po tuningu.

Post autor: m-one »

Siemka,

Jakies pol godziny temu skonczylem tuningowac spust w Harrym. Symbolicznie przeszlifowalem zapadki, delikatnie nawiercilem otworek w spuscie (zeby srubka regulacji mocniej wystawala), ucialem sprezynki o (niecale) 2 zwoje i wszystko ladnie nasmarowalem. Zlozylem, odpowiednio zabezpieczylem siebie i wiatrowke w razie samowystrzalu. Naciagam, naciagam, klik zaskoczylo... nagle bach - puscilo... odrazu po naciagnieciu. Troche przestraszony, ze zwalilem sobie spust zaczalem myslec co moze byc nie tak, przeciez wszystko robilem z umiarem. Przy ponownym rozkrecaniu spustu okazalo sie ze zapomnialem dokrecic sruby mocujacej spust do cylindra... Jednakze dla bezpieczenstwa delikatnie rozciagnalem ta mniejsza sprezynka i wykrecilem srube od regulacji. Wszystko zlozylem. Naciagam wiatrowke, w pospiechu wkladam srut... fiuu... trzyma. Zaczalem z kazdej strony opukiwac wiatrowke: walilem w stopke, w cylinder, po bokach, wszedzie. I tak przez 5 strzalow: ladowalem, opukiwalem i strzal (musze wspomniec, ze teraz spust jest idealny... taki mieciutki i wogole :) ). Na koniec moje pytanka:

-Co dokladnie powoduje, ze nastepuja samowystrzaly?
-Czy bylo to spowodowana niedokrecona sruba mocujaca, czy moze ta regulacyjna za mocno wystawala?
Biore tez pod uwage te nieszczesne sprezynki, moze to przez ta krociutka? Teraz przyznam mam troche stracha. Boje sie o Harrego ale przede wszystkim o moje paluszki :)

Pozdrawiam.

PS. Daje zdjecie z zapadkami nachodzacymi na siebie podczas zaladowania (zachodza na siebie jakies 2mm - tyle wystarczy?). Jakosc beznadziejna, niestety nie mam przy sobie cyfrowki. Pod wieczor postaram sie zrobic jakas dokladniejsza.


Obrazek
Marksman 2004
Był:
Hatsan 80s + Tuning Kit
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

najczęstszą przyczyną jest przeholowanie ze śrubą regulacji, jeśli zapadki zachodzą na siebie 2mm i nic się nie dzieje daj ten trzeci mm dla pewności ;)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
m-one
Posty: 21
Rejestracja: 14 mar 2007, 23:27
Lokalizacja: Toruń

Post autor: m-one »

Pokrecilem srubka od regulacji i zapadki zachodza na siebie prawie 3mm, wiecej sie nie da. Mam nadzieje ze ten samostrzal to byl tylko jednorazowy wybryk :).
Marksman 2004
Był:
Hatsan 80s + Tuning Kit
Surveyor
Posty: 81
Rejestracja: 28 kwie 2006, 16:21
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Spust po tuningu.

Post autor: Surveyor »

m-one pisze:Siemka,

... Teraz przyznam mam troche stracha. Boje sie o Harrego ale przede wszystkim o moje paluszki :)
Proponuję najpierw wkładać śrut do portu a dopiero póżniej ładować, odpadnie Ci lęk o paluszki :D
CZ 200s, Harry 70 designed & made by Alchemik ( jeszcze w produkcji :) ), teraz zbieram na szkiełka
Marfli
Posty: 6
Rejestracja: 30 gru 2006, 10:44
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Marfli »

Jak nie dokręciłeś spustu do cylindra, to luz powstały między zapadką blokującą tłok spowodował niewłaściwy zaczep i wystrzał. Po dokręceniu będzie OK :)
Awatar użytkownika
Andersh
Posty: 250
Rejestracja: 27 kwie 2007, 10:46
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

Kiedy czytam o tym samowystrzale to zastanawiam sięjednak mocno nad nad Hattsanem z opcją S. Osobiście mam taki nawyk, że nawet niezaładowaną wiatrówkę trzymam lufą do ziemi i rezygnacja z opcji S jest dla mnie oszczędnością pieniędzy.

Zamówienie Hatsan 55 jest w trakcie, czy zmienic na 55 S?

HELP
Hatsan 55 Long + tuning, pakuję w pokrowiec od Dronga, PP 6x40 naprawdę działa
Awatar użytkownika
tommy
Posty: 55
Rejestracja: 21 paź 2006, 15:47
Lokalizacja: Łomża

Post autor: tommy »

Andersh, wg mnie, ten bezpiecznik nie jest tak nadzwyczaj drogi, aby na nim oszczedzac.
ale to i tak jest tylko iluzja bezpieczenstwa, poniewaz blokuje on jedynie sam spust. jak pusci zaczep tloka (tak jak w przypadku samowystrzalu z tego tematu) to rownie skuteczna jak to "S" w harrym bedzie lufa obwiazana różańcem.
pozdrawiam
gdyby harry byl wyrozumialy...
gdyby strzaly tylko celne padaly....
---
h70s + mucha + szczerbinka + oko ;)
Awatar użytkownika
parashut
Posty: 240
Rejestracja: 26 cze 2006, 1:26
Lokalizacja: z niedaleka

