Obrazek

siatka Dragunova

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
Rybka
Posty: 9
Rejestracja: 18 cze 2006, 13:23
Lokalizacja: Łódź

siatka Dragunova

Post autor: Rybka »

Witam. Moze mi ktoś objaśni jak "posługiwać" się( jak czytać) siatką Dragunova. W szczególnosci chodzi mi o krzywą znajdującą się w lewej dolnej części. Będe wdzięczny za pomoc.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
H70+ vomz 8x 56
Pablo
Posty: 217
Rejestracja: 02 maja 2006, 16:56
Lokalizacja: Okolice Lublina

Post autor: Pablo »

Ta krzywa z boku służy do ustalania odległości, a najlepiej sprawdza się kiedy strzela się do ludzi z prawdziwego karabinu Dragunowa, po prostu ustawiasz sobie kolesia na poziomej linii a głowa powinna być poniżwj tej krzywej, i wtedy na podstawie oznaczeń na lunetce wiesz jak brać poprawkę żeby trafić np. w głowę, w wiatrówkach nie bardzo nadaje się do użycia bo strzelamy za blisko, a znaki do poprawek które są naniesione na krzyżu są zbyt daleko od siebie, nie da się tego wytłumaczyć na "sucho", wymądrzam się bo miałem wujka w Policji (emeryturka) i kiedyś raz miałem w łapkach prawdziwy karabin Dragunowa z oryginalną wojskową lunetą na którym to karabinku wyjaśnił mi o co biega.
AA TX200 Mk.3 + Falcon Merlin 10 x 42 T class
Był Hatsan H80 + AGS Sapphire 4 x 40
Rybka
Posty: 9
Rejestracja: 18 cze 2006, 13:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Rybka »

Pablo pisze:Ta krzywa z boku służy do ustalania odległości, a najlepiej sprawdza się kiedy strzela się do ludzi z prawdziwego karabinu Dragunowa, po prostu ustawiasz sobie kolesia na poziomej linii a głowa powinna być poniżwj tej krzywej, i wtedy na podstawie oznaczeń na lunetce wiesz jak brać poprawkę żeby trafić np. w głowę, w wiatrówkach nie bardzo nadaje się do użycia bo strzelamy za blisko, a znaki do poprawek które są naniesione na krzyżu są zbyt daleko od siebie, nie da się tego wytłumaczyć na "sucho", wymądrzam się bo miałem wujka w Policji (emeryturka) i kiedyś raz miałem w łapkach prawdziwy karabin Dragunowa z oryginalną wojskową lunetą na którym to karabinku wyjaśnił mi o co biega.
Dzięki. Przymierzam się właśnie do vomza 8 x 56 i widziałem,ze tam jest ta siatka. O dziwo w Google nie było nic na ten temat. Dziękuje bardzo. Jak widać wujek w Plicji przydaje sie czasem
H70+ vomz 8x 56
Logan

Post autor: Logan »

da się używać czy nie ale wygląda cudnie :D
Pablo
Posty: 217
Rejestracja: 02 maja 2006, 16:56
Lokalizacja: Okolice Lublina

Post autor: Pablo »

Te siatki Dragunowa które teraz są w lunetach też mają kilka odmian, ta którą ja widziałem miała na pionowej linii takie ptaszki ^ i zależnie od odległości wybiera się odpowiedni znak.
Tak na sucho ciężko to wytłumaczyć, ale faktycznie wyglądają bajerancko :okok:
AA TX200 Mk.3 + Falcon Merlin 10 x 42 T class
Był Hatsan H80 + AGS Sapphire 4 x 40
wolverinek
Posty: 20
Rejestracja: 09 maja 2006, 12:02
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: wolverinek »

Krzywa z boku podaje odległość do celu o wysokości 1,70 m wyrażoną w "setkach" metrów.
Czyli jeśli cel (1,70m) ma stopy na poziomej lini a głową "dotyka" krzywej pod cyfrą 6 - odkłada się poprawkę na 600 m. Siatka tego typu nie jest stosowana w wiatrówkach - nie te odległości.

Edit.
Gdzieś na iwebie jest podręcznik strzelca wyborowego (pdf). Jest w nim opisane dokładnie korzystanie z celownika tego typu.
H80STG+Tasco 4x40, TEX mod.3 i garść śrutu
Awatar użytkownika
Madrian
Posty: 115
Rejestracja: 08 maja 2006, 9:09
Lokalizacja: Gród Warsa i Sawy

Post autor: Madrian »

