Obrazek

Moja walka

Spam, Archiwum Forum.
Zablokowany
Awatar użytkownika
dziubek
Posty: 72
Rejestracja: 05 cze 2006, 20:48
Lokalizacja: Grudziądz

Moja walka

Post autor: dziubek »

Chciałbym podzielić się z Wami historią mojej walki z lunetą Tasco 3x7x20.
Na pewno część z Was przy zakupie Hatsana decyduje się na zakup (przy okazji) tej lunetki. Początek strzelania był euforycznym przeżyciem i nie zwracałem specjalnie uwagi na wyniki mojego strzelania - każde trafienie w tarczę 14x14 z odległości 20 m było sukcesem. Zacząłem strzelać w domu na dystansie 9 m i tu zaczęły się schody. Strzelałem z pełnej podpórki - poręcz krzesła na tym kocyk - krzyż dzielił mi 10-tkę o średnicy 5 mm na cztery równe ćwiarteczki i ten stan mogłem utrzymać przez dowolnie długi czas. Z przykrością zauważyłem, że lunetka łapie skupienie jakby seriami tzn. dwa obok siebie, potem dwa obok siebie w innym miejscu itd. Poczytałem oczywiście forum i dowiedziałem się o luźnych soczewkach i rzeczywiście soczewka przednia okazała się luźna (po dotknięciu i poruszaniu jej paluchem). Dokręciłem, oczywiście pierścienie mocujące, ale tak na wszelki wypadek, znowu próbowałem poruszyć ją palcem i… ruszała się znowu. No to się wściekłem wykręciłem wszystko co się dało z przodu lunetki w wkleiłem na superglu - a dokładnie posmarowałem klejem gwint wewnątrz tubusu przy soczewce i mocno wkręciłem pierścień. Zaczęło trzymać i za Chiny Ludowe już tego nie odkręcę!
Pomyślałem, że taka sytuacja może być w okularze, i była z tym, że tutaj popełniłem błąd i to duży. Okular jest plastikowy i zanim zdążyłem wkręcić i docisnąć pierścień do dwóch tym razem soczewek przedzielonych dystansem, klej superglu rozpuścił gwint i … g…no, pełna klapa, luneta kastanieta. Oj długo się w głowę drapałem i niestety musiałem obciąć część okularu razem z pierścieniem a soczewki wkleiłem klejem z pistoletu na gorąco. Lunetka zrobiła się krótsza, ale wydaje mi się , że łatwiej skorygować błąd paralaksy.
Ponownie zacząłem ustawiać zero i tu dopiero koszmar. Jak w lewo to ona w górę i w lewo, jak w dół to ona w prawo i w dół - zupełnie nieprzewidywalnie. No, ale jakoś się udało choć skupienie było dalej marne. Przyjrzałem się mocowaniu wieżyczek do tubusu i okazało się, że te dwie małe śrubki też są luźne. I znowu superglu - po wszystkim - powierzchnia styku wieżyczek z tubusem i śrubki mocujące. Regulacja zera trochę się poprawiła , ale tylko trochę. A skupienie??? - no… i tu cię mam. Walę cały czas w środek jak nigdy nie waliłem. Kółka wielkości monety 1gr z odległości 9m ,pozycja siedząca, łokieć lewy oparty o kolano, lewa dłoń podpiera łoże tuż przy kabłąku i serie po trzy strzały, aż miło popatrzeć. Hurrra!!!, Ustawienia trzymają już drugą paczkę śrutu!!!

Podsumowując:
• Jeżeli jesteś sfrustrowany niecelnością Hatsana spróbuj postrzelać z otwartych a
sprawdzisz (jeżeli skupienie poprawi się), czy winna jest luneta.
• Do odkręcania pierścieni powinien być użyty odpowiedni przyrząd - ja poradziłem
sobie śrubokrętem.
• Klej superglu nie jest dobry, do podklejania stosuje się taki czerwony płyn którym
uszczelnia się połączenia metalowe w samochodzie - nie pamiętam nazwy.
• Oprócz soczewek musiałem podkleić podstawę wieżyczek
• Tak wyregulowałem lunetkę (kręcąc okularem ) aby krzyż i cel na każdym
powiększeniu były maksymalnie ostre. Dokręciłem mocno kontrę i nie ruszam tego
więcej.
• Ustawiłem zero na wybranej przez siebie odległości 9m, przy maksymalnie podpartej
wiatrówce na miękkim podłożu, nie dokręcałem mocno (raczej bardzo lekko) osłony
wieżyczek i nie ruszam tego więcej. Przy zmianie odległości - biorę poprawkę - nie
reguluję krzyża.
• Do 3-7x20 Tasco wystarczy mi dobrze dokręcony gów….ny montaż, do 3-9x40 którą
za parę dni otrzymam - nie!
• Nauczyłem się powtarzalnie celować tzn. oko - krzyż - cel i kółko które pojawia się
przy celowaniu ( ma na pewno fachową nazwę) utrzymuje w osi.
• Nie mam problemu z latającym krzyżem i nie wiem co robić w tym przypadku
(podłożyć jakieś gąbki?)- jeżeli ktoś to robił to bardzo proszę o poradę.