Post autor: parashut »

Ja kupiłem Hatsana 90s, bezpiecznik po zakupie lunety "wyłączyłem", do pełni bezpieczeństwa wystarczy nawyk trzymania palca zdala od języka :) a dla bezpieczeństwa karabinka - ładowanie go osobiście :D
Hatsan 90s (tuning) + Belomo 6x42 MD
Awatar użytkownika
m-one
Posty: 21
Rejestracja: 14 mar 2007, 23:27
Lokalizacja: Toruń

Post autor: m-one »

Dokladnie, po tym samowystrzale lufka "uciekla" (dobrze ze mocno trzymalem) a wiatrowka niby zabezpieczona. Niestety to blokuje tylko spust. Generalnie teraz troche sie uspokoilem bo ogladajac caly sytem gdy zaladowany to widac, ze te zapadki zachodza na siebie dosc mocno - baaaardzo malo prawdopodobne zeby wystrzelil. Ale za to teraz spuscik mmmmmalina... :) naciskajac powoli prawie go nie czuc.

PS. Ale musze powiedziec, ze takie ulepszanie giwerki samemu daje olbrzymia radoche - szczegolnie jak wszystko dziala i poprawia wyniki. Juz sie ciesze myslac ile jeszcze moge poprawic przy moim hatsanku.
Marksman 2004
Był:
Hatsan 80s + Tuning Kit
Awatar użytkownika
p14c3k
Posty: 107
Rejestracja: 14 kwie 2009, 11:02
Lokalizacja: Slask Cieszynski
Kontakt:

Post autor: p14c3k »

Wiec i ja po tuningu natknolem sie na samowystrzaly, az mi harnasia wyrwalo z rak udezajac w ziemie (lekko sie w nia wbil) i zlamal sie swiatlowod w muszce. Rozebralem obejrzalem tlok i wszystko ok. Mam spust nowego typu wymienilem w nim sprezynki na dlugopisowe i docielem na podobna dlugosc. Troche sie wystraszylem, nie ukrywam, patrzac na te zapadki, zachodza na siebie moze ze 2mm. Wiec ta jedna sprezynke, miedzy zapadkami wlozylem stara, wole chyba jednak twardszy spust ale bezpieczniejszy. Pomimo tego obawa zostala czy nie powtorzy sie to znow. Sprawdzalem ladujac i stukajac z kazdej strony, i nic. Czy dobra metoda sprawdzam podotnosc na samowystrzal ??

Na oko lufie nic sie nie stalo (mam taka nadzieje), ale czy jest jakis sposob by ja dokladnie sprawdzic ?? Przykladalem linijke i ciezko wyczuc, czy jest ok, no malego odchylenia napewno nie zauwaze.
* Hatsan 80STG + AlchemikMOD + PP 3-12x42A0
* CP99 Compact
willu1974
Posty: 58
Rejestracja: 23 mar 2009, 18:13

Post autor: willu1974 »

Jak postrzelicie kogos to pojdziecie do piedla.
Te wiatrowki sa niebezpieczne nawet z 300 m.
AVE.
Awatar użytkownika
p14c3k
Posty: 107
Rejestracja: 14 kwie 2009, 11:02
Lokalizacja: Slask Cieszynski
Kontakt:

Post autor: p14c3k »

Widze ze OT, ale odpowiem, moze i warna dostane ale trudno.

Kolego moze niektorzy z nas mysla, nie bawia sie na placu zabaw, a na strzelnicy, nie celuja naladowana wiatrowka (nawet zabezpieczona) w nic poza tarcza lub obiektem do strzelania.
* Hatsan 80STG + AlchemikMOD + PP 3-12x42A0
* CP99 Compact
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

załaduj i uderz kolbą np. o ścianę (mocno, ale rozsądnie). Jeśli karabin wystrzeli, spust jest zbyt delikatnie ustawiony. Pamiętaj oczywiście o bezpieczeństwie. Willu czuwa.
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
willu1974
Posty: 58
Rejestracja: 23 mar 2009, 18:13

Post autor: willu1974 »

Przeczytaj to co sam napisales, samowystrzaly !!!!!
Jak ty nie potrafisz karabinka ujazmic to ty niby kim jestes???
Jsk sasiadke postrzelisz to pewnie przeprosisz ???
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

Willu, wystarczy. Jest oczywiste, że tuningując sprzęt, a zwłaszcza spust może dojść do samowystrzałów zanim ustawi się właściwą pracę spustu. Po to jest to forum i wymiana doświadczeń, by tego uniknąć. Personalne wycieczki są nie na miejscu, a zwłaszcza pytania w stylu "kim jesteś".
PS. powyższe uzasadnia zmianę grafiki (czerwony element) w Twoim profilu.
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
ODPOWIEDZ