Widzę, że już wszytko ładnie wyjaśnione i "wujek" nie musi się meczyć :lol:
W praktyce, można uzyć siatki dragunowa do wiatrówki. Musimy tylko przestrzelać pozostałe "ptaszki" i zobaczyć na jakiej odległości pokrywają się z faktycznym zerem.
Ale nie będzie to zależność liniowa. Np. między zerem na pierwszym a drugim ptaszku, róznica odległości może wynosić np. 80m, a między drugim i trzecim, 23m, między 3 i 4 10m, a między 4 i 5 1.367 m
Dość kłopotliwe i celowanie innymi "ptaszami" wymaga bardzo dużej wprawy wymaga. Już prościej ustawić pierwsze zero, dla nowego dystansu.
H-55 TG + AGS 4x32; IŻ-38; CPS.
Jeśli rodzice coś ci tłumaczą i nie trafia do głowy, to pamiętaj że potem obcy ludzie wtłoczą ci to przez d... tylko boleć będzie 5 razy mocniej.
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

wolverinek pisze:Gdzieś na iwebie jest podręcznik strzelca wyborowego (pdf). Jest w nim opisane dokładnie korzystanie z celownika tego typu.
Tak jak powiedział wolverinek, wszystko czego potrzebujesz znajdziesz tutaj:
http://rapidshare.de/files/22003564/Pod ... _.pdf.html
Rybka
Posty: 9
Rejestracja: 18 cze 2006, 13:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Rybka »

ok. Co do siatki Dragunova to juz terię znam. A czy za pomocą pozostałych siatek widocznych na foto mozan ustalac odległośc od celu? jezeli tak to jak się robi? Możę gdzies jest w iwebie jakis podręcznik? :]
H70+ vomz 8x 56
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

jak powiedział MadRian za pomocą siatki dragunowa można strzelać z wiatrówki ale pamiętać należy że jest stworzona do innego strzelania, wprawny strzelec z jej pomocą bierze poprawki na wiatr, dystans itp. strzelając na odległość do 1300m, różnica bagatela: przy błędzie dziesiątych milimetra na dystansie 50m błąd w celu bedzie w centymetrach ale trafi w cel, na odległości kilkuset metrów pujdzie już w metry i o trafieniu można zapomnieć, także skala w siatce nie odpowiada wymogom strzelania z wiatrówki ale.... strzelać można :)
AA TX200 HC
Logan

Post autor: Logan »

Zaraz mnie pewnie wyśmiejecie ale co mi tam... Ciekawe czy dało by się zrobić taką siatkę zmodyfikowaną do celów wiatrówkowych :D
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

nie musi być zmodyfikowana, da się z niej czytać poprawki ale trzeba by je najpierw objaśnić na bliskich dystansach.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Madrian
Posty: 115
Rejestracja: 08 maja 2006, 9:09
Lokalizacja: Gród Warsa i Sawy

Post autor: Madrian »

Rybka pisze:ok. Co do siatki Dragunova to juz terię znam. A czy za pomocą pozostałych siatek widocznych na foto mozan ustalac odległośc od celu? jezeli tak to jak się robi? Możę gdzies jest w iwebie jakis podręcznik? :]
Siatki nie służą do określania odległości, ale do odkładania poprawki, kiedy znamy już odległość. Do ustalania odległości używa się lunet z regulacją paralaksy. Kręcimy regulacją, aż cel stanie się "ostry" i ze skali na pokrętle odczytujemy odległość. Potem znając odległość odkładamy poprawkę np. za pomocą mil-dotów.
Lunety takie są jednak dość drogie i nie zawsze mogą być używane (np. regulami HFT zabrania jakichkolwiek modyfikacji ustawień lunety w czasie zawodów).
Kiedyś Harcerze uczyli oceniania odległości "na oko". Poszukaj, może gdzieś w Necie siedzi jeszcze ta tajemna wiedza :P
H-55 TG + AGS 4x32; IŻ-38; CPS.
Jeśli rodzice coś ci tłumaczą i nie trafia do głowy, to pamiętaj że potem obcy ludzie wtłoczą ci to przez d... tylko boleć będzie 5 razy mocniej.
Pablo
Posty: 217
Rejestracja: 02 maja 2006, 16:56
Lokalizacja: Okolice Lublina

Post autor: Pablo »

Byłem Harcerzem :hura: i kiedyś byłem w tym niezły, ogólnie zasada jest taka, musisz wybrać sobie jakiś obiekt o wiadomej szerokości ( można wysokości, ale wtedy trzeba nienaturalnie wykręcać głowę) wyciągasz przed siebie rękę z wyciągniętym kciukiem :okok: i zamykając jedno oko celujesz kciukiem na dany obiekt, następnie nie ruszając ręką zmieniasz oko, kciuk przeskoczy o pewną odległość, np. 3 razy jak wybrany obiekt i to później przemnaża się, niestety nie pamiętam już tego wzoru, ale jak ktoś będzie zainteresowany poszperam, może mam jeszcze gdzieś na strychu poradnik drużynowego. :okok:
AA TX200 Mk.3 + Falcon Merlin 10 x 42 T class
Był Hatsan H80 + AGS Sapphire 4 x 40
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Logan pisze:Zaraz mnie pewnie wyśmiejecie ale co mi tam... Ciekawe czy dało by się zrobić taką siatkę zmodyfikowaną do celów wiatrówkowych :D
Owszem jest. Hawke Airmax w swoich lunetach montuje siatki w kształcie drabinki z "treflem" w środku, do strzelań wiatrówkowych. Jak znajdę to załączę.
Wyśmienicie sprawdza się też siatka MP8 w IOR-ach - poprostu bajka :)

Edit:
O proszę, już jest:
Obrazek
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
ODPOWIEDZ