Bardzo przepraszam za dłużyznę. Jak pisałem zamówiłem już Tasco 3-9x40 i jednoczęściowy montaż na 12 śrub i jeżeli koledzy z forum są również zainteresowani ( ten artykuł jest zainspirowany przez kolegę z Forum) walką z wiekszą lunetką, to jak powalczę chętnie opiszę różnicę. Przy okazji: czy wiemy już gdzie się spotykamy?
Hatsan 80 S + Leapers 3-9x32 + CP99 Compact
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Re: Moja walka

Post autor: tomaschek »

Piękny wywód na temat chińskiej inżynierii :mrgreen:
dziubek pisze:Przy okazji: czy wiemy już gdzie się spotykamy?
Jeśli będą chętni to możemy coś zorganizować w okolicy sierpnia ;-)
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
Yavol
Posty: 55
Rejestracja: 30 kwie 2006, 19:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Yavol »

hehe no a więc z bazarka też może być frajda:)

zaraz sie okaże, że wszyscy zaczną kupować Tasco bo będą takie jak Harry do pogrzebania :wysmiewacz:
H70 + Hoganowy zestawik
Awatar użytkownika
dziubek
Posty: 72
Rejestracja: 05 cze 2006, 20:48
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: dziubek »

Moją intencją nie jest promowanie tego Chińskiego g. Sam natomiast przeżyłem zniechęcenie do Hatsana i do strzelania z wiatrówki w ogóle, bo nie mogłem dowiedzieć się dlaczego nie trafiam.
Hatsan 80 S + Leapers 3-9x32 + CP99 Compact
Awatar użytkownika
Tomek242
Posty: 169
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:30
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tomek242 »

Wielkie dzięki, jak będziesz się zabierał za nowe "tabasco" do podklejania to liczę na fotki. Ja mam talent do psucia, więc czekam jak to ktoś mi najpierw pokaże :mrgreen:
Hatsan 70S+Szkiełkobazarek 3-9x40
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 407
Rejestracja: 03 maja 2006, 11:32
Lokalizacja: Karpacz

Post autor: Szymon »

Witam
Identyczne przejścia (klejenie) miałem z lunetą 3 x 9/40 Delta Optical.
Zamiast kleju używałem Loctite (ten czerwony płyn, o którym pisze Dziubek).
Po sklejeniu było jakiś czas dobrze. Potem zaczęły się identyczne cyrki z zerem. Luneta robiła "seryjne skupienia"-trzy w jednym rogu, dwa w drugim. Potem siało jak "grochem o ściane".
Ja tu nie miałem tyle wyrozumiałości, co kolega Dziubek-wkońcu rąbnąłem lunetą z całych sił o mur :evil: -tak skończył się jej żywot. ;-) Było to ostatnie celne "rąbnięcie" lunety.
Pozdrawiam
Szymon.Karpacz
Awatar użytkownika
Madrian
Posty: 115
Rejestracja: 08 maja 2006, 9:09
Lokalizacja: Gród Warsa i Sawy

Post autor: Madrian »

A ja powiem, że ta lunetka (3-7x20 Tasco) to totalny shit. Dostałem taką z Hatsanem, ale byłem na tyle poinformowany, że zamiast na Hatsana trafiła na IŻa38, który akurat wzbogacił się o szynę pod optykę. Lunetka padła po raz pierwszy po 20-30 strzałach - zoom zaniemógł. Lunetka została rozebtrana, naprawiona i znów wsiadła na iża. Po następnych 20 strzałach odpadł krzyż i to był koniec lunetki.
To był kolejny mój zawód na produktach M.I.Ch. :-/
H-55 TG + AGS 4x32; IŻ-38; CPS.
Jeśli rodzice coś ci tłumaczą i nie trafia do głowy, to pamiętaj że potem obcy ludzie wtłoczą ci to przez d... tylko boleć będzie 5 razy mocniej.
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

powiem wam ze taką lunetke ma mój brat na Hatsanie 80, trzaska już 5-tą paczkę śrutu i na 20m-tyle ma ogródek- całkiem dobrze na razie sie sprawuje pomijając jej walory wizualne, w spinerek fi5cm praktycznie za kazdym razem da sie trafić, nic się nie odkleja i nie przestawia. Naturalnie bardzo sceptycznie patrzyłem na zakup no ale na razie się sprawdza. Kolega z którym strzelam w komplecie dostał lunetkę Tasco 8x42 (naturalnie nie ma nawet 4 x :-D ) ale też wypykał koło 5-ciu paczek i działa na Hatsanie 70 bez najmniejszej regulacji także albo obaj trafili na super egzemplarze albo jednak te wyroby poprawiają sie-innego wytłumaczenia nie mam ;-)
AA TX200 HC
dArOo
Posty: 32
Rejestracja: 12 maja 2006, 12:22
Lokalizacja: Rzerzęczyce

Post autor: dArOo »

Ja tez mam lunetke 3-7x20 i musze przyznac ze trzya sie dzielnie a poszlo juz ok 2k srutow :-)
Wydaje mi sie ze to poprostu zalezy na jaka sie trafi partie :lol:
Tak czy inaczje na probe to "dobry" i tani material a jak komus sie spodoba to kupuje juz cos pozadnego co wytrzma naszego harrego rotfl
Slavia 634 (tunning) + PP 3-12x42A0
Zablokowany