Obrazek

Gładki czy molet

Czyli to, co najważniejsze obok wiatrówki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rayac
Posty: 135
Rejestracja: 19 wrz 2006, 9:30
Lokalizacja: Ryczów/ Kraków
Kontakt:

Gładki czy molet

Post autor: rayac »

Nie znalazłem tego w jednym miejscu były tylko jakieś wzmianki w różnych tematach. Prosiłbym o podsumowanie. Jakie są podobieństwa i różnice, zalety i wady. Ew. gdzie o tym można poczytać.

Jeżeli to już gdzieś jest to proszę o usunięcie.
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Witam.
Różne lufy lubią różny śrut i nie ma co się bardzo sugerować doświadczeniami innych osób. Według moich doświadczeń mogę tylko powiedzieć ,że gładki lepiej nadaje się do luf o dość głębokim gwincie ,natomiast molet bardzo dobrze sprawdza sie w lufkach GL i z płytkim gwintem. Znacznie celniej strzela crosman (1077 , 1377) i daisy 880 z moleta ,natomiast Slavia i Diana z gładkiego. W tym przypadku mówię o moletowanych Tomitex i H&N Sport. Gładkie to też Tomitex LOK i H&N ,ale Finale Match.
Np. Crosman Pointed to już w ogóle ewenement i tylko z Diany strzela bardzo dobrze.
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Rlyeh
Posty: 100
Rejestracja: 31 sty 2007, 23:26

Post autor: Rlyeh »

Na iwebie znalazłem trochę do poczytania, chociaż i tak nic z tego nie wynika:
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=11206
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=3877
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=10485
Maniek
Posty: 1225
Rejestracja: 03 lip 2006, 13:39

Post autor: Maniek »

Tylko gładki śrut.
Molet lżejszy i mniej celny.
Nadaje sie raczej do "mało Joulowych" karabinków/pistoletów.
kraina
Posty: 179
Rejestracja: 01 lis 2006, 7:28
Lokalizacja: Białystok

Post autor: kraina »

do wszystkich wiatrówek strzelających z prędkością 238 m/s ;) zdecydowanie polecam JSB Exact :D , chociaż nie tani ( okazję miałem zapłacić w sklepie myśliwskim 29 PLN za paczke 500 szt . :hm: ) , to jest jak dotąd najbardziej powtarzalny ze wszystkich którymi strzelałem a wiele ich było, Śrut ten dostępny w 4 rozmiarach 4.50 , 4,51 , 4,52 , i 4,53 mm , uwaga w 4,53 trafiaja sie różnice w średnicach lotki, pozostałe są ok,
bo człowiek czasem musi sobie Blow,H100.22cal.&Belomo,HW97k&Leapers
Awatar użytkownika
rayac
Posty: 135
Rejestracja: 19 wrz 2006, 9:30
Lokalizacja: Ryczów/ Kraków
Kontakt:

Post autor: rayac »

A uśredniając Hatsany jaką mają prędkość tak +-?
Znalazłem coś takiego dotyczy różnych Tomiteksów ale czy można to z większą lub mniejszą dozą prawdopodobieństwa zastosować do większości rodzin śrutów? A oto tekst:

"Najcelniejszy okazal sie srut plaski gladki, srut ten ma najwiekszy opor aerodynamiczny i wykazuje sie najwiekszym opadem sposrod wszystkich rodzajow, ale za to celnosc osiagana na tym srucie jest najlepsza, srut ten czesto nazywany jest LOKowskim ze wzgledu na masowe uzywanie go w tej organizacji. Kolejnym jest srut szpic gladki, celnosc nieco gorsza od plaskiego ale wciaz pozwalajaca osiagnac dobre wyniki. Nastepny jest srut plaski moletowany, kolejny to kulisty moletowany, a na koncu z najgorszymi wynikami jest szpic moletowany. Strzelanie szpicem moletowanym moge okreslic jako nieporozumienie, polecam jedynie do strzelania na dystanse nie wieksze niz 10 metrow. Jego wysoka niecelnosc ma zapewne zwiazek z jego podkalibrowoscia, glowka tego sruta ma srednice mniejsza niz 4,5 mm co powoduje ze jest po prostu luzna w lufie. Kulek polecam wogole nie kupowac." (z http://www.hatsan.iweb.pl)
Awatar użytkownika
KbUr35
Posty: 304
Rejestracja: 07 kwie 2007, 20:54
Lokalizacja: Warszawa - YelonkY
Kontakt:

Post autor: KbUr35 »

rayac pisze:ale czy można to z większą lub mniejszą dozą prawdopodobieństwa zastosować do większości rodzin śrutów
Nie, natomiast jeśli chodzi o śruty Tomitex'a to trudno się z autorem nie zgodzić.
Najwyższa celność Tomitex LOK wynika z tego, że jest to śrut selekcjonowany, a nie z tego, że jest płaski. Tomitex produkuje tez zwykły "płaski gładki" który w moim przekonaniu celnością ustępuje śrutowi "szpic gładki".
Generalnie wszystkie śruty Tomitexu poza LOK'iem nie grzeszą zbyt dokładnym wykonaniem.
Jedyny poza LOK'iem który warto polecić (choć głównie ze względu na cenę) jest szpic gładki - u mnie mimo słabego wykonania latał przyzwoicie na dystanse, na których LOK zapomina już gdzie ma lecieć. Niestety do Exacta się nie umywa.
kraina
Posty: 179
Rejestracja: 01 lis 2006, 7:28
Lokalizacja: Białystok

Post autor: kraina »

hatsany tak + - ;) na nowej sprężynie to właśnie tak mają , a nawet troszeczkę więcej ;) , po jakimś czasie jak sprężyna siądzie a jeszcze nie pęknie to już mają mniejszą nieco u mnie już trzecia siadła, wniosek - strzelanie celne na dystans 40m i ponad to już JSB Exact, po prostu mniejszy stres wtedy yes ;)
bo człowiek czasem musi sobie Blow,H100.22cal.&Belomo,HW97k&Leapers
twardy.cyngiel
Posty: 70
Rejestracja: 03 cze 2008, 11:11
Lokalizacja: Kielce

Post autor: twardy.cyngiel »

Na podstawia swojego (dosyć jeszcze skromnego) doświadczenia zauważyłem, że dobrze lata gładki - konkretnie szpic gładki. W każdym razie dużo lepiej niż grzybek moletowany.
KRAL 002 drewienko
PP 3-9x40 AO
Awatar użytkownika
Luciush
Posty: 1188
Rejestracja: 11 sie 2006, 20:13
Lokalizacja: Miasto aspołeczne

Post autor: Luciush »

Moja jakoś najlepiej trawi grzybek wypukły gładki i Crosmana Pionteda. Doskonałym zamiennikiem dla drogiego Exacta jest niemal identyczny konstrukcyjnie słowacki KTK. Jakością wykonania nie ustępuje czeskiemu koledze, jest tylko gorzej selekcjonowany. Trafiają się egzemplarze wchodzące w port z oporem (a mam rozwiercony) jak i minimalnie weń zagłębiające się. Celność jest bardzo zadowalająca i nie zauważyłem specjalnej różnicy między nim a Exactem 4.52 który najbardziej smakuje mojemu Hatsanowi :).
AA S400 Classic + BE 3200 10x40
Było: H90, QB78 i trochę szkiełek.
Awatar użytkownika
EndriuSz
Posty: 18
Rejestracja: 11 cze 2008, 22:18
Lokalizacja: wiesz gdzie?

Post autor: EndriuSz »

A co myślicie o tym?

http://www.militaria.pl/bsa/srut_bsa_el ... ml?cat=829

Cena nie jest wysoka w stosunku do innych śrutów. Może sklep nie jest godny polecenia (komercja) ale wystrzelałem 4 paczki tego śrutu i na wszystkie znalazłem może dwie sztuki odpadów. Reszta bardzo ładnie mieściła się w porcie , bez luzów.
Dość ciężki ale miałem w dłoni kilka rodzajów śrutu i ten był najlepiej wykonany ,niestety o jego celności nie mogę powiedzieć nic poza tym że z 35m z mojej byłej b3 trafiałem prawie zawsze w butelkę od piwa z byle jaką lunetą 4x28 z allegro. O strzelaniu do tarcz poza dystansem 20m nie napiszę nic bo z tego chinola nie miałem żadnej gwarancji celności.

Teraz z harnasiem :) , jak zakupię porządną lunetę będę mógł zamieścić jakieś tarcze :)
Hatsan 70S Tuning
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Jak szukasz takiego pułapu cenowego to jedyny słuszny pozostaje Exact JSB w różnych kalibrach.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Luciush
Posty: 1188
Rejestracja: 11 sie 2006, 20:13
Lokalizacja: Miasto aspołeczne

Post autor: Luciush »

Marku, daj mi namiar na Exacta po 19 zeta, to masz u mnie wielkie zimne piwo z pianką ;). :piwo: Gdzie nie spojrzę to po 28-29 zł, gdzieniegdzie zdarzy się jeszcze po 25 zł ze starej dostawy :/ Niestety śrut strasznie poszedł w górę, sam ołów mocno drożeje, a to ponoć nie koniec podwyżek. Więc jeśli ktoś ma doskok do taniego śrutu który lubi jego dmuchawka, to dobrze zrobić zapas :). No i z kolegami mógłby się podzielić kontaktem ;).

A podsumowując - molety z reguły pojawiają się w niższym pułapie cenowym, droższe śruty z reguły raczej są gładkie. I tu moje pytanie - co w tym być ?? :) Moje prywatne podejrzenie to fakt że przy molecie łatwiej "przemycić" niższą dokładność wykonania, dwa - można użyć na kielichu mniej ołowiu, a żeberka mają go w jakiś sposób usztywnić. Przy masówce jaką można kupić na Aledrogo (3,25 zł/500 szt.) każdy gram ołowiu zaoszczędzony na produkcji to kilka procent zysku dla producenta. Ale jeśli gadam jakiś brednie, to mnie proszę naprostować ;).
AA S400 Classic + BE 3200 10x40
Było: H90, QB78 i trochę szkiełek.
ODPOWIEDZ